Jump to content



Διάταξη ανεμιστήρων


DEADLAZARUS

Recommended Posts

πριν 13 λεπτά, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

θα πάει στο κάτω μέρος του κουτιού ως intake

Κανένας σοβαρός λόγος για αυτό θα έλεγα. Δοκιμασμένο. Επίσης , δεν έχεις έκδοση με παράθυρο είπαμε; 

Link to comment
Share on other sites

Όχι , αφού θα βάλεις τους 2 μπροστινούς, βάλε και το έρμο το psu cover. Δεν αλλάζει τίποτα απολύτως στις θερμοκρασίες με αυτό επάνω, αν έχεις 2 14ρηδες, με καλή ροή , μπροστά.

Η δική μου διάταξη είναι 2 14ρηδες (alpenfohn wing boost 2 ) μπροστά, 1 πίσω exhaust, 2 πάνω (ανάβω μόνο τον ένα σε κάποιες περιπτώσεις μόνο ). 

Link to comment
Share on other sites

Και άμα "σκάσει" το τροφοδοτικό; Πολύ δεν θα το περιορίσω έτσι; Βέβαια, έτσι όλος ο αέρας θα πηγαίνει συγκεντρωμένα στην κάρτα/cpu.

Αυτοί που έχω, έχουν καλή ροή (νομίζω).

Μην μπαίνω σε τσάμπα έξοδα αγοράς ανεμιστήρων.

Link to comment
Share on other sites

Τι σχέση έχει το τροφοδοτικό; Από κάτω παίρνει αέρα, όχι από πάνω. Για αυτό έχει υπερυψωθεί το κουτί με τα ποδάρια, για να βάζεις άνετα το τροφοδοτικό με τον ανεμιστήρα προς τα κάτω. Βάλε το psu shroud, το είχα και εγώ εκτός για καιρό, μέχρι που κατάλαβα ότι δίνει άλλο ύφος, πολύ καλύτερο, στο κουτί. Άσε που μπορείς να βάλεις και κάνα στρουμφάκι μινιατούρα πάνω του :hehe: (εγώ είχα μία μολυβοθήκη του ΠΑΟΚ :p )

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος tommybertsen έγραψε:

 (εγώ είχα μία μολυβοθήκη του ΠΑΟΚ :p )

Έχεις λάβει απάντηση (τα μεγάλα πνεύματα συναντώνται).

Ok, then. Οι 14άρηδες που έχω κάνουν (δεν τους έχω δοκιμάσει ως εισαγωγής) ή να δω για άλλους;

Link to comment
Share on other sites

Κάνουν. Μια χαρά είναι για εισαγωγή :) Αυτούς θα έπαιρνα αλλά οι alpenfohn με κέρδισαν στα "σημεία" (θόρυβος mostly, παρόμοιο airflow και γενικά γνώριζα για αυτούς γιατί έχω και ίδιο σχεδόν για την ψήκτρα μου :) )  

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Η δική μου διάταξη είναι 2 14ρηδες (alpenfohn wing boost 2 ) μπροστά, 1 πίσω exhaust, 2 πάνω (ανάβω μόνο τον ένα σε κάποιες περιπτώσεις μόνο ). 

Για να ειναι σωστο πρεπει να βγαλεις τον πισω η τον εναν απο πανω.

Ετσι που το εχεις βαζεις αερα στο κουτι απο σημεια που δεν πρεπει να μπαινει λογο αρνητικης πιεσης και μαζευει σκονη.

Link to comment
Share on other sites

Τον ένα από πάνω πλέον τον έχω κλειστό (αυτόν που είναι δεξιά της ψήκτρας - το πιθανότερο είναι να πάει στο κουτί του για διαφορετική χρήση αργότερα) , γιατί ουσιαστικά μία τρύπα στο νερό γίνεται αν είναι αναμμένος. Αρνητική πίεση για μένα είναι αυτό που χρειάζεται το δικό μου hw, στο συγκεκριμένο κουτί , ΑΛΛΑ, όντως η σκόνη είναι μειονέκτημα. Πλέον το στάνταρ είναι οι 2 μπροστά και ο ένας πίσω, οι 2 πάνω κλειστοί και ανοίγει ο ένας ΜΟΝΟ σε κάποιες περιπτώσεις. :) 

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω ποια η χρησιμότητα του πίσω ανεμιστήρα τη στιγμή που: 1)το phanteks έχει εξαιρετικό airflow, 2) η γρίλια πίσω κάνει την ίδια δουλειά που θα έκανε ο πίσω ανεμιστήρας και 3) δεν έχω φορτώσει το σύστημα με πράγματα, οπότε θέλω να ψύξω τα βασικά.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
On 25/6/2015 at 12:17 ΠΜ, το μέλος Seafalco έγραψε:

 

gallery_33151_779_313954.jpg

 

Με αφορμή την ανάρτηση του αγαπητού @Seafalco, ήθελα να ρωτήσω το εξής: θέλω να διαμερισματοποιήσω το phanteks. Συνεπώς, και έχοντας τοποθετήσει την καλύπτρα του τροφοδοτικού, μιλάμε για ένα κάθετο διάφραγμα στην είσοδο της καλύπτρας και ένα οριζόντιο, ακριβώς πάνω από την κάρτα γραφικών (κάτι σαν την κίτρινη λωρίδα της ανωτέρω εικόνας). Ποιο υλικό θα ήταν ασφαλές γι' αυτήν τη δουλειά; Τα hdd cages έχουν αφαιρεθεί εξ ολοκλήρου, οπότε οι 2 μπροστινοί 14άρηδες ψύχουν ανεμπόδιστα το σύστημα.

Υπόψιν ότι για το διάφραγμα πάνω από την κάρτα θα χρειαστώ μια λεπτή λωρίδα, καθώς και η ψύκτρα και η κάρτα είναι γομάρια και ο χώρος περιορισμένος.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

Με αφορμή την ανάρτηση του αγαπητού @Seafalco, ήθελα να ρωτήσω το εξής: θέλω να διαμερισματοποιήσω το phanteks. Συνεπώς, και έχοντας τοποθετήσει την καλύπτρα του τροφοδοτικού, μιλάμε για ένα κάθετο διάφραγμα στην είσοδο της καλύπτρας και ένα οριζόντιο, ακριβώς πάνω από την κάρτα γραφικών (κάτι σαν την κίτρινη λωρίδα της ανωτέρω εικόνας). Ποιο υλικό θα ήταν ασφαλές γι' αυτήν τη δουλειά; Τα hdd cages έχουν αφαιρεθεί εξ ολοκλήρου, οπότε οι 2 μπροστινοί 14άρηδες ψύχουν ανεμπόδιστα το σύστημα.

Υπόψιν ότι για το διάφραγμα πάνω από την κάρτα θα χρειαστώ μια λεπτή λωρίδα, καθώς και η ψύκτρα και η κάρτα είναι γομάρια και ο χώρος περιορισμένος.

 

Για να αποφύγεις το οτιδήποτε ηλεκτροαγώγιμο, ένας με ενός μεσαιομεγάλου μεγέθους 3D printer μπορεί άνετα να σου φτιάξει το χώρισμα που θες ακριβώς (σε ό,τι θερμοπλαστικό υλικό αλλά και σε ό,τι χρώμα θέλεις - τα υλικά είναι σχετικά φτηνά πλέον). Φαντάζομαι κάποιος θα έχει εκεί. Μόνο καλό θα ήταν να στο κάνει κάποιος φίλος γιατί είναι σχετικά μεγάλο κομμάτι και στην αγορά η τιμή πάει με την ώρα εκτύπωσης, θα σου κοστίσει δυσανάλογα για την αξία του. Θα στο έβγαζα εγώ αν μου έφερνες το υλικό που θες αλλά είμαστε μακρυά και θα είναι πολύ εύθραυστο ένα τόσο λεπτό πλαστικό ώστε να στο ταχυδρομήσω με ασφάλεια. Είναι δεδομένο πως θα φτάσει κατεστραμμένο.

Έγινε επεξεργασία από E.F.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

Με αφορμή την ανάρτηση του αγαπητού @Seafalco, ήθελα να ρωτήσω το εξής: θέλω να διαμερισματοποιήσω το phanteks. Συνεπώς, και έχοντας τοποθετήσει την καλύπτρα του τροφοδοτικού, μιλάμε για ένα κάθετο διάφραγμα στην είσοδο της καλύπτρας και ένα οριζόντιο, ακριβώς πάνω από την κάρτα γραφικών (κάτι σαν την κίτρινη λωρίδα της ανωτέρω εικόνας). Ποιο υλικό θα ήταν ασφαλές γι' αυτήν τη δουλειά; Τα hdd cages έχουν αφαιρεθεί εξ ολοκλήρου, οπότε οι 2 μπροστινοί 14άρηδες ψύχουν ανεμπόδιστα το σύστημα.

 

Θα σου πρότεινα να κάνεις την κατασκευή σε δύο βήματα, πρώτα το πείραμα, που θα σε βοηθήσει να δείς ποια είναι τα αποτελέσματα αυτού που σκέφτεσαι και εφόσον μείνεις ικανοποιημένος, να προχωρήσεις στην κανονική κατασκευή.

Για το πειραματικό στάδιο μπορείς να χρησιμοποιήσεις χοντρό χαρτόνι , Υπάρχουν κάποια που χρησιμοποιούνται στις μακέτες και έχουν πυρήνα από αφρώδες πολύμερες.

Αυτά είναι άκαμπτα και κόβονται με ένα ξυράφι. Εγώ είχα βρει στο Πλαίσιο, αλλά πολύ πιθανόν να υπάρχουν και σε άλλα καταστήματα.

Για την στερέωσ'η τους χρησιμοποίησε πρόχειρα μέσα (ιδανικά μπλέ χαρτοταινία που δεν αφήνει ίχνη).

Όταν είσαι ευχαριστημένος, δες σε ποιά σημεία μπορείς να έχεις στήριξη  μόνιμη με βίδες και μικρές γωνίτσες, σκέψου σοβαρά και την ευκολία εγκατάστασης αλλά και αφαίρεσης.

Εφόσον λυθούν και αυτά, μπορείς να πας στο τελικό υλικό που καλό είναι (μιάς και θα γειτονεύει με ηλεκτρονικά εξαρτήματα) να μην είναι αγώγιμο.

Μια καλή ιδέα είναι το Plexiglash, λεπτό , μπορεί και 1 -2 mm να σου κάνουν τη δουλειά, αν και προσωπικά θα προτιμούσα τουλάχιστον 3 για να έχει αντοχή στα στραβοπατήματα! :p

 

πριν 1 ώρα, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

Υπόψιν ότι για το διάφραγμα πάνω από την κάρτα θα χρειαστώ μια λεπτή λωρίδα, καθώς και η ψύκτρα και η κάρτα είναι γομάρια και ο χώρος περιορισμένος. 

 

Αυτό που λες εδώ όμως είναι πολύ μεγάλο πρόβλημα ! ! !

Και φυσικά δεν αναφέρομαι στο πάχος του υλικού (αυτό βρίσκεται), το ζήτημα είναι αλλού!

Αν η απόσταση μεταξύ πλευρά εξόδου του αέρα από την κάρτα γραφικών και ψύκτρας επεξεργαστή, είναι τόσο μικρή που σε προβληματίζει το πάχος του υλικού , τότε από που θα περάσει ο αέρας εξόδου της κάρτας γραφικών, όταν εγκαταστήσεις το διάφραγμα?

Το διάφραγμα μπορείς να το "κολλήσεις" πάνω στην ψύκτρα της CPU, αλλά η απόσταση από την κάρτα θα πρέπει να έχει κάποια ελάχιστη τιμή.

Για δες ένα σκαρίφημα που σου έφτιαξα και κάνε τους λογαριασμούς που χρειάζονται

 

1710303415__01.jpg

 

Νομίζω ότι αυτό το ζήτημα πρέπει να λυθεί πριν από οτιδήποτε άλλο, διαφορετικά η κάρτα θα ψήνει αυγά μόνο βλέποντας "ταινίες" !

Αν δεν υπάρχει λύση προς αυτή τη κατεύθυνση ίσως πρέπει να σκεφτείς την λύση μιας ΑΙΟ υδρόψυξης που θα σου δώσει όλο τον απαραίτητο χώρο για τη διασμεριματοποίηση του κουτιού σου..

Και όπως και να έχει μερικές καλές φωτό με διαστάσεις θα βοηθήσουν στην εξεύρεση της κατάλληλης λύσης !

 

Καλή συνέχεια !    :)

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

Με αφορμή την ανάρτηση του αγαπητού @Seafalco, ήθελα να ρωτήσω το εξής: θέλω να διαμερισματοποιήσω το phanteks. Συνεπώς, και έχοντας τοποθετήσει την καλύπτρα του τροφοδοτικού, μιλάμε για ένα κάθετο διάφραγμα στην είσοδο της καλύπτρας και ένα οριζόντιο, ακριβώς πάνω από την κάρτα γραφικών (κάτι σαν την κίτρινη λωρίδα της ανωτέρω εικόνας). Ποιο υλικό θα ήταν ασφαλές γι' αυτήν τη δουλειά; Τα hdd cages έχουν αφαιρεθεί εξ ολοκλήρου, οπότε οι 2 μπροστινοί 14άρηδες ψύχουν ανεμπόδιστα το σύστημα.

Υπόψιν ότι για το διάφραγμα πάνω από την κάρτα θα χρειαστώ μια λεπτή λωρίδα, καθώς και η ψύκτρα και η κάρτα είναι γομάρια και ο χώρος περιορισμένος.

 Για την καλύπτρα που θέλεις να βάλεις διάφραγμα (δοκίμασε και με κλίση 45° ) οκ.

Στην κάρτα γραφικών για ποιο λόγο θέλεις να βάλεις? Έχεις θέμα με θερμοκρασίες?

 

Το καλύτερο που έχεις πρώτα να κάνεις είναι δοκιμή με χαρτόνι που σου έγραψε ο seafalco, αν δεις ότι σε ικανοποιεί το αποτέλεσμα.

Σαν τελικό υλικό θα χρησιμοποιούσα φύλο PVC όπου μπορείς να το κόψεις, διαμορφώσεις εύκολα με ένα κοπίδι και πιστόλι θερμού αέρα 

για να το κουρμπάρεις (αν χρειαστεί). Το μαύρο φύλλο έχει πάχος 3mm, το λευκό αρχίζει από 2mm  αν θυμάμαι σωστά.

 

Σε ποια διάταξη έχεις καταλήξει με τους ανεμιστήρες?

Ρίξε μια ματιά και στο παρακάτω, έχει διάφορους συνδυασμούς

https://www.hardwaremax.net/guides/hardware/305-der-perfekte-airflow.html?showall=&start=2

Έγινε επεξεργασία από idonthave
Link to comment
Share on other sites

πριν 33 λεπτά, το μέλος idonthave έγραψε:

 Για την καλύπτρα που θέλεις να βάλεις διάφραγμα (δοκίμασε και με κλίση 45° ) οκ.

Στην κάρτα γραφικών για ποιο λόγο θέλεις να βάλεις? Έχεις θέμα με θερμοκρασίες?

 

Το καλύτερο που έχεις πρώτα να κάνεις είναι δοκιμή με χαρτόνι που σου έγραψε ο seafalco, αν δεις ότι σε ικανοποιεί το αποτέλεσμα.

Σαν τελικό υλικό θα χρησιμοποιούσα φύλο PVC όπου μπορείς να το κόψεις, διαμορφώσεις εύκολα με ένα κοπίδι και πιστόλι θερμού αέρα 

για να το κουρμπάρεις (αν χρειαστεί). Το μαύρο φύλλο έχει πάχος 3mm, το λευκό αρχίζει από 2mm  αν θυμάμαι σωστά.

 

Σε ποια διάταξη έχεις καταλήξει με τους ανεμιστήρες?

Ρίξε μια ματιά και στο παρακάτω, έχει διάφορους συνδυασμούς

https://www.hardwaremax.net/guides/hardware/305-der-perfekte-airflow.html?showall=&start=2

Όχι, δεν έχω (idonthave:p).

Θεωρώ ότι (μένει ν' αποδειχθεί) θα βελτιωθούν ακόμη περισσότερο οι θερμοκρασίες με τη διαμερισματοποίηση.

Το μόνο υπαρκτό θέμα είναι ότι ο nvme ανεβάζει θερμοκρασίες (έχω δει μέχρι και 70), γιατί βρίσκεται ανάμεσα σε Συμπληγάδες Πέτρες (κάρτα και ψύκτρα), οπότε είπα να τον βοηθήσω λίγο. 

Διάταξη: μπροστά, έχω 2x140mm. Πάνω, στην τελευταία θέση, 1x120mm. Πίσω, 1x140mm. 

Φωτογραφίες δεν πρόλαβα να βγάλω, αλλά αυτό που είδα είναι ότι το διάφραγμα πρέπει να είναι πολύ λεπτό, εφαπτόμενο, σχεδόν, της ψύκτρας. Για την εξαγωγή του αέρα της κάρτας, στην ανωτέρω περίπτωση, απομένει ελεύθερο το πρώτο pci slot cover, ακριβώς πάνω από την κάρτα. 

Έγινε επεξεργασία από DEADLAZARUS
Link to comment
Share on other sites

πάρε κάποια ψήκτρα για τον m.2

https://www.aliexpress.com/premium/m.2-heatsink-2280.html?spm=2114.search0204.0.0.ef133539OY8IHH&site=glo&groupsort=1&SortType=price_asc&SearchText=m.2+heatsink+2280&g=y&tc=ppc&initiative_id=AS_20180828231116&filterCat=708041,200216562,721

δες ποια θα σου κάνει,

βρίσκεις 1 με 3€ + 0,30cents μεταφορικά (χωρίς tracking)

για ποιο γρήγορα  +2-3€ με tracking, αν προχωρήσεις με αυτήν την λύση

στείλε link ποια θέλεις για να δω κριτικές (απ'τους πωλητές) και να σου πω σε ποια θα πήγαινα.

 

έφερα να δοκιμάσω αυτή εδώ στα 8,50€ με τα μεταφορικά μέσα

Spoiler

793855144_f37227008.thumb.jpg.c4ae73b64a08ab404e0e2714211844e4.jpg  f37234176.thumb.jpg.3c30be10740c77609dd72efa8757797f.jpg

 

Έγινε επεξεργασία από idonthave
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.