Jump to content



Διάταξη ανεμιστήρων


DEADLAZARUS

Recommended Posts

Καλά τώρα μπορείς να κάνεις "παιχνίδι!

Για κάνε μια δοκιμή :

Βάλε τον επάνω εμπρός 140ρη να βάζει αέρα στο κουτί και όχι να βγάζει !

Θα στείλει αέρα πάνω στην είσοδο του ανεμιστήρα της ψύκτρας και θα καταπιέσει και λίγο προς τα κάτω τον αέρα της κάρτας.

Αν δεις ότι ο πίσω πάνω ρουφάει πολύ αέρα από αυτόν που βάζει ο εμπρός επάνω , βάλε ένα χαρτονάκι ανάμεσα στους δυο ανεμιστήρες σε ολο το μήκος που συνορεύουν και να κατεβαίνει μέχρι το μισό της απόστασης από την είσοδο της ψύκτρας.

Αν κάνεις κάτι από αυτά... αναμένουμε ενημέρωση !

Καλή συνέχεια !!! :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα κάνω αυτή τη δοκιμή και θα σας ενημερώσω. Βασικά δεν κατάφερα να βάλω τον 200mm πάνω όπως σχεδίαζα (δεν έβρισκα κατάλληλες βίδες) και τώρα δεν θα το αλλάξω αυτό γιατί μου πήρε κανά δίωρο να βάλω όλους τους ανεμιστήρες (δεν το χω ρε παιδιά, τί να κάνω :D ). Οπότε θέλω να πειραματιστώ με την πρόταση του Στέλιου. Ερώτημα: αν "πιέζει" τον αέρα της κάρτας δεν θα αυξήσει και τη θερμοκρασία της?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, άλλαξα τον πάνω εμπρός ανεμιστήρα σε εισόδου και δεν έχω δει διαφορά στις θερμοκρασίες. Επισημαίνω ότι οι 2 πάνω ανεμιστήρες είναι αυτοί εδώ http://www.e-shop.gr/phanteks-ph-f140sp-bk-140mm-fan-black-white-p-PER.811191. Άρα πάνω, όσο βγάζει ο ένας, βάζει ο άλλος. Στο heaven που έτρεξα πάντως η κάρτα έφτασε μέχρι 64 ενώ πριν την αλλαγή κουτιού έβλεπα 72-74. Σε gaming τώρα (total war rome 2, 20 λεπτά περίπου) οι θερμοκρασίες ήταν μια χαρά με τη μητρική να πηγαίνει μέχρι και 39 βαθμούς και την κάρτα 63. Επειδή θέλω την κάρτα λίγο χαμηλότερα, δύο λύσεις υπάρχουν: α) είτε ένα ανεμιστηράκι πίσω στα pci covers, β) είτε να ρυθμίσω λίγο πιο ψηλά τα fans στο afterburner. Κατά τ' άλλα δεν νομίζω ότι θα δω αξιοσημείωτες αλλαγές θερμοκρασίας με άλλη διάταξη ανεμιστήρων.

Link to comment
Share on other sites

 Άρα πάνω, όσο βγάζει ο ένας, βάζει ο άλλος. 

Τι εννοείς? Τους δύο που έχεις πάνω, ο ένας βάζει και ο άλλος βγάζει?

 

Μιλάς για τους μπροστά ή για αυτούς που είναι πάνω? 

Έγινε επεξεργασία από pasjohn
Link to comment
Share on other sites

Μιλάω για τους 2 ανεμιστήρες στην οροφή του κουτιού. Είναι το μοντέλο που έβαλα στο link. Ναι, ο ένας (πάνω και πίσω στην οροφή, βγάζει και ο άλλος, πάνω και μπορστά, βάζει).

Link to comment
Share on other sites

Δεν βάζω ποτέ coolers που βρίσκονται δίπλα δίπλα με ανάποδη ροή. Πρέπει να βοηθά ο ένας το άλλον. 

 

Για να βάζεις αέρα έχεις ήδη πολλές επιλογές για εισαγωγή. 2 μπροστά, 2 στα cage και 1 κάτω. 

 

Γνώμη έτσι?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω ήδη έναν 12άρη στο πάνω cage. Δεν ξέρω αν ο 14άρης θα μπορούσε να μπει στο κάτω cage. Άρα (αν και με την τωρινή διάταξη δεν βλέπω διαφορές στις θερμοκρασίες σε σχέση με τη διάταξη με τους 2 exhaust στην οροφή) ή βάζω και τον πάνω μπροστά, πάλι ως intake ή αλλιώς να δοκιμάσω να βάλω τον 14άρη στο δάπεδο του κουτιού? Επίσης έχω ένα ξεχασμένο από το Θεό αλλά λειτουργικό ανεμιστηράκι (blower) το οποίο μπορεί να μπει στα pci covers (κάτω ακριβώς από την κάρτα). Το είχα κάνει και στο παλιό κουτί. Ίσως το δοκιμάσω να δω αν θα δω διαφορές στη θερμοκρασία της κάρτας.

Link to comment
Share on other sites

απ'οτι ειδα στα cage μονο 120mm μπορεις να βαλεις ( not sure). Δοκιμες και παλι δοκιμες :) Εγω το αφησα οπως το ειχα , 1 πανω και ενα στο κατω μερος του κουτιου. Μια χαρα τα παει ετσι :) 

Link to comment
Share on other sites

Και γω πάλι για πρώτη φορά έτυχε και δοκίμασα την διάταξη που πρότεινε o seafalco . Δηλαδή ο πάνω πίσω να βγάζει και ο πάνω μπρος να βάζει και να βοηθάει με τους μπροστά το cpu cooler και την κάρτα γραφικών και το αποτέλεσμα είναι γενικά θετικό .  Ακριβώς όπως στο σχεδιάγραμμα με τους πάνω να έχουν αναποδη ροή . Να πω οτι εγώ έτυχε ο πάνω πίσω που βγάζει να είναι 14cm χαμηλοστροφος και ο πάνω μπροστά 12cm πιο υψηλόστροφός με μεγαλύτερο cfm .

 

Θεωρώ οτι είναι θέμα κουτιού για το πως διαμορφώνεται το αποτέλεσμα στις θερμοκρασίες

Link to comment
Share on other sites

1. Όπως σου είπε σε προηγούμενο Post και ο tommy διαφορές θα δεις κυρίως στο gaming. Και εκεί είναι η ουσία. Εκεί σε ενδιαφέρει, Στις υψηλές θερμοκρασίες. Πάει αυτό.

2. Έχει σημασία τι πάστα έχεις και αν έχεις βάλει τόση πάστα ώστε να πιάσεις όλο το εύρος των πυρήνων.

3. Έχει σημασία τι σόι ψύκτρα έχεις.

4. Έχει σημασία τι σοι coolers έχεις.

5. Έχει σημασία η διάταξη των ανεμιστήρων.

6. Έχει σημασία το κουτί.

7. Έχει σημασία το cable management.

8. Έχει σημασία τι gpu έχεις και η θερμότητα που παράγει.

 

Αυτά σαν ένα γενικό πλάνο περί ψύξης.

 

Πριν λίγες μέρες πήρα την ALPENFOEHN HIMALAYA 2. Μου κατέβασε την θερμοκρασία 10 βαθμούς.

Κάρτα Γρφαικών έχω την 750. Δεν έχω κάτι το τρομερό.

Στρέσαρα την cpu με το IntelBurnTest και Maximum temp = 62ο

Έχω 4 coolers (14άρια) 2 μπροστά (intake) 1 πίσω και 1 πάνω(exhaust). Όλα λειτουργούν σε χαμηλές στροφές (700) για να μην μου παίρνουν τα αυτιά. Εάν ανεβάσω στροφές τρίχες διαφορά θα δω.

Θερμοκρασία δωματίου 24ο

Θερμοκρασία κουτιού 23ο-24ο

 

Θεωρώ αρκετά ικανοποιητικές τις θερμοκρασίες. 

 

Για πολύ χαμηλότερες θερμοκρασίες η γνώμη μου είναι μόνο με custom υδρόψηξη.

 

ΥΓ: Στα cage του κουτιού σου μπαίνουν μόνο 12άρια.

 

Edit: έχω βγάλει και το μπροστά φίλτρο. Τα φίλτρα είναι καλά χρυσά αλλά κόβουν αέρα κυρίως σε χαμηλές στροφες.

Έγινε επεξεργασία από pasjohn
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Έτσι όπως είναι οι ανεμιστήρες σου φίλε npetras, ακούγεται λογικό να έχεις θετικά αποτελέσματα. Εμένα οι 2 πάνω είναι το ίδιο μοντέλο ακριβώς και συνεπώς όσο βγάζει ο ένας, βάζει ο άλλος. Υπ' όψιν ότι είναι και πάνω στο hub και δεν μπορώ να ρυθμίσω στροφές. Πριν λίγο άλλαξα τη διάταξη, βάζοντας και πάλι τους 2 πάνω ως exhaust. Μετέφερα λίγο πιο μακριά από τον πάνω και πίσω ανεμιστήρα τον πάνω και μπροστά (δηλαδή προς την μεριά των cages). Παρότι, ο υπολογιστής δεν έχει ακόμα κρυώσει από την προηγούμενη χρήση, βλέπω ότι η κάρτα έχει 31 -32 βαθμούς, ο ssd 27 και ο hdd 34. O cpu 24-29 (package 30) + mobo 28-30. Νομίζω ότι είμαι πολύ καλά. Αν μου τη δώσει μπορεί να βάλω αυτό το blower που έχω και βλέπουμε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παίδες για να μην σας κουράζω παραπάνω θα καταλήξω στο εξής: δεν ξέρω αν η μεταφορά του πάνω μπροστά ανεμιστήρα προς τα cages (exhaust) βοήθησε, πάντως οι θερμοκρασίες είναι εξαιρετικές. Η μητρική μετά από μισή ώρα gaming έδειξε max 36 βαθμούς ενώ πριν είχα 39, ο cpu max (43-48 (απίστευτη ψύκτρα η cryorig), hdd 34 από 38-39 που είχα πριν, ssd 31+ msi 62. Νομίζω ότι είμαι πολύ καλά. Αν κάνω κάτι ειναι να ρυθμίσω τα fans της κάρτας μέσω afterburner ώστε να μην ξεπερνά τους 60 βαθμούς. Εννοε'ιται ότι το θέμα μένει ανοικτό γιατί το θέμα airflow δεν εξαντλείται έτσι εύκολα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επειδή ο εμπρός ανεμιστήρας, στο συγκεκριμένο κουτί λόγο κατασκευής, όταν ανεβάζει στροφές αρχίζει να γίνεται ενοχλητικός εφάρμοσα την λύση που είχε προτείνει ο Seafalco στο συγκεκριμένο post http://www.thelab.gr/topic/135793-phanteks-enthoo-pro-review-ενας-pro-για-το-σύστημά-σας/?p=2027081. Ο εμπρός ανεμιστήρας όμως είχε αντικατασταθεί από δυο 140άριδες, αλλά το πρόβλημα παρέμενε.

 

Έτσι αγοράστηκαν 8 βίδες  μήκους 2cm και 16 λαστιχάκια (που αλλάζουμε στις βρύσες όταν στάζουν)

 

20150707_135518_zps2zdvncpr.jpg

 

Οι ανεμιστήρες μετακινήθηκαν περίπου 8.6mm από το πλαίσιο στήριξής τους και ο θόρυβος εξαφανίστηκε.

 

20150707_133002_zpsbsog7bh2.jpg

 

 

20150707_132919_zpsoyh5wfis.jpg

Έγινε επεξεργασία από mimisb13
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ειχα δει την ιδεα του Seafalco αλλα η αληθεια ειναι δεν ειχα καταλαβει πως ακριβως πρεπει να το κανω. Νομιζω οτι καταλαβαινω τωρα. Οντως στο ανεβασμα στροφων ακουγεται απο μπροστα. Θα το κανω και εγω (μπροστα εχω κρατησει τον 200ρη) 

Link to comment
Share on other sites

Βάζοντας ένα λαστιχάκι σε κάθε βίδα ο ανεμιστήρας απομακρύνεται γύρω στα 4.3 με 4.4mm. Ο θόρυβος δεν εξαλείφεται αλλά μειώνεται αρκετά. Όταν τοποθέτησα και το δεύτερο ο θόρυβος εξαφανίστηκε αλλά οι ανεμιστήρες ακούμπησαν στο σημείο Α

post-63657-0-17878500-1436272580_thumb.j.

 

Οι 14αριδες έχουν πάχος 25mm και ο εργοστασιακός 200αρης έχει πάχος 30mm οπότε στην περίπτωση του 200αρη μάλλον θα χωρέσει μόνο ένα τέτοιο λαστιχάκι με λίγο ζόρι ( εκτός και αν τους μειώσεις το πάχος τρίβοντας τα λαστιχάκια σε γυαλόχαρτο ή αν βρεις πιο λεπτά ;)

 

 

Εγώ βάζω αυτά. Και πιο ακριβά.

 

Μια χαρά είναι αυτά,  απλά 30 τέτοιες βίδες με παξιμάδι και 30 λαστιχάκια στοίχισαν 2 ευρώ ;) .  

Έγινε επεξεργασία από mimisb13
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι η διαφορά είναι στα χρήματα, απλά γλιτώνεις κόπο και είναι πιο χρήσιμα στην περίπτωση που κάνεις δοκιμές με τα coolers με το βάλε-βγάλε. 

Έγινε επεξεργασία από pasjohn
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Νεκρανασταίνω το θέμα: οι θερμοκρασίες στο κουτί είναι εξαιρετικές, αλλά θέλω να πειραματιστώ. Εκτός αυτού, το κουτί έχει μαζέψει πολλή σκόνη και σκέφτομαι να το ανεβάσω πάνω στο γραφείο (αφού το καθαρίσω).

Τωρινή διάταξη: ο stock μπροστινός, δύο http://www.phanteks.com/PH-F140XP.html πάνω (βγάζουν αέρα),

ο stock πίσω (βγάζει αέρα) και ένας 12άρης της arctic στα cages.

Σκέφτομαι να δοκιμάσω την εξής διάταξη: οι δύο πάνω θα μπουν μπροστά (θα εισάγουν αέρα) και ο πίσω θα πάει στο κάτω μέρος του κουτιού ως intake. O 20άρης θα παροπλιστεί, το ίδιο και ο 12άρης της arctic.

Επομένως, στο κουτί δεν θα υπάρχουν καθόλου exhaust fans. Ό,τι βγάζει από την πίσω γρίλια και όσο για την κάρτα, θ' αφαιρέσω τα αχρησιμοποίητα pci slot covers. Πολλά πράγματα δεν έχω μέσα στο κουτί, μάλιστα θ' αφαιρέσω εντελώς τα cages, καθώς θα έχω μόνον ssd και nvme στο σύστημα.

1) Έχει λογική μια τέτοια διάταξη;

2) Ο αέρας που θα εισάγει ο bottom fan, υπάρχει περίπτωση να "μπλέκεται" με τον αέρα από τον/τους μπροστινούς και να δημιουργείται έτσι μια δίνη αέρα;

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.