Jump to content



Διαφορές στα χρόνο φορμάτ μεταξύ ssd και μηχανικού .


Recommended Posts

Αν νοιώθεις ομορφα με το να κανεις defrag σε ssd προχώρα, γιατί εκτός από ψυχολογική ικανοποίηση (OCD) δεν νομίζω ότι προσφέρει κάτι άλλο.

 

edit: γιατί δεν κάνεις defrag στην αποθήκη (hdd) αφού εχεις πάρει τα backup σου και εισαι οκ, όπως είπαν και πιο πάνω;

Έγινε επεξεργασία από suboy
Link to comment
Share on other sites

Oσο για το αν χρειαζετε defrag ο ssd και αλλα πολλα, διαβασε εδω http://www.pcsteps.gr/1542-5-%CF%83%CF%85%CE%BD%CE%AE%CE%B8%CE%B5%CE%B9%CE%B5%CF%82-%CF%80%CE%BF%CF%85-%CF%80%CF%81%CE%AD%CF%80%CE%B5%CE%B9-%CE%BD%CE%B1-%CE%BE%CE%B5%CF%87%CE%AC%CF%83%CE%BF%CF%85%CE%BC%CE%B5-%CF%83%CF%84%CE%BF/

Έγινε επεξεργασία από Cipioner
Link to comment
Share on other sites

Αν νοιώθεις ομορφα με το να κανεις defrag σε ssd προχώρα, γιατί εκτός από ψυχολογική ικανοποίηση (OCD) δεν νομίζω ότι προσφέρει κάτι άλλο.

 

edit: γιατί δεν κάνεις defrag στην αποθήκη (hdd) αφού εχεις πάρει τα backup σου και εισαι οκ, όπως είπαν και πιο πάνω;

Διάβασε το ποστ 18 να μην το ξαναγράφω .

Είμαι από τάμπλετ και δεν μπορώ να γράψω τις παραθέσεις .

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο στον Άγγελο και το άρθρο του αλλά επιτέλους σταματήστε με αυτό το "SSD δίσκος". Δεν είναι δίσκος. Δεν περιστρέφεται. Είναι drive. Ή Solid State Drive ή SSD.

Επίσης όσον αφορά το θέμα του defrag, δεν ξυπνήσαμε μια μέρα όλοι και είπαμε πως είναι κακό για τα drives οπότε θα το κόψουμε. Όλες οι εταιρείες που παράγουν SSD, το γράφουν στο User guide τους, πως δεν χρειάζεται γιατί προσθέτει επιπλέον wear στα κελιά του SSD και γιατί τα δεδομένα όσο κατακερματισμένα και να είναι δεν έχουν διαφορά στο access time. Το αν θέλει να το κάνει κάποιος ή όχι είναι δικό του θέμα. Δεν κερδίζεις απολύτως τίποτα και φθίρεις το drive. Απλά πράγματα. Έχω δει drives να μειώνουν αισθητά το wear leveling count μόνο και μόνο επειδή έχουν ενεργοποιημένο το defrag.

Όπως είπα όμως αυτό είναι θέμα του καθενός. Αν θέλει κάποιος ας το έχει ενεργοποιημένο. Αλλά μην λέμε πως δεν επηρεάζει γιατί επηρεάζει την λειτουργία.

Το drive μετά από τόσες εγγραφές, προσπαθεί να TRIMάρει πάλι τα νέα δεδομένα που γράφτηκαν οπότε πέφτουν οι επιδόσεις του.

Ανάλογα με το μέγεθος των εγγραφών ο χρόνος αυτός αλλάζει. Αλλά και πάλι το drive κάποια στιγμή θα συνέλθει από τις "ανούσιες" εγγραφές.

Οπότε όποιος θέλει ας κάνει. Οι εταιρείες που κατασκευάζουν SSD άλλωστε δεν ξέρουν...

Έγινε επεξεργασία από jax7480
  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

jax μιας και είσαι και είσαι από τους σπεσιαλίστες στους δίσκους μπορείς να μου απαντήσεις σε μια τεχνική ερώτηση ?

 

έστω ότι έχουμε κατακερματισμένα αρχεία σε έναν ssd . κίτρινα ή και κόκκινα . δηλαδή επιδιορθώσιμα και μη επιδιορθώσιμα .

 

έχεις ακριβώς το ίδιο αποτέλεσμα στο τελικό αρχείο της αποθήκης( που θα σου μείνει ως αρχείο) όταν

: α) το περνας κατακερματισμένο απο τον ssd στον μηχανικό και κάνεις defrag τον μηχανικό .

β) κάνεις defrag τον ssd και μετά περνάς το τραγούδι στο μηχανικό χωρίς να είναι καθόλου κατακερματισμένο .

 

επίσης για να ακριβολογήσω θέλω να μου πεις τι γνωρίζεις (δεν σου το απαιτώ ) όχι τι πιστεύεις .  

Link to comment
Share on other sites

Σόρρυ, αλλά σου λειπουν βασικές γνώσεις λειτουργίας / αρχιτεκτονικής υπολογιστών.

Όταν πας να αντιγράψεις, το λειτουργικό θα διαβάσει το αρχείο (όλα τα τμήματα του στην επιφάνεια του δίσκου) και θα το αντιγράψει στον προορισμό. Η μορφή του (σε πόσα κομμάτια) που θα είναι στον προορισμό, εξαρτάται αποκλειστικά από αυτόν. Αν βρει ελεύθερο χώρο να το γράψει όλο, θα το γράψει όλο μονομιας. Αν όχι θα το γράψει σε τμήματα. Η πηγή δεν έχει καμμία σχέση. Και στους ssd δε χρειάζεται defrag. Πλέον με την εξέλιξη των filesystems, ούτε στους μηχανικούς χρειάζεται.

Επίσης δε σε απασχολει εάν το αρχείο είναι κατακερματισμένο στον ssd. Το defrag το κάναμε για να μειωθεί ο χρόνος προσπέλασης ενός αρχείο στον δίσκο. Στους ssd αυτός ο χρόνος είναι σχεδόν μηδαμινός.

 

 

Είπα να μην διαβάζω κανένα από αυτά τα θέματα που ανοίγεις, αλλά μετά από αυτό με την κεραία δεν κρατήθηκα.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

δεν σου είπα ποτέ ότι είμαι ειδικός ούτε σε software ούτε σε hardware . 

κάνεις δύο λάθη που τα έχω διαπιστώσει . δεν με ενδιαφέρει κι ας είσαι του χαρβαρντ . έχεις δύο λάθη . 

 

πρώτον έχω παρατηρήσει ότι με κατακερκεματισμένα αρχεία στον ssd όταν τα έβαλα στον σκληρό ήταν και εκεί κατακερματισμένα και μάλιστα κάποια από αυτά ήταν κόκκινα , δηλαδή μη διορθώσιμα . 

αντίθετα όταν έχω μεταφέρει μη κατακερματισμένα αρχεία στον σκληρό δεν έχω δει ποτέ σφάλμα αρχείου στην αποθήκη . όλα μη κατακερματισμένα . 

 

για αυτό ρωτάω . 

 

εαν ήξερα δεν θα ασχολιόμουν με το thelab . 

 

και για το δεύτερο που λες . αποκλείεται . ο μηχανικός διαβάζει με την ακίδα . είναι θέμα μηχανικής το  πόσο γρήγορα θα προσπελάσει το αρχείο . στους ssd ο ssd διαβάζει από παντού για αυτό δεν υπάρχει θέμα . 

 

και για το κινητό εαν εσύ θες να πάθεις καρκίνο ενώ μπορείς να το αποφύγεις μπράβο σου . σε λέω τουλάχιστον χύμα , να μην σε πω τρελό . 

ρώτησα σε επαγγελματίες της νόκια και μου απαντήσαν αυτό που θα έλεγε ένα απλός δημόσιος υπάλληλος . δεν με κάλυψαν . 

Έγινε επεξεργασία από Γεώργιος
Link to comment
Share on other sites

Δεν είπες ότι είσαι ειδικός, αλλά όταν έχεις 10 ατομα να σου λένε τι ισχύει και εσύ να επιμένεις, τότε ...

 

Η παρατήρηση θεωρώ ειναι τυχαία, και υπόψη ο κατακερματισμός δεν είναι σφάλμα. Δεν παθαίνεις κάτι εάν εχεις κατακερματισμένα αρχεία, εκτός από κάποια καθυστέρηση στην ανάγνωση του αρχείου. Και αυτό πλέον με τα νέα filesystems τείνει να μηδενιστεί (πχ το linux ext4 δεν έχει fragmentation)

 

για το δεύτερο που λέω, λέμε το ίδιο πράγμα.

Link to comment
Share on other sites

Πάλι κάνεις λάθος . Εσύ λες δεν χρειάζεται . Η προσπέλαση του αρχείου - δεν αναφέρομαι στο filesystem - επηρεάζεται κυρίως από την κεφαλή και από το που το βρίσκεται το αρχείο .

Δεν έχω γνώσεις πτυχείου πολυτεχνείου στα πισι. Αλλά είμαι σίγουρος ότι κάνεις λάθος . Λες το αντίθετο απο εμένα .

Επίσης μιλάω πάντα για windows . Παλιά ήξερα ότι τα λίνουξ ηταν για ειδικούς με γραμμές εντολών .

Τώρα νομίζω ότι έχουνγραφικό περιβάλλον . Εαν το έχουν κάνει windows το λίνουξ δεν ξέρω κατά πόσο αξίζει . Εκτός από επιδόσεις , προγράμματα και τίποτα ειδικό . Παιχνίδια τίποτα.

Όσο λες για τα άτομα . Δεν με καλύπτουν . Ο μπάμπης ο σουγιάς , ο κατσαβίδας κτλ. ;;

Δεν είναι επαγγελματικό site .

Οι μόνες απαντήσεις που με καλύπτουν είναι αυτές των μοδερατορ , παιδιά τύπου ATIMAN , HIPRO5 , και κανένας πολυ γνωστός για κάποιο κομμάτι . Όπως ο jax για τους δίσκους .

Και όλοι οι τελευταίοι που είπα εκτός από επίσημους διαχειριστές με επιφύλαξη .

Έγινε επεξεργασία από Γεώργιος
Link to comment
Share on other sites

Οι μόνες απαντήσεις που με καλύπτουν είναι αυτές των μοδερατορ , παιδιά τύπου ATIMAN , HIPRO5 , και κανένας πολυ γνωστός για κάποιο κομμάτι . Όπως ο jax για τους δίσκους .

Και όλοι οι τελευταίοι που είπα εκτός από επίσημους διαχειριστές με επιφύλαξη .

 

 

Συγνωμη κιολας , αλλα εφοσον εχεις target group για αποψεις , γιατι δεν μας κανεις μια μεγαλη χαρη να μην ανοιγεις θεματα για οτι σου κατεβει στο μυαλο και απλα να στελνεις PM στο "αρμοδιο" ατομο που θελεις την αποψη του ?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

εαν ήξερα δεν θα ασχολιόμουν με το thelab .

Δεν θέλω να φανω αγενης,

απλα για να καταλάβω και εγώ ο ξέμπαρκος, εννοείς ότι δεν θα βοηθούσες ποτέ και κανέναν και στο Thelab μπαίνεις μόνο για να σου λύνουν τις κατά καιρούς απορίες σου?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ο Γεώργιος έχει βαλθεί να μας κάνει να αλλάξουμε νεφρό .

Ο άνθρωπος πάει να πει δυο σωστά πράγματα και λετε μαλακίες .

Έχει πάει τρία χρόνια χημικό (ολόκληρα) .

Anyway ,σας πιάνω αδιάβαστους ,ο Γεώργιος ειναι ξάδερφος με τοοοον..... τρρρρρρ....Αντώνιοοοο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πάλι κάνεις λάθος . Εσύ λες δεν χρειάζεται . Η προσπέλαση του αρχείου - δεν αναφέρομαι στο filesystem - επηρεάζεται κυρίως από την κεφαλή και από το που το βρίσκεται το αρχείο .

Δεν έχω γνώσεις πτυχείου πολυτεχνείου στα πισι. Αλλά είμαι σίγουρος ότι κάνεις λάθος . Λες το αντίθετο απο εμένα .

Επίσης μιλάω πάντα για windows . Παλιά ήξερα ότι τα λίνουξ ηταν για ειδικούς με γραμμές εντολών .

Τώρα νομίζω ότι έχουνγραφικό περιβάλλον . Εαν το έχουν κάνει windows το λίνουξ δεν ξέρω κατά πόσο αξίζει . Εκτός από επιδόσεις , προγράμματα και τίποτα ειδικό . Παιχνίδια τίποτα.

Όσο λες για τα άτομα . Δεν με καλύπτουν . Ο μπάμπης ο σουγιάς , ο κατσαβίδας κτλ. ;;

Δεν είναι επαγγελματικό site .

Οι μόνες απαντήσεις που με καλύπτουν είναι αυτές των μοδερατορ , παιδιά τύπου ATIMAN , HIPRO5 , και κανένας πολυ γνωστός για κάποιο κομμάτι . Όπως ο jax για τους δίσκους .

Και όλοι οι τελευταίοι που είπα εκτός από επίσημους διαχειριστές με επιφύλαξη .

1. Δεν είναι κρατικό μυστικό ούτε πρέπει να αποκτήσεις γνώσεις πυρηνικού φυσικού για κάτι που απλά αναγράφεται στο manual-reviews από ειδικούς - Google site κατασκευαστή κλπ κλπ. Είναι απλά και κατανοητά.

2. Από αυτά που γράφεις δείχνεις ότι μόνο όσοι φέρουν τίτλο σε καλύπτουν αλλά δεν έχεις καν γνώση τι τίτλο πρέπει να έχουν μιας και θεωρεις ότι ένας mod - admin πρέπει να έχεις την απόλυτη γνώση του αντικειμενου ενώ ένα απλό μέλος δεν μπορεί να ξερεις κάτι παραπάνω σε κάποια θέματα.

3. Όποιος λέει το αντίθετο από σένα αυτομάτως είναι λάθος. Ποιος ο λόγος να σε κρατήσουν στο forum όταν λες κάτι τέτοιο?

Θα επιθυμούσα να διαγραφτεις από μόνος σου αν έχεις έστω και ίχνος ευγενιας. ΑΝ στο έχουν μάθει επαναλαμβάνω.

4. Έχεις πάρει τόσες απαντήσεις στο θέμα σου και εσύ προσπαθείς απλά να διορθώσεις τον καθένα στο θέμα που εσύ ρωτάς. Ποια η λογική?

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

+1 για την αυτοδιαγραφη. Βεβαια οπως λεει κ ο Νικηφορος απο πανω αυτο προυποθετει οτι εχει ευθιξια. Να του το εμαθαν στην αστυνομια, οταν ηταν απουσιολογος στο σχολειο η οταν περασε τριτος στο χημικο αραγε αυτο? Δεν παλευεται ο ανθρωπακος... Τελος...

Έγινε επεξεργασία από icy20
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Όσο λες για τα άτομα . Δεν με καλύπτουν . Ο μπάμπης ο σουγιάς , ο κατσαβίδας κτλ. ;;

Δεν είναι επαγγελματικό site .

Οι μόνες απαντήσεις που με καλύπτουν είναι αυτές των μοδερατορ , παιδιά τύπου ATIMAN , HIPRO5 , και κανένας πολυ γνωστός για κάποιο κομμάτι . Όπως ο jax για τους δίσκους .

Και όλοι οι τελευταίοι που είπα εκτός από επίσημους διαχειριστές με επιφύλαξη .

 

WOW! πλάκα κάνεις έτσι; Ρωτάς και δέχεσαι απάντηση από 3-4-5 άτομα; Οι άλλοι είναι για τα μπάζα; (ακόμα και εάν έχουν γνώσεις πολυτεχνείου στα πι-σι)..

 

ό,τι να ναι...

 

ήμουν κι εγώ εδώ πάντως!

Έγινε επεξεργασία από anonymous-root
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

απλα για να καταλάβω και εγώ ο ξέμπαρκος, εννοείς ότι δεν θα βοηθούσες ποτέ και κανέναν και στο Thelab μπαίνεις μόνο για να σου λύνουν τις κατά καιρούς απορίες σου?
 

έχω βοηθήσει άτομα σε πράγματα που ξέρω . δες το thread που λέει αναβάθμιση κάρτας γραφικών . το παιδί περνάει ακριβώς αυτά που πέρασα και του είπα την γνώμη μου . 

ένα από τα κύρια στοιχεία του the lab όπως το ξέρω εγώ από το 2005 κάτι είναι 

a) εγκυρότητα 

β) ενημέρωση έγκυρη σε θέματα υπολογιστών 

εγώ μπαίνω κυρίως για να μαθαίνω πράγματα και να λύνω απορίες . 

δεν είναι εξ αρχής το site , site γνωριμιών . δεν με ενδιαφέρουν οι παρέες εδώ μέσα .

τα μόνα φιλικά θέματα που μπορείς να κάνεις πλάκα είναι τα θέματα του of topic.  


Έχει πάει τρία χρόνια χημικό (ολόκληρα) . Anyway ,σας πιάνω αδιάβαστους ,ο Γεώργιος ειναι ξάδερφος με τοοοον..... τρρρρρρ....Αντώνιοοοο.
 

das 

επειδή μου τι λες με μαλακό τρόπο πες μου 

α) βαθμό απολυτηρίου 

β) τι πτυχεία έχεις 

Γ) πόσα χρήματα έχεις βγάλει μέχρι τώρα . 

 

θα σου απαντήσω σε πμ . 


Από αυτά που γράφεις δείχνεις ότι μόνο όσοι φέρουν τίτλο σε καλύπτουν αλλά δεν έχεις καν γνώση τι τίτλο πρέπει να έχουν μιας και θεωρεις ότι ένας mod - admin πρέπει να έχεις την απόλυτη γνώση του αντικειμενου ενώ ένα απλό μέλος δεν μπορεί να ξερεις κάτι παραπάνω σε κάποια θέματα.

όλα αυτά αφορούν την τυπική εγκυρότητα . δεν είπα κάτι .

ο atiman δεν ξέρω εαν καν είναι χομπιστας ή εαν είναι άσχετος εντελώς με προγραμματισμό hardaware . σε κάποια θέματα η γνώμη του μετράει .  


WOW! πλάκα κάνεις έτσι; Ρωτάς και δέχεσαι απάντηση από 3-4-5 άτομα; Οι άλλοι είναι για τα μπάζα

εαν σου προσβάλει τον εγωισμό φίλε τι να σου κάνω .

οι επίσημοι εδώ μέσα διαχειριστές τουλάχιστον δεν πρέπει να λένε μαμακίες . εαν δεν ξέρουν να λένε δεν ξέρουν . και αυτό με καλύπτει απόλυτα . το δεν ξέρω .αλλά ημίμετρα δεν μπορώ. ούτε εξυπνάκηδες .

δεν είπα ότι είσαι για τα μπάζα .

και πάλι για να ακριβολογώ μιλαω για επιλογές - απορίες που αφορούν γνώσεις - κοινή λογική .

όχι επιθυμίες . εκεί οι γνώμες ακόμα και των άσχετων μετράνε .  


Όποιος λέει το αντίθετο από σένα αυτομάτως είναι λάθος

 

δεν είπα αυτό . σε θέματα επιλογών που υπάρχει μια λύση και υπάρχουν δύο αντίθετες γνώμες δεν γίνεται ταυτόχρονα να έχουν δίκιο και οι δύο . ή εγώ κάνω λάθος ή ο άλλος .

δεν χωράει δημοκρατία ή κομμουνισμός εδώ . ένας από τους δύο κάνει λάθος .  

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη κιολας , αλλα εφοσον εχεις target group για αποψεις , γιατι δεν μας κανεις μια μεγαλη χαρη να μην ανοιγεις θεματα για οτι σου κατεβει στο μυαλο και απλα να στελνεις PM στο "αρμοδιο" ατομο που θελεις την αποψη του ?

 

 

δεν γνωρίζω για εσένα αλλά εσύ παίρνε γνώμες από ένα τυχαίο . 

παλιά το εργαστήρι δεν ήταν έτσι . 

δεν ανοίγω θέματα δημοσκοπήσεις . 

θα έστελνα πμ . 

το δοκίμασα δύο φορές . 

α) δεν θέλω να πρήζω τους άλλους . 

β) καποιοι που ξέρουν δεν ασχολούνται με noobades. 

γ) έχουν ύφος του Πάπα του βατικανό ενω τους ρωτάς φιλικά για θέμα που γνωρίζουν .

 

edit 1 πάτησα παράθεση που συνήθως το προσθέτει στο τελευταίο ποστ αυτόματα αλλά για κάποιο λόγο δεν το έκανε. το έβαλε σε καινούργιο πόστ. 

Έγινε επεξεργασία από Γεώργιος
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.