Jump to content



Εκλογές 2015 μέρος τρίτο


astrolabos

Εκλογές 2015.3  

84 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

σε καλή μεριά η νέα κυβέρνηση.

 

Στα θετικά των εκλογών είναι ότι οι τρελοί, επικίνδυνοι έμειναν εκτός βουλής. (Λαφαζάνης, Κων/πουλου, Λαπαβίτσας κλπ)

Στα αρνητικά ότι υπήρχε τεράστια αποχή. Πρέπει να συμμετέχουμε στα κοινά κύριοι. Αν δεν ψηφίζετε, τότε μετά μην έχετε παράπονο για αυτά που θα σας κάνουν. Έστω ρίχτε άκυρο.

 

Ο Λεβέντης πρέπει να έκλαιγε όλη νύχτα χτες. Μπράβο του και ας κριθεί στο μέλλον για το τι θα κάνει μέσα στην βουλή και όχι από τις εκπομπές του.

 

Κατα τα άλλα η ψήφος του Ελληνικού λαού είναι απαντά στο εξής ερώτημα.

 

Ποιος θα προστατέψει τα προνόμια μας καλύτερα;

 

Εγώ πιστεύω ότι σε 1 (?) χρόνο θα έχουμε ξανά εκλογές, και η Ελλαδίτσα μας θα είναι σε χειρότερη κατάσταση από ότι τώρα, και όχι δεν θα φταίνε τα μνημόνια.Θα φταίνε οι μεταρυθμίσεις που δεν θα εφαρμοστούν, δεν θα ψηφιστούν, γιατί η κυβερνώντες δεν τις πιστεύουν. Με την ΝΔ θα είχαμε εκλογές σε δύο χρόνια, δεν αλλάζει κάτι.

 

Kalo kouragio :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αλάνθαστο το poll του forum πάντως, να το βάζουμε ΣΚ για αποτελέσματα Serie A :hehe:

 

Σεβαστή η κάθε ψήφος αλλά βρε παίδες , εδώ και 7 μήνες έγιναν large απαισιότητες 

 και δεν αποτυπώθηκε ΚΑΘΟΛΟΥ.

 

Ευχαριστήθηκα ταμάλλα το ότι η υπεροψία και ο σνομπισμός δεν μπήκαν Βουλή, 

να δούμε τι φωνή αντιπολίτευσης θα ασκήσει και ο υπερήλιξ Λεβέντης

ενω το Ποτάμι γίνεται ρυάκι σιγά σιγά ενώ η συμπαράταξη Πασόκ-Δημάρ

τα πήγε αρκετά καλά δεδομένου των παλαιών βραχνάδων που δεν λένε να 

αυτο-εξοριστούν μια και καλή.

 

Δεν μου αρέσει που ο κόσμος δεν ψηφίζει κατα συνείδηση/εκλογίκευση αλλά περισσότερο

κατα συναίσθημα, νισάφι πια με το φαινόμενο αυτό , μία αποτύπωση του οποίου βρίσκεται

και στη Χρυσή Αυγή.

 

Μακάρι να αντιληφθούν έστω και την ύστατη στιγμή οτι είναι μακράν η πιο δύσκολη δουλειά στην Ελλάδα

αυτή τη στιγμή. 

 

ΥΓ κλεμμένο tweet :

     Αλέξη , διόρισε Υπ Οικονομικών , Βαρουφάκη και πες οτι ξεκινά ξανά τις

    διαπραγματεύσεις να πηδήξουν όλοι απο τα παράθυρα στην Ευρώπη.  :hehe:

Link to comment
Share on other sites

επειδή γίνεται αρκετά μεγάλη συζήτηση περί αποτυχίας δημοσκοπήσεων, δόλου κι άλλα τέτοια, ιδιαιτέρως σε σχέση με τους Ανεξάρτητους Έλληνες, δίνω εδώ τους απόλυτους αριθμούς των ψήφων τους στις τέσσερεις εκλογικές αναμετρήσεις για κοινοβούλιο:

 

Μάιος 2012:              671.324

Ιούνιος 2012:            462.406

Ιανουάριος 2015:      293.683

Σεπτέμβριος 2015:    200.031* (λείπουν λίγα εκλογικά τμήματα, γύρω στα 60)

 

Αυτό σημαίνει πρώτον πως το κόμα έχει πράγματι μεγάλη μείωση σε αριθμό ψηφοφόρων (έχει χάσει περισσότερο από τα 2/3 των προ τριετίας ψηφοφόρων του) και δεύτερον ότι όσο πιο οριακά βρίσκεται στο ποσοστό του 3% των εγκύρων, τόσο πιο δύσκολη γίνεται η δυνατότητα εύστοχης πρόβλεψης του αν μπάινει ή όχι στη Βουλή. Αυτό, επειδή το ποσοστό που εξασφαλίζει την είσοδο εξαρτάται πάντοτε από τον συνολικό αριθμό των εγκύρων, δηλαδή εξαρτάται από το ποσοστό αποχής/άκυρων/λευκών.

Συνδυάστε το με το ότι πρόκειται ουσιαστικά για νέο κόμα χωρίς προηγούμενη ιστορική καταγραφή και μάλιστα εντός ενός ούτως ή άλλως ρευστού περιβάλλοντος.

Οπότε τα ουρλιαχτά του Πάνου περί σκόπιμης και δόλιας «απόκρυψης» της δύναμής του μάλλον οφείλονται στην έφεσή του να πετά λάσπη προς όλες τις κατευθύνσεις και στην αδυναμία του να κατανοήσει έστω κι απλή αριθμητική. 

 

 

όπα,

 

Αν θέλανε, τα κανάλια και οι στατιστικές υπηρεσίες να εμφανίζανε και να λέγανε ότι αναμένουν μεγάλη αποχή και γι'αυτό το λόγο τα δημοσκοπηκά νούμερα που βλέπετε θα έχουν μεγάλη απόκλιση από την πραγματικότητα. Αν μη τι άλλο τον γενάρη πάλι εκτός τον βγάζανε, σε σημείο μάλιστα που τα ΜΜΕ το θεωρούσαν δεδομένο. Και σε αυτές τις εκλογές το ίδιο.

 

Επομένως, άχρηστες δημοσκοπήσεις με τόση αποχή αλλά οι "αναλυτές" -αυτοί που πραγματικά θα έπρεπε να κατανοούν απλή αριθμητική- το βιολί τους. Ο Καμμένος μπορεί να είναι γραφικός με την τάση για την συνωμοσιολογία του αλλά σε αυτό το θέμα δεν θα βιαζόμουν να του προσάψω άδικο.

Link to comment
Share on other sites

Στα θετικά των εκλογών είναι ότι οι τρελοί, επικίνδυνοι έμειναν εκτός βουλής.

 

λάθος αποτελέσματα διαβάζεις παλικάρι. Οι τρελοί, επικίνδυνοι είναι τρίτο κόμμα σε αυτή τη βουλή......

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

 

Αν θέλανε, τα κανάλια και οι στατιστικές υπηρεσίες να εμφανίζανε και να λέγανε ότι αναμένουν μεγάλη αποχή και γι'αυτό το λόγο τα δημοσκοπηκά νούμερα που βλέπετε θα έχουν μεγάλη απόκλιση από την πραγματικότητα.

Δεν είναι εύκολο να προβλέψουν με ακρίβεια την αποχή, δίνουν πάντοτε περιθώριο λάθους αλλά όταν κάποιος είναι στο όριο το μπαίνει-βγαίνει δεν μπορούν να το δουν με ακρίβεια χωρίς να ξέρουν ακριβώς την αποχή.

 

Αν μη τι άλλο τον γενάρη πάλι εκτός τον βγάζανε, σε σημείο μάλιστα που τα ΜΜΕ το θεωρούσαν δεδομένο. Και σε αυτές τις εκλογές το ίδιο.

Γι' αυτό έδειξα από τον Μάιο του 2012 που πρωτοεμφανίστηκαν. Σε κάθε εκλογή είχαν μεγάλη πτώση σε ψηφοφόρους σε σχέση με την προηγούμενη: ισχύει αυτό που έγραψα και προ Ιανουαρίου 2015. Οι δημοσκόποι βλέπουν ελεύθερη πτώση, την καταγράφουν, αλλά δε μπορούν να δώσουν με ακρίβεια το αν περνά το όριο ή όχι.

 

 

Επομένως, άχρηστες δημοσκοπήσεις με τόση αποχή αλλά οι "αναλυτές" -αυτοί που πραγματικά θα έπρεπε να κατανοούν απλή αριθμητική- το βιολί τους.

Δε νομίζω να είναι εντελώς άχρηστες, αρκεί να γίνονται κατανοητά και τα όριά τους. Πάντως το «άχρηστες» ακόμη κι αν υποθέσουμε ότι ισχύει είναι διαφορετική λέξη από το «δόλιες».

 

Ο Καμμένος μπορεί να είναι γραφικός με την τάση για την συνωμοσιολογία του αλλά σε αυτό το θέμα δεν θα βιαζόμουν να του προσάψω άδικο.

Δεν είναι απλώς γραφικός imho, έχει παρελθόν στο να εκτοξεύει βαρύτατες κατηγορίες, χωρίς να έχει αποδεικτικά στοιχεία, να παρουσιάζει χαρτιά και δήθεν πληροφορίες που μερικές φορές δεν καταλαβαίνει καν τι σημαίνουν κι όταν στριμώχνεται είτε να τα κάνει γαργάρα είτε να τα μαζεύει σα βρεγμένη γάτα (ο Ανδρέας Παπανδρέου αρχηγός της 17Ν, οι κατηγορίες για τα CDS και τον Παπανδρέου τον νεώτερο, προ μηνών οι δημοσιογράφοι που τα έπιαναν). Αυτός ήταν ο τρόπος λειτουργίας του πάντοτε, από την εποχή που ήταν υποψήφιος στη Δημοκρατική Ανανέωση του Κωστή Στεφανόπουλου. 

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

λάθος αποτελέσματα διαβάζεις παλικάρι. Οι τρελοί, επικίνδυνοι είναι τρίτο κόμμα σε αυτή τη βουλή......

 

http://www.newsbomb.gr/ellada/news/story/311139/xespase-o-giannis-ploytarhos-ti-dilose-gia-ti-hrysi-aygi

 

Παρότι δεν είμαι άνθρωπος των άκρων, θα ήθελα να σας ρωτήσω τι χειρότερο θα μπορούσε να κάνει ένα ακραίο δεξιό κόμμα ή ένα ακραίο αριστερό κόμμα από αυτούς που μας κυβερνούν. Τα δημοκρατικά κόμματα δεν είναι αυτά που λεηλάτησαν και κατέστρεψαν τους πολίτες, υποχρεώνοντάς τους να δουλεύουν για 400 ευρώ και να λένε κι ευχαριστώ; Μιλάμε για τη φασιστική Χρυσή Αυγή και δεν μιλάμε για τον φασισμό του να σου παίρνουν με το έτσι θέλω τους κόπους μιας ολόκληρης ζωής! Αυτό τι είναι; Δεν είναι χούντα ή για την ακρίβεια μία καπιταλιστική χούντα;

 

 

Σήμερα κρίνω τις πράξεις των κομμάτων και δεν με ενιαφέρουν οι χαρακτηρισμοί όπως κουκουλοφόροι ή τραμπούκοι. Ας είναι ο,τι θέλουν. Φτάνει να βγάλουν την χώρα από το αδιέξοδο... Μετα λύπης μου στα 3 χρόνια διαπιστώνω ότι η δημοκρατία είναι ένα πολίτευμα μη εφαρμόσιμο από τον άνθρωπο. Είναι ένα έξυπνο ψέμα στημένο που καλύπτει με τρόπο αριστοτεχνικό τη διαφθορά των πολιτικών».

 

 

Το ήθος του καλλιτέχνη φαίνεται από νωρίς και σε όλες τις εκφάνσεις της προσωπικής του ζωής. Στο τί δηλώνει στην εφορία, στο ποιά γυναίκα παντρέυεται, παντού.

Ο ηθικός άνθρωπος μιλάει με λογικά επιχειρήματα. Μιλάει για αυτό που βλέπει. Ο σφουγγοκωλάριος χρησιμοποιεί συνθήματα, τσιτάτα και ταμπέλες.

 

Είναι αστείο να βλέπεις να κατηγορούν τη Χρυσή Αυγή για επιθυμία κατάλυσης του πολιτεύματος όταν τα πάντα όλα εκχωρούνται στις Βρυξέλλες χωρίς να ρωτηθεί κανένας. Μέσα σε συνθήκες κρίσης χρέους η οποία κάνει masking στο πραξικόπημα.

 

Το γεγονός δε ότι τα οικονομικά του εκάστοτε επικριτή των άκρων μπουρζουαζία προοδευτικού νεοέλληνα πάνε περίφημα δεν συνεπάγεται ότι στη χώρα γενικότερα δεν υπάρχει πρόβλημα.

Ήτοι, αν εγώ έχω κάποιο αξίωμα στην κυβέρνηση της Βόρειας Κορέας που μου εξασφαλίζει άνετη διαβίωση, δεν μπορώ να κατηγορώ όλους τους άλλους ως άχρηστους, αποτυχημένους, ή απροσάρμοστους που κλαίγονται και αναζητούν ακραίες λύσεις για την ανατροπή του ευεργέτη Κιμ. Όταν υπάρχει αδικία, υπάρχει αδικία.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

στη λίστα του Καμμένου (με το ΚΕΛΠΝΟ) ήταν χειρότερο από χυδαιότητες, ήταν γελοιότητες. Για αυτό το λόγο τη μάζεψε, ψελλίζοντας κάτι αστειότητες (μου την έδωσαν, δε ξέρω και τέτοια) εντός διημέρου. Αν έχεις το περιστατικό υπ'όψιν μπορείς να μου εξηγήσεις πού έχω λάθος.

 

Αν μιλάς γενικώς περί δημοσιογράφων, δύο παρατηρήσεις: α) μπορώ να τα λέω κι εγώ αλλά δεν είμαι πολιτικός αρχηγός, πολλά τα πιστεύω αλλά δεν μπορώ να τα αποδείξω β) αν έχεις για κάτι αποδείξεις είμαι σίγουρος ότι στο υπουργείο δικαιοσύνης είναι όλο αυτιά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@salde , 

 

η έκφραση σου "οι δημοσιογράφοι τα έπιαναν " δεν ξέρω πως μεταφράζεται διαφορετικά 

εξόν του τρόπου που παρέθεσα  :p

 

Αν ήθελες να πεις " τα έπαιρναν" , που μάλλον αυτό εννοούσες , δεν έχω κάποια διαφωνία μαζί σου, 

το γνωρίζουμε άλλωστε απο την "ενημέρωση" της πορείας της οικονομίας προς τον μέσο Έλληνα

ο οποίος έχει βαθιά μεσάνυχτα , ΑΚΟΜΑ.  :(

 

Καλή συνέχεια  :)

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.