Jump to content



Recommended Posts

το ξεκίνησα χθες...δεν εχω αφιερώσει χρόνο στα προηγούμενα ούτε έχω ψαχθεί για οδηγούς κτλ...ότι διαβάζω από εσας εδω...

Mπορεί κάποιος να εξηγησει τι σημαίνουν αυτά; >

 

....στα stats δεν αναφέρεις οτι έχουν break points/soft caps. πχ VGR 27 (μέχρι 44 hardcap) ,  ATT 28-35 ,  STM 25-40 , VIT άχρηστο stat (μόνο για το weight αξίζει) , STR-DEX 40 (έκτος από κάποια requirements 50) , INT-FAITH 40 (έκτος από μόνο 1 dedicated 60) , LCK 40 (gia hollow weap). Και τέλος τα hybrid που συνήθως ειναι 40/40 , αλλά αξίζει 39/39 λόγω του softcap στα 40...
 

Γυρνώντας από την αρχή έβλεπα κάτι δαχτυλιδοφαντάσματα που ευκολα τα ξεπαστρεψα ενα ενα (εχασα κανα δυο φορές όταν μου επιτέθηκαν δυο μαζί) και ο δρόμος με εβγαλε σε ένα τύπο με κοντάρι που του έβγαλα το σπαθί από το στέρνο και ζωντάνεψε...έχω χάσει πέντε φορές εκεί....

Πρέπει να κάνω κάτι άλλο πριν φθασω εκεί για να δυναμώσω και να τον ξεπαστρέψω;

 

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι για να δυναμώσεις. Είναι boss και πρέπει να μάθεις τις τακτικές του και να παίξεις αναλόγως. Μην περιμένεις να του την πέσεις και με 4-5 χτυπήματα να τον βγάλεις. Υπομονή, roll και προσοχή. Αν κολλήσεις, δεν κανένα guide.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος sstav έγραψε:

το ξεκίνησα χθες...δεν εχω αφιερώσει χρόνο στα προηγούμενα ούτε έχω ψαχθεί για οδηγούς κτλ...ότι διαβάζω από εσας εδω...

Mπορεί κάποιος να εξηγησει τι σημαίνουν αυτά; >

 

....στα stats δεν αναφέρεις οτι έχουν break points/soft caps. πχ VGR 27 (μέχρι 44 hardcap) ,  ATT 28-35 ,  STM 25-40 , VIT άχρηστο stat (μόνο για το weight αξίζει) , STR-DEX 40 (έκτος από κάποια requirements 50) , INT-FAITH 40 (έκτος από μόνο 1 dedicated 60) , LCK 40 (gia hollow weap). Και τέλος τα hybrid που συνήθως ειναι 40/40 , αλλά αξίζει 39/39 λόγω του softcap στα 40...
 

Γυρνώντας από την αρχή έβλεπα κάτι δαχτυλιδοφαντάσματα που ευκολα τα ξεπαστρεψα ενα ενα (εχασα κανα δυο φορές όταν μου επιτέθηκαν δυο μαζί) και ο δρόμος με εβγαλε σε ένα τύπο με κοντάρι που του έβγαλα το σπαθί από το στέρνο και ζωντάνεψε...έχω χάσει πέντε φορές εκεί....

Πρέπει να κάνω κάτι άλλο πριν φθασω εκεί για να δυναμώσω και να τον ξεπαστρέψω;

 

Γενικα καθε εχθρος εχει τακτικη.Ετσι και ο πρωτος αφέντικος. Δεν ειναι πολυ δυσκολος αν δεις πως κινειται. 

 Δεν ειμαι πολυ εξοικειωμενος και εγω (εχω παιξει souls το πρωτο αλλα πριν αρκετα χρονια) και θελει αρκετη δουλεια μεχρι να δεις τι ταιριαζει στον τροπο παιχνιδιου σου. Ενα καλο που μπορεις να κανεις ΑΦΟΥ περασεις αυτον τον πρωτο , ειναι να μαζευεις souls (φαρμαρισμα κοινως) ,και οταν φτασεις στην τυπισσα που ανεβαζεις level , να την επισκεπτεσαι ξανα και ξανα, πανε στην επομενη περιοχη , και μαζευε πραμα. Μετα ξανα σε αυτην , καθως αν πας να βγαλεις κανα boss, τσαμπα θα τρεχεις να μαζεψεις τις ψυχες που εχασες :p 

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, sstav said:

το ξεκίνησα χθες...δεν εχω αφιερώσει χρόνο στα προηγούμενα ούτε έχω ψαχθεί για οδηγούς κτλ...ότι διαβάζω από εσας εδω...

Mπορεί κάποιος να εξηγησει τι σημαίνουν αυτά; >

 

....στα stats δεν αναφέρεις οτι έχουν break points/soft caps. πχ VGR 27 (μέχρι 44 hardcap) ,  ATT 28-35 ,  STM 25-40 , VIT άχρηστο stat (μόνο για το weight αξίζει) , STR-DEX 40 (έκτος από κάποια requirements 50) , INT-FAITH 40 (έκτος από μόνο 1 dedicated 60) , LCK 40 (gia hollow weap). Και τέλος τα hybrid που συνήθως ειναι 40/40 , αλλά αξίζει 39/39 λόγω του softcap στα 40...
 

Γυρνώντας από την αρχή έβλεπα κάτι δαχτυλιδοφαντάσματα που ευκολα τα ξεπαστρεψα ενα ενα (εχασα κανα δυο φορές όταν μου επιτέθηκαν δυο μαζί) και ο δρόμος με εβγαλε σε ένα τύπο με κοντάρι που του έβγαλα το σπαθί από το στέρνο και ζωντάνεψε...έχω χάσει πέντε φορές εκεί....

Πρέπει να κάνω κάτι άλλο πριν φθασω εκεί για να δυναμώσω και να τον ξεπαστρέψω;

 


Τα stats έχουν κάποιο "όριο" που ανα point αξίζει να ανεβάσεις.

Π.χ Το Vigor που είναι για το hp σου, μέχρι τα 27 είναι η καλύτερη απόδοση που παίρνεις ανα point. Μετά μέχρι τα 44 έχει απότομη πτώση και πλέον δεν αξίζει να βάζεις points εκεί.

27 Vigor χωρίς ember είναι 1000hp.

44 Vigor είναι 1260hp.
99 Vigor είναι 1400hp.

Το να είσαι σε ember mode είναι +30% πάνω στο base hp σου. Οπότε στα 27 VGR είσαι 1300Hp embered (χωρίς hp rings), που είναι μια χαρά ;)

Όπως βλέπεις δεν έχει νόημα να είσαι πάνω απο 27 στο Vigor.

Το ίδιο ακριβώς ισχύει και για τα υπόλοιπα stats, γι'αυτό όταν κάνουμε builds καλό είναι να το κάνεις στα "χαρτιά" πρώτα : https://mugenmonkey.com/darksouls3

Επίσης το πρώτο boss είναι σαν tutorial. Κάνε κάνα dodge και parry με την ασπίδα σου και θα βγεί. :p


 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πρόσφατα τέλειωσα το παιχνίδι. Πριν το αρχίσω, είχα εκτεθεί κυρίως σε χαρακτηρισμούς του παιχνιδιού για την προκλητική του δυσκολία και τα μεγάλα αφεντικά, έτσι όταν άρχισα το DS3 δεν περίμενα πολλά στον τομέα του artwork.

 

Ένα μικρό αφιέρωμα με τις πανέμορφες τοποθεσίες: https://youtu.be/Acusn9THiU4

 

Το Dark Souls 3 είναι ένα όμορφο παιχνίδι. Εξαιρετικά ατμοσφαιρικό, υπάρχει τέχνη παντού (αγάλματα, αρχιτεκτονική, ένδυση), με προσοχή στη λεπτομέρεια.

 

Νομίζω εάν στο τομέα του marketing είχαν δώσει μεγαλύτερη βάση στο artwork, θα είχε ακόμα μεγαλύτερη απήχηση.

Έγινε επεξεργασία από cgd
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
πριν 5 ώρες, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Εξηγησε μας και τους λογους για τους οποιους το θεωρεις μουφα :) 

Κακο gameplay,μαχες που θυμιζουν προ 10ετιας games κ πολυ αργο.Τα μονα συν που ειδα ηταν τα γραφικα κ η ατμοσφαιρα!Περασα το πρωτο μπος κ αναρωτιομουν πως εχει γινει πολυς ντορος για το τιποτα μ αυτο το παιχνιδι αλλα οκ να μου πεις γουστα ειναι αυτα....

Link to comment
Share on other sites

Φαινεται οτι δεν εχεις ξαναπαιξει souls για να λες οτι ειναι αργο και θυμιζει game 10ετιας ;) Ειναι η πρωτη φορα που ασχοληθηκες; Εγω τα γραφικα παλι δε τα βλεπω σαν συν, δε τα βλεπω καν :p Το παιχνιδι απαιτει υπομονη και μπολικο φαρμαρισμα. Δεν ειναι το τυπικο hack&slash rpgοειδες παιχνιδι, οποτε αν τωρα το προσπαθησες πρωτη φορα, ειναι πολυ φυσιολογικο να σε ξενισει! 

Φιλικα ολα αυτα, δε θελω να "στην πω". Εννοειται οτι ειναι γουστα αυτα :D 

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Φαινεται οτι δεν εχεις ξαναπαιξει souls για να λες οτι ειναι αργο και θυμιζει game 10ετιας ;) Ειναι η πρωτη φορα που ασχοληθηκες; Εγω τα γραφικα παλι δε τα βλεπω σαν συν, δε τα βλεπω καν :p Το παιχνιδι απαιτει υπομονη και μπολικο φαρμαρισμα. Δεν ειναι το τυπικο hack&slash rpgοειδες παιχνιδι, οποτε αν τωρα το προσπαθησες πρωτη φορα, ειναι πολυ φυσιολογικο να σε ξενισει! 

Φιλικα ολα αυτα, δε θελω να "στην πω". Εννοειται οτι ειναι γουστα αυτα :D 

Ναι η αληθεια ειναι αυτη πως δεν εχω ξανα παιξει σουλς απλα ναι οκ κουβεντα κανουμε αντιθετα στο ινσομνια εκανα ακριβως την ιδια κουβεντα κ βγηκε καποιος κ εκανε λες κ του εβρισα την μανα!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.