Jump to content



Tι AMD μητρικη χρησιμοποιειτε?


MrSeanKon

Recommended Posts

Θα σου ελεγα τι ειναι αλλα θα με ΒΑΝ για μερες απο εδω..........

Παντως δεν ειναι και η μονη μητρικη που εχει μονο με VIA chipset π.χ. κι η ΑΒΙΤ δεν εχει βγαλει μεχρι αυτη τη στιγμη μητρικη με NForce3 για Α64 κι η Αsus νομιζω με VIA εχει μονο.......... :075:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 88
  • Created
  • Last Reply

Kαι στην τελικη εμεις την πληρωνουμε γιατι η VIA οντως εχει εμπειρια στις μητρικες με AMD τοσα χρονια και σταθερα τσιπσετς εχει βγαλει αλλα μεχρι να κλειδωσει τα AGP/PCI παντοτινα θα μας σκοτισει τα @@ρια (η AV8 Abit v1.1 ειναι κλειδωμενη απ' οτι ξερω).........

Η nVidia κανει προσπαθειες αλλα μονο για καρτες γραφικων ενδεικνυται μακαρι να ωριμασει με τον καιρο θυμηθειτε τι επαιζε στο nForce πρωτη εκδοση..... :075:

Link to comment
Share on other sites

qdi και ειμαι πολυ ευχαριστημενος παιδια (απο τη σταθερότητά της τουλάχιστον). ο εξοπλισμός των qdi ειναι βασικος δυστυχως, αλλα και η τιμη τους ειναι πολυ χαμηλη. με την υποστηριξη απο πλευρας εταιριας δεν ξερω τι να πω. μετρια ευχαριστημενος απο την διεθνη εταιρια (bios updates, utilities), χαλια η υποστηριξη απο την ελληνικη αντιπροσωπεια. τουλαχιστον εμενα ετσι μου φανηκε (ερασιτεχνες).

εχω δουλεψει και με gigabyte (τεχνολογική υπεροχή), αλλα ευαισθητες. επισης αριστη υποστηριξη απο την ελληνικη και τη διεθνη εταιρια.

Link to comment
Share on other sites

εχω δοκιμασει abit asus albatron απο ολες αυτες η asus ειναι απροβληματιστη και oced η albatron μετρια πραγματα η abit τελεια και σε εμενα σκυλι αλλα μεχρι να βγουν τα σωστα Bios οι σωστοι οδηγοι για να δουλεψω ολα τα υποσυστηματα τελεια περασε ενα 6 μηνο . Αλλα παλι ψηφισα abit γιατι τωρα που ολα πανε ρολοι δεν την αλλαζω με καμια

Link to comment
Share on other sites

Ε..!!! αν δεν κάνει και το nf4 τπτ τότε ζήτω που καήκαμε, θα πάμε σε Prescott όλοι…

Γιατί ρε Μιχάλη? Επειδή οι άχρηστοι της nVidia δε μπορούν να βγάλουν ένα σωστό chipset θα πάμε σε Intel?

Η Via και η SiS τι ρόλο βαράνε δηλαδή?

Link to comment
Share on other sites

Όπως φαίνονται στη sig. Με την Gigabyte και τον 64άρι δεν έχω δοκιμάσει O/C ελλείψει PCI/AGP lock (ούτως η άλλως δεν είμαι και κανένας σοβαρός O/Cer). Ευχαριστημένος είμαι και από τις δυο, με μόνο παράπονο ότι στην Chaintech κάποιες φορές ήθελε επανεγκατάσταση τα παράθυρα μετά από bios upgrade. H Gigabyte για αυτά που έδινε σε σχέση με τα λεφτά της (109€ από RAM-Shop) ήταν best buy.

Link to comment
Share on other sites

Όπως φαίνονται στη sig. Με την Gigabyte και τον 64άρι δεν έχω δοκιμάσει O/C ελλείψει PCI/AGP lock (ούτως η άλλως δεν είμαι και κανένας σοβαρός O/Cer).

Εντάξει μπορεί να μην έχει PCI lock αλλά αυτό δε σημαίνει οτι δε μπορείς να ανεβάσεις το HTT έως κάποιο όριο....Προ nForce δηλαδή πως κάναμε overclocking? Ειδικά αν οι σκληροί αντέχουν μπόλικο PCI clock μπορείς να δουλεύεις άνετα και με 37-38 PCI.

με μόνο παράπονο ότι στην Chaintech κάποιες φορές ήθελε επανεγκατάσταση τα παράθυρα μετά από bios upgrade.

Είχα αυτή τη μητρικη για κάποια περίοδο και ποτέ δε μου ζήτησε format ή reinstall μετά από Bios Upgrade. Το έχω ξαναδεί όμως αυτό και σε άλλο forum (ίσως στο amdmb.com). Γενικά δεν εμπιστεύομαι της Chaintech. Και λόγω Πλαισίου εδώ στην Ελλάδα δεν είναι καν φθηνές όπως είναι στο εξωτερικό.

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει μπορεί να μην έχει PCI lock αλλά αυτό δε σημαίνει οτι δε μπορείς να ανεβάσεις το HTT έως κάποιο όριο....Προ nForce δηλαδή πως κάναμε overclocking? Ειδικά αν οι σκληροί αντέχουν μπόλικο PCI clock μπορείς να δουλεύεις άνετα και με 37-38 PCI.

Κοίτα, οι μνήμες μου είναι του κιλού, οι δίσκοι είναι σε raid (νομίζω ότι έχω ακούσει κάπου ότι οι raid controller είναι πιο "ευαίσθητοι" από τους απλούς IDE) και η Gigabyte δεν δίνει τίποτα μέσα από το bios για O/C παρά μόνο από το κάτιTuner μέσα από Win οπότε δεν θεωρώ ότι αξίζει το ρίσκο για 50-100 Mhz παραπάνω. Έτσι κι' αλλιώς για τα δικά μου γούστα το μηχάνημα μαμάει όπως είναι.

Την Chaintech την είχε βγάλει Νο1 για AMD τότε το RAM και τότε ήμουν μικρός ανόητος και δεν είχα ανακλύψει το PcTech (R.I.P) και είχα σκάσει 200€ για δαύτην. Η αλήθεια είναι βέβαια ότι έρχονταν με ένα κιλό μπιχλιμπίδια και εκτός το πρόβλημα με το bios upgrade δεν μου έχει κάνει άλλη κουτσουκέλα.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί ρε Μιχάλη? Επειδή οι άχρηστοι της nVidia δε μπορούν να βγάλουν ένα σωστό chipset θα πάμε σε Intel?

Η Via και η SiS τι ρόλο βαράνε δηλαδή?

Έλα ρε συ μη δίνεις σημασία, το πα απλά γιατί το nf2/nf3 δε με έχουν συναρπάσει ιδιαίτερα και ευελπιστώ ότι το 4 θα αξίζει αλλιώς back το Via RULEZZ!!!

Link to comment
Share on other sites

Jetway VDAP600 .έχει τα πάντα πάνω με 60 ευρώ 400 FSB .Δε δίνει πολύ ρεύμα στον επεξεργαστή μέχρι 1.85.Είμαι στο 1,75.Έτσι κι αλλιώς δεν έχει κλειδωμένους διαιρέτες οπότε θα μου λείψει το ρεύμα μόνο αν κάποια στιγμή αποφασίσω να τον ξεκλειδώσω σε mobile(που θα γίνει απλά πρέπει αν μου περισσέψουν αρκετά χρήματα!).Επίσης δε δίνει πολύ ρεύμα στην AGP που θα μου χρειαστεί μόλις βάλω ψύκτρες στις μνήμες της 5200 και χειμωνιάσει και λιγάκι.

Για όσους δεν κάνουν τρελό overclocking δε θεωρώ ότι αξίζει να δίνουν τόσα πολλά χρήματα.Εμένα ήταν το πρώτο μηχάνημα και δεν έδωσα ούτε δραχμή πάνω από όσα μου ήταν απολύτως απαραίτητα!Ίσως στο επόμενο δώσω παραπάνω για μητρική 64 με πολύ ρεύμα παντού,κλειδωμένους διαιρέτες και πολύ εξοπλισμό.Αν και όνειρό μου είναι να στήσω Dual Cpu Amd με επεξεργαστές ΧΡ ξεκλειδωμένους από εμένα.Θα δούμε.

Link to comment
Share on other sites

Αλεπου οπως ξερεις συνηθως οι IDE δισκοι πανε και παραπανω σε PCI MHz εχω μπει και με 40 MHz ανετα αλλα και με 43 ΜΗz και κατι αλλοι εχουν παει οριακα παραπανω.....

Με την Albatron ναι δοκιμασα και 41MHz PCI και δουλευαν ολα ΟΚ για καμμια ωρα κι επιτηδες εκανα αντιγραφες απο παρτισιον σε παρτισιον Benches με το Sandra Ηard Disk κλπ.......

Ομως οι SATA οπως τα λεγαμε και τηλεφωνικα δεν αντεχουν πολυ ο δικος μου ο αναθεματισμενος μεχρι 222/6 ΜΗz πηγε (καντε τη διαιρεση βαριεμαι LOL) :D:D: και μετα οταν εβαλα παραπανω ΦΣΒ εμπαινα κανονικα στα ΧΡ αλλα σκληρος δισκος δε φαινοταν πουθενα (ειχε γινει φαντασμα)....

Προς αποφυγην συγχυσεων εμπαινα με τον WD IDE (εχω βαλει και στους δυο λειτουργικα συστηματα)....

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.