Jump to content



Tι AMD μητρικη χρησιμοποιειτε?


MrSeanKon

Recommended Posts

Εγώ έχω μία MSI K7N2 Delta ILSR.Μπορώ να πω ότι είναι από τις πιο πλήρες που έχω δει.Παράπονο δεν έχω.Ένα πρόβλημα που έχω αναφέρει απο παλιά (δεν μου αναγνωρίζει σωστά το cdrw Plextor 2410a) ανακάλυψα τελικά ότι είναι λόγω ασυμβατότητας του Nforce2 :076: :076:

Με το Liteon το dvdrw δεν έχω κανένα πρόβλημα.Μου δουλέυει πολύ καλά.Βέβαια δεν ασχολούμαι με το ευγενές άθλημα του o/c οπότε μην με ρωτάτε για σχετική πείρα με την εν λόγω μητρική. Παράπονο μόνο από την MSI έχω που βγάζει μία στο τόσο biosκαι δεν είχα την τεχνική υποστήριξη που περίμενα.Πάντως αυτή έχω ψηφίσει.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 88
  • Created
  • Last Reply
(δεν μου αναγνωρίζει σωστά το cdrw Plextor 2410a) ανακάλυψα τελικά ότι είναι λόγω ασυμβατότητας του Nforce2

??? Έχω ακριβώς το ίδιο CD-RW και δεν είχε απολύτως κανένα πρόβλημα νε τον nForce2 στην GA-7N400 pro2

Link to comment
Share on other sites

Αλεπου οπως ξερεις συνηθως οι IDE δισκοι πανε και παραπανω σε PCI MHz εχω μπει και με 40 MHz ανετα αλλα και με 43 ΜΗz και κατι αλλοι εχουν παει οριακα παραπανω.....

Ομως οι SATA οπως τα λεγαμε και τηλεφωνικα δεν αντεχουν πολυ

Σχετικό είναι αυτό φίλε Γιάννη. O WDC ΒΒ 40GB που είχα δεν άντεχε πάνω από 38 PCI clock. Ο WDC JB άντεχε και πάνω από 39.

O Sata πάλι δυστυχώς δεν άντεχε πάνω από 37,5ΜΗζ....

Επίσης, παιχνίδια με το PCI δεν προτείνονται όταν έχεις RAID0 οπότε και IDE σκληρούς να έχεις χάνεις από τα περιθώρια υπερχρονισμού του PCI bus αρκετά.

Συμπερασματικά, εξαρτάται πολύ από το hardware που θα βάλεις στη μητρική αν τελικά θα αντέξει το υψηλό PCI. Μια κάρτα ήχου Safeway με CMI8738 δεν άντεχε PCI clock ούτε 37 αλλά η Sound Blaster αντέχει έως 40! Δεν υπάρχει απόλυτος κανόνας. Αν τελικά δεν έπαιζε τόσο ρόλο δε θα πετάγατε όλοι τις VIA μητρικές σας για να πάτε σε nForce2!!!

Link to comment
Share on other sites

Τωρα σε αυτο το θεμα που εθιξες περι καρτων ηχου οντως εχεις δικιο γιατι φυσικα δεν εχω κατι τετοιο οι PCI θυρες μου ειναι αδειες.......

Εμένα πάλι είναι γεμάτες! Και έχω και 6 IDE devices. Κάποιο εξάρτημα να μην αντέχει και.... :092: Οπότε τι λέμε τώρα...

Link to comment
Share on other sites

Gigabyte rulez! κύριοι...

προσπαθώ να βρώ μειονέκτημα και δυσκολεύομαι πραγματικά!

ίσως λιιιιίγο περισσότερο vcore δεν θα με έβλαπτε - υπάρχουν και τα mods βέβαια και θα την ψάξω αργότερα

Αν έφερναν Ελλάδα και τις φθηνότερες εκδόσεις με το nf3-250, θα έκανε χρυσές πωλήσεις - και δεν βρίσκω το λόγο γιατί όχι...

Link to comment
Share on other sites

Nα ξεφορτωσεις το συστημα Αλεπου!

Ε τι λες τώρα ρε Sean... Δε θα κάνω τη δουλειά μου για το υπερχρονίσω καλύτερα? Αυτό που με ενδιαφέρει είναι να πετύχω το καλύτερο δυνατο overclocking στις συνθήκες που το δουλεύω. Αλλιώς τι να το κάνω?

Με βλέπω με καμμιά Gigabyte (πάλι) όπως του kbilly ή ακόμα καλύτερα Gigabyte με το VIA K8T800 Pro για 754. Αλλά έχω δρόμο ακόμα. Έφτασα όμως πολύ κοντά στο στόχο που είχα θέσει (2.2GHz) και ίσως θα πρέπει να πεθάνει η Chaintech ώσπου να σκεφτώ να την αλλάξω.

Link to comment
Share on other sites

σε socket a εχω δουλεψει αρκετες μητρικες.gigabyte ga-7va(kt333),asus a7v600(kt600),epox 8rda(nforce 2 ultra) και αλλες δυο τρεις για τις οποιες δεν εχω αρκετα στοιχεια για να τις κρινω.το κτ 333 ηταν σταθερο αλλα καμια δυνατοτητα...το κτ 600 πολυ καλο και αρκετα overclockable.εκανε τα παντα,εδινε καλα ρευματα-σταθερα,και ανεβηκε μεχρι 238fsb σταθερο χωρις να κλειδωνει pci,πολυ αξιοπιστη μητρικη την οποια εχω καβα...τωρα δουλευω καθημερινα την epox της οποιας πινω το αιμα (235+ fsb )εειμαι υπερευχαριστημενος...ειδωμεν

ψηφισα epox αφου με αυτη δουλευω τωρα

Link to comment
Share on other sites

[Επειδή οι άχρηστοι της nVidia δε μπορούν να βγάλουν ένα σωστό chipset θα πάμε σε Intel?

Η Via και η SiS τι ρόλο βαράνε δηλαδή?

δηλαδη το nforce 2 σε χαλασε τοσο πολυ?

κατι 250+fsb που ανεβασε τοσος και τοσος κοσμος δεν ηταν τουλαχιστον καλα?

τωρα θα μου πεις για διαιρετες κλπ...τεσπα εγω πιστευω οτι και με nf3 θα γινουν δυνατες υλοποιησεις αρκει να το αναλαβουν σοβαρα εργοστασια.ειδη με το dfi εχει γινει σαλος εξω

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη το nforce 2 σε χαλασε τοσο πολυ?

κατι 250+fsb που ανεβασε τοσος και τοσος κοσμος δεν ηταν τουλαχιστον καλα?

τωρα θα μου πεις για διαιρετες κλπ...τεσπα εγω πιστευω οτι και με nf3 θα γινουν δυνατες υλοποιησεις αρκει να το αναλαβουν σοβαρα εργοστασια.ειδη με το dfi εχει γινει σαλος εξω

ναι ρε μεγάλε αλλά πόσα RMA έκανε η DFI και Abit? Έπιασαν 250FSB με μνήμες των €250-€300? Χαίρω πολύ! Και είναι υγιές αυτό?

Με το nForce2 είχα ασυμβατότητες που με VIA δεν είχα. Και όταν δε μου δουλεύει η Capture card των €300 θα προτιμήσω να πετάξω τη μητρική με το nForce2 παρά την κάρτα!

Ξέρεις τι είναι να μην έχουν βγάλει έναν driver της προκοπής για το IDE και να έχω conflict στα Win98 SE ΧΩΡΙΣ να έχω περάσει nVidia driver gια το IDE? Και το S-ATA? Οι σκληροί κάνουν τη βρώμικη δουλειά. Τα μηχανάκια με VIA που έω δουλέψει ήταν πιο γρήγορα και από τα πιο υπερχρονισμενα nForce2.

Και να μη ξεχνάμε τα Bios corruptions, καπρίτσια με ανώμαλα timmings και μνήμες κλπ.....

Το nForce ήταν για αυτούς που τρέχουν όλοι μέρα benchmarks και χαίρονται με τα υψηλά marks. Στη μητρική με το KT600 είχα 4sec πιο αργό SuperPi

(στην ίδια συχνότητα επεξεργαστή). Αλλά το ΚΤ600 φόρτωνε το λειτουργικό πιο γρήγορα, έκλεινε πιο γρήγορα, είχε καλύτερη απόκριση και έτρεχε πιο πολλές εφαρμογές πιο γρήγορα. Στα π@π@ρι@ μου αν είχε πιο χαμηλά benches! Και δούλευε όλο το hardware όπως έπρεπε! έκανες τη δουλειά σου με άλλα λόγια.

Αλλά οι πολλοί έχουν 1 PCI ή και καμμία. Ή ένα μόνο λειτουργικό. Για φόρτωσε το μηχάνημα με ένα σωρό διαφορετικό hardware να δούμε πιο θα πηγαίνει καλύτερα. για βάλε τέσσερις σκληρούς και πολλαπλά λειτουργικά και το nForce θα γονατίσει.

Το μόνο καλό που προσέφερε το nForce ήταν το κλειδωμένο PCI clock lock το οποίο όμως όπως φάνηκε είχε δυσάρεστες παρενέργειες και έπρεπε να περιμένεις 4 revisions κάθε μητρικής να λυθούν ασυμβατότητες και ένα σωρό παιδικές αρρώστιες αυτού το "θαυματουργού" chipset μπας και σου κάτσει καλό κομμάτι και δε τρέχεις για RMA.

Link to comment
Share on other sites

.... και η Gigabyte δεν δίνει τίποτα μέσα από το bios για O/C παρά μόνο από το κάτιTuner μέσα από Win οπότε δεν θεωρώ ότι αξίζει το ρίσκο για 50-100 Mhz παραπάνω.

Γράψτε λάθος, απλά ήθελε Ctrl+F1 για να εμφανίσει το πλήρες μενου. :021:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω μία MSI K7N2 Delta ILSR.Μπορώ να πω ότι είναι από τις πιο πλήρες που έχω δει.Παράπονο δεν έχω...

Θα συμφωνισω με τον τρελογιατρο!

ειχα για μηνες την ILSR κ πηγα se NF7-S r2.0 μπορει η abti να ειναι πιο clockable αλλα πιο πληρης ειναι σιγουρα η msi,σε περιπτωση που το o/c ειναι δευτερον σημασιας για καποιον ειναι οτι καλυτερο μπορει να παρει!!!!

Δεν μπορω να σκεφτω κατι που τις λοιπει!

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τη "διαμάχη" VIA-Νforce, θέλω να πάρω και εγώ λίγο μέρος (λείπει η αλεπού από το παζάρι?)...

Θα συμφωνήσω και εγώ με τον jimmy fox! Τυχαίνει να έχουμε δουλέψει και οι δύο, και με τα 2 chipset... το nforce2 είχε άπειρα προβλήματα - ειδικά στα μεγάλα fsb... όπου έπρεπε να έχεις μπόλικη τύχη, να τα έχεις σκάσει χοντρά σε hardware, και να έχεις αλλάξει καμμιά δεκαριά μνήμες ώσπου να βρεις αυτή που του αρέσει (κόστος?... ) να πω για ide controller? χάλια (= χάλια overall απόδοση συστήματος) - να πω για σταθερότητα? πόσοι ήταν prime stable? δεν έχω δει και πολλά screenshots... , καμμένες μητρικές?...

Και η διαφορά δεν ήταν και τόσο μεγάλη ακόμη και στα benchmarks (βάλτε το ίδιο hardware στο ΚΤ600 και συγκρίνετε.... εγώ το έκανα, και πρακτικά το ΚΤ600 ήταν πολύ πιο γρήγορο! fsb? 247 stable, και 232 everyday use απολύτως σταθερά, κάτι λέει... προβλήματα δεν είχα ποτέ με VIA...

Aκόμη και στο nf3-250 ο ενσωματωμένος sata controller της nvidia δεν αρέσκεται σε μεγάλα ΗΤΤ! Eυτυχώς που η gigabyte έχει και τον 3rd party της silicon, και όλα δουλεύουν άψογα...

Θα μου πείτε γιατί πήρα nf3? απλά, γιατί είναι Gigabyte... (Ήταν και το μοναδικό nforce2 mobo που μου δούλεψε κανονικά χωρίς προβλήματα... )

Αλλά αν έβγαζε η gigabyte με VIA K8T800 Pro, θα το προτιμούσα το VIA...

Παράπονο βέβαια δεν έχω, η Κ8ΝS pro είναι φοβερή σε όλα της! Δεν έπεσα έξω...

Link to comment
Share on other sites

Απλα ετυχε να σταθω τυχερος με την ΑΒΙΤ ΝF7-S v2.0 που πηρα κι ειχα μονιμα ανω των 250MHz FSB αλλα κι αυτοι οι @@ρηδες της VIA δεν μπορουν να βγαλουν τοσα χρονια ενα κλειδωμενο chipset? :071:

Πρεπει να παρω την καινουρια ABIT με το KT800Pro που εχει κλειδωμενα?

Και συγκεκριμενο revision?

Μπας και παιζει marketing κυριοι?

Link to comment
Share on other sites

Αbit βέβαια...με τα λιγότερα προβλήματα και πραγματικά σκυλιά στο overclocking.

Υπάρχουν και άλλες που πάνε ψηλότερα (βλ.DFI) αλλά ψοφάνε γιατί δεν αντέχουν...

Και οι Soyo μου αρέσουν από τα παλιά χρόνια αλλά δεν έχω δοκιμάσει σε n-force :022:

Link to comment
Share on other sites

Οσο γιαυτο που ειπες περι Soyo ετσι ειναι μερικα πραγματα χανονται απο την αγορα για διαφορους λογους σαν πρωην Intelας προτιμουσα τις QDI ομως σε AMD δεν παιζουν τοσο αν κρινω κι απο το ποσοστο που πηρε.......

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.