Jump to content



Εκλογές 2015 μέρος τρίτο


astrolabos

Εκλογές 2015.3  

84 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Από ότι φαίνεται το 20% των βουλευτών του ΣΥΡΙΖΑ που πήγαν κόντρα στον Τσίπρα, με αρχηγό τον Λαφαζάνη, δεν αντιπροσωπεύουν τελικά ούτε καν το 10% των ψηφοφόρων του ΣΥΡΙΖΑ.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Οταν το ΕΠΑΜ προτεινε συνεργασια με τη ΛΑΕ, τους εφτυσαν. Καλα να παθουν τωρα και μενουν εξω.

Αν δεν ειχαν και τη Ζωη στο 1% θα ηταν.

 

Κριμα για το ΠΑΣΟΚ. Σαν τις κατσαριδες, δεν πεθαινει

 

Ειμαι περιεργος να ακουσω σχολια Λεβεντη για τους ΑΝΕΛ παντως :p

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πολυ μυστήριο. Ρίχτε μια ματιά στο poll των προηγούμενων εκλογών στο θέμα του Lab και συγκρίνετε το με τα τότε αποτελέσματα. Αρκετά μέσα στα πράγματα.

Κάντε το τώρα για τις σημερινές εκλογές. Μέρα με τη νύχτα. Τόσο πολύ άλλαξε το δείγμα εδώ μέσα σε 8 μήνες??? Τροφή για σκέψη.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πολυ μυστήριο. Ρίχτε μια ματιά στο poll των προηγούμενων εκλογών στο θέμα του Lab και συγκρίνετε το με τα τότε αποτελέσματα. Αρκετά μέσα στα πράγματα.

Κάντε το τώρα για τις σημερινές εκλογές. Μέρα με τη νύχτα. Τόσο πολύ άλλαξε το δείγμα εδώ μέσα σε 8 μήνες??? Τροφή για σκέψη.

 

 

Η μόνη λογική απάντηση είναι ότι η αποχή διαμόρφωσε το εκλογικό αποτέλεσμα.

Όμως πρέπει να λεχθεί και το εξής:

δεν υπάρχει σοβαρή αντιμνημονιακή δύναμη.

 

Εγώ προσωπικά (αν και δεν ψήφισα γιατί είμαι Αγγλία αυτό το διάαστημα) είμαι καθαρά αντιμνημονιακός και Βαρουφακικός, ΟΧΙ και δραχμή.

Παρ'όλ'αυτά Λαφαζάνη, Βαλαβάνη και Κωνσταντοπούλου δεν θα μπορούσα να ψηφίσω, γιατί δεν είμαι -τόσο- χαζός. Είναι φανερό ότι η σύμπραξή τους έχει ως στόχο να περάσουν μέτρα για έωλα συμφέροντα. Ίσως δεν τους βοηθάει και το διεθνές σκηνικό, δεν ξέρω, πάντως είναι εκτός τόπου και χρόνου. Και πιστεύω ότι η αριστερή πλατφόρμα του Σύριζα όλη ήταν εκτός τόπου και χρόνου. 

 

Το μόνο θετικό από τα αποτελέσματα είναι η  πτώση του ποταμιού. Κατά τα άλλα με 50% αποχή όποιος θεωρεί ότι κέρδισε ή ότι είναι ευνοημένος κοιμάται ύπνο βαθύ.

 

Τα αρνητικά δυστυχώς είναι πολλά, είναι το 7% που είναι ποσοστό ντροπής αλλά προσωπικά μου φαίνεται χαμηλό δεδομένης της πρότερης κατάστασης στο μεταναστευτικό, είναι το πολύ υψηλό ποσοστό του ΠΑΣΟΚ και το άχρηστο ποσοστό του ΚΚΕ το οποίο ακούγοντας τον Κουτσούμπα απορεί κανείς γιατί παίρνει ψήφους. Φυσικά η Ένωση Κεντρώων είναι το αλατοπίπερο, προσωπικά το θεωρώ το μόνο ενδιαφέρον στοιχείο της νέας βουλής.

 

Προσωπικά αυτό που μου κάνει για άλλη μια φορά εντύπωση είναι το πόσο έξω έπεσαν οι δημοσκοπήσεις. Η ΝΔ έπιασε την κατώτατη βάση (28%) και ο Σύριζα ξεπέρασε το ποσοστό των δημοψηφίσεων (34%). Το 28% - 35% δεν το περίμενα με τίποτα, οριακά θα έδινα και προβάδισμα στη Ν.Δ. λόγω αλλαγής ηγέτη. Το ευχάριστο είναι ότι ο λαός θυμάται, έστω και αν η μνήμη είναι μικρότερη του ενός έτους!

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

"θα βγει ναι στο μνημονιο"

huehuehuehuehue

να υποθεσω το 37% στις προηγουμενες βουλευτικες δεν ειχε προβληματισει κανεναν, ουτε το 42% σε εκεινο το πανηγυρακι που μας κοστισε 110.000.000 ευρω ( την ιδια μερα ειχαμε δωρεαν ΜΜΜ μειωμενα εισιτηρια κλπ ) τωρα που πηγε 45% σας επιασε ξαφνικα ο πονος ?

ο (πρωην) αγαπημενος σας συριζα φταιει που ανεβαινει η ΧΑ.

ο ιδιος φταιει που ανεβαινει και η αποχη.

tsipras-zito-i-apoxi.jpg

οι μισοι ξενερωσαν που δεν αρχισε να βρεχει λεφτα (ή εστω να διαγραφονται χρεη) απο τις 26/1 και το εριξαν στους ναζι, οι αλλοι μισοι γινανε κοψοχερηδες και ειπανε "δεν ξαναψηφιζω"

απλα πραγματα.

Έγινε επεξεργασία από GruntGR
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ο συνολικός αριθμός των εγγεγραμμένων είναι πάντοτε προβληματικός, λόγω κακής ενημέρωσης καταστάσεων, διπλοεγγραφών κλπ. Λένε για περίπου 20-25%, ελπίζω να είναι μικρότερο από αυτό.
Όπως όμως γράφει ο GruntGR από πάνω, καλά κάνουν και αναφέρουν τώρα κάποιοι τα ποσοστά εγκύρων/εγγεγραμμένων αρκεί να θυμούνται ότι αυτό ισχύει πάντα κι όχι επιλεκτικά.

Έγινε επεξεργασία από salde
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το μεγαλύτερο λάθος είναι ότι δεν συμπληρώθηκε το 51% αποχή ώστε να πήγαιναν στον διάολο και ακόμα παραπέρα όλα τα λαμόγια που είχαν θέσει υποψηφιότητα

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά αυτό που μου κάνει για άλλη μια φορά εντύπωση είναι το πόσο έξω έπεσαν οι δημοσκοπήσεις. Η ΝΔ έπιασε την κατώτατη βάση (28%) και ο Σύριζα ξεπέρασε το ποσοστό των δημοψηφίσεων (34%). Το 28% - 35% δεν το περίμενα με τίποτα, οριακά θα έδινα και προβάδισμα στη Ν.Δ. λόγω αλλαγής ηγέτη. Το ευχάριστο είναι ότι ο λαός θυμάται, έστω και αν η μνήμη είναι μικρότερη του ενός έτους!

 

Δεν πιστευω οτι κανουν λαθος. Μαλλον ειναι προφανες οτι λενε ψεματα για να επηρεασουν την κατασταση

 

Το μεγαλύτερο λάθος είναι ότι δεν συμπληρώθηκε το 51% αποχή ώστε να πήγαιναν στον διάολο και ακόμα παραπέρα όλα τα λαμόγια που είχαν θέσει υποψηφιότητα

 

Νομιζεις οτι με αποχη 51% αλλαζει κατι? Αν αναφερεσαι σε καποιο μυθο που λεει οτι ειναι ακυρες οι εκλογες με τετοια ποσοστα αποχης δεν ισχυει

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πάντως στον εκλογικό καταλογο του τμηματος που ψήφιζα, υπήρχε ο παππούς μου, η γιαγιά μου, η άλλη μου γιαγια, ο θείος μου που τους χάσαμε εδώ και καμια 10αρα χρόνια. 

Ακόμη τα δυο μου μεγαλύτερα αδερφια και οι γυναίκες τους και κάτι ξαδερφια μου που εφυγαν απ οταν βγήκε ο Σαμ, στην Αγγλία. Απ το σοι μου, αυτοί που δε ψήφισαν είναι είτε σε άλλο κόσμο είτε σε άλλη χώρα και είναι σχεδόν οι μισοί.

 

ΙΜΗΟ, η συνειδητή αποχή, είναι μικρότερη απ αυτη που παρουσιάζουν. Απο κει και πέρα ο καθένας επιλέγει την δικιά του θεώρηση της πραγματικότητας.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

επειδή γίνεται αρκετά μεγάλη συζήτηση περί αποτυχίας δημοσκοπήσεων, δόλου κι άλλα τέτοια, ιδιαιτέρως σε σχέση με τους Ανεξάρτητους Έλληνες, δίνω εδώ τους απόλυτους αριθμούς των ψήφων τους στις τέσσερεις εκλογικές αναμετρήσεις για κοινοβούλιο:

 

Μάιος 2012:              671.324
Ιούνιος 2012:            462.406

Ιανουάριος 2015:      293.683

Σεπτέμβριος 2015:    200.031* (λείπουν λίγα εκλογικά τμήματα, γύρω στα 60)

 

Αυτό σημαίνει πρώτον πως το κόμα έχει πράγματι μεγάλη μείωση σε αριθμό ψηφοφόρων (έχει χάσει περισσότερο από τα 2/3 των προ τριετίας ψηφοφόρων του) και δεύτερον ότι όσο πιο οριακά βρίσκεται στο ποσοστό του 3% των εγκύρων, τόσο πιο δύσκολη γίνεται η δυνατότητα εύστοχης πρόβλεψης του αν μπάινει ή όχι στη Βουλή. Αυτό, επειδή το ποσοστό που εξασφαλίζει την είσοδο εξαρτάται πάντοτε από τον συνολικό αριθμό των εγκύρων, δηλαδή εξαρτάται από το ποσοστό αποχής/άκυρων/λευκών.

Συνδυάστε το με το ότι πρόκειται ουσιαστικά για νέο κόμα χωρίς προηγούμενη ιστορική καταγραφή και μάλιστα εντός ενός ούτως ή άλλως ρευστού περιβάλλοντος.

Οπότε τα ουρλιαχτά του Πάνου περί σκόπιμης και δόλιας «απόκρυψης» της δύναμής του μάλλον οφείλονται στην έφεσή του να πετά λάσπη προς όλες τις κατευθύνσεις και στην αδυναμία του να κατανοήσει έστω κι απλή αριθμητική. 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.