Jump to content



Recommended Posts

Εγώ δεν παιδεύτηκα περισσότερο από ότι με τα 8 πχ. Τα έβαλα, είχα ένα θέμα με drivers που μπορεί να συμβεί σε οποιοδήποτε λειτουργικό, άλλαξα το Start γιατί μου έσπαγε τα νεύρα όπως και στα 8 και ακολούθησα τους δύο οδηγούς για privacy & updates. Σύνολο 2 ώρες; Κάπου εκεί.

 

Το δέχομαι αλλά σκέψου και αυτό ότι για να έχεις ένα λειτουργικό πρέπει να ακολουθήσεις 2-3 non official guides που βρίσκονται υπό εξέλιξη (γιατί ποιός ξέρεις τι άλλο θα βρεθεί στην πορεία) για να έχεις ομαλή λειτουργία και privacy??? Δηλαδή σε ποιό σοβαρό λειτουργικό σύστημα θα γινότανε αυτό ?

Link to comment
Share on other sites

Το δέχομαι αλλά σκέψου και αυτό ότι για να έχεις ένα λειτουργικό πρέπει να ακολουθήσεις 2-3 non official guides που βρίσκονται υπό εξέλιξη (γιατί ποιός ξέρεις τι άλλο θα βρεθεί στην πορεία) για να έχεις ομαλή λειτουργία και privacy??? Δηλαδή σε ποιό σοβαρό λειτουργικό σύστημα θα γινότανε αυτό ?

Κινητό έχεις; Γιατί αν έχεις, τα έχεις ήδη περάσει όλα αυτά.

Όσο για το αν είναι σοβαρό, έχεις να προτείνεις κανένα καλύτερο;

Link to comment
Share on other sites

hello παιδες ! εχω currently την εκδοση windows 8.1 embeded indistry pro και θελω να κανω upgrade σε windows 10 λογω του οτι εχω μια 970 και θελω τα προνομια του dx12 αλλα δεν μου εχει βγει ακομα το εικονιδιο για upgrade... ξερει κανεις γιατι και αν μπορω να τα βαλω manually ? διαβασα απο διαφορα threds στο google οτι καποιοι το εχουν κανει manually αλλα δεν κανουν upgrade γιατι φοβουνται μη κανουν format και μετα δεν τους παιρνει το key (σορρυ αν ειναι off topic δεν ειδα αλλο παρομοιο ποστ και δεν ηξερα που να το ποσταρω. αν ειναι off-topic ας μου πει καποιος που να το ποσταρω)

Link to comment
Share on other sites

Κινητό έχεις; Γιατί αν έχεις, τα έχεις ήδη περάσει όλα αυτά.

Όσο για το αν είναι σοβαρό, έχεις να προτείνεις κανένα καλύτερο;

 

Κινητό έχω αλλά δεν έχω περάσει κανένα από αυτά ούτε πρόκειται....δηλαδή οι 10 εκ. χρήστες κινητών στην Ελλάδα κάθονται και ασχολούνται με guides για βελτιστοποίηση?? Δεν υπάρχουνε αυτά το κινητό είναι κάτι απλό δεν δουλεύει βάζεις την SIM σε άλλο κανείς δεν κάθεται να ασχοληθεί....και προφανώς υπάρχει επιλογή από το να παιδεύσαι με κάποιο μη σοβαρό λειτουργικό.......απλά δεν ασχολείσαι !!! Δεν είναι δυνατόν κάθε 2-3 χρόνια να καθόμαστε να παιδευόμαστε με τις "παραξενιές" οποιοδήποτε λειτουργικό συστήματος.....

Link to comment
Share on other sites

hello παιδες ! εχω currently την εκδοση windows 8.1 embeded indistry pro και θελω να κανω upgrade σε windows 10 λογω του οτι εχω μια 970 και θελω τα προνομια του dx12 αλλα δεν μου εχει βγει ακομα το εικονιδιο για upgrade... ξερει κανεις γιατι και αν μπορω να τα βαλω manually ? διαβασα απο διαφορα threds στο google οτι καποιοι το εχουν κανει manually αλλα δεν κανουν upgrade γιατι φοβουνται μη κανουν format και μετα δεν τους παιρνει το key (σορρυ αν ειναι off topic δεν ειδα αλλο παρομοιο ποστ και δεν ηξερα που να το ποσταρω. αν ειναι off-topic ας μου πει καποιος που να το ποσταρω)

Ναι με το media creation tool.

 

http://windows.microsoft.com/el-gr/windows-10/media-creation-tool-install

 

http://www.thewindowsclub.com/windows-10-media-creation-tool-create-installation-media-upgrade

 

Μπορείς επίσης να δεις τις προγημούμενες σελίδες στο θέμα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@SirGeorge, δε μας υποχρέωσε κανείς να το εγκαταστήσουμε, για όλους ελπίζω οτι ήταν συνειδητή επιλογή. Προσωπικά έχω κρατήσει Win 7 στον κύριο υπολογιστή σπιτιού/δουλειάς, αλλά έχω κάνει την αναβάθμιση όπου αλλού θα μπορούσα να λύσω τα ενδεχόμενα προβλήματα χωρίς να χάνω χρόνο εργασίας.

 

Όπως και να 'χει, η ασφαλής επιλογή είναι να περιμένεις κανένα δίμηνο (Threshold 2/November Update). Αν και πάλι δεν είσαι ικανοποιημένος, μπορείς να κάνεις υπομονή μέχρι το Redstone, κατά τα μέσα του 2016. Αλλά μην ξεχνάς ότι για πολλούς εδώ μέρος της δουλειάς τους ή του χόμπυ τους είναι ακριβώς να λύνουν τα προβλήματα που παρουσιάζονται με την κυκλοφορία ενός νέου λειτουργικού. 

 

Ως προσωπική γνώμη θα προσθέσω ότι θεωρώ τα Win 10 ένα βήμα προς τη σωστή κατεύθυνση μετά τα 8.0/8.1. Παρότι έχουν ακόμη δρόμο να διανύσουν, ελπίζω ότι τελικά η κυκλοφορία τους θα καταλήξει επωφελής και για όλους εμάς και για την MS, που έχασε μερικά χρόνια πελαγοδρομώντας με διαφορετικά λειτουργικά σε διαφορετικές συσκευές, μπερδεύοντας αδικαιολόγητα τους χρήστες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι με το media creation tool.

 

http://windows.microsoft.com/el-gr/windows-10/media-creation-tool-install

 

http://www.thewindowsclub.com/windows-10-media-creation-tool-create-installation-media-upgrade

 

Μπορείς επίσης να δεις τις προγημούμενες σελίδες στο θέμα.

οκευ θα το δοκιμασω μεσα στις επομενες ημερες και θα γυρησω εδω αν υπαρξει καποιο προβλημα. αν δεν γινεται θα μου το πει πριν κανω το φορματ φυσικα ετσι ?

Link to comment
Share on other sites

οκευ θα το δοκιμασω μεσα στις επομενες ημερες και θα γυρησω εδω αν υπαρξει καποιο προβλημα. αν δεν γινεται θα μου το πει πριν κανω το φορματ φυσικα ετσι ?

Δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα. 

 

Κατέβασε τα win 10 σε φλασάκι. Δες εδώ.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Κινητό έχω αλλά δεν έχω περάσει κανένα από αυτά ούτε πρόκειται....δηλαδή οι 10 εκ. χρήστες κινητών στην Ελλάδα κάθονται και ασχολούνται με guides για βελτιστοποίηση?? Δεν υπάρχουνε αυτά το κινητό είναι κάτι απλό δεν δουλεύει βάζεις την SIM σε άλλο κανείς δεν κάθεται να ασχοληθεί....και προφανώς υπάρχει επιλογή από το να παιδεύσαι με κάποιο μη σοβαρό λειτουργικό.......απλά δεν ασχολείσαι !!! Δεν είναι δυνατόν κάθε 2-3 χρόνια να καθόμαστε να παιδευόμαστε με τις "παραξενιές" οποιοδήποτε λειτουργικό συστήματος.....

Κινητό έχεις, αλλά αν δεν το έχεις "πασπατέψει", το πιθανότερο να καταγράφει όλη σου τη ζωή και να τη στέλνει στη Google. Επειδή εγώ δε θέλω, πασπατεύω και το κινητό μου και τα Windows. Το ίδιο είναι και όλα τα κινητά είναι έτσι, άρα όπου και να βάλεις τη SIM, πάλι δεδομένα θα στέλνει. Εκτός αν πάρεις κανένα Nokia 3310. Με αυτό το σκεπτικό, ας μείνουμε με τα Windows 2000...

 

Αφού λοιπόν δε θέλεις να παιδεύεσαι με τις παραξενιές και αφού "προφανώς υπάρχει επιλογή", γιατί δεν τη μοιράζεσαι μαζί μας, μυστικό είναι;

Έγινε επεξεργασία από Wizard!
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κινητό έχεις, αλλά αν δεν το έχεις "πασπατέψει", το πιθανότερο να καταγράφει όλη σου τη ζωή και να τη στέλνει στη Google. Επειδή εγώ δε θέλω, πασπατεύω και το κινητό μου και τα Windows. Το ίδιο είναι και όλα τα κινητά είναι έτσι, άρα όπου και να βάλεις τη SIM, πάλι δεδομένα θα στέλνει. Εκτός αν πάρεις κανένα Nokia 3310. Με αυτό το σκεπτικό, ας μείνουμε με τα Windows 2000...

 

Αφού λοιπόν δε θέλεις να παιδεύεσαι με τις παραξενιές και αφού "προφανώς υπάρχει επιλογή", γιατί δεν τη μοιράζεσαι μαζί μας, μυστικό είναι;

 

Έχεις δίκιο για το κινητό απλά από το κινητό ποτέ δεν κάνω κάτι σημαντικό ή επισφαλές στο Internet γιατί απλά δεν το εμπιστεύομαι..

 

Για το άλλο σκέλος δεν υπάρχει κάποιο μυστικό που να κραταώ....προφανώς εννοώ ότι και υπάρχει επιλογή να μην ασχοληθείς με το εν λόγω λειτουργικό......τουλάχιστον όχι για τα επόμενα χρόνια....εάν τώρα φτάσει και γίνει μονόδρομος το ξανασυζητάμε.

 

Δεν υπάρχει ούτε μια ουσιαστική αλλαγή η βελτίωση σε σχέση με τα Win 7 η οποία να σου βελτιώνει ή να σου διευκολύνει την ζωή με οποιονδήποτε τρόπο, ίσα ίσα στην κάνει πιο δύσκολη πιο περίπλοκη και προβληματική.....ε αυτό δεν είναι εξελιγμένο λειτουργικό είναι βάσανο....και μην ακούσω την γνωστή καραμέλα της ταχύτητας με SSD δεν υπάρχει απολύτως καμία διαφορά.

Έγινε επεξεργασία από SirGeorge
Link to comment
Share on other sites

Για το άλλο σκέλος δεν υπάρχει κάποιο μυστικό που να κραταώ....προφανώς εννοώ ότι και υπάρχει επιλογή να μην ασχοληθείς με το εν λόγω λειτουργικό......τουλάχιστον όχι για τα επόμενα χρόνια....εάν τώρα φτάσει και γίνει μονόδρομος το ξανασυζητάμε.

 

Δεν υπάρχει ούτε μια ουσιαστική αλλαγή η βελτίωση σε σχέση με τα Win 7 η οποία να σου βελτιώνει ή να σου διευκολύνει την ζωή με οποιονδήποτε τρόπο, ίσα ίσα στην κάνει πιο δύσκολη πιο περίπλοκη και προβληματική.....ε αυτό δεν είναι εξελιγμένο λειτουργικό είναι βάσανο....και μην ακούσω την γνωστή καραμέλα της ταχύτητας με SSD δεν υπάρχει απολύτως καμία διαφορά.

Ουσιαστικές αλλαγές έχει, αλλά εξαρτάται με ποιό λειτουργικό το συγκρίνεις. Τα 8 πχ τα θεωρώ άθλια σε μεγάλο βαθμό και δε μπορούσα να τα δουλέψω χωρίς customization και εφαρμογές που έδιιναν λύσεις σε διάφορα θέματα, ειδικά το Start. Στα 10 μόνο το Start χρησιμοποιώ, και έτρεξα κάποια cleaners για τα θέματα privacy. H σημαντικότερη αλλαγή δε, είναι το WDDM2.0 που περιμέναμε από τα 7 και ήρθε 2 λειτουργικά αργότερα. Δεν είναι μόνο η διαφορά στις επιδόσεις, αλλά και η γενική διαχείριση των συσκευών. Ακόμα δε βλέπεις σημαντικές αλλαγές, γιατί οι drivers και οι εφαρμογές δεν το χρησιμοποιούν σωστά, αλλά θα δεις σύντομα.

 

Όμως, ακόμα δε μου λες ποιό θα πρότεινες για χρήση. Τα 8/8.1 ; Με τίποτα. Τα 8 είναι για τα 10, ότι ήταν τα Vista για τα 7. Πρώιμα με πολλά θέματα που λύθηκαν στην επόμεην έκδοση. Τα ΧΡ ; Αρχαία. Για κάποιες από τις συσκευές δε βρίσκεις καν drivers. Τα 7; Καλά είναι, αλλά δε μου προσφέρουν κάτι παραπάνω από τα 10, γιατί να έχω ένα παλαιότερο λειτουργικό αν δεν προσφέρει κάτι; Αν πχ δε μπορούσα να κόψω τα θέματα privacy, θα έμενα με τα 8 ή θα γυρνούσα στα 7, αλλά αφού μπορώ, δε βρίσκω το λόγο να μείνω πίσω.

 

Τέλος, αν μιλάμε για Linux, ναι, θα το βάλω, μόλις βγει το Battlefield και παίζει σωστά. Μέχρι τότε, μόνο σε VM για να παρακολουθώ τις εξελίξεις.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Όποιος δεν περάσει σε Windows 10 για λόγους privacy και μόνο κούνια που τον κούναγε...

 

 Recent KB updates for Windows 7 and 8, all designed to send Microsoft regular reports on your machine’s activities.

  • KB3068708 – “This update introduces the Diagnostics and Telemetry tracking service to existing devices. By applying this service, you can add benefits from the latest version of Windows to systems that have not yet upgraded. The update also supports applications that are subscribed to Visual Studio Application Insights.” This update replaced KB3022345.
  • KB3075249 – “This update adds telemetry points to the User Account Control (UAC) feature to collect information on elevations that come from low integrity levels.”
  • KB3080149 – “This package updates the Diagnostics and Telemetry tracking service to existing devices. This service provides benefits from the latest version of Windows to systems that have not yet upgraded. The update also supports applications that are subscribed to Visual Studio Application Insights.”

The latter two updates are flagged as Optional, but KB3068708 holds Recommended status, which means it would be downloaded and installed if you have Windows Updates set to automatic.

 

 

Σιγά μην άφηνε τα υπόλοιπα λειτουργικά έξω από τον χωρό.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Στα 7 είναι optional updates. Στοχεύει (όπως και στα 10) σε αυτούς που απλά τα βάζουν επειδή απλά υπάρχουν.

Πάντως σε 10 που είμαι δεν έχω το παραμικρό πρόβλημα. Tα μικρόbugs που έχει δεν ενοχλούν. Όσον αφορά το θέμα privacy με ένα συνδυασμό manual και από προγράμματα, το έχω ξεφορτωθεί μεγαλο μέρος του τουλάχιστον. Εφόσον με ενδιαφέρει το gaming η μοναδική λύση είναι παραθυρια. Δεν έχει εναλλακτικές

Link to comment
Share on other sites

Αλλαξα μητρική-cpu-ram προχτές, και είχα ήδη πάει σε win 10. 

 

Φυσικά μου ζήτησε activation και έκανε fail.

 

Ψαχνοντας λίγο παραπάνω το θέμα, ειδα οτι στα win10 η ms έχει βάλει ενα generic key σε οσους κανουν upgrade οποτε δεν μπορεις να το χρησιμοποιήσεις αμα θελεις καπου αλλού.

 

Αν δηλαδη θελεις να κανεις φορματ στο ιδιο hardware, δε χρειάζεται key.

 

Αλλα εμένα πρεπει να κανω φορματ, να βαλω 7 η 8, και μετα να κάνω το free upgrade σε 10... Βασανα...

 

Αλλιώς πρεπει να αγοράσω win 10 key.

 

Αυτα μου τα ειπε το ms support κάνοντας online chat.

Link to comment
Share on other sites

Μεγάλη βλακεία, αλλά στα πλαίσια της αναβάθμισης, θα χάσω 1 ώρα παραπάνω να βάλω 8 και μετά 10. Ελπίζω μόνο να μπορείς να αναβαθμίσεις χωρίς να χρειάζεται πρώτα να βάλεις ένα σκασμό updates στα 8...

Link to comment
Share on other sites

Μεγάλη βλακεία, αλλά στα πλαίσια της αναβάθμισης, θα χάσω 1 ώρα παραπάνω να βάλω 8 και μετά 10. Ελπίζω μόνο να μπορείς να αναβαθμίσεις χωρίς να χρειάζεται πρώτα να βάλεις ένα σκασμό updates στα 8...

 

Γίνεται και χωρίς τα updates των 8 η αναβάθμιση, αλλά προφανώς σου προτείνουν να τα κάνεις, για σιγουριά. Σε σύστημα με SSD οι δύο εγκαταστάσεις με όλα τα updates μου παίρνουν ~1:45. Με HDD 5400 RPM δυστυχώς χρειάζονται 3+ ώρες.

 

Το θέμα με την αλλαγή του hardware το λέμε συνέχεια, αλλά δεν μπορώ να φανταστώ πόσο χαλαροί θα μπορούσαν να είναι στην αλλαγή υλικού για ένα σύστημα που δίνουν δωρεάν και θέλουν να αντικαταστήσει 1 προς 1 παλιές άδειες 7/8. Αν ο αλγόριθμος επέτρεπε αλλαγή μητρικής χωρίς να χάνει την ενεργοποίηση, θα γίνονταν 3 εγκαταστάσεις Win 10 για κάθε μια νόμιμη άδεια παλιότερου λειτουργικού...

 

@icy20, αν αλλάξεις μητρική/επεξεργαστή/μνήμη σε ενεργοποιημένο σύστημα Win 10 θα χάσει την ενεργοποίηση, εμφανίζεται ως διαφορετικό σύστημα. Η ενεργοποίηση που έχεις κάνει προηγουμένως είναι συνδεδεμένη με την υπογραφή του προηγούμενου hardware. Η λύση είναι εγκατάσταση Win 7/8 με το νέο υλικό και αναβάθμιση από εκεί σε 10.

Link to comment
Share on other sites

Γίνεται και χωρίς τα updates των 8 η αναβάθμιση, αλλά προφανώς σου προτείνουν να τα κάνεις, για σιγουριά.

Βασικά αν πας για "clean installation" ή αν θέλεις να κάνεις ξανά format μετά την αναβάθμιση σε 10, ώστε να είναι εντελώς καθαρό το σύστημα, τότε δε νομίζω ότι υπάρχει λόγος να μπουν τα updates.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.