Jump to content



Scratch Build [Desk Build]


UnkownCp

Recommended Posts

Καλησπέρα στη παρέα σας!Είπα και γώ να μοιραστώ μαζί σας αυτή την κατασκευή.

 

Όλα ξεκινησαν αρχές του 2013 όπου είχα έναν υπολογιστή με υδρόψυξη.Εκείνη την περίοδο έτυχε να μου χαλάσει το ψύγειο(και όχι μόνο,είναι που άμα χαλάσει κάτι χαλάνε όλα μετά) και έκατσα και χάζευα στο ίντερνετ για ψύγειο και τι θα μπορούσα να κάνω στο κουτάκι μου για να βάλω μεγαλύτερο.Στις εικόνες λοιπόν είδα ένα γραφείο με τον υπολογιστή μέσα και σκέφτηκα τι ώραια ίδεα είναι και πόσο τακτοποιημένα ήτανε τα πράγματα.Την έπομενη μέρα το ξανασκέφτομαι και λέω δεν νομίζω να τα καταφέρω.Το δείχνω στο πάτερα μου που ασχολείτε με μαστορέματα και μου λέει εύκολο.Τέλος πάντων το άφηνω και μετά απο 2-3ς μέρες μου έχει φτιάξει αυτό

post-66277-0-49022400-1441839743_thumb.j

post-66277-0-57823000-1441839763_thumb.j

post-66277-0-13840600-1441839795_thumb.j

 

Έπειτα φτιάξαμε ενα λίγο μεγαλύτερο και μετά αγόρασαμε από ενα βιβλιοπωλειο χαρτόνια τα οποία ήτανε κάπως έτσι

post-66277-0-72644600-1441840024_thumb.j

και με τη βοήθεια της κόλλας κρυσταλιζέ τα κολλήσαμε και το κάναμε στο πραγμάτικο μέγεθος και τίς διαστάσεις που μας βόλευαν(2.10x1.05).

Θέλω επίσης να σας πώ οτι μου λείπουνε πολλές φωτογραφίες γιατί το είχα αφήσει στη μέση λόγο χρημάτων -χρόνου και τώρα το ξανασυνεχίζω.

Θα συνεχίσω πάλι αύριο γιάτι μόλις τώρα τελειώσαμε.Μια εικόνα :)


 

Καλό βράδυ σε όλους!Η συνέχεια αύριο!

post-66277-0-32312200-1441841729_thumb.j

Έγινε επεξεργασία από UnkownCp
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες στην παρέα ! :)

Δεν πειράζει που θα λείπουν κάποιες φωτογραφίες, τι να κάνουμε θα συμβιβαστούμε !

Αλλά από εδώ και πέρα ... δεν έχεις δικαιολογία! :D

Τράβα όσο περισσότερες μπορείς και με την λογική ότι το παρουσιάζεις σε κάποιους που δεν ξέρουν τι φτιάχνεις, ούτε και την τελική εικόνα που έχεις στο μυαλό σου!

Αν έχεις κάποια σκαριφήματα, βάλτα και αυτά, θα βοηθήσουν να καταλάβουμε καλύτερα και αν -όπως κατάλαβα- δεν το έχεις τελειωμένο το project,

θά μπορέσουμε ενδεχομένως να ρίξουμε και καμιά ιδέα!

Καλή συνέχεια λοιπόν, ακόμα καλύτερη διασκέδαση και αναμένουμε τις εξελίξεις! :T:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα !

Μια χαρά πάει !

Μια ερώτηση έχω:

Για το φιλτράρισμα του αέρα που θα μπαίνει στο "κουτί" τι΄έχεις σκεφτεί ;

Γιατί το θέμα θα είναι ιδιαίτερα κρίσιμο  καθώς θα είναι όλα ορατά !

καλό είναι να διαλέξεις ένα πυκνό φίλτρο, και να βάλεις και ένα μηχανισμό στην "πρόσοψη" που θα επιτρέπει την γρήγορη και εύκολη αφαίρεση των φίλτρων για καθάρισμα τους.

Καλή συνέχεια! :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλη δουλεια μεχρι στιγμης!

 

Να μην ειχαν φορους οι startup λεει και τυποι σαν τον UnknownCp να μπορουσαν να πουλησουν ευκολα σε ολο τον κοσμο τις δημιουργιες τους...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

^^ Και να παρουσιαστεί λέει  και ένας τύπος από "Οργανισμό ανάπτυξης νέων τεχνολογιών" και να πει :

"Παιδί μου, εσύ έχεις μέλλον, πάρε αυτά και αυτό το μηχανουργείο να "παίξεις" να δούμε τι θα βγάλεις " !!

Μη "βαράτε"...ονειρεύομαι "άγρια" όνειρα! :)

 

Στο θέμα μας όμως:

1.Τα διάφορα εξαρτήματα θα μπούν πάνω σε δικές τους βάσεις, ανεξάρτητες ή θα φτιάξεις μια ενιαία βάση η οποία θα κάτσει μέσα στον πάτο της κατασκευής και θα τα έχει όλα επάνω;

Αν είναι το δεύτερο, μπορεί αυτή η βάση να είναι και ανακλινόμενη, έτσι ώστε αφού αποσυνδεθούν τα καλώδια των αναγκαστικά ακίνητων συσκευών (DVD , fans κλπ) να είναι εύκολα επισκέψιμη η πίσω πλευρά της.

2. Για τον φωτισμό τι έχεις σκεφτεί΄;

Ένα περιμετρικό προφίλ αλουμινίου στις 45 μοίρες που θα κοιτάει προς τα "κάτω",  με καλύπτρα από πολυκαρβονικό που θα διαχέει το φώς εκεί που θές θα είναι πολύ ωραία!

 

Edit:

3. (ένα ένα μου έρχονται ! :) )

Σε σχέση με το μηχανικά μεταφερόμενο θόρυβο (μικροδονήσεις από ανεμιστήρες κλπ μηχανικά μέρη) τι έχεις σκεφτεί;

Εδώ θέλει λίγο προσοχή παραπάνω επειδή θα έχεις πολλούς ανεμιστήρες και είναι πιθανό να έχεις κάποιο συντονισμό μεταξύ τους, που θα παράγει έναν σχετικά αργά αυξομειούμενο θόρυβο ο οποίος είναι αρκετά ευδιάκριτος και επιπλέον ενδέχεται να βρεί ένα πολύ καλό αντηχείο, στο όλο κουτί !

 

Ξανα-Edit:

4. Σε πόση απόσταση από το τοίχο θα είναι το τραπέζι;

Για τα καλώδια που θα βγαίνουν από πίσω και γι' αυτά που θα ανεβαίνουν στο γραφείο τι έχεις σχεδιάσει για να είναι τακτοποιημένα;

 

5. Για τις εξωτερικές θύρες επικοινωνίας USB, ακουστικά κλπ , που σκέφτεσαι να τις βάλεις;

 

6. Με όλο αυτό το μπριζομάνι που θα μαζευτεί σιγά σιγά από τις "περιφερειακές" συσκευές, καθώς και με την προστασία της όλης κατασκευής από υπερτάσεις κλπ "ατυχήματα" τι έχεις σχεδιάσει ;

 

Συμπάθαμε που ρωτάω, αλλά αν έχω καταλάβει καλά, το πράγμα είναι σε ανάπτυξη αυτή τη ώρα που μιλάμε, οπότε είναι η κατάλληλη ώρα! :)

 

 

Αυτά -ελπίζω- για την ώρα !

Καλή συνέχεια! :D

Έγινε επεξεργασία από Seafalco
Link to comment
Share on other sites

Καλα νταξ , καλυτερα ειναι τα σκουπιδοdesk που πηγε και εβγαλε η Lian Li και ζητανε χιλιαρικα ? 

Ανετα θα μπορουσε καποιος να το κανει δουλεια και να χεστει στα λεφτα 

 

 

Ωραια φαινεται παει η υποθεση , ελπιζω μονο να το βαψεις γιατι ετσι οπως το βλεπω γυαλιστερο μου την δινει  :p 

Τα 3χιλ αλουμινιου που επελεξες , εχει μεγαλη ελαστικοτητα ειναι ειναι σκληρο?

Επισης αμα θες βεβαια , ποσο περιπου κοστιζουν αυτες οι τρυπες και τα τσακισματα απο το στρατζαδικο 

Link to comment
Share on other sites

Μολις θα ρωτουσα ποσους ανεμιστηρες θα βαλει. Λογικα θα βαλει καποιο fan hub/controller για να τους σηκωσει και καποιο (ή και καποια) δυνατο/α τροφοδοτικο/α! 

 

Λογικα θα βαφτει , δε νομιζω να το αφησει ετσι ο φιλος! :) 

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι με 6 ανεμιστήρες εξόδου (πλευρικά) και με σκοπό το χαμηλό θόρυβο , άρα λίγες στροφές , θα τους χρειαστεί τους πολλούς ανεμιστήρες εισόδου στην εμπρός πλευρά !

Αλλά ακόμα είμαστε στο στάδιο των υποθέσεων ! :)

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας και πάλι!Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον και τα καλά σας λόγια!

 

Ορατά θα είναι μητρική-κάρτες γραφικών-ρεζερβουάρ-δίσκοι.

 

Για το φιλτράρισμα έχω δει αυτά εδώ(απλά και λιτά)

 

post-66277-0-87381200-1442684087.jpg

 

τα οποία  θα μπούνε στη πρόσοψη  με αποτέλεσμα να χρειαστεί να φτιάξω ένα μηχανισμό-καπάκι όπως είπες και συ Seafalco(δεν έχω σκεφτεί κάτι μέχρι στίγμης).Αν και η ιδέα σου μου ακούγεται καλύτερη γιατί δεν θα χρειάζεται να τα βγάζω όλα!

 

Για τα εξάρτηματα είχα σκεφτεί να κάνω ξεχωριστές βάσεις απο πλέξιγκλας για να βάλω φωτισμό στο καθένα αλλά δεν ήξερα αν θα φαίνεται ωραίο συν οτι θα φαινόντουσαν τα καλώδια κάτι που δεν ήθελα.Έτσι έφτιαξα μια ενιαία βάση για να κάθονται πάνω και έκανα και κάποιες τρύπες για τα καλώδια.

 

post-66277-0-97764900-1442677316_thumb.j

post-66277-0-08040400-1442677334_thumb.j

 

Η βάση θα μπορεί να σηκώνεται αν χρειαστεί να βγάλεις κάποιο καλώδιο αλλά ελάχιστα γιατί δεν θα την αφήνουνε τα λάστιχα απο τα ρεζερβουάρ εκτός και αν ξεβιδωθεί που είναι εύκολο.

 

Για τον φωτισμό ακόμα δεν ξέρω!Αυτό με το περιμετρικό προφίλ αλουμινίου που μου είπες που το σκεφτεσάι οτι μπορώ να το βάλω?

 

Για τους ανεμιστήρες σκέφτομαι να βάλω πλαστικές βίδες ή κάτι σαν ηχομονωτικό αφρολέξ για να τραβάει τις δονήσεις σε πολύ μικρό μέγεθος εκεί όπου θα βιδωθούν οι βίδες.Μήπως έχετε να μου προτείνετε κάτι άλλο? 

 

Το γραφείο θα είναι κολλητά στο τοίχο.Φτιάχνω και μια βάση που θα μπεί στο πίσω μέρος για τις αντλίες-τροφοδοτικό-καλώδια.Για να αποφύγω τα καλώδια(πληκτρολόγιο-ποντίκι) και το γραφείο να είναι καθαρό σκέφτομαι να κάνω κάτι τέτοιο.

 

post-66277-0-46120700-1442679201_thumb.j

 

Για τις εξωτερικές θύρες λέω να τις βάλω εδώ για να μικρύνουν οι πιθανότητες ατυχήματος και να φαίνεται ποιό όμορφη η πρόσοψη..Άκομα όμως δεν ξέρω τι να βάλω.Έχετε να μου προτείνετε κάποιο Multibay?

 

post-66277-0-39680000-1442679921_thumb.j

 

Την προστάσια να σου πω την αλήθεια δεν την είχα σκεφτεί καθόλου γιατί ευτυχώς ποτέ δεν είχα κάποιο πρόβλημα με υπερτάσεις κτλπ.Ίσως να βάλω κάποιο UPS.

 

Θα το βαψώ kpetro!Το φύλλο 3χιλ είναι σκληρό!Οσο αναφορά το στρατζάρισμα είναι πολύ φτηνό(τουλάχιστον εκεί που πήγα)αντιθέτως με τις κολλήσεις οι οποίες ειναι πανάκριβες!Πόντος και ευρώ!

 

Το γραφείο ειναι 2 μέτρα στο μήκος μιας και έχω πολύ χώρο και 85 πόντους στο πλάτος.Να σου πω την αλήθεια αν χώραγε άλλος ενα θα τον έβαζα.Απλά θα τους λειτουργώ με χαμηλές στροφές οπότε δεν νομίζω να έχω κάποιο πρόβλημα!

 

Fan controller έχω σκεφτεί το Lamptron Fan-Atic: 5-port μιας και σηκώνει 60Watt το κάθε κανάλι και είναι πολύ εύχρηστο!

 

Να σας δείξω επίσης το καπάκι του ψυγείου για να μην φαίνεται και το καπάκι για τους 5 ανεμιστήρες της εσωτερικής μεριάς!

 

post-66277-0-53746800-1442683803_thumb.j

post-66277-0-49171800-1442683818_thumb.j

post-66277-0-42192000-1442683834_thumb.j

post-66277-0-68488600-1442683849_thumb.j

post-66277-0-95471200-1442683181_thumb.j

 

Τώρα φτιάχνω κάποιες βάσεις για τους δίσκους!

Ελπίζω να σας κάλυψα!!Αν όχι ξαναρωτήστε!Ευχαριστώ και πάλι!

 

*****Συγνώμη για τις τρείς φωτογραφίες αλλά δεν ξερώ γιατί τις δείχνει ετσι.

 

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας κι από εμένα,

   αν και παρακολουθώ τα διάφορα θέματα που ανεβαίνουν στον Laμπη ...δεν πολύ συμμετέχω στις συζητήσεις.

Να πω κι εγώ το κατιτίς μου για το έργο του @UnkownCp το οποίο εξελίσσεται φανταστικά.

 

Για τα λεγόμενα του @Seafalco δεν έχω να πώ κάτι... συμφωνώ απόλυτα μαζί του.

Στο θέμα που θα αναφερθώ, καθότι ήταν και η αφορμή στο να συμμετάσχω κι εγώ στην συζήτηση είναι αν θα πρέπει να τοποθετηθεί κάποιο multibay στην πρόσοψη του desk.

 

   Αν και κάποιοι ίσως το θεωρίσουν όχι και τόσο σημαντικό λόγω, προσωπικά θα έλεγα πως είναι. Γιατί;

     Γιατί 1ον είναι η Εμφάνιση της πρόσοψης του γραφείου (ανάλογα τα γούστα του καθενός μας βέβαια...), όπου θα πρέπει να αναδείξουμε την ποιότητα και την καλεσθησία του έργου μας και γενικά να συμβαδίζει με το όλο σύνολο ( γενικά γνωρίζουμε όλοι τι γίνεται για την εμφάνισει των διαφόρων αγαθών που βγάζει η κάθε εταιρεία) και ... 2ον και πιο σημαντικό η Χρηστικότητα που θα πρέπει να μας παρέχει  με βάση τις ανάγκες μας.

 

Προσωπικά δεν θα επέλεγα κάποιο έτοιμο multibay με sd card reader,usb και sound/mic jack κλπ.

 

Μπορεί να χρησιμοποιήσουμε κάτι τέτοια όπως την παρακάτω φωτογραφία τα οποία να τοποθετηθούν σε σημείο που θα μας εξυπηρετεί καλύτερα, είτε σε συστοιχία η μία θύρα usb δίπλα στην άλλη ή σε στήλες η μία κάτω από τη άλλη με κάποιο ελάχιστο φωτισμό περιμετρικά της, για να διακρίνεται όταν υπάρχει χαμηλός ή καθόλου φωτισμός στο χώρο.

 

30t3ma8.jpg

 

Επίσης για τα readers των sd cards ή οτιδήποτε άλλο έχει μπορούμε να βάλουμε κάτι τέτοιο όπως την παρακάτω φωτογραφία με τον ανάλογο φωτισμό και πάλι.

 

2roktxg.jpg

Το ίδιο ισχύει και με κάποιο fan controller που θα χρησιμοποιήσουμε με τόσα fans.

 

Επίσης αν διαθέτουμε συσκευές iphone/ipad/ipod που έχουν ιδιαίτερη βυσματική σύνδεση μπορούμε να κάνουμε πάνω στο τζάμι όταν τοποθετηθεί ειδική βάση στυλ stand/dock στην οποία θα προεξέχει το βύσμα και απλά τοττοθετόντας την συσκευή μας πάνω του θα έχουμε άμεση σύνδεση χωρίς βάλε βγάλε καλώδια για φόρτωση ή μεταφοράς δεδομένων και σαφώς μία πιο καλαίσθητη εμφάνιση.

Πχ κάτι ανάλογo σαν το dock της Apple.

 

2q0vnt2.jpg

 

 

Τέλος να πώ πως μ'άρεσε πολύ που χρησιμοποιήθηκαν επιπλέον κομμάτια για την κάλυψη των δεκάδων καλωδίων που θα προκύψουν αλλά και των radiators και fans, έξυπνη λύση αλλά όχι πρωτότυπη  ;)  :p  :p .

Αυτά από έμενα και αναμένω τις εξελίξεις του έργου, καλή συνέχεια σε UnkownCp και να βλέπω να πέφτουν και άλλες ιδέες. 

Έγινε επεξεργασία από kazaboy
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.