Jump to content



Super Μικρο , Metis


Recommended Posts

Μετα απο αρκετο καιρο , μαζεψα οτι κομματι θεωρουσα πως χρειαζοταν για το εγχειρημα μου 

 

Raijintek metis - silver  NO WINDOW 

Gigabyte H87N-Wifi 

i5 4590

Noctua D9L

2x4 DDR3 G.skill sniper 

Bw!quiet SFX power 400 

 

 

Δειτε απλα την ΤΕΡΑΣΤΙA διαφορα μεγεθους το metis με το bitfenix phenom 

 

 

 

TLMELEp.jpglQeqaEV.jpg

 

 

 

Αρχικα το συστημα το ειχα με ενα κανονικα ΑΤΧ τροφοδοτικο .... μιλαμε για χαος , μου βγηκε η πιστη να τα χωρεσω ολα εκει μεσα 

 

UQnjyCW.jpgwK04RAW.jpg

 

Μετα μου ηρθε το SFX , τεραστια διαφορα μεγεθους ΚΑΙ ΕΔΩ!!!! (επισης τα καλωδια του ειναι πιο λεπτα και πιο ευπλαστα ) 

Το εν λογο τροφοδοτικο δεν ερχεται με SFX to ATX bracket  , για αυτο τον λογο θυσιασα ενα χαλασμενο τροφοδοτικο του @greekfragma με σκοπο να βρει πατημα το μικρο 

fzwYu6K.jpg

 

 

 

Ανοιγμα του τροφοδοτικου με σκοπο να αντιστρεψω τον ανεμιστηρα του .... πλεον δεν ρουφαει αερα απο μεσα , αλλα απο την κατω μερια του κουτιου 

0o7ko1t.jpg

 

 

 

 

Ολα μαζι 

 

kzn7o1U.jpg

I28d0LU.jpg

AESOl9g.jpg

 

Οι θερμοκρασιες που παιζουν στον πυρινα , συμφωνα με HWID monitor και ενα κουλο προγραμμα της gigabyte , ειναι περιπου 38 βαθμους idle 

 

Το κουτι αυτο , το ειχε κανει review και η karmen  εδω

Και θελω να προσθεσω πως  

1) τα πατακια του κατω , ειναι ποιοτητας καμμενου λαστιχου 

2) οι βιδες και τα σπειρωματα δεν ειναι για πολλα πολλα 

3) Επεκταση καλωδιου τροφοδοσιας και καλωδιο USB3 front ,  ειναι μες την μεση , πραγματικα οτι και να κανεις θα εχεις αυτα τα 2 να σου σπανε τα νευρα 

 

Ψυχτρα

Φοβερη , ειναι μινιατουρα αλλα και ομως κανει θαυματα 

 

CPU - οταν ειχα το bitfenix , ειχα τον 4670Κ . Διαφορα σε επιδοσεις δεν ειδα , παρολαυτα αμα καποιος παει 1μιση χρονο πισω , θα δει πως το παλιο εκανε idle σε περιπου 55 βαθμους (με γομαροψυχτρα ) ενω αυτο ειναι 10 βαθμους κατω ..... ισως φταει απλα τα haswell refresh 

 

 

 

 

TO DO 

-Ειχα σκοπο στα πλαγια του τροφοδοτικου να βαλω μεταλλο για να βιδωσουν οι δυο 2,5αριδες επανω  , καποια στιγμη θα γινει γιατι πρεπει να ανοιξω κανα βιβλιο 

-Ο λογος που το κουτι ειναι no window , ειναι επιδη μου φαινοταν μικρο στο παραθυρο 

-Ισως καποια ανοιγματα στην οροφη οταν προσθεσω καρτα γραφικων *

-Λιγο καλυτερο μαζεμα καλωδιων 

-Ο ανεμιστηρας του τροφοδοτικου ειναι 12v -0.35A  80mm   , δεν θα με χαλαγε να του βαλω εναν 92αρη  

  

 

 

*Με ΑΤΧ τροφοδοτικο , η καρτα που χωραει ειναι 17εκατοστα (αμα καταφερει κανεις να την βολεψει μαζι το καλωδιομανι ) 

Ενω με SFX ο δρομος ανοιγει στα 26-27 εκατοστα!!!!! , φυσικα κατι τερατα δεν θα χωρεσουν αλλα η συμβατοτητα μεγαλωνει 

Έγινε επεξεργασία από kpetros
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Πως γινεται αυτο , εμενα μια χαρα μου φαινονται .... θα τις ανεβασψ σε αλλο site και θα κανω εντιτ   :p

 

@idonthave

Πισω fan εχεις αλλαξει ?

Έγινε επεξεργασία από kpetros
Link to comment
Share on other sites

Tώρα κομπλέ.

 

kpetros ναι, στην αρχή είχα βάλει ένα raijintek slim, αλλά με ενοχλούσε κι αυτός, τελικά βρήκα 

έναν της bitfenix παρατημένο που είχα και τον τοποθέτησα εξωτερικά με φίλτρο,

ροή αέρα -> πίσω βάζει, το cpu cooler τον κατευθύνει στο τροφοδοτικό και από εκεί βγαίνει.

 

έχω πάρει αυτά τα ποδαράκια για να αλλάξω τα λαστιχένια που έχει κάποια στιγμή.

https://www.google.gr/search?q=silver+sd-02a&espv=2&biw=1494&bih=777&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ved=0CCEQsARqFQoTCKPvmeyAjMYCFQvWFAod2ksACw&dpr=1.25

 

photos ->raiJintek Metis mini

 

Link to comment
Share on other sites

Tώρα κομπλέ.

 

kpetros ναι, στην αρχή είχα βάλει ένα raijintek slim, αλλά με ενοχλούσε κι αυτός, τελικά βρήκα 

έναν της bitfenix παρατημένο που είχα και τον τοποθέτησα εξωτερικά με φίλτρο,

ροή αέρα -> πίσω βάζει, το cpu cooler τον κατευθύνει στο τροφοδοτικό και από εκεί βγαίνει.

 

έχω πάρει αυτά τα ποδαράκια για να αλλάξω τα λαστιχένια που έχει κάποια στιγμή.

https://www.google.gr/search?q=silver+sd-02a&espv=2&biw=1494&bih=777&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ved=0CCEQsARqFQoTCKPvmeyAjMYCFQvWFAod2ksACw&dpr=1.25

 

photos ->raiJintek Metis mini

 

 

8ε απο eshop  ?  :p   too much!

Link to comment
Share on other sites

Update - Αντικατασταση PSU FAN 

 

Ο ανεμιστηρας του τροφοδοτικου , απο μαμα ειναι ενας protechnic electric  , 12v , 0,35A  , 80χιλιοστων και παχους 12χιλ  . Φυσικα με αρκετη φασαρια .... 

(εντυπωση μου κανει πως σχεδον ολα τα SFX φορανε το ιδιο πραμα , ανεξαρτητου τιμης .... πραγματικα τεραστιο fail ) 

 

Οποτε? Βαζουμε ενα noctua 92mm !!!!!  , με παχος 25xil λογικο ειναι να μην χωραει εντως του τροφοδοτικου , οποτε με ενα τρυπανακι ανοιξα νεες τρυπες για να τον βαλω εκτος του πλαισιου του τροφοδοτικου  . Και επιδη να βιδωσω εκει μεσα δεν γινοταν , τον συγκρατω με το πλαστικα ποδαρακαι που ερχοντε μαζι με τον ανεμιστηρα . 

 

W61l7LG.jpg

 

 

 

Καθολη την διαρκεια ειχα το pc κανονικα αναμενο , με τον τροφοδοτικο εντελος γυμνο και παρακολουθοντας την ταση εξοδου στους (κομμενουν πλεον) ακροδεκτες που καταληγουν στον ανεμιστηρα ...... δυστυχος οσο και να το ζορισα το pc , (δεν εχω και gpu επανω ) , η ταση δεν μου ξεπερασε τα 3.8v  .... την στιγμη που ο noctua ξεκιναει στα 4v  και απο θερμοκρασια δεν νομιζω να πηγε πανω απο 30 (εντελος προσεγγιστικα με το χερι ) .

 

puXXzID.jpg

 

Αρα τωρα? Η καποιος πρεπει να κατσει να φτιαξει κανα κυκλωμα της πλακας με κανα τρανσιστορ για να πετυχει μεγαλυτερη ταση , η πιο απλα , αγνοω τον ελεγχο των στροφων απο το τροφοδοτικο και το συνδεω κατευθειαν με MOLEX

 

KB5wK5i.jpg

 

rnVTRIq.jpg

 

 

 

 

Μαζι με το L.N.A (low noise adaptor ) , ο ανεμιστηρας κλειδωνει στις 1550 στροφες και στα 16 dB θορυβο . Με ροη αρκετα μεγαλυτερη απο τον μαματο (πλεον η πιεση του κουτιου παραειναι θετικη και νιωθω τον αερα να βγαινει και απο τις οπες )  . 

 

 

Το μονο που κανει τωρα θορυβο , ειναι ο πισω ανεμιστηρας της raijintek 120mm(next) και ο 2.5'' scorpio (που νταξ , καποια στιγμη σβηνει ) 

Έγινε επεξεργασία από kpetros
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Προχθες βραδυ ειχα βρει ΑΥΤΟ στο νετ 

Σημερα το πηρα , και μπορω να πω πως μαζεψε καλα τους 2x 2,5αριδες μου    (εβαλα και τον HDD απο την κατω μερια , μπας και μειωσει λιγακι τον θορυβο του )

7Xa15iO.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Last but not least

Πρεπει να ανοιξω τρυπες στην οροφη !!!!

Μεχρι στιγμης εχω σκεφτει 2 τροπους 

 

 

Ο πρωτος ειναι να χρησημοποιησω το μοτιβο τρυπων απο το πλαινο καπακι (φαινεται στην μπλε φωτο) και απλα να κανω πανομιοτηπες στην οροφη 

 

Ο δευτερος ειναι να ανοιξω ΕΝΤΕΛΟΣ στρογγυλη τρυπα(2τετοιες) 90 χιλιοστων στην οροφη με να βαλω fan grill  

 

 

 

Τι πιστευετε ειναι αισθητικα πιο ομορφο ?   :p

post-62119-0-41614000-1441054008.jpg

post-62119-0-94791900-1441054015.jpg

post-62119-0-13522500-1441066951_thumb.j

Έγινε επεξεργασία από kpetros
Link to comment
Share on other sites

Μιας και ειμαι αυπνος , δεν παω σε καναν αλουμινα να μου το κοψει ? 

Ε πηγα 

 

 

Μου το γρατσουνισε λιγο επανω , αλλα δεν με πειραζει -ισα ισα δειχνει πιο μπρουταλ- 

 

 

 

post-62119-0-26685900-1441271243_thumb.j

post-62119-0-99782600-1441271259_thumb.j

post-62119-0-53093900-1441271274_thumb.j

post-62119-0-82227600-1441271284_thumb.j

post-62119-0-83960000-1441271293_thumb.j

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Για πια fans λες ? 

Το τροφοδοτικο και η ψυχτρα εχουν 92αρι 

Η γραφικων 2x 90

Πισω 120 

 

Με τα fans φουλ φυσικα ειναι πολυς ο θορυβος , αλλα στο 45% κραταω μια θερμοκρασια 70 βαθμων (το δωματιο ειναι τουλαχιστον 30 ) και χαμηλα τον θορυβο 

Εντυπωση μου κανει ο χρονος που κρυωνει το κουτι , εβαλα να παιξω λιγο GTA και φυσικα "αναψε" ολοκληρο . 2 λεπτα αφου το εκλεισα ολα ηρθαν back to normal εκτος απο τον σκληρο 

Έγινε επεξεργασία από kpetros
Link to comment
Share on other sites

Τα 90αρια της καρτας πανω απο το 50 ....ακουγοντε :p 

70c σταθεροποιητε σε παιχνιδι με 100% load , αλλα οπως λεω , το δωματιο βραζει απο μονο του οποτε η θερμοκρασια αυτη δεν ειναι και πολυ αντιπροσωπευτικη 

(ειδικα την στιγμη που στο ιντερνετ οτι review βρεις θα ειναι στους ~20 και με φουτερακι )

Link to comment
Share on other sites

Δεδομενου του στριμωξιδιου που πεφτει στο κουτακι , μια χαρα εισαι. Καλο για μικρους χωρους, οχι για κυνηγι σουπερ θερμοκρασιων , σιγουρα! Με ζωνανε τα φιδια με τοσο καλωδιο στο παλιο μου κουτι , δε θα μπορουσα με τιποτα τετοιο setup, αλλα ειναι ωραιο το δικο σου :D 

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι θεμα στριμωγματος αλλα κυριος να καταφερεις να κανεις το αερα να κυκλωφορει

 

Σκεφτομαι πολυ σοβαρα να δοκιμασω καποιο ΑΙΟ , απλα και μονο για να απαλαξω την καρτα γιατι τωρα εχω την εντυπωση πως αντι να διωχνει απο το backplate , πιο πολυ την μαζευει απο την noctua .  

 

(καμια Η60 οχι τιποτα σοβαρο , ετσι και αλλιως ειναι μικρος ο CPU ) 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.