Jump to content



Διάταξη ανεμιστήρων


DEADLAZARUS

Recommended Posts

Έλεγξα ξανά τις αποστάσεις. Το σκέφτομαι σοβαρά. Δεν ξέρω αν αξίζει τον κόπο. Ο χώρος είναι πολύ περιορισμένος και θέλει μία πολύ λεπτή λωρίδα (απαιτείται λεπτοδουλειά δηλαδή). Για ψυχολογικούς λόγους, δεν ξέρω αν θα ήθελα να είναι τόσο κοντά στην ψύκτρα(ουσιαστικά να τη χαϊδεύει), ενώ θα φοβούμουν μην τυχόν και δεν κουμπώσει σωστά.

Ευχαριστώ θερμά όσα παιδιά έγραψαν την άποψή τους, αν το προχωρήσω, θα ενημερώσω.

@idonthave έβλεπα τούτην εδώ:https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&cad=rja&uact=8&ved=2ahUKEwizouTY0ZLdAhVKliwKHch1CCUQFjAAegQIBBAB&url=https%3A%2F%2Fwww.ekwb.com%2Fshop%2Fek-m-2-nvme-heatsink-black&usg=AOvVaw01MVVi1bduT75-Bw25Sh6b

Ο nvme με προβληματίζει, γιατί η θερμοκρασία του memory controller (αυτή πρέπει να είναι η ένδειξη 2 στο hwinfo), κυμαίνεται μεταξύ 65-70 βαθμών. Και να πέσει τον χειμώνα, πάλι θα είναι υψηλή.

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

(ουσιαστικά να τη χαϊδεύει)

Αυτή δηλαδή δεν έχει ανάγκη από λίγα χαδάκια ρε συ; :p

 

Πάντως για το heatsink του nvme δεν ξέρω κατά πόσο είναι καλή ιδέα. Δοκίμασε να το βάλεις εκεί που σου είπα, μπας και.. Στην ανάγκη...ρώτησε αν μπορείς να το κάνεις ;)  

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Αυτή δηλαδή δεν έχει ανάγκη από λίγα χαδάκια ρε συ; :p

 

Πάντως για το heatsink του nvme δεν ξέρω κατά πόσο είναι καλή ιδέα. Δοκίμασε να το βάλεις εκεί που σου είπα, μπας και.. Στην ανάγκη...ρώτησε αν μπορείς να το κάνεις ;)  

Φιλάω το τζάμι κάθε μέρα. Τι άλλο να κάνω;

Κοίτα, εκεί που είναι χωμένος, ανάμεσα σε gpu+cooler, οι θερμοκρασίες μόνο με heatsink θα βελτιωθούν. Δεν θέλω να τον λειτουργώ στα θερμικά του όρια. Όποιος ξέρει, ας μου πει αν μπορώ να βάλω τον nvme στην έτερη θύρα της μητρικής.

Link to comment
Share on other sites

πριν 39 λεπτά, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

Έλεγξα ξανά τις αποστάσεις. Το σκέφτομαι σοβαρά. Δεν ξέρω αν αξίζει τον κόπο. Ο χώρος είναι πολύ περιορισμένος και θέλει μία πολύ λεπτή λωρίδα (απαιτείται λεπτοδουλειά δηλαδή). Για ψυχολογικούς λόγους, δεν ξέρω αν θα ήθελα να είναι τόσο κοντά στην ψύκτρα(ουσιαστικά να τη χαϊδεύει), ενώ θα φοβούμουν μην τυχόν και δεν κουμπώσει σωστά.

Ευχαριστώ θερμά όσα παιδιά έγραψαν την άποψή τους, αν το προχωρήσω, θα ενημερώσω.

@idonthave έβλεπα τούτην εδώ:https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&cad=rja&uact=8&ved=2ahUKEwizouTY0ZLdAhVKliwKHch1CCUQFjAAegQIBBAB&url=https%3A%2F%2Fwww.ekwb.com%2Fshop%2Fek-m-2-nvme-heatsink-black&usg=AOvVaw01MVVi1bduT75-Bw25Sh6b

Ο nvme με προβληματίζει, γιατί η θερμοκρασία του memory controller (αυτή πρέπει να είναι η ένδειξη 2 στο hwinfo), κυμαίνεται μεταξύ 65-70 βαθμών. Και να πέσει τον χειμώνα, πάλι θα είναι υψηλή.

Από ψύκτρες για m.2 έχω τις παρακάτω

Παράθεση

*Στο περιβάλλον της επιφάνειας των windows από 42C-43C έπεσε στους 34C-35C

(παράλληλα ελέγχθηκε η θερμοκρασία και με το crystal disk info έγραφε τις ίδιες μετρήσεις) 

Έτρεξα και το crystal mark για να στρεσάρω τον δίσκο, η μέγιστη θερμοκρασία που είδα ήταν 51C

 

Απ'αυτές έχω δουλέψει μόνο την custom (που είναι ένα απλό κομμάτι αλουμινίου) με τον 960 evo και είδα διαφορά στις θερμοκρασίες,

τις άλλες δεν έχει τύχει ακόμα να τις χρησιμοποιήσω.

@DEADLAZARUS :bleh: Σίγουρα κοιτάς την σωστή ένδειξη?

 

Έγινε επεξεργασία από idonthave
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος idonthave έγραψε:

Από ψύκτρες για m.2 έχω τις παρακάτω

 

Απ'αυτές έχω δουλέψει μόνο την custom (που είναι ένα απλό κομμάτι αλουμινίου) με τον 960 evo και είδα διαφορά στις θερμοκρασίες,

τις άλλες δεν έχει τύχει ακόμα να τις χρησιμοποιήσω.

@DEADLAZARUS :bleh: Σίγουρα κοιτάς την σωστή ένδειξη?

 

Δύο ενδείξεις βγάζει το hwinfo. Η πρώτη (ψάχνοντας στο internet) αφορά τη θερμορασία του memory chip και η δεύτερη του memory controller. Με επιφύλαξη, όμως, γιατί δεν είναι σίγουρο αυτό. Πάντως, δύο ενδείξεις έχει το hwinfo. Η πρώτη (memory chip) είναι νορμάλ. Η δεύτερη, όχι.

Link to comment
Share on other sites

πριν 21 λεπτά, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

Δεν θέλω να τον λειτουργώ στα θερμικά του όρια. Όποιος ξέρει, ας μου πει αν μπορώ να βάλω τον nvme στην έτερη θύρα της μητρικής.

2.12 M.2_SSD (NGFF) Module Installation Guide (M2_1 and M2_2)
....
* M2_1, SATA3_0 and SATA3_1 share lanes. If either one of them is in use, the others will
be disabled.

* M2_2, SATA3_4 and SATA3_5 share lanes. If either one of them is in use, the others will
be disabled. 

 

Μπορείς να τον βάλεις στην m2_2 αλλά τα sata ports 4 & 5 θα απενεργοποιηθούν, 

όπως αντίστοιχα τώρα με την θέση m2_1 όπου τα sata ports 0 & 1 είναι απενεργοποιημένα.

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μια μικρούλα νεκρανάσταση.

Για το τσίρκο του πράγματος, θα ήθελα τη γνώμη για αυτά εδώ τα Fans. Δεν διαβάζω άσχημα λόγια! Απλά από ότι φαίνεται, για να δουλέψουν όπως δείχνουν τα βίντεο, θέλει το κοντρολεράκι αυτό με το οποίο έρχονται στο πακέτο. Ωστόσο δεν με νοιάζει τόσο το led strip που έχουν, αν και μπορεί να φανεί of use.

Moar rgb, moar fps, what, no? :hehe: 

Link to comment
Share on other sites

Δεν το αποφάσισα. Αν περισσέψουν ψιλά από αγορές Χριστουγέννων, μπορεί να πάω στα παραπάνω, για δοκιμή. Αν δεν ικανοποιηθώ, I sell them back. 

Τα corsair & thermaltake που αναφέρεις, έχουν 60€ τα 2 και 65€ τα 3, και αναγράφουν μικρότερα CFM (μιλάω πάντα για intake fans και 12ρια , τα 14ρια ξεφεύγουν εντελώς). Ότι βρήκα ήταν ανεκδιήγητα ακριβό. Για τα λαμπιόνια ρε γμτ :p 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Ένα τριπλό ψυγείο πάνω..push pull...ένα διπλό ψυγείο μπροστά...push pull...έναν 120mm πίσω...από κάτω bay για τροφοδοτικό που εχει τρύπα από κάτω του...

Αυτό που με νοιάζει είναι για τον προσανατολισμό του ψυγείου κτλπ...

Έχω σκεφτεί οι ανεμιστήρες των ψυγείων να να ρουφανε μέσα από το κουτί και ο πίσω 120mm να βάζει μέσα αέρα απέξω...όχι??

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος f117 έγραψε:

από κάτω baywatch για τροφοδοτικό που εχει τρύπα από κάτω του.

Fixed :p 

 

 Όλα έχουν "τρύπα" από κάτω, τα νορμάλ κουτιά, βάζεις το φουρφούρι προς τα κάτω και έγινες. Επίσης όταν λες "bay" εννοείς, μάλλον, κάποια καλύπτρα, α;

 

Όταν έχεις μπροστά ψυγείο, πρέπει να ρουφάει, όταν έχεις πάνω ψυγείο, πρέπει να βγάζει (τόσα ψυγεία δεν έχει ούτε η πεθερά μου τρελέ :rofl: ).

Sounds legit, doesn't it ? Έτσι νομίζω τουλάχιστον. 

 

Ο πίσω ανεμιστήρας να ΒΑΖΕΙ αέρα, φαντάζει ταλιμπανίστικο, λίγο :hehe: Συνήθως είναι the other way round. 

Το άλλο μου ερώτημα είναι , αφού τα ψυγειάκια τα'χεις push pull, τι ρωτάς ακριβώς; Πόσες κατευθύνσεις μπορεί να έχει το push pull; Ειλικρινά επειδή δεν το 'εχω κάνει ποτέ πουςπουλ, το ερώτημα είναι honest. Αν έχεις push pull είναι φύσα ρούφα (τραβατόνε :p ). Θα έχεις 6+4 ανεμιστήρες μόνο για μία κατεύθυνση; Τσουνάμι

 

Δεν γυρνάς το κουτί ανάποδα καλύτερα :bleh: 

 

Ο προφεσόρ σιφάλκιος ίσως λύσει τις απορίες μας :D 

  • Like 1
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος f117 έγραψε:

Ένα τριπλό ψυγείο πάνω..push pull...ένα διπλό ψυγείο μπροστά...push pull...έναν 120mm πίσω...από κάτω bay για τροφοδοτικό που εχει τρύπα από κάτω του...

Αυτό που με νοιάζει είναι για τον προσανατολισμό του ψυγείου κτλπ...

Έχω σκεφτεί οι ανεμιστήρες των ψυγείων να να ρουφανε μέσα από το κουτί και ο πίσω 120mm να βάζει μέσα αέρα απέξω...όχι??

Βάλε τα ψυγεία να τραβάνε από μέσα και να μην βάλεις τον πίσω, εκεί βάλε φίλτρο αφού θα γίνεται εισαγωγή αέρα. 

  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 29 λεπτά, το μέλος Lakisss έγραψε:

Βάλε τα ψυγεία να τραβάνε από μέσα και να μην βάλεις τον πίσω, εκεί βάλε φίλτρο αφού θα γίνεται εισαγωγή αέρα. 

Όχι και τον πίσω να βάζει αερα μέσα ?

 

πριν 7 λεπτά, το μέλος Seafalco έγραψε:

@f117  για πιο κουτί μιλάμε ?

 

Το ξύλινο που ακόμα φτιάχνω :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Αφού θα εξάγουν δέκα εναμιστηρες αέρα απ' το κουτί, από κάπου θα γίνεται δυνατή εισαγωγή. Πλεονασμός δεν είναι να βάλεις και εκεί fan; Βάλε φίλτρο να μην μπαίνει σκόνη. 

Link to comment
Share on other sites

Αν υπάρχει ελευθερία σχεδίασης , το πιο καλό είναι όλα τα ψυγεία να ρουφάνε δροσερό αέρα.

Αυτό όμως σημαίνει ότι ότι επιφάνεια υπάρχει διαθέσιμη στις μικρές πλευρές του κουτιού θα πρέπει να γίνει σημείο εισόδου φιλτραρισμένου αέρα.

Επειδή όμως αυτές οι δύο πλευρές είναι μερικώς κατειλημμένες (πίσω ψυγείο και κάτω τροφοδοτικό) θα πρέπει η υπόλοιπη επιφάνεια να πάρει ανεμιστήρες που θα ρουφάνε μέσα από τα φίλτρα.

Για να αντισταθμίσεις λοιπόν ΄διατομή έξη ανεμιστήρων σε push-pull που βγάζουν αέρα, με δυο θέσεις που βάζουν αέρα, εφόσον θέλουμε θετική πίεση για να αποδώσουν τα μέγιστα τα ψυγεία, θα πρέπει να χρησιμοποιήσουμε ανεμιστήρες μεγάλης παροχής και υψηλής πίεσης για να αδιαφορούν για το φίλτρο, πράγμα που σημαίνει ότι θα έχουμε και την ανάλογη φασαρία!

Εναλλακτικά θα μπορούσες η είσοδος του αέρα να γίνεται από ολόκληρη την αριστερή πλευρά (αυτή που συνήθως είναι διαφανής ).

Εκει να υπάρχει παντού φίλτρο (ευκολα καθαριζόμενο για ευνόητους λόγους) και ανεμιστήρες να βάζουν τον αέρα , πράγμα που και αυτό για αισθητικούς λόγους (η σκόνη μαζεύεται στα φίλτρα πολύ γρήγορα) δε πολυπαίζει !

Έτσι οι δόκιμες λύσεις που παίζουν είναι ή ειδικά διαμερισματοποιημένο κουτί , π.χ με αντικρυστά 360ρια ψυγεία που ρουφάνε αέρα από τον μεταξύ τους χώρο που τροφοδοτείται απέξω και να βγάζουν τον αέρα τους επίσης έξω.

Η να ρουφάνε αέρα απέξω και να τον βγάζουν στο μεταξύ τους χώρο και από εκεί -χωρίς ο θερμός αέρα αυτός να πάει αλλού, να βγαίνει έξω.

 

Αυτά όμως όπως είπα θέλουν ειδική κατασκευή (έχει φτιάξει η CM αν θυμάμαι κάτι modular κουτιά με τα οποία μπορούσες να κάνεις τέτοια πράγματα.

 

Η άλλη λύση είναι η κλασική προσέγγιση με ένα ψυγείο να βάζει αέρα και ένα να βγάζει !

Αν γίνει σωστή επιλογή τους τότε μπορεί να επιτευχθούν πολύ καλά αποτελέσματα!

Για παράδειγμα το ψυγείο εισόδου να επιτρέπει υψηλό  airflow (χαμηλό FPI) έτσι ώστε να προκαλεί χαμηλότερη θερμική φόρτιση ανά μονάδα όγκου τον εισερχόμενο αέρα.

Έτσι ο διατιθέμενος για το δεύτερο ψυγείο αέρας θα έχει χαμηλότερη θερμοκρασία.

 

Αλλά όλα αυτά δεν έχουν και πολύ νόημα αν δεν υπάρχει μια συγκεκριμένη βάση για συζήτηση, αν αυτή υπάρχει και υπάρχει και διάθεση για πατέντες . . . ΌΛΑ γίνονται !  :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.