Jump to content



Recommended Posts

Εχουμε ενα παλιο 12ετων; Laptop στο πατρικο μου το οποιο δε θελω να πεταξω. Του εκανα προσφατα clean install w7 sp1 (τα updates πηραν αιωνες) και γενικα τη ψιλο παλευει. Ο σκληρος ομως εχει avg speed ~ 1.5MB/s κτλπ.

Χρηση θα ειναι browsing / office.

 

Αν (βρω και) αγορασω κανα μεταχειρισμενο pata, κομματι πιο προσφατο σε 100% health, λογικα θα εχει πολλαπλασιες ταχυτητες σωστα (αυτος λεει οτι εχει μεγιστη τα 32ΜΒ/s);

 

Aξιζει να το επιχειρησω; Δεν περιμενω να πηγαινει ποτε μπαλα, απλως αν με το αποπανω υπαρχει περιπτωση να βελτιωθει ή ουτε καν.

 

Ευχαριστω.

 

post-38118-0-16153300-1434973180_thumb.p

post-38118-0-17426300-1434973200_thumb.p

Link to comment
Share on other sites

Το υποστηριζόμενο mode είναι ultra ATA/100 που σημαίνει μέχρι 100ΜΒ/s. 

 

Που τα είδες τα 32MB/s? Αν είναι έτσι τότε ο δίσκος σου θα είναι σε ultra ATA/33. Δύο σκάλες ποιο κάτω από το υποστηριζόμενο Mode (υπάρχει και το ATA/66).

 

Λίγη διαφορά θα δεις.

 

Σε τέτοια λάπτοπ, αλλά και σε πιο νεότερα απο αυτό, για χρήση Internet/Office, βάζω μόνο WIN XP και σε λίγες περιπτώσεις Linux για όσους το αντέχουν. 

Έγινε επεξεργασία από pasjohn
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν PATA ssds στην αγορά αλλά θα βάλεις βαθιά το χέρι στην τσέπη για τις επιδόσεις & χωρητικότητες που αυτοί προσφέρουν. Π.χ. http://eshop.macsales.com/item/Other%20World%20Computing/SSDMLP060/ θα τον βρείς σε ξένα (αγγλικά & γερμανικά) καταστήματα ~100Ευρώ.

Έγινε επεξεργασία από TifoziF1
Link to comment
Share on other sites

Γιατί 7άρια? Τα XP δεν αρκούσαν; Αν δεν υπάρχει κάποιος λόγος για τα 7, τα XP είναι 10 φορές προτιμότερα για τέτοιο σύστημα. Ιδίως με μόνο 1GB RAM τα 7 απαγορεύονται δια ροπάλου μιας και όλη την ώρα το σύστημα θα παίζει με την swap πάνω στο δίσκο.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Γιατί 7άρια? Τα XP δεν αρκούσαν; Αν δεν υπάρχει κάποιος λόγος για τα 7, τα XP είναι 10 φορές προτιμότερα για τέτοιο σύστημα. Ιδίως με μόνο 1GB RAM τα 7 απαγορεύονται δια ροπάλου μιας και όλη την ώρα το σύστημα θα παίζει με την swap πάνω στο δίσκο.

 

Γιατι τα xp δεν παιρνουν security patches εδω και καιρο και αφου θα το χρησιμοποιουν στο Internet δε ξερω τι μπορει να καταφερουν.

 

 

Βάλε κανα λινουξακι όπως είπε ο φίλος πιο πάνω.

Κανα xubuntu είναι ότι πρέπει.

Ότι και να κάνεις με win7 θα σερνεται 

linux ναι το ξερω οτι ειναι καλυτερη λυση αλλα ποιος θα παει να τους τα μαθει; :p Τοσα χρονια και τα windows εκτος απο τα office / firefox που τα χρησιμοποιυν για τη δουλεια τους ειναι ακομα ενα μυθικο μερος με δρακους κτλπ.

 

Απο οσο ειδα μεσω teamviewer που εβαλα office / updates τα οffice τα ανοιγει συμπαθητικα γρηγορα. Μενει να δοκιμασουν μερικα μεγαλουτσικα αρχεια να δουμε πως θα τα παει εκει.

 

 

Το υποστηριζόμενο mode είναι ultra ATA/100 που σημαίνει μέχρι 100ΜΒ/s. 

 

Που τα είδες τα 32MB/s? Αν είναι έτσι τότε ο δίσκος σου θα είναι σε ultra ATA/33. Δύο σκάλες ποιο κάτω από το υποστηριζόμενο Mode (υπάρχει και το ATA/66).

 

Λίγη διαφορά θα δεις.

 

Σε τέτοια λάπτοπ, αλλά και σε πιο νεότερα απο αυτό, για χρήση Internet/Office, βάζω μόνο WIN XP και σε λίγες περιπτώσεις Linux για όσους το αντέχουν. 

Ετσι δειχνει το harddisk sentinel, οποτε πρεπει να ειναι το θεωρητικο μεγιστο για το δισκο.

 

 

Υπάρχουν PATA ssds στην αγορά αλλά θα βάλεις βαθιά το χέρι στην τσέπη για τις επιδόσεις & χωρητικότητες που αυτοί προσφέρουν. Π.χ. http://eshop.macsales.com/item/Other%20World%20Computing/SSDMLP060/ θα τον βρείς σε ξένα (αγγλικά & γερμανικά) καταστήματα ~100Ευρώ.

 

Δε παιζει λογο τιμης. Για τον ιδιο λογο που δε το παω στα 2G ram. Ειπαμε μου εχει κατσει να δω ποσο μπορω να το κρατησω αλλα οχι να δωσουμε και λεφτα στον αερα :p

 

--------

 

Ευχαριστω για τις απαντησεις σας, αν το υφος μου φαινεται λιγο επιθετικο ειναι γιατι μολις γυρισα απο εξω, οποτε ειμαι κουρασμενος!

Σκεφτομαι να βαλω καμια αγγελια εδω στο site για pata disk να δοκιμασω (αν και οπως αλλαξε το συστημα με τις αγγελιες πιο δυσκολα τα βλεπω τα πραγματα).

Link to comment
Share on other sites

Γιατι τα xp δεν παιρνουν security patches εδω και καιρο και αφου θα το χρησιμοποιουν στο Internet δε ξερω τι μπορει να καταφερουν.
Antivirus+malwarebytes ή κάποιο άλλο antispam. Θα έλεγα να το δοκιμάσεις. Το πολύ πολύ να το φορμάρεις μια φορά ακόμα μετά από 1-2 μήνες. Ή να πας σε linux όπως αναφέρθηκε. Τόσο παλιό μηχάνημα και μόνο με 1GB RAM, όποιος χρησιμοποιεί το μηχάνημα θα υποφέρει στην αναμονή.
Link to comment
Share on other sites

Γιατι τα xp δεν παιρνουν security patches εδω και καιρο και αφου θα το χρησιμοποιουν στο Internet δε ξερω τι μπορει να καταφερουν.

 

 

linux ναι το ξερω οτι ειναι καλυτερη λυση αλλα ποιος θα παει να τους τα μαθει; :p Τοσα χρονια και τα windows εκτος απο τα office / firefox που τα χρησιμοποιυν για τη δουλεια τους ειναι ακομα ενα μυθικο μερος με δρακους κτλπ.

 

Απο οσο ειδα μεσω teamviewer που εβαλα office / updates τα οffice τα ανοιγει συμπαθητικα γρηγορα. Μενει να δοκιμασουν μερικα μεγαλουτσικα αρχεια να δουμε πως θα τα παει εκει.

 

 

Ετσι δειχνει το harddisk sentinel, οποτε πρεπει να ειναι το θεωρητικο μεγιστο για το δισκο.

 

 

 

Δε παιζει λογο τιμης. Για τον ιδιο λογο που δε το παω στα 2G ram. Ειπαμε μου εχει κατσει να δω ποσο μπορω να το κρατησω αλλα οχι να δωσουμε και λεφτα στον αερα :p

 

--------

 

Ευχαριστω για τις απαντησεις σας, αν το υφος μου φαινεται λιγο επιθετικο ειναι γιατι μολις γυρισα απο εξω, οποτε ειμαι κουρασμενος!

Σκεφτομαι να βαλω καμια αγγελια εδω στο site για pata disk να δοκιμασω (αν και οπως αλλαξε το συστημα με τις αγγελιες πιο δυσκολα τα βλεπω τα πραγματα).

 

 

Μήν πάρεις έτοιμη λύση. Πάρε έναν αντάπτορα msata-to-44pinIDE και πάρε έναν 850 EVO msata SSD που θα μπορείς με μια αντίστοιχη θήκη msata-to-2.5Sata να τον βάλεις σε όποιο μεταγενέστερο PC θές. Το μόνο κόστος που δεν θα μπορέσεις να αποσβέσεις ίσως θα είναι του αντάπτορα.

 

Αν πάρεις φτηνό ( με Jmicron τσιπ ) από Ebay θα δώσεις ~6-7€, υπάρχει και λύση με 2.5" bracket που έχει εως και 25€ και τον πιο πρόσφατο Marvell Controller αλλά δεν αξίζει τόσα λεφτά για παλιό λάπτοπ ( btw, εγώ πήρα και τέτοιον για δοκιμές ).

 

Έχω αλλάξει 2 έτοιμους IDE SSD, τον G-Monster IDE V2 με Indilinx Barefoot και τώρα έχω έναν Renice E7 με EastWho EW720. Καμία σχέση με HDD. Μέρα με νύχτα.

 

Αν θέλεις και ram, οπωσδήποτε μετάχειρη από ebay, δεν αξίζει η τιμή της καινούριας.

 

Το μηχάνημα αυτό το έχω απλά για αγγαρείες που χρειάζομαι φορητό και να μην με πολυενδιαφέρει τι θα πάθει,ανοίγει στα 35-40sec και έχω XP και 7.

 

Για βασικές εργασίες είναι μια χαρά.

 

Για benchmarks, εδώ. Γενικά έχω να σου δείξω benchmarks από τις 2 τελευταίες γενιές της Samsung, Crucial Μ4, Intel, OCZ Vertex I πάνω σε αντάπτορα IDE-to-SATA με αυτό το Laptop.

Link to comment
Share on other sites

Firefox μπορεις φυσικα να εχεις και με linux... το ιδιο και office (και ms office φυσικα γινεται με wine αλλα καλυτερα open office η libre) .

Ειδικα χρηστες τετοιου επιπεδου ισως δε καταλαβουν καν τη μεταβαση

Link to comment
Share on other sites

Μήν πάρεις έτοιμη λύση. Πάρε έναν αντάπτορα msata-to-44pinIDE και πάρε έναν 850 EVO msata SSD που θα μπορείς με μια αντίστοιχη θήκη msata-to-2.5Sata να τον βάλεις σε όποιο μεταγενέστερο PC θές. Το μόνο κόστος που δεν θα μπορέσεις να αποσβέσεις ίσως θα είναι του αντάπτορα.

 

.......

 

κατι σαν αυτο εδω; http://www.amazon.com/Micro-SATA-Cables-Pin-Adapter/dp/B004IA9IUQ/ref=sr_1_3?s=electronics&ie=UTF8&qid=1435008258&sr=1-3&keywords=ide+to+sata+adapter+laptop

αν και παλι ειναι λιγο τυχη αν θα χωρεσει, ποσο bottleneck θα ειναι η cpu κτλπ. Βεβαια αναλογα το χωρο θα μπορουσα να βαλω και ενα κανονικο 2.5" sata hdd.

 

Firefox μπορεις φυσικα να εχεις και με linux... το ιδιο και office (και ms office φυσικα γινεται με wine αλλα καλυτερα open office η libre) .

Ειδικα χρηστες τετοιου επιπεδου ισως δε καταλαβουν καν τη μεταβαση

Μονο που σκεφτομαι ποσα τηλ θα πεσουν με το παραμικρο που δε θα καταλαβαινουν --> nope ή απλως θα το παρατησουν. Εχουν κανονικο desktop απλως αν αυτο δουλεψει θα μπορουν να εχουν κατι σα 2ο pc.

 

Προσωπικα εχω την αισθηση (χωρις κανενα επιχειρημα) οτι και ενας πιο προσφατος pata θα κανει δουλεια, αλλα βλεπω οτι σχεδον (αν οχι ολοι) σας δε το θεωρειτε πιθανο.

Έγινε επεξεργασία από stemac
Link to comment
Share on other sites

Κάτι σαν αυτά : 1, 2, 3  ( εγώ έχω το 1 )

 

Και κατόπιν, αν το θελήσεις για desktop ή άλλο pc με Sata, βάζεις τον msata SSD, σε ένα τέτοιο αντάπτορα 1, 2, 3 και τον χρησιμοποιείς κανονικά ως SATA 2.5"

 

Ενδεικτικά, ένας 850 EVO με τη χρήση τέτοιου αντάπτορα στο σύστημά σου θα έβγαζε κατι τέτοιο σε benchmark :

 

Samsung%20850%20EVO%20ACER%20intelide_cr

 

 

 

Ο παλιός μου G-Monster 2.5" IDE V2 έπιανε αυτό:

 

 

Photofast%20G-Monster%202.5%20%20IDE%20V

 

 

 

Kαι ο Renice E7 2.5" IDE ( αυτόν έχω τώρα ) πιάνει αυτό :

 

Renice%20E7%20After%20ATTO%20256K-8192K%

 

 

Για να πάρεις μια εικόνα του πόση δουλειά θα κάνει ένας απλός 2.5" PATA HDD, βρές το μοντέλο που σου κάνει χρηματικά και ψάξε στο google το όνομα του μοντέλου και τη λέξη CDM/Crystaldiskmark στην αναζήτηση εικόνων.

 

Σύγκρινε και θα πάρεις μια ιδέα.

Link to comment
Share on other sites

Κάτι σαν αυτά : 1, 2, 3  ( εγώ έχω το 1 )

 

Και κατόπιν, αν το θελήσεις για desktop ή άλλο pc με Sata, βάζεις τον msata SSD, σε ένα τέτοιο αντάπτορα 1, 2, 3 και τον χρησιμοποιείς κανονικά ως SATA 2.5"

 

Σε ευχαριστω! 2-3 μοντελα που εχει στο skroutz και τσεκαρα βγαζουν περιπου τα ιδια results με τους SSD στα Sequential και αρκετα εως πολυ πιο χαμηλα στα αλλα ( που ειναι X size blocks random ομως; )

 

Λεω αρχικα να βαλω μια αγγελια για μεταχειρισμενο pata σε καλη κατασταση και αν μαπα το καρπουζι παω msata και λογω χωρου.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω! 2-3 μοντελα που εχει στο skroutz και τσεκαρα βγαζουν περιπου τα ιδια results με τους SSD στα Sequential και αρκετα εως πολυ πιο χαμηλα στα αλλα ( που ειναι X size blocks random ομως; )

 

Λεω αρχικα να βαλω μια αγγελια για μεταχειρισμενο pata σε καλη κατασταση και αν μαπα το καρπουζι παω msata και λογω χωρου.

Ούτε 1 ευρωπουλάκι δεν αξίζει σε pata μεταχειρ. Μην διανοηθείς να το κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.