Jump to content



3DMark05 Benchmarking database


Rommel

Recommended Posts

Οπως βλεπετε και στις φωτογραφιες μαλλον η προηγουμενη γενια καρτων πεθανε :086:

Η πρωτη ειναι ολα μαμα και οι αλλες λιγο ανεβασμενες,τουλαχιστον οσο αφορα τον Mobile επειδη τωρα τον πηρα τον παω σιγα σιγα.

ΥΣ:Θερμη παρακληση,οσοι εχουν αποτελεσματα να τα ποσταρουν και να κανουμε συγκρησεις :023:

Ευχαριστω.

post-83-1442173771,0935_thumb.jpg

post-83-1442173771,2172_thumb.jpg

post-83-1442173771,337_thumb.jpg

post-83-1442173771,4754_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 477
  • Created
  • Last Reply

Η ξεφτίλα της NVIDIA …

Με ίδιο τύπο επεξεργαστή , αυτό είναι αυτή την στιγμή το ποιο ψηλό σκορ για την ultra ( σε φυσιολογικά επίπεδα ) και ιδού τα αποτελέσματα η μέγιστη ξεφτίλα

η ξεφτίλα

Link to comment
Share on other sites

Η ξεφτίλα της NVIDIA …

Με ίδιο τύπο επεξεργαστή , αυτό είναι αυτή την στιγμή το ποιο ψηλό σκορ για την ultra ( σε φυσιολογικά επίπεδα ) και ιδού τα αποτελέσματα η μέγιστη ξεφτίλα

η ξεφτίλα

Χωρίς να θέλω να δημιουργήσω αντιπαράθεση είναι γεγονός ότι η ΑΤΙ φτιάχνει κάρτες κορυφαίων επιδόσεων αλλά δεν έχει και τις διαφορές που είχαν οι προηγούμενες κάρτες (5900-5950) Ο χαραχτηρισμός ξεφτίλα νομίζω ότι είναι λίγο υπερβολικός αφού στο λίνκ που έβαλες οι διαφορές νομίζω είναι απειροελάχιστες. Και οι δύο κάρτες είναι πολύ κοντά υπό πραγματικές συνθήκες. Ο πόλεμος θα συνεχιστεί και θα κορυφοθεί στη συνέχεια μια και η κάθε εταιρεία θα προσπαθήσει να φτιάξει drivers optimize για το 3dmark05 πράγμα που το έχουμε δεί και στο παρελθόν. Χωρίς να θέλω και πάλι να πάρω το μέρος κανενός κάπου διάβασα ότι τα τεστ ξεκίνησαν με την nvidia να κυμαίνεται σε σκόρ στα 5000 και την ΑΤΙ στα 4800 μέχρι την εμφάνιση τον drivers 8 και κάτι (δεν θυμάμαι ακριβώς) που την εκτίναξε πάνω από τα 6000-6500. Κάτι ανάλογο θα κάνει και η nvidia.Ας μήν πέσουμε πάλι στις παγίδες τους.Σαν επίλογο αναφέρω ότι και οι δύο κάρτες είναι ισοδύναμες άσχετα αν υπερτερούν ή μειονεκτούν σε διάφορα προγράμματα ή παιχνίδια που εμφανίζονται κατά καιρούς.
Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να θέλω να δημιουργήσω αντιπαράθεση είναι γεγονός ότι η ΑΤΙ φτιάχνει κάρτες κορυφαίων επιδόσεων αλλά δεν έχει και τις διαφορές που είχαν οι προηγούμενες κάρτες (5900-5950) Ο χαραχτηρισμός ξεφτίλα νομίζω ότι είναι λίγο υπερβολικός αφού στο λίνκ που έβαλες οι διαφορές νομίζω είναι απειροελάχιστες. Και οι δύο κάρτες είναι πολύ κοντά υπό πραγματικές συνθήκες. Ο πόλεμος θα συνεχιστεί και θα κορυφοθεί στη συνέχεια μια και η κάθε εταιρεία θα προσπαθήσει να φτιάξει drivers optimize για το 3dmark05 πράγμα που το έχουμε δεί και στο παρελθόν. Χωρίς να θέλω και πάλι να πάρω το μέρος κανενός κάπου διάβασα ότι τα τεστ ξεκίνησαν με την nvidia να κυμαίνεται σε σκόρ στα 5000 και την ΑΤΙ στα 4800 μέχρι την εμφάνιση τον drivers 8 και κάτι (δεν θυμάμαι ακριβώς) που την εκτίναξε πάνω από τα 6000-6500. Κάτι ανάλογο θα κάνει και η nvidia.Ας μήν πέσουμε πάλι στις παγίδες τους.Σαν επίλογο αναφέρω ότι και οι δύο κάρτες είναι ισοδύναμες άσχετα αν υπερτερούν ή μειονεκτούν σε διάφορα προγράμματα ή παιχνίδια που εμφανίζονται κατά καιρούς.
Έχεις δίκιο και συμφωνώ

Για τα drivers σίγουρα θα γίνει πόλεμος πάλι

Απλά λέγανε ότι η Χ800ΧΤ ΡΕ είναι παρόμοια με την GT

Επίσης επειδή το oc που κάνει αυτός στον πύρινα δεν είναι αρκετός έψαξα και βρήκα αυτό που είναι ο μεγαλύτερος πυρήνας που βρήκα σε φυσιολογικά επίπεδα πάντα

Το μεγαλύτερο oc στον πυρήνα που βρήκα …. Core Clock 478 MHz......

Link to comment
Share on other sites

800 πόντους έδωσαν οι beta 66.70 forceware παραπάνω από τους τελευταίους official...

Μάλλον οδηγούς συγκρίνουμε, παρά κάρτες γραφικών.... :063:

Και εμένα μου φαίνεται ότι μας βάζουν σ' αυτό το τριπάκι, για να πάρουμε καινούργιες κάρτες. Όποιος έχει το μικρόβιο....

Link to comment
Share on other sites

800 πόντους έδωσαν οι beta 66.70 forceware παραπάνω από τους τελευταίους official...

Μάλλον οδηγούς συγκρίνουμε, παρά κάρτες γραφικών.... :063:

Σωστός ο παλιός !!!

Υπομονή παιδιά και μέχρι τις γιορτές θα έχουν στρώσει τα πράγματα.

Σε γενικές γραμμές πάντως οι νέες κάρτες της Nvidia και ATI δεν έχουν μεγάλες διαφορές σε απόδοση.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια, ποσο ειναι το νορμαλ σκορ για μια default 6800/Χ800 ?

καπου ειδα οτι η nvidia διαφημιζει πρωτια στο 3d05 με SLI 6800 και σκορ στο 7Κ

αμα ειναι να θες 2 6800 για να πιασεις 1-2Κ πανω απο μονό setup μαλλον δε θα ειναι και τοσο τρομερο και φοβερο το SLI

ισως ειναι πολλα τα 2Κ για το 05 αλλα δεν ειναι και το σχεδον 2πλασιο που υποσχονταν

τεσπα, μαλλον ειναι πολυ νωρις ακομα.

Link to comment
Share on other sites

για την ακριβεια πρεπει να δουμε ποσο παει default η μονή 6800 Ultra + P4 3.4EE + 66.51

για να παρουμε μια πρωτη ιδεα

http://www.nvidia.com/object/IO_16083.html

7229 score based on two GeForce 6800 Ultra PCI Express graphics cards running in SLI-mode on an Intel Tumwater system with a Pentium4 3.4GHz EE using the ForceWare 66.51 driver.
Link to comment
Share on other sites

default ήταν το SLI. Πάντως ο πόλεμος των εντυπώσεων ξεκίνησε και είναι σκληρός από την αρχή ( ....και καλά, απλά μας δουλεύουν αλλά τέλος πάντων ):

http://www.theinquirer.net/?article=18801

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.