Jump to content



Πρωτα αποτελέσματα SEMPRON


CmoS

Recommended Posts

αν δεν εχουν και sse2 επιπλεον οι sempron δεν καταλαβαινω γιατι σκατα τους εβγαλε η amd;γιατι δεν τους κρατουσε με το ονομα ΑΧΡ; για να μας κλεψει; στο διαολο να παει η εταιρια (μου φαινεται θα περασω στην αλλη οχθη συντομα).

και κατι αλλο. οι υψηλες τιμες των sempron ειναι δικαιολογημενες παιδια. δε βλεπετε τι συσκευασια τους εχουνε κανει; ********** adult zone words. πληρωνουμε το περιτυλιγμα για κατι που δεν εχει ουσια. στους sempron το χαρτι και το ναυλον κανει συνεπεξεργασια με την original cpu φαινεται γι' αυτο και οι τιμες. προτιμουσα τους ΟΕΜ επεξ. που τους επαιρνες με το κιλο και δουλευανε τελεια. περασμενα μεγαλεια...

ολοι στην intel μεχρι να θυμηθει η amd ποια πολιτικη την εκανε εταιρια απο αχουρι.

Link to comment
Share on other sites

αν δεν εχουν και sse2 επιπλεον οι sempron δεν καταλαβαινω γιατι σκατα τους εβγαλε η amd;γιατι δεν τους κρατουσε με το ονομα ΑΧΡ; για να μας κλεψει; στο διαολο να παει η εταιρια (μου φαινεται θα περασω στην αλλη οχθη συντομα).

και κατι αλλο. οι υψηλες τιμες των sempron ειναι δικαιολογημενες παιδια. δε βλεπετε τι συσκευασια τους εχουνε κανει; ********** adult zone words. πληρωνουμε το περιτυλιγμα για κατι που δεν εχει ουσια. στους sempron το χαρτι και το ναυλον κανει συνεπεξεργασια με την original cpu φαινεται γι' αυτο και οι τιμες. προτιμουσα τους ΟΕΜ επεξ. που τους επαιρνες με το κιλο και δουλευανε τελεια. περασμενα μεγαλεια...

ολοι στην intel μεχρι να θυμηθει η amd ποια πολιτικη την εκανε εταιρια απο αχουρι.

Καλα, υπερβαλλεις λιγακι... Πιστευω οτι η AMD εβγαλε τους Sempron για να ικανοποιησει την mainstream αγορα. Ειναι δηλαδη ενα προιον ανταγωνιστικο των Celeron, και μη μου πεις οτι θα προτιμουσες celeron αντι για sempron... Aπλα εφ'οσων μπηκε σε ενα αλλο σταδιο (Α64), λογω μαρκετινγκ αλλαξε και την ονομασια των Athlon σε Sempron. (Ασε που θα κυκλοφορισει και Sempron με barton πυρηνα).

Προσωπικα πιστευω οτι η AMD συνεχιζει να βγαζει πιο "τιμια" προιοντα... Γιατι ασπουμε να παρει κανεις τον Prescott 3.0 δινοντας 200€ και 60€ για ψυξη και να μην παρει τον Α64 3000+ με 175€ και πολυ καλη μαμα ψυξη?

Amd rulez...

Link to comment
Share on other sites

η εκτίμησή μου από το τεστ είναι ότι αυτό που βγαίνει ως συμπερασμα είναι πως οι barton σε σχέση με τους tbred-sempron δεν είχαν ουσιαστικές διαφορές στην απόδοση για τα ίδια βέβαια mhz. τώρα για το ποιος γενικότερα ανεβαίνει καλύτερα από τους τρεις υπάρχουν και καλά και χάλια κομμάτια.

για το sse2 με μπερδέψατε είχα την εντύπωση ότι όλοι οι sempron έχουν sse2 που ήταν και το μόνο πλεονέκτημά τους.

Link to comment
Share on other sites

Όλοι ξέρουμε ότι οι ΧΡ χαρίζονταν τόσο καιρό από την AMD. Ε η εποχή αυτή πέρασε. Μήπως γινόμαστε αχάριστοι?

Εμένα γιατί δεν μου χαρίσανε κανέναν? Ο τσάμπας πέθανε βρε παιδιά. Ποτέ δεν χάρισε κανείς τίποτα σε κανέναν. Η Intel έκλεβε με πανάκριβους επεξεργαστές και η ΑΜΔ απλά *****ύσε "τίμια" (όχι τσάμπα όμως). Και ναι οταν πληρώνω έχω απαιτήσεις. Άμα μου τους χαρίζανε (κυριολεκτικά) τότε δεν θα έλεγα κουβέντα, ούτε αν δεν είχε L2 η cpu...

Link to comment
Share on other sites

Πουλουσε με χασουρα η ΑΜD.

τελικα φαινεται οτι καταφερε το στοχο της, να πουλαει οσο πουλαει και η Intel

και μαλιστα να κανει και τους περισσοτερους απο εμας να συμφωνησουμε οτι τα αξιζει (για τους Α64 δηλαδη)

με τους Sempron το σκεπτικο ηταν εξισου απλο.

μιας και πουλανε Αthlon64, για να μην "ξεφτυλιστει" το ονομα Αthlon και ταυτιστει με χαμηλες τιμες και χαμηλες επιδοσεις,

βαζουν αλλο ονομα στο socketA (και ακριβαινουν τους 2-3 ΑthlonXP που απομενουν)

με τη λογικη παλι οτι θα ζητανε οσα και η Ιντελ για τους χειροτερους Celeron.

Φυσικα και μας αρεσε που ειχαμε καλομαθει σε φτηνα και πολυ καλα, αλλα ουτε και κλεψια μπορεις να πεις οτι ειναι.

ΥΓ1.

θα την τιμωρουσαμε την AMD και θα πηγαιναμε σε Ιντελ, αν η Intel πωλουσε φτηνοτερα ή καλυτερα προιοντα.

Απο τη στιγμη που πουλαει σε ιδιες τιμες (ή και ελαφρα ακριβοτερα), προιοντα που ειναι χειροτερα, με ποια λογικη ειναι η AMD που "φταιει" και θελει τιμωρια?

ΥΓ2.

SSE2 εχουν οι Κ8, οχι οι Κ7

οσοι Sempron προερχονται απο Κ8 (δηλ ειναι για socket754 , και 939 στο μελλον) εχουν SSE2

οσοι Sempron προερχονται απο Κ7 (δηλ ειναι για socketΑ) δεν εχουν.

Link to comment
Share on other sites

ποσο ανεβαινουν οι σεμπρον ξερουμε? δεν το εχω ψαξει το θεμα αλλα λογικα θα ανεβαινουν καλα και αυτοι...ειλικρινα τα 256 l2 δεν με χαλανε τοσο ,η εμπειρια εδειξε οτι στο 90% των εφαρμογων δεν εχουν καμια τρελη διαφορα με τους barton....οποτε γιατι οχι? η τιμη μονο με χαλαει,θα επρεπε να ηταν πολυ πιο φθηνοι....πονηρεψε η amd ειναι η αληθεια.για να ειμαι ειλικρινης η αγορα ενος μεταχειρισμενου northwood τωρα δεν θα με χαλαγε καθολου...

Link to comment
Share on other sites

ναι ρε παιδια υπερεβαλα λιγο, αλλα τι να πω. ο νομος του moore με την amd παει περιπατο. αφηστε και το αλλο. δε φτανει που η intel εβγαλε τους νεους επεξ. της 775 με ολες τις νεες τεχνολογιες (και σε λογικες τιμες), εννοω ddr2, pci x-press, azalia (και αλλες επονται sata 300, sata 0+1, blue ray), η amd που δεν ακολουθησε ή ακολουθει με καθυστερηση (δε λεω απο την αλλη κορυφαιο το hypertransport) εχει κρατημενες τις τιμες πολυ ψηλα. και σαν να μην εφτανε αυτο για τους μεγαλους παικτες (Ρ4 και Α64), που οσοι θελουν επιδοσεις χαιρονται τα λεφτα που δινουν, κανει βλακειες και στις μικρες κατηγοριες (ΑΧΡ ή τωρα sempron). ειναι γνωστο οτι η ονοματοδοσια ειναι αρχαια, βαση των willamete (του 1821) και celeron d, τους οποιους τωρα οι celeron d μπορει και να τους εχουν ισοφαρισει σε επιδοσεις (καλα δεν εγινε ακομα). οι τιμες τωρα των σεμπρον ειναι καλες μεν, αλλα παλι σε χαμηλες ταχυτητες; AMD SEMPRON 2600+ 1.80GHz BOX. ξανα στα 1.8 ρε παιδια; εγω δε θα το εκανα, εστω και για ψυχολογικους λογους. δε γυριζω δυο χρονια πισω, ουτε και θα το προτεινα σε καποιον γνωστο μου που θελει απλα ενα μηχανημα για δουλειες γραφειου. θα του ελεγα απλα σελερον. και αυτο γιατι συναντησα προγραμμα που απαιτουσε 3,06 ΗΤ για να τρεξει καλα!!!

οποιος θα αγορασε σε καινουριο μηχανημα, εστω και για τον εχθρο του σεμπρον σοκετ Α να το πει. εγω οχι. προτιμω ενα μεταχειρισμενο διετιας που θα ειναι και πιο φθηνο και πιο τιμιο και τωρα υπερβαλλω πολυ λιγοτερο απο πριν.

Link to comment
Share on other sites

παντως εχω χρησιμοποιησει κατι κουφια celeron στα 2,8 και οχι μονο δε σερνουν,ουτε στα σκουπιδια δεν αξιζουν....και οταν τον ειχε παρει το παιδι ηταν πιο ακριβος απο τον xp τον 2800.

χρησιμοποιησε καθημερινα κατι και μετα κρινε αν τραβαει ή οχι...

για μενα πχ η cce με ενδιαφερει να τρεχει οσα και να δειχνει το sandra δεν

με νοιαζει,αυτα ειναι για την καταναλωση,συγκρινε σε πρακτικα πραγματα και

θα δεις διαφορα...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δεν είχε άλλη επιλογή εμπορικά η AMD, μην τη κατακρίνετε. Σκεφτείτε να πηγαίνατε σε ένα κατάστημα και βλέπατε "Duron 1800" και "Celeron 2500". Ποιόν θα προτιμούσατε, αν ήσασταν απλοί καταναλωτές και όχι πορωμένοι και ενημερωμένοι;

DVD GR, θυμάμαι κι εγώ όταν είχα πάει σε ένα μηχάνημα Celeron 2,6, ο ισχυρότερος τότε, και από περιέργεια του έβαλα να κάνει divx encoding, για να συγκρίνω από περιέργεια με τον δικό μου - 7 μηνών παλιότερο και 25 ευρώ φθηνότερο τότε - 2200+, και έμεινα στην κυριολεξία. Λέω δεν μπορεί, 2.6 είναι αυτά, SSE2, θα πετάει το μηχάνημα στο divX. Αμ δε!

Και να σκεφτείτε ότι όλα τα "γνωστά" sites είχαν κατηγορήσει κάποτε την AMD για το rating, ότι κοροϊδεύει έλεγαν τους καταναλωτές και άλλα τέτοια.

Όπως φυσικά την είχαν κατηγορήσει επειδή καιγόντουσαν οι Athlon αν τους έβγαζες τη ψύκτρα εν ώρα λειτουργίας. Έλεος δηλαδή.

Ενώ για την απαράδεκτη συμπεριφορά των Prescott, των αρχικών τουλάχιστο, τουμπεκί ψιλοκομμένο, του στυλ "εντάξει αφού αντέχει της θερμοκρασίες δεν πειράζει που υπερθερμαίνεται", ή "σίγουρα θα βελτιωθεί στα επόμενα steppings". Εκεί δεν είδα να βγάζουν κανα βιντεάκι με τον Prescott να σηκώνει 80άρες και να ακούγεται σαν αεροπλάνο! Για ρίξτε μια ματιά στα καταστήματα πόσοι άμοιροι επιστρέφουν τα καινούρια τους PC επειδή κάνουν πολύ θόρυβο...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.