Jump to content



Δημοψήφισμα 5 Ιουλίου 2015.


Αποδοχή ή Άρνηση των νέων εξοντωτικών μέτρων;  

160 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Αν εχεις πολλα στην τραπεζα ναι.

 

Αν εισαι ανεργος, χρωστας παντου και μετρας να βρεις τα 70 λεπτα για το ψωμι, χεστηκες

 

Αν δεν εχεις στην τραπεζα ΠΟΛΛΑ (>50.000), εχεις δουλεια, αλλα τρως μειωση ή/και ψυχολογικους εκβιασμους, εχεις μισθο αλλα η λεξη "διαθεσιμο εισοδημα προς διακοπες/αγορα καταναλωτικου αγαθου/διασκεδαση" ειναι σπανια στο λεξικο σου, ε τοτε κατσε σκεψου αν μπορεις και θες να ζεις ετσι οπως εχουν τα πραγματα επειδη εισαι κλασομπανιερας και φοβασαι το αγνωστο ή εισαι διατεθιμενος να παλεψεις για ενα καλυτερο αυριο και για εσενα και για τα παιδια σου

 

 

Αν είσαι άνεργος, χρωστάς παντού και μετρας να βρεις 70 λεπτά για το ψωμί, πες μου μετά την κατάρρευση του κράτους τι επίδομα ανεργίας θα παίρνεις και πως θα ξεχρεώσεις τα δανεικά του ευρώ με δραχμές.

 

Αν δεν έχεις στην τράπεζα ΠΟΛΛΑ μπλα μπλα και εισαι διατεθιμένος να παλέψεις για ένα καλύτερο αύριο για σένα και τα παιδιά σου πες μου πως θα το κάνεις όταν αυτά που έχεις αρχικά κουρευτούν και μετά υποτιμηθούν. Το καλύτερο αύριο που εννοείς για τα παιδιά σου έχει πάλι σχέση με τα χριστά ήθη της δεκαετίας του 50 όταν δεν ξοδεύαμε παραπάνω απ όσα βγάζαμε ή μήπως εννοείς τα εγγόνια σου;

 

Είμαστε στημένοι στον τοίχο με τα μάτια δεμένα και ακούμε τα σκυλιά να γαβγίζουν. Ελπίζω να μην τα αμολήσουν τη Δευτέρα γιατί δεν θα μας αφήσουν και πολύ αξιοπρέπεια.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Αυτό έκαναν όλη την προηγούμενη εβδομάδα οι "αρχηγοί" μας (Σαμαράς, Φωφη, Ποτάμις) στας ευρώπας, στις συνομιλίες των με τους ευρωπαίους; Αυτό το σχέδιο είχαν; Έτσι βοηθούσαν και βοηθάνε; Να τους χαιρόμαστε.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Έχουμε και λέμε από την συνέντευξη τύπου της προέδρου της Βουλής 3/7/2015 (βρείτε την και δείτε την)

Πόρισμα

10-20 του μήνα μια ειδική επιτροπή από την ελληνική μεριά έχει τελείωσή το έργο της περί βιωσιμότητας του έργου (όπου το πόρισμά της είναι ότι δεν είναι βιώσιμο το χρέος)

25 του μήνα (Η ΚΟΜΙΣΙΟΝ - ΘΕΣΜΟΙ ) δίνουν το περιβόητο τελεσίγραφο, + ότι το χρέος είναι βιώσιμο

26 του μήνα στέλνει το ΔΝΤ χαρτί TOP-SECRET ότι το χρέος δεν είναι βιώσιμο κλπ κλπ

 

επειδή μας δουλεύουν Η ΕΥΡΩΠΗ  (συμπλήρωση μετά από λάθος κατανόηση του Myralis) να πάνε να γαργαληθούν

(αλλά αξίζει να δείτε την συνέντευξη τύπου την σημερινή)

σιγά σιγά δένει το γλυκό για όποιον φυσικά έχει ανοιχτό μυαλό

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το αφήνει να εννοηθεί λέγοντας ότι θα πάνε με ένα ισχυρό διαπραγματευτικό "όπλο" εφόσον πούμε όχι. Εγώ λέω τρίχες κατσαρές.

Τα ίδια μέτρα θα φέρουν.

 

σε καμμια περίπτωση δεν το αφήνει να εννοηθεί, εκτός αν το άκουσες από το mega.

 

Το να βγεί μια κοινωνία, ένας λαός, με μεγάλη πλειοψηφία και να πει "δεν αντέχουμε άλλο, και δεν έχουμε τίποτε να χάσουμε" δεν είναι πολιτικός λεονταρισμός. Είναι ρεαλιστικός πραγματισμός. Πρέπει να ακουστεί και έξω αλλά και μέσα (ειδικά μέσα) ότι είμαστε στο όριο.

 

Και προσωπικά μιλώντας είμαι από τους τυχερούς. Μπορεί να μην έχω φράγκο που να περισσεύει αλλά έχω δουλειά και ταΐζω άλλα 3 στόματα. Θέλω όμως να μην μεταφέρω την κληρονομιά του παππού μου στα παιδιά μου και όταν θα με ρωτήσουν, προτιμώ να πω ότι όταν σε δουλεύουν ψιλο-γαζί για 7+ χρόνια κάποια στιγμή πρέπει να πατήσεις πόδι.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Έχουμε και λέμε από την συνέντευξη τύπου της προέδρου της Βουλής 3/7/2015 (βρείτε την και δείτε την)

Πόρισμα

10-20 του μήνα μια ειδική επιτροπή έχει τελείωσή το έργο της περί βιωσιμότητας του έργου (όπου το πόρισμά της είναι ότι δεν είναι βιώσιμο το χρέος)

25 του μήνα δίνουν το περιβόητο τελεσίγραφο, + ότι το χρέος είναι βιώσιμο

26 του μήνα στέλνει το ΔΝΤ χαρτί TOP-SECRET ότι το χρέος δεν είναι βιώσιμο κλπ κλπ

 

επειδή μας δουλεύουν να πάνε να γαργαληθούν (αλλά αξίζει να δείτε την συνέντευξη τύπου την σημερινή)

Δεν μας δουλευει κανείς.

Ο ΣΥΡΙΖΑ έλεγε πάντα ότι δεν είναι βιώσιμο, και αυτό απεφάνθη η επιτροπή, οι Ευρωπαίοι (και τα δουλικά σκυλάκια τους στην Ελλάδα) έλεγαν ότι είναι βιωσιμο, το ΔΝΤ μέχρι τωρα δεν απαντούσε.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

βρε @Myralis, η ΕΥΡΩΠΗ ΜΑΣ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΨIΛΟ ΓΑΖΙ !!!

σταματήστε να είστε θολωμένοι !

 

επίσης το Fixara αρκετά για να μην μπερδεύετε ο Κόσμος

 

edit @GruntGR, i fix that too , thx

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
Link to comment
Share on other sites

*ψιλο :p

 

http://www.avgi.gr/article/5674234/pasxalis-tsarouxas-ithopoios-ena-polu-megalo-diapragmateutiko-oplo-

 

http://www.star.gr/Pages/Athlitika.aspx?art=283720&artTitle=o_ntemis_nikolaidis_pairnei_thesi_gia_to_dimopsifisma_

 

οφειλω να ομολογησω οτι και τα 2 στρατοπεδα, εκτος απο τα δικια τους διαθετουν και αρκετα γιωτομπαλα ετοιμα να τα στειλουν πρωτη γραμμη :hehe:

Έγινε επεξεργασία από GruntGR
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

http://www.stokokkino.gr/article/1000000000012267/Apokalupsi-Auti-einai-i-stratigiki-tis-ND-gia-ti-xeiragogisi-ton-dimoskopiseon-uper-tou-NAI

 

ΠΡΟΒΛΕΨΗ ΤΕΛΙΚΟΥ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΟΣ:

Γι’ αυτό, στο βαθμό που είναι δυνατό, θα πρέπει η δημοσκοπική/κοινωνική δυναμική υπέρ του ΝΑΙ να αποτυπωθεί κλιμακούμενη από τις εταιρείες μετρήσεων, να φανεί δηλαδή ότι υπάρχει μία δυναμική – ρεύμα υπέρ του ΝΑΙ, η οποία είναι σταθερή. Όχι όμως με ομοειδή ποσοστά, γιατί ο κόσμος παραμένει καχύποπτος απέναντι στους δημοσκόπους. Τους θεωρεί κομμάτι του συστήματος.

 

 

Ε όχι και χειραγώγιση... Ψηφίστε ΝΑΙ εσείς, φέρτε πίσω τον Σαμαρά και όλους όσους βγήκαν από την ναφθαλίνη και είπαν ΝΑΙ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Αν δεν εχεις στην τραπεζα ΠΟΛΛΑ (>50.000), εχεις δουλεια, αλλα τρως μειωση ή/και ψυχολογικους εκβιασμους, εχεις μισθο αλλα η λεξη "διαθεσιμο εισοδημα προς διακοπες/αγορα καταναλωτικου αγαθου/διασκεδαση" ειναι σπανια στο λεξικο σου, ε τοτε κατσε σκεψου αν μπορεις και θες να ζεις ετσι οπως εχουν τα πραγματα επειδη εισαι κλασομπανιερας και φοβασαι το αγνωστο ή εισαι διατεθιμενος να παλεψεις για ενα καλυτερο αυριο και για εσενα και για τα παιδια σου

 

Αν δεν εχεις στην τραπεζα ΠΟΛΛΑ (>50.000), εχεις δουλεια, αλλα τρως μειωση ή/και ψυχολογικους εκβιασμους.................

Μέχρι εδώ καλά τα πήγες,και δεν νομίζω να διαφωνεί κανένας μαζί σου.

 

ή εισαι διατεθιμενος να παλεψεις για ενα καλυτερο αυριο και για εσενα και για τα παιδια σου..........

Κι εδώ πολύ καλά,,Άριστα.θεωρώ υποχρέωση του καθενός να προσπαθεί για μια καλύτερη διαβίωση και το καλύτερο μέλλον για τα παιδιά του.

 

Από εδώ και πέρα όμως διαφωνώ.

 εχεις μισθο αλλα η λεξη "διαθεσιμο εισοδημα προς διακοπες/αγορα καταναλωτικου αγαθου/διασκεδαση" ειναι σπανια στο λεξικο σου,...........

 

Και διαφωνώ χωρίς να φταις στην ουσία, αλλά γιατί έτσι έζησες και έμαθες,όχι μονό εσύ ,αλλά όλοι μας.

Η διαφωνία μου εναποκειται στο ότι δεν έπρεπε να έχεις μάθει να έχεις διαθέσιμο εισόδημα για διακοπές-αγορά καταναλωτικού αγαθού και διασκέδαση.Και βέβαια όλα αυτά με τον τρόπο που τα εννοείς.

Η οικονομία αυτού του τόπου δεν ήταν και μάλλον ούτε θα είναι ποτέ για τέτοιες απολαύσεις.

Ξεκινώντας από τις διακοπές  (μπαράκια στην Σαντορίνη και Μύκονο ίσως),Όταν οι Έλληνες ξόδευαν αυτό που πραγματικά μπορούσαν να βγάλουν από την δουλειά τους,δεν ήξεραν τι θα πει διακοπές.Προλαβαίνω ίσως κάποια απάντηση με το να πω ότι ποτέ δεν έπαθαν κάτι γιατί δεν πήγαν διακοπές ούτε παραπονέθηκαν ποτέ.Η μητέρα μου κατάγεται από παραλιακό εξαίσιο γνωστό μέρος,αλλά ποτέ δεν θυμαμαι να πηγαίναμε όταν ήμουν μικρός  για έστω και μια εβδομάδα διακοπές,εκτός κάποιους δεκαπενταύγουστους.Και αυτούς όχι πάντα.

Τις διακοπές μας τις έφερε ο Ανδρέας Παπανδρέου με τα πρώτα δάνεια και το πρώτο φέσωμα του κράτους στους δανειστές.Με ξενα λεφτα δηλαδη.

 

Καταναλωτικά αγαθά-διασκέδαση:

Όλα όσα έχεις αποκτήσει έως τώρα ήταν αποκλειστικά  μόνο από το περίσσευμα του μισθού σου ?και δεν αφορά μόνο εσένα αλλά το 90% των Ελλήνων.Μαζί με αυτούς κι εγώ.Αν ναι τότε δεν είχες οικογενειακές υποχρεώσεις ή έπαιρνες παχυλότατο μισθό.

Κι εδώ έρχονται τα καταναλωτικά δάνεια-διακοποδάνεια-εορτοδάνεια και ότι άλλο εις ...δάνεια υπάρχει.Καταχρεώθηκε όλος ο κόσμος πάλι με ξένα λεφτά.

 

Μια βόλτα στον παραλιακό μέχρι το Σούνιο.....αλλά να μην οδηγείς,απλώς να είσαι θεατής με γυρισμένο το κεφάλι αριστερά,στο θέατρο του παραλόγου.

Σπίτια εξοχικά-βίλες-βιλίτσες-καμπάνες-στούντιο-μεζονέτες,και όλα αυτά στην ακριβότερη εξοχική περιοχή της Ελλάδος ίσως.

Πως φτιάχτηκαν όλα αυτά?? μην νομίζεις ότι τα έχουν πλούσιοι.Δεν υπάρχουν τόσοι.Άνθρωποι με δημόσιες απλές δουλειές, Ελευθεροι επαγγελματιες και μικροεπιχειρηματίες όλων των ειδών τα έχουν,στην συντριπτική τους πλειοψηφία.Πως φτιάχτηκαν...!! Με δάνεια.Ξένα λεφτά και πάλι.

 Καταλήγοντας...καλές οι ιδεολογίες,αλλά πρέπει να προσγειωθούμε και στην πραγματικότητα.

Η Ελλάδα δεν ήταν για όλο αυτό τον πλούτο.Διστυχως μας έβαλαν σε αυτό το καλούπι μόνο και μόνο παραχολογόντας  ξένο πλούτο για δικό τους όφελος και βίτσιο καρέκλας, που η καρέκλα αυτή τους πρόσφερε σαφώς καλύτερη ζωή από εμάς τους κοινούς θνητούς και εξασφάλισαν μέχρι και τα δισέγγονα τους.Ενίοτε και τις γκόμενες που παντρεύτηκαν μετά.

Ας κοιτάξουμε λοιπόν να φτάνουμε όσο φτάνει το βήμα μας και τις πολυτέλειες να τις ξεχάσουμε.Έτσι έζησαν οι πατεράδες μας και δεν μας άφησαν ούτε μια δραχμή χρέος.Αυτοί έζησαν με αξιοπρέπεια και υπερηφάνεια.Δεν τους κτύπησε ποτέ η τράπεζα την πόρτα.

Αν έχω πάει και δεν έχω πάει διακοπές...νόμιζα ότι τις πλήρωνα τότε....πόσο αφελής ήμουν !!

 

Υ.Γ. Συγνώμη για το κατεβατό,άλλα αυτήν την ώρα έχει Μπογδάνο.Χίλιες φορές καλύτερα μαζί σας....

Έγινε επεξεργασία από venex58
Link to comment
Share on other sites

@venex58,

 

Διακοπες δεν ειναι μονο Σαντορινη και Μυκονος αλλα και αντισκηνο σε camping

 

Ολα οσα εχω αποκτησει τα εχω δουλεψει εγω και το σπιτι που μενω ο πατερας μου.

 

Μιλαω προσωπικα παντα. Εκφραζω προσωπικες αποψεις

 

@digitaltiger

 

Οτι να ναι

 

 

 

 

ΘΕΛΩ ΝΑΙ και καπακι Τεταρτη κυβερνηση τυπου ΠΑΠΑΔΗΜΟΥ. ΤΕΛΟΣ ΜΗΝΑ BAIL IN και κλαμα!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.