Jump to content



Επιλογη Επεξεργαστη


Recommended Posts

Καλησπερα ειχα παλια προβληματα με τον AMD 9590 και τελικα ΚΑικε τον εστηλα πισω στο Eshop και μου το επιβεβεωσανε και γενικα

μου προτεινανε να παρω αλλο κοματι συγκεκριμενα το 8370E πολυ λιγοτερα Watt απο αυτον που ειχα

εγω σκευτομε τον 8350 η αυτον που μου προτεινανε τον 8370Ε

 

αμα καποιος εχει καποια αλλη γνωμη για το τη θα ήτανε καλύτερη επιλογη θα ήθελα μια μικρη βοήθεια!

Link to comment
Share on other sites

O 8350 καιει περισσοτερο και εχει πιο ψηλα stock ρολογια. Aπ την αλλη ο 8370Ε ειναι πιο καινουργιος και στο turbo boost πιανει ιδια συχνοτητα με τον 8350. Προσωπικη αποψη παρε τον 9370 που ειναι στα ιδια χρηματα με τον 8370Ε αλλα με υψηλοτερα stock ρολογια  και θα εισαι αρχοντας.

Link to comment
Share on other sites

δε μ ειπανε για πιστοτικο αλλα δε νομιζω να μι μ δωσουνε οχι μητρικη ιδια αμα ειχε θεμα και μιτικη αλλαζα ιντελ με τη μια θα το ρωτησω αλλα μακαρη να γινετε ο 9370 ειναι 225W οπως με τον 9590 π ειχα και γενικα μ ειπανε θα εχω τα ιδια θεματα

Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω ότι αν ήταν θέμα με την μητρική θα είχε καεί αυτή και όχι ο επεξεργαστής, αλλά ίσως να κάνω λάθος, ίσως να υπάρχουν και περιπτώσεις που καίγεται ο επεξεργαστής. Πάρε τον 8370, αλλά όχι τον Ε. Ο Ε επικεντρώνει στην χαμηλότερη κατανάλωση με αποτέλεσμα σε κάποιες περιπτώσεις να είναι πιο αργός και από 8320.

 

Προσωπικά πάντως θα επέμενα για πιστωτικό, ιδίως αν είχα πάρει μητρική και επεξεργαστή πακέτο από αυτούς. Από την στιγμή που πλήρωσα ένα κάρο λεφτά, περιμένω να πάρω ισάξιο προϊόν. Αν δεν έχουν ή αν δεν προτείνουν το ίδιο προϊόν, αλλά κατώτερο, θα περίμενα είτε να μου επιστρέψουν την διαφορά είτε να μου την πιστώσουν.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Αμα τους δωσουν πιστωτικο  , στα ποσα $$ θα ειναι ?  Επειδη αυτος ο CPU ειναι και πανακριβος .... ισως να φτανουν για συνδιασμο μητρικης-cpu τα λεφτα αυτα

Link to comment
Share on other sites

δε μ ειπανε για πιστοτικο αλλα δε νομιζω να μι μ δωσουνε οχι μητρικη ιδια αμα ειχε θεμα και μιτικη αλλαζα ιντελ με τη μια θα το ρωτησω αλλα μακαρη να γινετε ο 9370 ειναι 225W οπως με τον 9590 π ειχα και γενικα μ ειπανε θα εχω τα ιδια θεματα

Θα πρέπει εσύ να ζητήσεις πιστωτικό

Link to comment
Share on other sites

Αμα τους δωσουν πιστωτικο  , στα ποσα $$ θα ειναι ?  Επειδη αυτος ο CPU ειναι και πανακριβος .... ισως να φτανουν για συνδιασμο μητρικης-cpu τα λεφτα αυτα

Στην τρέχουσα τιμή φαντάζομαι, από την στιγμή που ο επεξεργαστής είναι διαθέσιμος.

Link to comment
Share on other sites

Στην τρέχουσα τιμή φαντάζομαι, από την στιγμή που ο επεξεργαστής είναι διαθέσιμος.

Ή θα γίνει αντικατάσταση με τον ίδιο επεξεργαστή ή αν ζητήσει πιστωτικό τότε αυτό θα είναι ίσο με την τιμή που είχε αγοραστεί.

Έγινε επεξεργασία από pasjohn
Link to comment
Share on other sites

καλημερα τον 9590 τον πήρα 220€ και τωρα κοστιζει 290€ πιστωτικο νομιζω θα μ δοσουνε 220 και ο 8370 κανει τωρα 230€ θα ζητησω και πιστοτικο για τη μητρικη και μακαρη να μ δοσουνε απο την τελευτεα αλλαγη που μ ειχε καει περασανε 9 μερες


και αμα μπορει καποιος να μ εξηγησει περιλιπτικα τη διαφορα θερμοκρασιας επεξεργαστη και τη διαφορα θερμοκρασιας πυρηνων πριν καει

ο 9590 οταν το Cpu πηγαινε στους 80 τα Cores ητανε στους 55

Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω ότι αν ήταν θέμα με την μητρική θα είχε καεί αυτή και όχι ο επεξεργαστής, αλλά ίσως να κάνω λάθος, ίσως να υπάρχουν και περιπτώσεις που καίγεται ο επεξεργαστής. Πάρε τον 8370, αλλά όχι τον Ε. Ο Ε επικεντρώνει στην χαμηλότερη κατανάλωση με αποτέλεσμα σε κάποιες περιπτώσεις να είναι πιο αργός και από 8320.

Προσωπικά πάντως θα επέμενα για πιστωτικό, ιδίως αν είχα πάρει μητρική και επεξεργαστή πακέτο από αυτούς. Από την στιγμή που πλήρωσα ένα κάρο λεφτά, περιμένω να πάρω ισάξιο προϊόν. Αν δεν έχουν ή αν δεν προτείνουν το ίδιο προϊόν, αλλά κατώτερο, θα περίμενα είτε να μου επιστρέψουν την διαφορά είτε να μου την πιστώσουν.

Συμφωνώ.

Απλά να συμπληρωσω ότι στο προηγούμενο θέμα που άνοιξε το παλικάρι του άλλαξαν και την μητρική πριν μερικές μέρες.... Και μάλιστα αν θυμάμαι καλά ήταν ή 2η φορά που του την αλλάζουν!

Lol με πρόλαβε.

καλημερα τον 9590 τον πήρα 220€ και τωρα κοστιζει 290€ πιστωτικο νομιζω θα μ δοσουνε 220 και ο 8370 κανει τωρα 230€ θα ζητησω και πιστοτικο για τη μητρικη και μακαρη να μ δοσουνε απο την τελευτεα αλλαγη που μ ειχε καει περασανε 9 μερες

και αμα μπορει καποιος να μ εξηγησει περιλιπτικα τη διαφορα θερμοκρασιας επεξεργαστη και τη διαφορα θερμοκρασιας πυρηνων πριν καει

ο 9590 οταν το Cpu πηγαινε στους 80 τα Cores ητανε στους 55

Δες εδώ που τα γράφει για amd.

www.overclock.net/t/1128821/amd-temp-information-and-guide

Έγινε επεξεργασία από FrOsT
Link to comment
Share on other sites

δε μ ειπανε για πιστοτικο αλλα δε νομιζω να μι μ δωσουνε οχι μητρικη ιδια αμα ειχε θεμα και μιτικη αλλαζα ιντελ με τη μια θα το ρωτησω αλλα μακαρη να γινετε ο 9370 ειναι 225W οπως με τον 9590 π ειχα και γενικα μ ειπανε θα εχω τα ιδια θεματα

 

 

κατ' αρχην, κακως (για μενα..) που πηγες και πηρες εξ' αρχης τον 9590...!!   πεταμενα λεφτα..!  ΜΗΝ ξανακανεις το ιδιο λαθος, και πας παλι σε 9***..! 

 

απλα ξεχασε τους, σαν να μην υπαρχουν..!   παρε οποιον FX-8*** πεφτει στα χρηματα του πιστωτικου, ή ο,τι αλλο δινουν...!

 

επισης... δεν αναφερεις ποια μητρικη εχεις....!! 

Link to comment
Share on other sites

 asus sabbertooth R2 περιμενο απαντηση  για το πιστοτικω της μιτρικης αμα μου το δωσουνε Ολο ι ποσο θα με κοπσουνε και θα παρω Intel 

αλλα ποιον τον Ι5 5675C η τον Ι5 4690

και μητρικη λεω την Asus z97 pro gamer Retail

Link to comment
Share on other sites

 asus sabbertooth R2.

περιμένω απαντηση  για το πιστωτικο της μητρικής. αμα μου το δωσουνε Ολο, ή ποσο θα μου κοψουν, και θα παρω Intel

αλλα ποιον?   

τον Ι5 5675C η τον Ι5 4690?

και μητρικη λεω την Asus z97 pro gamer Retail.

 

τουλαχιστον.., γραψε με τροπο που να γινονται κατανοητα...!!  αν τα γραφεις ολα μαζι, δεν βγαινει νοημα..!! 

 

κοιτα τι πιστωτικο θα σου δωσουν, και το βλεπουμε...!

Link to comment
Share on other sites

απο τον επεξεργαστη περνο 220 οσο τον πηρα την μητρικη την πειρα 160 αμα μ κοψουνε καμια 40 ευρω μονο ειναι οκ

 

και λεω να παρο μητρικη τελικα

http://www.e-shop.gr/mitriki-asus-maximus-vii-hero-retail-p-PER.523185

και οχι την

http://www.e-shop.gr/mitriki-asus-z97-pro-gamer-retail-p-PER.524373

και επεξεργαστη

http://www.e-shop.gr/cpu-intel-core-i5-4690k-350ghz-lga1150-box-p-PER.558477

http://www.e-shop.gr/cpu-intel-core-i5-5675c-310ghz-lga1150-box-p-PER.558494

http://www.e-shop.gr/cpu-intel-core-i7-4790k-400ghz-lga1150-box-p-PER.558478

 

αμα καποιος εχει κατι καλητερο στο μυαλο του ας με βοηθησει θελω ενα καλο Η/Υ και σταθερω

Link to comment
Share on other sites

Πάρε ότι γουστάρεις. Μη χαλιέσαι. Ακόμα και αν δεν πάρεις πιστωτικό για το mobo, ρίξε ένα πούλημα.

 

Τώρα αν το θες για Gaming καλυτερα έναν i5 που έχουν χαμηλότερες θερμοκρασίες απότ ους i7. Αλλά και πάλι με μια καλύ ψύκτρα και i7 να πάρεις δεν θα έχεις πρόβλημα.

Ο 5675c έχει και πολύ χαμηλότερη κατανάλωση σε σχέση με τους άλλους Intel. 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.