Jump to content



Διάταξη ανεμιστήρων


DEADLAZARUS

Recommended Posts

Αγοράστηκε το phanteks enthoo pro. Αφαιρέθηκε εντελώς η psu καλύπτρα καθώς και το μεσαίο cage για καλύτερο airflow της κάρτας γραφικών. Ο hdd μπήκε στο πάνω cage (πρώτη υποδοχή) και ο ssd στο κάτω. Σκέφτομαι την ακόλουθη διάταξη ανεμιστήρων: 2χ140 μπροστά (intake), πάνω τον προεγκατεστημένο 200mm (exhaust) και πίσω τον προεγκατεστημένο 140mm (exhaust) + έναν ακόμη πίσω από τα pci cover (τα οποία θα αφαιρεθούν) για να βγάζει τον ζεστό αέρα της κάρτας γραφικών.

Ερώτημα 1ο: η διάταξη αυτή είναι επαρκής ή υπάρχει καλύτερη πρόταση?

Ερώτημα 2ο: ο fan πίσω από την κάρτα τί διαστάσεις πρέπει να έχει? (λογικά 120mm αλλά ρωτάω προς επιβεβαίωση).

Ερώτημα 3ο: αυτή τη στιγμή έχω συνδέσει τους 2 προεγκατεστημένους fans στη μητρική. Η μητρική έχει 1 cpu fan header (4pin)+ 3 system fan headers (4pin). Εάν αγοράσω έξτρα ανεμιστήρες και με δεδομένο ότι η μητρική δεν τους σηκώνει όλους μαζί, να τους συνδέσω στο hub του κουτιού ή να πάρω fan controller?

Link to comment
Share on other sites

Αν μου πεις πως θα βάλεις cooler στην θέση των pci cover θα σε παραδεχτώ.

 

Είναι επαρκής η διάταξη τεσσάρων cooler (χωρίς αυτόν στα pci cover). Οι δύο exhaust θα είναι είτε και οι δύο πάνω είτε ένας πάνω και ένας πίσω. Από την στιγμή που ο ένας είναι 200άρης αναγκαστικά των βάζεις πάνω και τον 14άρι πίσω. Και έχεις και τους δύο intake μπροστά.

 

Η άλλη διάταξη που μπορείς να δοκιμάσεις είναι να βάλεις τον 200άρι μπροστά, ένα 12άρι στο hdd cage και δύο 14άρια exhast είτε πάνω είτε ένας πάνω και ένας πίσω.

 

Για την λειτουργία του  hub διάβασε εδώ. Για ποιο αναλυτικότερα μπορεί να σου πει η @Karmen αν δει το θέμα.

Έγινε επεξεργασία από pasjohn
Link to comment
Share on other sites

Φίλε pas, καταρχήν δεν ξεχνώ τις φώτο ;) . Κατά δεύτερον, ρωτάω εδώ για να μαθαίνω γιατί δεν είμαι σχετικός. Εάν αυτό που έγραψα για τον ανεμιστήρα στα pci cover είναι βλακεία, ευχαριστώ για την επισήμανση/διόρθωση.

Άρα θέλω στην ουσία 2 μπροστινούς ανεμιστήρες. Κατόπιν θα ρυθμίσω όλους τους ανεμιστήρες έτσι ώστε να βάζω περισσότερο αέρα απ' όσο βγάζω.

Ερώτηση: όταν λες να βάλω 12άρι ανεμιστήρα στο hdd cage εννοείς να βάλω μπροστά μαζί με τον 20άρι και έναν 12άρι? Δεν ξέρω αν γίνεται αυτό.

Επειδή με τον hdd πιάνω 40άρια σε θερμοκρασίες μπορώ να τον βάλω στο κάτω cage όπως έχω κάνει και με τον ssd? (αυτό σε περίπτωση που κρατήσω τον 20άρι μπροστά).

Link to comment
Share on other sites

Μην χαλιέσαι. Καλά κάνεις και ρωτάς. Μόνο με ερωτήσεις μαθαίνεις. Αυτό δεν μας έλεγαν στο σχολειό?  :D

 

Δες το βίντεο πως έχει τοποθετήσει 3 πάνω(δεν χρειάζεσαι τόσους. Ξεκινάς με έναν και βλέπεις), 1 πίσω, 1 δεξια(φαίνεται στην εικόνα κάτω δεξιά) μπροστά από τους σκληρούς και πίσω από αυτούς όταν προχωρήσεις το βίντεο θα δεις τον 200άρι.

 

Όποια διάταξη από τις δύο κάνεις, που σου είπα παραπάνω μια χαρά θα είσαι.

Έγινε επεξεργασία από pasjohn
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγω προσωρινα εχω αφησει τους 2 και τους εχω συνδεσει στης μητρικης τα chassis fan connectors.Εχω και 2 120ρηδες που εμειναν απο το παλαιο κουτι. Εαν βαλω τον εναν στο cage τι θα κερδισω; Και πως ακριβως να τον βαλω; intake?  (υποψιν εχω μεσα μονο το κατω cage, το πανω το εχω βγαλει )

 

Εχω αφησει την καλυπτρα εξω , και εχω δει ηδη σημαντικη βελτιωση στις θερμοκρασιες (σε σχεση με αυτα που εβλεπα πριν , στο προηγουμενο κουτι δηλαδη). Πριν 80ριζε η καρτα γραφικων ενω τωρα 72 ειναι το μαξιμουμ και αυτο στο Witcher 3. Με στοκ ψυκτρα δε περασε τους 62 βαθμους ο cpu, ενω προηγουμενως περνουσε τους 70 για πλακα , και αρχιζαν τα οργανα.

 

 

Επισης ειχα μια απορια και εγω για το fan hub που μου την ελυσε η Αγαπη. 

 

Βαζεις ολους τους fans στα 3pinα μαυρα του fan hub. Βαζεις το 4πινο στο cpu fan header και το ανεμιστηρι του cpu το βαζεις στη λευκη υποδοχη του fan hub. Τελος συνδεεις το sata ρευματακι στο τροφοδοτικο σου και ξεκινας. Εμενα βεβαια ειναι υπερκοντο το καλωδιακι του ανεμιστηρα του cpu και δε φτανει στο hub, οποτε θελω καποια επεκταση.

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγω προσωρινα εχω αφησει τους 2 και τους εχω συνδεσει στης μητρικης τα chassis fan connectors.Εχω και 2 120ρηδες που εμειναν απο το παλαιο κουτι. Εαν βαλω τον εναν στο cage τι θα κερδισω; Και πως ακριβως να τον βαλω; intake?  (υποψιν εχω μεσα μονο το κατω cage, το πανω το εχω βγαλει )

 

Εχω αφησει την καλυπτρα εξω , και εχω δει ηδη σημαντικη βελτιωση στις θερμοκρασιες (σε σχεση με αυτα που εβλεπα πριν , στο προηγουμενο κουτι δηλαδη). Πριν 80ριζε η καρτα γραφικων ενω τωρα 72 ειναι το μαξιμουμ και αυτο στο Witcher 3. Με στοκ ψυκτρα δε περασε τους 62 βαθμους ο cpu, ενω προηγουμενως περνουσε τους 70 για πλακα , και αρχιζαν τα οργανα.

 

 

Επισης ειχα μια απορια και εγω για το fan hub που μου την ελυσε η Αγαπη. 

 

Βαζεις ολους τους fans στα 3pinα μαυρα του fan hub. Βαζεις το 4πινο στο cpu fan header και το ανεμιστηρι του cpu το βαζεις στη λευκη υποδοχη του fan hub. Τελος συνδεεις το sata ρευματακι στο τροφοδοτικο σου και ξεκινας. Εμενα βεβαια ειναι υπερκοντο το καλωδιακι του ανεμιστηρα του cpu και δε φτανει στο hub, οποτε θελω καποια επεκταση.

Η πρακτική το να βάζεις cooler στο cage είναι για να σπρώχνει ακόμα περισσότερο τον αέρα προς τα exhaust coolers. Θα δεις τότε πως βγάζουν περισσότερο αέρα. τα βοηθά.

Και αυτό και γιατί αφενός παίρνει την ώθηση από τα εμπρος (αυτά που βρίσκονται πίσω του δλδ) και αφετέρου βρίσκεται πιο κοντά στα exhaust.

Επιπλέον βοηθά και την gpu φυσικά.

 

Φυσικά και θα τον βάλεις intake. Αν το βάλεις αλλιώς θα τσακώνονται μεταξύ τους  :D

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παίδες μισό λεπτό γιατί οι απορίες πολλαπλασιάζονται. Βάζουμε λοιπόν έναν στο κάτω cage να βάζει αέρα. Αυτός όμως δεν θα μπλέκεται με τον 20άρι μπροστινό?  Μάλιστα σκέφτομαι ότι έτσι βάζουμε στην ουσία ένα ακόμα εμπόδιο στον 20άρι μπροστινό πέρα από το κάτω cage.

Και ας πούμε ότι δεν υπάρχει θέμα, εγώ που έχω τον ssd κάτω και τον hdd πάνω, πού θα τους μετακινήσω αυτούς? Στο κάτω cage?

Link to comment
Share on other sites

Η πρακτική το να βάζεις cooler στο cage είναι για να σπρώχνει ακόμα περισσότερο τον αέρα προς τα exhaust coolers. Θα δεις τότε πως βγάζουν περισσότερο αέρα. τα βοηθά.

Και αυτό και γιατί αφενός παίρνει την ώθηση από τα εμπρος (αυτά που βρίσκονται πίσω του δλδ) και αφετέρου βρίσκεται πιο κοντά στα exhaust.

Επιπλέον βοηθά και την gpu φυσικά.

 

Φυσικά και θα τον βάλεις intake. Αν το βάλεις αλλιώς θα τσακώνονται μεταξύ τους  :D

Το φανταστηκα. Μπορω να το βαλω στο 2ο cpu_fan connector που ειναι 3πινο και κενο; ή δε θα δουλευει εκει; Επισης εχει και ενα pwr_fan και απ'οτι διαβαζω μπορω να βαλω ανεμιστηρα εκει και να ελεγχω πληρως στροφες αλλα αλλου βλεπω οτι ειναι για το psu μονο και δε πρεπει αν το χρησιμοποιω για διαφορετικα ανεμιστηρια.. (δε θελω να τα βαλω στο φαν χαμπ- θα παρω fan controller συντομως και κυριως θελω να το κανω για να δω εαν θα βελτιωσω τιποτα με αυτο τον τροπο- δε θα βαλω πανω ακομη τον αλλο ανεμστηρα που μου'χει μεινει , παρα μονο εαν παρω fan controller )

 

 

Παίδες μισό λεπτό γιατί οι απορίες πολλαπλασιάζονται. Βάζουμε λοιπόν έναν στο κάτω cage να βάζει αέρα. Αυτός όμως δεν θα μπλέκεται με τον 20άρι μπροστινό?  Μάλιστα σκέφτομαι ότι έτσι βάζουμε στην ουσία ένα ακόμα εμπόδιο στον 20άρι μπροστινό πέρα από το κάτω cage.

Και ας πούμε ότι δεν υπάρχει θέμα, εγώ που έχω τον ssd κάτω και τον hdd πάνω, πού θα τους μετακινήσω αυτούς? Στο κάτω cage?

Οπως ειπε και ο Pasjohn  θα βοηθησεις τον κρυο αερα να μπει στο κουτι περισσοτερο. Και επιπλεον αυτο που λεγαμε για την GPU ... Μαλλον εχει δικαιο ο pasjohn (the wind will flow straight through που λεει και ο μπουγας :p

 

Θαρρω πως δεν εχεις λογο να εχεις σε ξεχωριστα cages SSD και HDD. Ειτε βαλε τον hdd στο ιδιο cage με τον SSD ειτε τον SSD στο bracket . Το οποιο μετακινειται , αν δε σε βολευει στο πανω μερος, και μπαινει και στο κατω (οπου το εχω εγω και βολεψε πολυ )

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να κάνω λάθος αλλά όπως το βλέπω θα έχω τον μπροστινό 20άρι, μετά το κάτω cage με hdd+ssd και πίσω από αυτούς έναν ανεμιστήρα ακόμη. Σαν πολλά εμπόδια για τον 20άρι μου φαίνονται. Σκέφτομαι το εξής: 2χ140 μπροστά και έχοντας αφαιρέσει εντελώς τόσο το μεσαίο όσο και το κάτω cage. Ο κάτω 140 δεν θα έχει καθόλου εμπόδια, ενώ ο πάνω 140 θα ψύχει και τους δίσκους (εδώ ίσως χρειάζεται ένας static pressure), οι οποίοι θα μπουν στο πάνω cage. Ο 20άρης θα μπει πάνω για να βγάζει αέρα και ο πίσω μένει ως έχει. Βέβαια, η πρόταση για εσωτερικό ανεμιστήρα είναι ενδιαφέρουσα και μάλλον πρέπει να κάνω δοκιμές για τη βέλτιστη λύση.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες μισό λεπτό γιατί οι απορίες πολλαπλασιάζονται. Βάζουμε λοιπόν έναν στο κάτω cage να βάζει αέρα. Αυτός όμως δεν θα μπλέκεται με τον 20άρι μπροστινό?  Μάλιστα σκέφτομαι ότι έτσι βάζουμε στην ουσία ένα ακόμα εμπόδιο στον 20άρι μπροστινό πέρα από το κάτω cage.

Και ας πούμε ότι δεν υπάρχει θέμα, εγώ που έχω τον ssd κάτω και τον hdd πάνω, πού θα τους μετακινήσω αυτούς? Στο κάτω cage?

Ο 20άρης σμπρώχνει αέρα και για να ψύξει τους σκληρούς και να ψύξει το κουτί. Με τη σειρά του το 12άρι παίρνει τον αέρα από το 20άρι και τον προωθεί ακόμα πιο πολύ.

Δοκίμασε το εξής. Βάλε δύο 14άρια μπροστά, τους σκληρούς στο κάτω cage και βάλε ένα 12άρι στο πάνω cage που να παίρνει τον αέρα από το πάνω 14άρι. Τ κάτω το 14άρι θα βοηθά τους σκληρούς και όσο μπορεί και το κουτί.

 

Γενικά αυτά τα πράγματα θέλουν πειράματα για να δεις ποιο είναι το καλύτερο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μαλλον το ιδιο θα κανω και εγω και θα το βαλω στο cpu fan header 2 το ανεμιστηρι ή θα παρω κατι τετοιο για να κανω τη δουλεια μου! Αφηνω τον 200ρι μπροστα, μενει ο 140ρης πισω και βαζω εναν 120ρη στο cage να σπρωχνει αερα. Ειανι καλη ιδεα τον αλλο που περισσευει να τον βαλω στο πανω μερος του κουτιου σαν exhaust? 

Link to comment
Share on other sites

Το φανταστηκα. Μπορω να το βαλω στο 2ο cpu_fan connector που ειναι 3πινο και κενο; ή δε θα δουλευει εκει; Επισης εχει και ενα pwr_fan και απ'οτι διαβαζω μπορω να βαλω ανεμιστηρα εκει και να ελεγχω πληρως στροφες αλλα αλλου βλεπω οτι ειναι για το psu μονο και δε πρεπει αν το χρησιμοποιω για διαφορετικα ανεμιστηρια.. (δε θελω να τα βαλω στο φαν χαμπ- θα παρω fan controller συντομως και κυριως θελω να το κανω για να δω εαν θα βελτιωσω τιποτα με αυτο τον τροπο- δε θα βαλω πανω ακομη τον αλλο ανεμστηρα που μου'χει μεινει , παρα μονο εαν παρω fan controller )

Στα cpu fan ή δεν θα δουλεύει ο ανεμιστήρας ή ίσα ίσα που θα γυρνοφέρνει. Δοκίμασε το να δεις.

Τα pwm_fan ελέχγονται από την μητρική. Και εξαρτάται από την μητρική τι σοι έλεγχο κάνει. Αλλά προσωπικά δεν βγάζω άκρη. Μπες στο BIOS και παίξε. Αν δεις ότι πέφτουν ή ανεβαίνουν οι στροφές τότε καλώς, διαφορετικά η λύση λέγεται fan controller.

 

Έχω 2 Fan Controller (έναν εξτρα που είχα πάρει και έναν που έχει το κουτί)  :)

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον το splitterακι ειναι μια λυση προσωρινη. 3€ κοστιζει και μπορω να κρυψω το καλωδιακι και να μη φαινεται. Στο cpu_fan2 εαν το βαλω θα δουλευει κανονικα , συμφωνα ομως με τη θερμοκρασια του cpu που εχω βαλει να δουλευει το actual ανεμιστηρι του cpu. Αρα αυτο δεν εχει και παρα πολυ νοημα, αρα ενα σπλιττερακι θα την κανει τη δουλεια και μετα σκεφτομαι αυτο εδω το fan controller και τελος. ( εχω δει αρκετα ριβιου απο το συγκεκριμενο)

 

Επισης εχει η asrock ενα τουλ οπου μπορω να ρυθμισω το μπροστινο ανεμιστηρα και αυτον του cpu , και δουλευει κανονικα. Στο bios εχει μονο profiles τα οποια δουλευουν και αυτα κανονικα

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
Link to comment
Share on other sites

Μαλλον το ιδιο θα κανω και εγω και θα το βαλω στο cpu fan header 2 το ανεμιστηρι ή θα παρω κατι τετοιο για να κανω τη δουλεια μου! Αφηνω τον 200ρι μπροστα, μενει ο 140ρης πισω και βαζω εναν 120ρη στο cage να σπρωχνει αερα. Ειανι καλη ιδεα τον αλλο που περισσευει να τον βαλω στο πανω μερος του κουτιου σαν exhaust? 

Τόσα coolers θα βάζουν και άλλα τόσα θα βγάζουν.

 

Μαλλον το splitterακι ειναι μια λυση προσωρινη. 3€ κοστιζει και μπορω να κρυψω το καλωδιακι και να μη φαινεται. Στο cpu_fan2 εαν το βαλω θα δουλευει κανονικα , συμφωνα ομως με τη θερμοκρασια του cpu που εχω βαλει να δουλευει το actual ανεμιστηρι του cpu. Αρα αυτο δεν εχει και παρα πολυ νοημα, αρα ενα σπλιττερακι θα την κανει τη δουλεια και μετα σκεφτομαι αυτο εδω το fan controller και τελος. ( εχω δει αρκετα ριβιου απο το συγκεκριμενο)

 

Επισης εχει η asrock ενα τουλ οπου μπορω να ρυθμισω το μπροστινο ανεμιστηρα και αυτον του cpu , και δουλευει κανονικα. Στο bios εχει μονο profiles τα οποια δουλευουν και αυτα κανονικα

Γενικά αυτό με το usb hub δεν το έχω καταλάβει και καλά και κυρίως πόσο αποδοτικό (ψυξη+θόρυβος) θα είναι στην πράξη. Ψάξτο πριν πάρεις fan controller.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να κάνω λάθος αλλά όπως το βλέπω θα έχω τον μπροστινό 20άρι, μετά το κάτω cage με hdd+ssd και πίσω από αυτούς έναν ανεμιστήρα ακόμη. Σαν πολλά εμπόδια για τον 20άρι μου φαίνονται. Σκέφτομαι το εξής: 2χ140 μπροστά και έχοντας αφαιρέσει εντελώς τόσο το μεσαίο όσο και το κάτω cage. Ο κάτω 140 δεν θα έχει καθόλου εμπόδια, ενώ ο πάνω 140 θα ψύχει και τους δίσκους (εδώ ίσως χρειάζεται ένας static pressure), οι οποίοι θα μπουν στο πάνω cage. Ο 20άρης θα μπει πάνω για να βγάζει αέρα και ο πίσω μένει ως έχει. Βέβαια, η πρόταση για εσωτερικό ανεμιστήρα είναι ενδιαφέρουσα και μάλλον πρέπει να κάνω δοκιμές για τη βέλτιστη λύση.

Δεν ξέρω σε περίπτωση που βγάλεις κάποιο ή κάποια από τα cage αν μπορεί να σταθεί ο cooler πάνω στα cage. Δεν έχω ακριβή εικόνα. Θα το δεις  :)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν θα πάρω 3 ανεμιστήρες και θα κάνω δοκιμές. Οι ανεμιστήρες πρέπει να είναι pwm? Έχω δει κάποιους από την arctichttp://www.e-shop.gr/arctic-cooling-f14-pwm-fan-140mm-p-PER.650183. Ξέρει κανείς τί λένε αυτοί?

Πώς σου φαίνεται η διάταξη: 2χ140 μπροστά, στο κάτω cage οι δίσκοι, βάζω το μεσαίο cage στη θέση του (το έχω αφαιρέσει τώρα) και πάνω σ' αυτό βάζω τον εσωτερικό 12άρι ανεμιστήρα. Θα παίρνει έτσι ο 12αρης αέρα και από τους 2 μπροστινούς για να ψύχει καλύτερα την κάρτα? Συγγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις αλλά μάλλον πήγαμε στο ίδιο σχολειό :D .

Έγινε επεξεργασία από DEADLAZARUS
Link to comment
Share on other sites

Δεν τον έχω δοκιμάσει αλλά καλά λόγια διαβάζω. Παρήγγειλα 2 coolers και θα τους έχω από βδομάδα. Αν θέλεις περίμενε να τους δοκιμάσω και μετά παίρνεις.

 

Οι pwn coolers ελέγχονται καλύτερα και έχουν 4-pin. Αν θες να τους ελέγχεις από την μητρική παίρνεις pwm.

Αν όμως έχεις σκοπό να πάρεις αργότερα fan controller τότε θα πρέπει να το σκεφτείς για μη pwm(3-pin). Αλλά πάλι και σε αυτήν την περίπτωση υπάρχουν καλώδια που τα συνδέεις στον fan controller και μπορείς να συνδέσεις και 4-pin. Απλά πρέπει να τα πάρεις έξτρα. Ο δικός μου ο fan controller π.χ.  έχει μόνο ένα τέτοιο.

 

Καλή είναι η διάταξη. Θα φανεί και στην πράξη βέβαια.  :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αλλά η αλήθεια είναι ότι δεν εμπιστεύομαι τη μητρική για τόσους ανεμιστήρες. Ίσως ένας fan controller (θα έχει και με 4pin)να είναι η καλύτερη λύση για να γίνει η δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

Σε πολλές μητρικές το BIOS έχει επιλογή για manual ρύθμιση τον στροφών των coolers. Αφού επιλέξεις το manual τότε μέσα από τα win με λογισμικό μπορείς να ελέχγεις τους coolers. Ψάξτο λίγο. 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.