Jump to content



Διάταξη ανεμιστήρων


DEADLAZARUS

Recommended Posts

Στο κουτάκι μου έχω αφαιρέσει και τα δυο cage και έχω αντικαταστήσει τον 200mm με δυο 140mm. Στις 5.25 θέσεις έχω τοποθετήσει ένα HDD Cage με έναν 120mm ,έναν 140mm πίσω και έναν 120mm πάνω ο οποίος αρχίζει να λειτουργεί μετά τους 40 βαθμούς. Mε θερμοκρασία δωματίου στους 25 - 26 βαθμούς σε idle έχω CPU 29-31 και GPU 30-32 βαθμούς.

 

 

post-63657-0-30867600-1434907631_thumb.j

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βεβαια εχεις και το κτηνος για ψυκτρα :p Ο φιλος μας εχει την cryorig r1 ultimate και εγω στοκ ακομη (μεχρι τελος του μηνα). Και τα noctua ποιοτικοτατα φανς , αλλα και ακριβα. (δε ξερω ποσο κοστισε το λιαν λι hdd cage ) . Επισης να ξερεις οτι η καλυπτρα ρουφαει κρυο αερα , χωρις αυτην το airflow διορθωνεται αρκετα! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Mimisb, επειδή κάτι τέτοιο σκεφτόμουν να κάνω θα σε ρωτήσω: όπως φαίνεται η φώτο ουσιαστικά έχεις 4 ανεμιστήρες στη σειρά (οι 3 που φαίνονται+ ο 12άρης πάνω στο cage που δεν φαίνεται) σωστά? Η gpu σε παιχνίδια με τους δύο 14άρηδες τί θερμοκρασίες πιάνει? Να φανταστώ ότι οι μπροστινοί ανεμιστήρες χτυπάνε απευθείας την κάρτα?

Link to comment
Share on other sites

Δυο 140mm μπροστά με Υ splitter στο CHA_FAN1 που βάζουν αέρα  , έναν 120mm στο Lian Li (που δεν φαίνεται) συνδεδεμένο στο CHA_FAN2 και βάζει, έναν 140mm πίσω στο CHA_FAN3 που βγάζει και έναν 120mm πάνω συνδεδεμένο στο CHA_FAN4 που βγάζει και ξεκινά μετά τους 40 βαθμούς (που πάλι δεν φαίνεται). Οι δυο μπροστινοί χτυπάνε στην κάρτα και μέσα στην καλύπτρα  :angry: και σε παιχνίδια φτάνει τους 60 με 65 βαθμούς.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Tommy, για πες γνώμη γι' αυτά τα καλούδια http://www.e-shop.gr/arctic-cooling-f12-pwm-rev2-fan-120mm-p-PER.811355, http://www.e-shop.gr/arctic-cooling-f14-pwm-fan-140mm-p-PER.650183. Οι 140mm θα είναι 2. Και επειδή όπως έγραψα δεν εμπιστέυομαι τη μητρική σκέφτομαι να πάρω και τον fan controller που πρότεινες. Όλα μαζί βγαίνουν στα 55 έουρος. Noctua είναι και ακριβοί και δεν ταιριάζουν χρωματικά με το κουτί. Στα υπ' όψιν και οι bequiethttp://www.e-shop.gr/be-quiet-shadow-wings-sw1-140mm-pwm-p-PER.640194.

Link to comment
Share on other sites

Σα τους be quiet δεν εχει νομιζω. Noctua μονο και bequiet .  Και οι αρκτικ καλοι φαινονται ομως. Εμενα εχει μονο 2 CHA_FAN η μητρικη και εχει ενα PWR_FAN και 2 CPU_FAN. 

 

Με Υ splitter ειναι επικινδυνο να βαλω τους 2 μπροστινους ανεμιστηρες που σκεφτομαι; 

Link to comment
Share on other sites

Θα πιάσω τον έναν σας και θα τον κοπανάω στον άλλον σε αυτό το θέμα :p

 

Τι fan controller ωρέ και ιστορίες σε κουτί που έχει PWM hub? :p

 

Χαλαρώστε και βαστάτε τα πορτοφόλια σας για επιπλέον αγορές. Η λογική είναι απλή και δεν έχω καταλάβει γιατί τυραννάει τόσο κόσμο.

Πριν αγοράσετε δοκιμάστε

 

Στο hub θα βάλετε ΟΛΑ τα fans του κουτιού ακόμα και την ψύκτρα. Αν δεν θέλετε την ψύκτρα σας στο hub και η μητρική διαθέτει δεύτερη υποδοχή PWM τότε βάλτε την εκεί.

Για το hub

 

Βάζετε στις μαύρες υποδοχές τα fan chassis. Στη λευκή βάζετε την ψύκτρα. Ο λόγος που εχετε ένα λευκό πάνω στο hub είναι απλός.

Είναι η μοναδική υποδοχή που θα δώσει ένδειξη στροφών. Απο καμία άλλη δεν θα έχετε ένδειξη και γι αυτό το λόγο λέω βάλτε εκεί τη ψύκτρα, εξάλλου αυτή σας ενδιαφέρει.

Απο το Bios πηγαίνετε και φτιάξτε ένα προφιλ ανάλογα τις επιλογές της μητρικής σας. Μπείτε win και κάντε παιχνίδι.

 

Για το θέμα της διάταξης των ανεμιστήρων. Το ότι μία διάταξη είχε καλές επιδόσεις σε ένα σύστημα δε σημαίνει ότι θα έχει η ίδια διάταξη καλές επιδόσεις και σε εσάς. Αλλιώς θα συμπεριφερθεί η ψύκτρα και η VGA του συμφορουμίτη σας και αλλιώς η δικιά σας.

 

Για splitterakia πάνω στο hub απάντησα στο review. Μπορείτε να βάλετε σε όλες τις υποδοχές Splitteraki Αρκεί αν επιλεγεί αυτό να μπει στη λευκή υποδοχή να είναι με 3 καλώδια στο ένα ακρο και με 2 στο άλλο για να μη λαλήσει ο σένσορας στροφών.

 

Για τους φόβους σας να έχετε όλους τους ανεμιστήρες πάνω στη μητρική. Κανένας φόβος. Οι σύγχρονες ειδικά μπορούν να έχουν μέχρι και 3 ανα υποδοχή. Δείτε το manual και θα βρείτε πόσο αντέχουν σε A ή W. Δείτε τους ανεμιστήρες σας και θα δείτε ότι είστε καραsafe.

 

Δοκιμάστε λοιπόν πριν αγοράσετε και οχι το συγκεκριμένο κουτί δεν θέλει fan controller :)

Αν γυρίσετε το κουτί σε αρνητική πίεση βάζωντας fans στην οροφή τότε θα δείτε λογικά πολύ μικρές διαφορές με καλύπτρα μέσα και έξω (όχι σε όλους σας αλλά σε αρκετούς ανάλογα το σύστημα ψύξης της VGA σας). Οπότε για 2-3 βαθμούς αξίζει η καλύπτρα να είναι μέσα.

 

Αυτά

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Την λες και δραστικοτατη επεμβαση! 

 

Συνεπως οι δοκιμες ειναι η λυση για το καλυτερο airflow. Αυτο που λεει στο μεταξυ η Karmen, παιζει να το ειχα διαβασει ξανα απο την ιδια καπου . 

 

 

Για το θέμα της διάταξης των ανεμιστήρων. Το ότι μία διάταξη είχε καλές επιδόσεις σε ένα σύστημα δε σημαίνει ότι θα έχει η ίδια διάταξη καλές επιδόσεις και σε εσάς. Αλλιώς θα συμπεριφερθεί η ψύκτρα και η VGA του συμφορουμίτη σας και αλλιώς η δικιά σας.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ε μα ποιος διαφωνεί. Στο post #11 γράφω "Γενικά αυτά τα πράγματα θέλουν πειράματα για να δεις ποιο είναι το καλύτερο".

 

Κουβέντα κάνουμε. Έγραψα βάλε τον 20άρη εδώ, βάλε τον εκεί, βάλε 2 14άρια, βάλε εδώ, βάλε εκεί. Δηλαδή? Πειράματα.

Πολλά παίζουν ρόλο. Η gpu, το κουτί, τα coolers κλπ έτσι ώστε να σου κάτσει η όλη ιστορία.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Το λέμε στο χωρίο μου, και θα το πω και εδώ:

 

Πες τα χρυσόστομη! ! ! ! :D

 

Καλό είναι στο ψάξιμο να κάνουμε τη "τρίχα, τριχιά", αλλά δεν είναι και  ανάγκη να κρεμαστούμε από αυτήν ! ! ! :hehe:

 

Την συμμετοχή σε αυτό το ενδιαφέρον thread την έχασα λόγω ανηλημένων υποχρεώσεων των οποίων το αποτέλεσμα θα δείτε σύντομα! ;)

 

Να προσθέσω μόνο δύο παρατηρήσεις:

1. Οι ανεμιστήρες λειτουργούν και από τις δύο πλευρές τους!

Δηλαδή δεν έχουν μόνο την πλευρά που σπρώχνουν τον αέρα πάνω στα προς ψύξη αντικείμενα , αλλά και την άλλη που απορροφούν τον αέρα!

 

Αυτήν ακριβώς μπορούμε να την χρησιμοποιήσουμε για να δημιουργήσουμε μια περιοχή χαμηλής πίεσης , η οποία θα ρουφήξει τον αέρα προς τα εκεί που θέλουμε εμείς και δεν θα τον αφήσει να πάει όπου θέλει αυτός!

 

2. Με αυτή τη λογική, η χρήση -μετά από το σχετικό μοντάρισμα- ενός ανεμιστήρα που θα μπει έξω από το κουτί και θα ρουφάει τον ζεστό  αέρα της κάρτας μέσα από τα pci covers και δεν θα του επιτρέπει να πάει να απορροφηθεί από κάποιον άλλο ανεμιστήρα (της ψύκτρας ας πούμε) που υποτίθεται ότι τροφοδοτεί με δροσερό αέρα το ψυχόμενο εξάρτημα.

 

3. Καλό είναι οι ανεμιστήρες που χρησιμοποιούνται για να βγάλουν τον αέρα από το κουτί (ιδιαίτερα αυτός που είναι πίσω) να είναι ισχυρότερος από τους ανεμιστήρες της αερόψυκτρας της οποίας τον αέρα βγάζουν έξω από το κουτί!

 

Με τον τρόπο αυτό αποφεύγουμε τα θερμικά βραχυκυκλώματα και κάνουμε fine tuning στο  air flow του κουτιού μας.

και φυσικά δεν ξεχνάμε και κάποια καίρια διαφράγματα ! :)

 

Όλα αυτά βέβαια θέλουν το πείραμά τους και ακόμα καλύτερα σημαίνουν αρκετή διασκέδαση για τα ερευνητικά πνεύματα! :D

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω μόνο δύο παρατηρήσεις:

1. Οι ανεμιστήρες λειτουργούν και από τις δύο πλευρές τους!

Δηλαδή δεν έχουν μόνο την πλευρά που σπρώχνουν τον αέρα πάνω στα προς ψύξη αντικείμενα , αλλά και την άλλη που απορροφούν τον αέρα!

ΣΩΣΤΟ

Παράδειγμα: Έχω σε αντάπτορα pcie x4 τον M.2 SM951. Τον έχω βάλει δίπλα ακριβώς στην gpu από την μεριά του cooler. Η θερμοκρασία του Μ.2 είναι 4 βαθμοί μικρότερη.

Έγινε επεξεργασία από pasjohn
Link to comment
Share on other sites

Και πώς θα γίνει φίλε Seafalco το σχετικό μοντάρισμα στα pci covers?

Επίσης για να πετύχω θετική πίεση στο κουτί νομίζω ότι δεν έχει σημασία αν έχω περισσότερους exhaust fans σε σχέση με intake αλλά πόσο αέρα βάζουν αυτοί vs πόσο αέρα βγάζουν οι exhaust. Εδώ προβληματίζομαι γιατί ο μπροστινός 20άρης είναι αρκετά δυνατός σε μέγιστο cfm και αν μπει πάνω πρέπει να βρω δύο 140mm που να είναι δυνατότεροι. http://www.e-shop.gr/phanteks-ph-f140hp-140mm-pwm-fan-white-white-p-PER.811420 Έχω δει αυτούς για μπροστά. Αν υπολογίσω και τον ανεμιστήρα πίσω+αυτόν στην κάρτα (αν γίνει το μοντάρισμα) μάλλον αρνητική πίεση θα βγει στο τέλος.

Έγινε επεξεργασία από DEADLAZARUS
Link to comment
Share on other sites

Στο κουτάκι μου έχω αφαιρέσει και τα δυο cage και έχω αντικαταστήσει τον 200mm με δυο 140mm. Στις 5.25 θέσεις έχω τοποθετήσει ένα HDD Cage με έναν 120mm ,έναν 140mm πίσω και έναν 120mm πάνω ο οποίος αρχίζει να λειτουργεί μετά τους 40 βαθμούς. Mε θερμοκρασία δωματίου στους 25 - 26 βαθμούς σε idle έχω CPU 29-31 και GPU 30-32 βαθμούς.

Για τη φωτο

Αυτό είναι που λέμε στο χωριο μου τριβαθμιος συμπιεστης

Έγινε επεξεργασία από slalom
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

gallery_33151_779_25369.png

 

@DEADLAZARUS

Αυτό είναι μια πρόχειρη ιδέα κατασκευής.

Ψαλίδι θέλει , δραπανακι και πριτσιναδορο, η μικρές βιδούλες.

Τις ακριβείς διαστάσεις θα πρέπει να τις υπολογίσεις εσύ :)

 

Αλλά ψάχνοντας μπορεί να κάνεις και τη δουλειά σου και με κάποιο παλιό δοχείο φαγητού ! :D

Υπάρχουν κουτιά που αυτό το ε΄χουν έτοιμο, μαμισιο , πάνω στο κουτί για 120 ρι ανεμιστήρα.

Ο ανεμιστήρας μπορεί να μπει και στο ένα πλαϊνό αλλά έτσι θα γίνει λίγο πιο μπουγιοζο του κουτί

και θα δώσει λίγο περισσότερο χορώ στα καλώδια των καρτών !

 

Όσο για το ισοζύγιο του  airflow, αυτό θέλει λιγο σχέδιο πάνω στο κουτί σου, αν βρω το κουτί στο sketchup και το χρόνο

θα παίξουμε λίγο ! :)

Αλιώς ένα σκαριφημα ... αλλά για την ώρα έχω λαλήσει από την τρεχάλα ! :hehe:

Ίσως αυριο να σου έχω κατι ! :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καθώς ο Ήφαιστος τηγανίζει την επόμενη ψύκτρα, βρήκα λίγο χρόνο να σχεδιάσω σχετικά με αυτό που με το ερώτημα για το air flow στο κουτί.

 

gallery_33151_779_17055.jpg

 

Οπότε να δούμε πρώτα τη ροή και μετά να δούμε το ισοζύγιο των εισερχομένων προς τα εξερχόμενα ! :)

 

Εννοείται ότι πριν από κάθε κίνηση , θα βάλεις ένα διάφραγμα που θα εμποδίζει τον αέρα να πηγαίνει κάτω από την καλύπτρα του τροφοδοτικού! ! !

(είτε το αεροδυναμικό κόκκινο, είτε το ίσιο (διακεκομμένο παχύ άσπρο)

 

1. Οι δυο ανεμιστήρες μπροστά έχουν μια περιοχή που το ρεύμα αέρα του κάθε ενός συγκρούεται με του άλλου (Α)

Ε κει οι δυο ροές συνδυάζονται και δημιουργούν μια "ίσια " δέσμη που "σημαδεύει την κάρτα γραφικών από χαμηλά που αυτή ρουφάει αέρα !

Πολύ βολικό αυτό !

 

2. Εάν μπει εσωτερικά ανεμιστήρας Πίσω από τη πάνω θήκη των δίσκων , ένα ανάλογο φαινόμενο θα συμβεί στο σημείο Β

3.Έτσι θα έχουμε μια δέσμη δροσερού αέρα να τροφοδοτεί την κάρτα γραφικών  (Ε)

 

4. Πρόβλημα υπάρχει με την έξοδο του ζεστού αέρα της κάρτας ( C) , γιατί αυτός θα έχει την τάση να πάει επάνω και να τροφοδοτήσει την ψύκτρα της CPU.  Εκεί μόνο με κάποιο διάφραγμα που θα εμποδίσει τον αέρα να ανέβει θα γίνει τέλεια δουλειά , αλλά αυτό θα χρειαστεί και ανεμιστήρα πίσω από τα PCI covers, οπότε για την ώρα το αφήνεις (μπορείς βέβαια πάντα, να κάνεις πείραμα με ένα χαρτόνι και να δεις αν η διαφορά θερμοκρασίας είναι ενδιαφέρουσα ! :) )

 

5. Ο πάνω 200ρης ανεμιστήρας θα βοηθάει την έξοδο του ζεστού αέρα, αλλά εδώ υπάρχει μια παγίδα, αν τραβάει πολύ αέρα , θα έλκει τον αέρα προς τα πάνω και αυτός θα είναι κάπως πιο ζεστός γιατί θα περιέχει αέρα και από την έξοδο της κάρτας. ο οποίος ζεστός αέρας θα τροφοδοτήσει την ψύκτρα της CPU ! ! !

 

Όπως καταλαβαίνεις εδώ έχουμε να κάνουμε με μια αντίθεση , γιατί υπάρχει μια έξοδος ζεστού αέρα ( C) που δεν θέλουμε να πάει επάνω και υπάρχει και άλλος ζεστός αέρας στο κουτί αυτός που διαφεύγει από την ψύκτρα της CPU που θέλουμε να  πάει προς τα πάνω και προς τα πίσω.

και τις δυο κατευθύνσεις τις έχουμε με την διαφορά ότι ο πάνω ανεμιστήρας είναι πολύ μεγάλος και ρουφάει αέρα όχι μόνο από την πίσω πάνω πλευρά του κουτιού που είναι το επιθυμητό , αλλά και από το κέντρο του κουτιού που μπορεί να προκαλεί πρόβλημα, γιατί έτσι δημιουργείται μια στήλη  θερμού αέρα μέσα από την οποία αντλεί αέρα ο ανεμιστήρας που τροφοδοτεί την ψύκτρα της CPU.

 

Με άλλα λόγια δεν είναι απαραίτητο ο 200 ρης να κάνει καλό επάνω και δεν φταίει αυτός αλλά ο τύπος της κάρτας!

 

Εδώ αρχίζει και μπαίνουν στο παιχνίδι δυο ενδεχόμενα , η ρύθμιση στροφών και ο προσανατολισμός.

Αν ας πούμε ο πάνω ανεμιστήρας γινόταν εισόδου αέρα και φέρνει φρέσκο αέρα στην CPU ???

Μα τότε θα είχαμε υπερβολική θετική πίεση στο κουτί που δεν είναι καλό !

 

'Αρα μήπως το σενάριο πρέπει να αλλάξει ??????

 

Τι θα γινόταν ας πούμε αν έμενε ο 200ρης εμπρός και έμπαινε ε΄να ανεμιστήρας κάτω (λευκό διακεκομμένο παραλληλόγραμμο) , τότε θα είχαμε πάλι στο σημείο Α το φαινόμενο συμβολής των δύο δεσμών, λίγο πιο έντονο όμως , τα πράγματα θα τα διόρθωνε ο μοβ ανεμιστήρας αλλά και πάλι θα είχαμε πρόβλημα στο σημείο C από τον αέρα της κάρτας και ίσως πιο έντονο!

 

 

Για να δούμε τι μπορεί να γίνει :

 

Α. Κατεβάζεις όσο πιο κάτω μπορείς τον πίσω ανεμιστήρα , έτσι ώστε να δημιουργήσει μια περιοχή χαμηλής πίεσης που θα έλκει το ζεστό αέρα της κάρτας

Β. Στο πάνω και πίσω μέρος του κουτιού βάζεις ένα 120 , η 140 ανεμιστήρα , να βοηθάει την ψύκτρα διώχνοντας έξω από το κουτί το ζεστό αέρα της που δεν μπορεί να πιάσει ο πίσω !

Γ. Ο ανεμιστήρας που είναι πίσω από τους δίσκους θα τροφοδοτεί την CPU αλλά και κάπως θα κατευθύνει τον αέρα της κάρτας.

 

Ίσως είναι λίγο καλύτερα ! :) αλλά και πάλι η έξοδος του ζεστού αέρα από την κάρτα στο σημείο C μας χαλάει τ α σχέδια.

 

 

Για πάμε τώρα να δούμε μια πιο ολοκληρωτική λύση :

 

gallery_33151_779_313954.jpg

 
Δεν πιστεύω να χρειάζονται πολλά λόγια εδώ!
Δημιουργούμε με δυο διαφράγματα ένα ξεχωριστό διαμέρισμα [2] που περιέχει όλο το ζεστό αέρα που βγάζει η κάρτα, αυτός ο αέρας ρουφιέται προς τα έξω από τον κόκκινο ανεμιστήρα στα PCI covers, ακι έτσι απομένει ο χώρος 3 που έχει φρέσκο αέρα , να μοιράζεται σε δύο υποδιαμερίσματα το 3α που τροφοδοτεί την κάρτα και το 3β που τροφοδοτεί τη CPU.
Πρόβλημα με αντιπαρατιθέμενα ρεύματα αέρα δεν υπάρχει !
Εδώ μπορεί να γίνει και μια παραλλαγή, μπορείς το πάνω διάφραγμα να το σταματήσεις με το περάσει πιο πίσω από την ψύκτρα της CPU έτσι ώστε ο πίσω ανεμιστήρας αυτός που υπάρχει στο κουτί , να βοηθάει και αυτός τον κόκκινο!
Αυτός είναι ο λόγος που τα διαμερισματοποιημένα κουτιά  υπάρχουν !
 
Όπως καταλαβαίνεις οι παραλλαγές είναι πολλές και κάλλιστα πολύ πριν φτάσεις στις extreme λύσεις , μπορεί ήδη να είσαι ικανοποιημένος! :)
Και πάντα για να ρυθμίσεις την πίεση μπορείς να την "μετράς " με ένα χαρτάκι που θα φτιάξεις σύμφωνα με τον οδηγό που αναφέρεται σε κάθε review κουτιού στο σχετικό σημείο !
 
 
Ελπίζω να βοήθησα παρά το σεντόνι ! :D
Καλή συνέχεια ! :)
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Όπως καταλαβαίνεις οι παραλλαγές είναι πολλές και κάλλιστα πολύ πριν φτάσεις στις extreme λύσεις , μπορεί ήδη να είσαι ικανοποιημένος!

 

 

@Seafalco

Σε αυτο το τελευταιο που ειπες θελω και να σταθω. 

 

Αρχικα να πω οτι εχω off την καλυπτρα και με βολευει αρκετα, αλλα θα δοκιμασω καποια στιγμη και με την καλυπτρα τοποθετημενη. Οποτε οποιο προβλημα υπηρχε απο αυτην , προς το παρον δε το αντιμετωπιζω. 

 

Μου ειχαν μεινει 2Χ120mm απο το παλιο κουτι μου (Coolermaster N400). Ο ενας εκ των 2 , ηταν αρκετα αθορυβος , οποτε αποφασισα να αφησω στις θεσεις τους τον εμπρος (200ρη) και τον πισω (140ρη) , και εβαλα τον 120ρη στην οροφη σε σημειο ακριβως πανω απο το cpu. 

 

Πολυ ενδιαφεροντα τα οσα ειδα κατα τη διαρκεια gaming. 

 

Πριν βαλω αυτον τον εναν 120mm ανεμιστηρα, ειχα ~63 βαθμους CPU σε Witcher 3 , και εως 73-74 σε GPU. 

Τοποθετωντας τον 120mm , και κανοντας και τις αναλογες ρυθμισεις , η θερμοκρασια στο CPU δε ξεπερασε τους 55-56 , και σε GPU τους 64 βαθμους. Περιπου 20 λεπτα επαιξα και δεν ειδα να ανεβαινει σε διαφορετικα μερη του παιχνιδιου. 

Οι διαφορες μονο αμελητεες δεν ειναι...

 

Ειναι δυνατον αυτος ο ενας ανεμιστηρας , 120mm , να κανει τοση διαφορα; Μηπως φταιει το οτι ρυθμισα καταλληλα τις στροφες των ανεμιστηρων; Μπορουν να κανουν διαφορα της ταξης των 8 με 10 βαθμων; 

 

Επισης , υπαρχει καμμια αναγκη να βαλω επιπλεον ανεμιστηρα (αυτον που μου περισσευει ) , πανω στο cage των δισκων; (το οποιο επανω cage να πω οτι εχω βγαλμενο). 

Ρωτω γιατι ειμαι ηδη ικανοποιημενος , και ακομη εχω την στοκ ψυκτρα...Φανταζομαι οτι με την ψυκτρα που σκοπευω να αγορασω (alpenfoehn himalaya 2) θα δω καλυτερα πραγματα (σε cpu κυριως). Επισης οι θερμοκρασιες μητρικης και δισκων ειναι ακρως ικανοποιητικες σε αυτο το κουτι! 

 

ΥΓ: Ισως ο φιλος @DEADLAZARUS, να θελει να δοκιμασει περισσοτερα πραγματα! 

ΥΓ2: Ακομη μια φορα ενα υπερχρησιμο σεντονι απο τον Seafalco... Τι να λεμε..

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει και πιο απλη λυση

 

Αν ο φιλος εχει χωρο στη θεση των DVD, μπορει να βαλει ενα ανεμιστηρα ορθιο, προσαρμοσμενο σε μια σωληνα αν θελει, ωστε να οδηγει τη ροη μεχρι το οριο της μητρικης, για την ψυκτρα.

Θα εβαζα και μια συστολη για αυξηση της ταχυτητας του αερα

 

Οι στροφες χαμηλα να μην κανει θορυβο

 

Ειχα βαλει καποια στιγμη στο δικο μου ενα HDD cage με 120ρη ανεμιστηρα και με 2 δισκους επανω

Σε full throttle μου ειχε ριξει 5 C

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.