Jump to content



Επιλογή κουτιού για υδρόψυξη 240mm


Recommended Posts

Τα καινουρια δεν ειδα να προσφερουν κατι περισσοτερο απο τα παλια τους. 

 Το nanoxia ds2 ειναι το πιο προσιτο απο θεμα τιμης. Επισης εχει πολλα κοινα σημεια με το Fractal . Ακομη και στα καινουρια βλεπω αρκετες ομοιοτητες. Γενικα δε ξερω ποιος αντιγραφει ποιον :p 

 

Οποιο και αν παρω θα αδικηθει απο το χωρο που θα το βαλω παντως (προσωρινα) , αλλα μετα απο λιγο καιρο θα μπει σε μερος που αξιζει (ενα γραφειο της προκοπης δηλαδη). 

 

Ειμαι πολυ του λιτου σχεδιασμου στα κουτια , γι'αυτο βλεπεις ειμαι αναμεσα σε δυο πιο "σοβαρα" κουτια. Οτι κουτακι ειχα ηταν cool looking, ακομη και η @@ που εχω τωρα :p (ειχα να ασχοληθω καιρο , και αντι να το ψαξω παραπανω με το κουτι - οπως και θα επρεπε - πηγα και πηρα ενα "φτηνο και ομορφο" )

 

Θα περιμενω καμμια βδομαδουλα να γινει διαθεσιμο το Enthoo pro , αλλιως με βλεπω για το r5! 

Link to comment
Share on other sites

Τελικά παράγγειλα το μαύρο χωρίς παράθυρο. Δεν έχει στο πλάϊ θέση για ανεμιστήρα (μικρό το κακό).

 

Για αρχή θα το δοκιμάσω πρώτα χωρίς πρόσθετη ψύξη και θα δούμε.

Link to comment
Share on other sites

 

 

Τελικά παράγγειλα το μαύρο χωρίς παράθυρο. Δεν έχει στο πλάϊ θέση για ανεμιστήρα (μικρό το κακό).

 

Για αρχή θα το δοκιμάσω πρώτα χωρίς πρόσθετη ψύξη και θα δούμε.

 

Καλοδουλευτο!!

 

 

 

 

Εχει επανω θεσεις για ανεμιστηρες; Εγω θελω και με το παραθυρο γιατι δεν ειχα και ποτέ μου με παραθυρο.. Ειναι σοβαρος λογος αυτος :hehe:

 

Απλως θελω να εχει παραθυρο , γιατι μπορει να κανω διαφορετικα πραγματα στο μελλον,  και το κουτι ειναι κατι που θα μου μεινει

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
Link to comment
Share on other sites

Καλοδουλευτο!!

 

Σε ευχαριστώ.

 

Το ήθελα κι εγώ με παράθυρο -παρόλο που δεν θα φαινόταν στη θέση που το έχω :) - αλλά δεν είχα την υπομονή να περιμένω.

Ρώτησα για τη διαθεσιμότητα και δεν ξέρουν.

 

Από την άλλη για amazon δεν αξίζει με τίποτα (από άποψη RMA).

Link to comment
Share on other sites

Δε το σκεφτομαι καν απ'εξω. Μονο εαν με διαβεβαιωναν οτι δε θα εχω τρεχαματα με τελωνεια , ισως προχωρουσα, αλλα το rma ειναι ενα θεματακι, γενικοτερα το μπλεξιμο ..

 

Ουτε εμενα θα φαινεται (προσωρινα) , εδω που το εχω. Αλλα θα φαινεται σε μερικους μηνες λογω μετακομισης. :D 

 

Περιμενω υπομονετικα. Εχει μπει στην εξισωση και το define r5 μεχρι και το air 540 αν και το τελευταιο δυσκολακι το κοβω. Εαν δε δω αρκετα συντομα διαθεσιμοτητα, δε ξερω εαν θα περιμενω ακομη περισσοτερο... 

 

Οταν παντως το στησεις πες μας εντυπωσεις :) 

Link to comment
Share on other sites

Εαν δε δω αρκετα συντομα διαθεσιμοτητα, δε ξερω εαν θα περιμενω ακομη περισσοτερο... 
 

 

Είσαι τυχερός, είναι πάλι διαθέσιμο το Phanteks enthoo pro με παράθυρο.

 

Σίγουρα είναι πιό εμφανίσιμο από το απλό, θα το προτιμούσα κι εγώ...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα.

 

Τελικά πήρα το phanteks με παράθυρο.

Αλλά σκέφτομαι την καλύπτρα να μην την τοποθετήσω.

 

Στο thread του review διάβασα μια παρατήρηση ότι μπορεί να εμποδίζει λίγο το airflow.

Έγινε επεξεργασία από nxh1024
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και εγω το ιδιο εκανα. Airflow εχω ικανοποιητικο για τους 2 ανεμιστηρες του. Δεν αντιμετωπισα προβληματα στο στησιμο. Πολυ ευκολα ολα με αυτο το κουτι , σου λυνει τα χερια!

 

Καλοδουλευτο :D

 

YΓ: Νομιζα οτι ειχες παρει αυτο χωρις το παραθυρο, τελικα αλλαξες την παραγγελια;;;

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστώ, επίσης...

 

Νομιζα οτι ειχες παρει αυτο χωρις το παραθυρο, τελικα αλλαξες την παραγγελια;;;

 

Ναι την άλλαξα, γιατί το κουτί θα μείνει για πολύ καιρό, οπότε είπα να είναι και ευχάριστο στο μάτι. 

 

Δεν το έχω στήσει  ακόμα. Θέλω να έχω άνεση χρόνου αλλά και να μη μείνω χωρίς computer... :)

 

Το PWM σου δουλεύει με τις στροφές της CPU;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Νεότερα από το Phanteks enthoo pro:

 

άλλαξα τροφοδοτικό (ο θόρυβος επανεμφανίστηκε), ένα semi-modular Corsair CS 650W με 12cm fan δείχνει να κάνει καλή δουλειά.

 

Έβγαλα την κάρτα ήχου που σχεδόν ακούμπαγε την GPU (απορώ που δεν είχε καεί η GPU).

 

Πρόσθεσα μία ψύκτρα Be quiet dark rock 3 και έναν 12cm fan be quiet shadow wings στο hdd cage (φυσάει στην GPU) και έναν 14cm be quiet shadow wings πάνω από τον cooler για να βγάζει τον αέρα έξω απ το κουτί. Αυτός ο τελευταίος δεν έχει ρεύμα ακόμα, παράγγειλα ένα splitter για να τον συνδέσω σε ένα m/b header.

 

Δυστυχώς το ενσωματωμένο PWM δεν λειτούργησε με έλεγχο στροφών, μπορεί η m/b να μην δίνει true pwm σήμα.

Όταν το ενεργοποίησα ο cpu cooler δούλευε στις 1730 rpm και μου πήρε τα αυτιά. Με τη σύνδεση στο m/b cpu header έπεσε στις 800 rpm.

 

Οι πρώτες εντυπώσεις μου από το Phanteks είναι πολύ καλές -εκτός από το pwm και τη δυσκολία να βάλω τον fan στο hdd cage γιατί δεν έμπαιναν οι πλαστικές βίδες.

Επίσης το βρίσκω πάρα πολύ ήσυχο, μόλις που ακούγεται ένα θρόισμα από τους ανεμιστήρες (ο μπροστά αν θυμάμαι δουλεύει στις 450 rpm και ο πίσω στις 550 rpm).

Αναρωτιέμαι πόσο πιο ήσυχο να είναι ένα case;

 

Επίσης ο cpu cooler έριξε την θερμοκρασία της cpu από 55/75-99 στους 27/55-65 σε idle/load με thermal paste arctic cooling MX-4 (η επιλογή έγινε με βάση προτάσεις μελών του forum). Απορώ που δεν είχε λιώσει η CPU μέχρι τώρα!

Το fan στο hdd cage έριξε τη θερμοκρασία της GPU από 45/75 σε περίπου 35/65 (αν θυμάμαι καλά).

Link to comment
Share on other sites

Καλη επιλογη λοιπον ! 

 

Τωρα ειδα και την προηγουμενη απαντηση, i must have missed that! Ναι δουλευει κανονικα τις στροφες του cpu και 2 εκ των 4 ανεμιστηρων που εχω, απλα δεν εχω ενδειξη στροφων , αλλα εχει ενδειξη το αυτι μου :p 

 

Το ανεμιστηρι μπηκε πανευκολα στο cage ! Πιο ευκολα απ'οτι στις υπολοιπες θεσεις! :p αλλα κατεληξα να το εχω κατω χωρις την καλυπτρα του psu. Ισως ξαναδοκιμασω να το βαλω στο cage για να σπρωχνει στην καρτα γραφικων.

 

Εαν δεν εχεις  ελεγχο στροφων της GPU με το MSI Afterburner , κανε το. Ακομη καλυτερα τα αποτελεσματα. Η καρτα μου εμενα ειναι και λιγο φουρνακι απο μονη της, αλλα τους 70 δε τους ξεπερναει. Απο εκει και υστερα παιζει throttling αγριο. 

Link to comment
Share on other sites

οπως βλεπεις και εμενα palit gtx 770 ειναι :p και ειναι φουρνοι οι ρημαδες της παλιτ. Μπορεις μια χαρα και δουλευει υποδειγματικα (οτι στροφες του βαλεις ξεκινανε αναλογα τη θερμοκρασια που θα θεσεις )

Link to comment
Share on other sites

οπως βλεπεις και εμενα palit gtx 770 ειναι
 

 

Έχεις δίκιο δεν το θυμόμουν.

Δοκίμασε να χτυπάει ένας ανεμιστήρας στην GPU, νομίζω θα δεις αρκετή διαφορά στη θερμοκρασία.

 

Σκέφτηκα μάλιστα να αλλάξω την πάστα στην GPU αλλά απ ότι είδα στο google/youtube είναι αρκετά λεπτή η "επέμβαση" και μάλλον δεν θα το επιχειρήσω...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Oυτε εγω το επιχειρω. Ετσι και αλλιως η καρτα ειναι αγορασμενη περυσι το Μαιο , αλλα στην ουσια μεχρι τον Δεκεμβρη δεν επαιζε και τιποτα. 

 

Το ειχα δοκιμασει και ειδα διαφορα 2-3 βαθμους. Απλα ηθελα γενικοτερα καλο airflow και ετσι το εβαλα κατω. Θα το ξαναδοκιμασω παντως! :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.