Jump to content



Οργάνωση Κωδικών


Recommended Posts

πάιδες γειά  σας ,  έχω  τρελαθεί  με  τους  διάφορους  κωδικούς  ...υπάρχει   kανένα  προγραμματακι  για  οργάνωση  τους  ....ξέρω  το 

 

---->> LatPass  .

 

Link to comment
Share on other sites

+1 για το 1password. Εξαιρετικό προγράμμα διαχείρισης κωδικών, καρτών, προσωπικών πληροφοριών κλπ. Προσωπικά το χρησιμοποιώ σε iPad & iPhone και συγχρονίζω μέσω Dropbox. Επειδή όμως η έκδοση για πισί μου φαίνεται τσιμπημένη δεν την έχω αγοράσει οπότε αφού καταχωρήσω στο iPhone τα στοιχεία εισόδου μιας σελιδας πχ μετά μπορώ να τα δω μέσω html σελίδας που αποθηκεύεται στο φάκελο του Dropbox μαζί με τους κρυπτογραφημενους κωδικούς.

Άλλη λύση τζαμπανταν καθαρά για πισί είναι και το keepass.

Link to comment
Share on other sites

Keepass μαζι με Keefox addon(firefox). Μπορεις να κανεις και import την βαση δεδομενων απο LastPass.

 

Με εχει βολεψει απιστευτα αυτος ο συνδιασμος.

 

(Και για windows mobile συσκευες υπαρχει το 7pass που συνεργαζεται αψογα)

 

:)

Έγινε επεξεργασία από Lazy Dog
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν θα εμπιστευόμουν κανένα πρόγραμμα. Όπως προαναφέρθηκε κράτα τα σε ένα κλειδωμένο excel ή ότι άλλο σε βολεύει.

 

Υπάρχει  κάποιος  λόγος  εκ  μέρου  σου  ....μας  λες  αν  θες  το  λόγο  ????

Link to comment
Share on other sites

Aπλά. Πρόγραμμα φτιαγμένο από κάποιον τρίτο που δεν ξέρω, συγκεκριμένα για να αποθηκεύεις κωδικούς τους οποίους δεν θέλεις υποτίθεται να μάθει κανείς. Δεν μου κάνει κλικ εμένα προσωπικά. Προτιμώ απλό text, worksheet όπως είπα.

 

Η' στην τελικά βρες ένα μοτίβο για ότι κωδικό βάζεις. Εγώ πχ εδώ και καιρό χρησιμοποιώ το ίδιο μοτίβο κωδικού απλά αλλάζω κάποια ψηφεία τα οποία είναι σχετικά με το site/forum/κλπ που εγγράφομαι. Βέβαια δεν λες τίποτα σε κανέναν περι τούτου.

 

πχ. paypal--> wsxpaypal123

thelab --> wsxthelab123

.

.

τώρα αν θέλει και κεφαλαία και σύμβολα, το προσαρμόζεις ανάλογα.

Link to comment
Share on other sites

Για κωδικούς τραπεζών κλπ Κανένα. Για forum κλπ που έχω αρκετά και επειδή κάνει και share και για pc είναι free και με φοβερο plugin chrome ie κλπ το lastpass. Αν θέλεις mobile έκδοση το αγοραζεις. Και είναι και φτηνό σχετικά

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

lastpass εδώ και καιρό.. πολύ καλό κι αξιόλογο.. 

ΔΕΝ ΣΩΖΟΥΜΕ ΠΟΤΕ passwords στον browser!!! 

Βάζουμε μεγάλους κωδικούς με κεφαλαία, μικρά αριθμούς και special χαρακτήρες. Τα κρατά όλα το πρόγραμμα κ θυμόμαστε μόνο έναν κωδικό εμείς.

 

υ.γ.: αυτό με το excel και τους κωδικούς ελπίζω να το είπατε για πλάκα ε;

Link to comment
Share on other sites

Έγω έχω σε Excel πάνω από 200+ κωδικούς.

Αλλά το Excel είναι με truecrypt κλειδωμένο και στο Dropbox.

Δεν υπάρχει περίπτωση να βάλω στο Last pass κωδικούς πελατών κλπ. Άσε που μπορεί να τα χρειαστεί συνάδελφος και απλά του δίνω το αρχείο.

Link to comment
Share on other sites

επειδή προσπάθησα με το keepass αλλά δεν ξέρω να το χρησιμοποιώ με τις παραμέτρους του (πχ δεν έχω καταφέρει να δουλέψει με gmail/facebook), το lastpass δουλεύει με όλα;

 

δουλεύει με όλα.. αν εννοείς ότι όταν μπαίνεις για login, σου βγάζει δυο "παξιμαδάκια", τα πατάς και επιλέγεις τον κωδικό σου.. δεν έχω μπει σε site που να μη δουλεύει.. π.χ. ακόμα κ το ebanking της Πειραιώς.. 

 

Έγω έχω σε Excel πάνω από 200+ κωδικούς.

Αλλά το Excel είναι με truecrypt κλειδωμένο και στο Dropbox.

Δεν υπάρχει περίπτωση να βάλω στο Last pass κωδικούς πελατών κλπ. Άσε που μπορεί να τα χρειαστεί συνάδελφος και απλά του δίνω το αρχείο.

 

αν θες μια άποψη, μπορεί κ λάθος, το excel σπάει πολύ πιο άνετα από το lastpass.. δεν έχει σημασία πώς έχει κλειδώσει, κρυπτογραφηθεί.. δεν παίζει ρόλο καν τι κωδικό έβαλες..

πόσο μάλλον όταν μου λες ότι δεν το εμπιστεύεσαι και την ίδια ώρα, έχεις το excel στο cloud και βόσκει.. dropbox;;;!!

καταλαβαίνω βέβαια πως ένας πελάτης δεν εμπιστεύεται το άγνωστο, αλλά ότι πιο χαζό αλλά "γνωστό" (dropbox)!!!! 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.