Jump to content



Μη stable low end συστημα


spresv

Recommended Posts

Ειπα τωρα με την asus να ξανασκεφτω το o/c. Δεν περιμενω να φτασω 200fsb. Τι να πιασω με τον 2400+ και με 256mb samsung..... Περισσοτερο για το ψυχολογικο της υποθεσης.

Παμε λοιπον με 15x145 1,725vcore kai 2,7 vdimm γιατι αλλιως δεν bootαρει και με τρελαινει στα μπιπ. Ολα ok.

Mε τις ιδιες ρυθμισεις και 155fsb πεταει μπλε οθονη. Οποτε στα 152.

Αλλα σε καμια περιπτωση δεν ειναι prime stable. super pi κανει κανονικα.

Τι φταιει γι αυτο?

Υ.Γ.: Timmings 2,5-3-3-6

Link to comment
Share on other sites

Χμμμμ... για να βεβαιωθείς οτι δεν ελίναι μνήμες κατέβασε και τρέξε για καμια ώρα το windows memtest..είναι πολύ καλό...απο εκέι θα σιγουρέψεις οτι δεν είναι μνημες.Αν περάσει εκεί βάλε toast να δείς για cpu..είναι 2 προγράμματα που απομονώνεις mem/cpu ώστε να ξέρεις τι φταίκει!!!!!! ;)

Link to comment
Share on other sites

τι περιμένεις με τις σαβούρες που έχεις πάνω στο πισί σου...? όταν έρθω αθήνα θα σου φέρω τις μνήμες μου, να τρέξεις με αυτές, να ξέρεις τι ειναι αυτό που δεν σου τραβάει...

Link to comment
Share on other sites

Ο 2400+ σου είναι κλειδωμένος? Αν ναι πήγαινε στο site του PcMag και δοκίμασε 2 hacked bios που έχουν για την μητρική σου και λένε οτι ξεκλειδώνουν τους Athlon. Τα download IDs τους είναι

397002 για την απλή και 397003 για την deluxe

Link to comment
Share on other sites

τι περιμένεις με τις σαβούρες που έχεις πάνω στο πισί σου...? όταν έρθω αθήνα θα σου φέρω τις μνήμες μου, να τρέξεις με αυτές, να ξέρεις τι ειναι αυτό που δεν σου τραβάει...

Απο format ειναι το πισι ρε. Τιποτα δεν εχει. Για ελα ομως!!!:D

Να δουμε και τα bios....

Link to comment
Share on other sites

το σαβουροhardware σου εννοούσα...

Και χρηματικη υποστηριξη δεκτη!!!!!!!!!! :040: :033: :040: :033:

Ρευμα εδωσες τελικα?

Δωσε 1.85 που εχει τελικη και δοκιμασε!

Ρε συ να κανω o/c θελω οχι να εκδικηθω το συστημα μου!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αγορακι μου εχω βαρεθει να διαβαζω τα ιδια και τα ιδια και θα πεις οτι γκρινιαζω...... :102:

Ε αφου δεν ξερεις εσυ τι φταιει και ποσο μαλλον εγω και φυσικα μια και δεν εχεις Α64 βαλε χαλαρα timings και διαιρετη και δες μεχρι που παει ο επεξεργαστης σου αν ειναι και ξεκλειδωτος μεγαλωσε τον πολλαπλασιαστη 100000000000000 φορες τα λεγαμε και παλιοτερα στο chatroom αντε να σε χαρω...... :109:

Μονο μη δωσεις στον επεξεργαστη τιποτε FSB (αν ειναι ξεκλειδωτος) ανω των 220 γιατι θα εχεις προβλημα με το chipset της μητρικης.....

Αν ειναι κλειδωμενος μεχρι να πας 15 X 220 θα ασπρισει ο κορακας και θα γινει περιστερι........

Link to comment
Share on other sites

Aμα θα μπω μεσα θα ακουσεις πολλα περιμενε λιγακι να ολοκληρωσω κατι ποστ και θα σε περιλαβω......... :092:

Καλα δε νομιζω να νομιζεις οτι τα πιστευω αυτα ετσι διαβολακι μου?

Ενα σε εχω δε θελω να μου στεναχωριεσαι! :116:

Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι 0339 και μετα τοτε δεν προκειται να ξεκλειδωνει.....

Αλλα μια απορια:

Γιατι κι εγω ειχα την ιδια μητρικη κι αλλαζα πολλαπλασιαστες και μιλαμε την ειχα πριν 9 μηνες κι οχι προσφατα.......

Αλλο οτι σε μερικους συνδυασμους εκανε @@ριες και μετα τη ΒΑΝ! :116:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον καλημερα....

Εκανα και BIOS Update. Εβαλα το 1010-Χ. Ολα οκ. Τωρα τρεχω σε 15x155=2330 με 1,8vcore (το cpu-z λεει 1,825 αλλα δεν εχω πολυμετρο τεσπα) vdimm 2,8 και δεν τηγανιστηκε ακομα η samsung, με διεραιτη 5:6 timmings 3-3-3-8 και 186fsb.

Και ζει ακομα!

Κατεβαζω τωρα toast και θα δουμε..... Ελπιζω να μην το toast κανονικα!

Αααααααα και μπαι δε γουει ειναι 0330 αλλα ειναι thoroughbred

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.