Jump to content


Μέχρι 100 ευρώ για VGA... αλλά ποια?


BloodyHeaven

Recommended Posts

Ποια να πάρω απο τιs παρακάτω ? αν η απαντησή είναι καμμία τότε ποια?

1.Gigabyte GF4 MX4000 128mb

2.MSI GeforceFX 5500 256mb

3.MANLI GeForce FX5500 128MB

4.Pixelview GF4 MX4000 128 mb

5.SAPPHIRE ATI RADEON 9600 128MB

6.Chaintech Geforce 4 Ti 4600 128 mb

εγώ είμαι ανάμεσα στην 5η και 6η

Link to comment
Share on other sites

Δές τι μνήμες φοράει η ΑΤΙ. Αν είναι τίποτα 275-300άρες που με oc θα σε πάνε καλά τότε προτίμησε αυτήν. Εάν είναι 200-250άρες τότε η 4600 μάλλον είναι καλύτερη.

Εdit: Σε τί τιμές έχεις βρεί την κάθε μία? (την 5η+την 6η)

Link to comment
Share on other sites

Ναι πάρε Ti 4600.....να δούμε πως θα παίζεις DX9 παιχνίδια....και αν βάλεις έστω και 2χ AA παίρνει τον μπ......

Καλά είμαστε σοβαροί ρε παιδιά....θέλετε να τον χαντακώσετε τον άνθρωπο;

Πάρε άνθρωπέ μου μια 9600....κάνεις και ένα Overcloking και είσαι άρχοντας.

Link to comment
Share on other sites

Ναι πάρε Ti 4600.....να δούμε πως θα παίζεις DX9 παιχνίδια....και αν βάλεις έστω και 2χ AA παίρνει τον μπ......

Καλά είμαστε σοβαροί ρε παιδιά....θέλετε να τον χαντακώσετε τον άνθρωπο;

Πάρε άνθρωπέ μου μια 9600....κάνεις και ένα Overcloking και είσαι άρχοντας.

Zεις εδω στην γη???

ΕΛΕΟΣ....

Link to comment
Share on other sites

Ναι πάρε Ti 4600.....να δούμε πως θα παίζεις DX9 παιχνίδια....και αν βάλεις έστω και 2χ AA παίρνει τον μπ......

Καλά είμαστε σοβαροί ρε παιδιά....θέλετε να τον χαντακώσετε τον άνθρωπο;

Πάρε άνθρωπέ μου μια 9600....κάνεις και ένα Overcloking και είσαι άρχοντας.

Δεν έχεις άδικο περί ΑΑ/ΑF. Χωρίς αυτά όμως ένα έχω να πω. Ούτε με κιάλλια δεν την βλέπει η 9600 την 4600 ιδίως αν είναι για τα μπάζα.

14700 3DMarks είχα πιάσει στο 2001SE με τον Barton στα 2.05GHz ( περπατούσε ούτε καν έτρεχε ο Barton με λίγα λόγια ). 25fps έβγαζε ο Jimmyfox στο Doom3 ( ήμουν μπροστά δεν μιλάω για φήμες ) με την 4800SE τη στιγμή που η 9600XT έβγαζε 24fps.

Έχω δει σε benchmarks τώρα τελευταία του Tom, ΧΩΡΙΣ ΑΑ/AF πάντα, την 4600 να ρίχνει στα αυτιά σε 1-2 περιπτώσεις στην 9800SE και την 5900XT.

Και σε παρακαλώ μην πεις ότι χωρίς ΑΑ/AF δεν αξίζουν τα παιχνίδια. Μην γινόμαστε υπερβολικοί όπως με το HT στους P4. Μην ξεχνάμε ότι μιλάμε για οικονομική πρόταση. ΑΑ/AF είναι άγνωστες λέξεις εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Kαι η πλάκα ποια είναι? Το ΑΑ/ΑF δε παίζουν και τόσο ρόλο σε 1280χ1024 και 1600χ1200 που τρέχει τα παιχνίδια η 4800.

Καλό είναι, δε λέω, αλλά κάπως υπερβολή σε αυτές τις αναλύσεις.

Σίγουρα η GeForce4 Ti δεν ήταν δυνατή στο ΑΑ αλλά και η 9600 σε οποιαδήποτε έκδοση δεν έχει την απαραίτητη ισχύ για ΑΑ/ΑF. 9700 και πάνω για αυτή τη δουλειά...

Link to comment
Share on other sites

Στην συγκεκριμένη περίπτωση η 4600 κερδίζει κατά κράτος λόγω της απαισίας υλοποίησης της Sapphire. Αυτό δεν σημαίνει πως πετάμε στα σκουπίδια το 9600 (απλό-προ πόσο μάλλον το ΧΤ). Η ίδια εταιρία βγάζει την προ με bga μνημούλες που κλοκάρουν όμορφα καιμε λίγη ενίσχυση στην ψύξη του core η "απλή" προ φτάνει την ΧΤ (οριακά μεν κυρίως στο core-mhz αλλά ουσιαστικά σε απόδωση). Απο την άλλη η 4600 δεν υποστηρίζει DX9. Αυτό βέβαια δεν σημαίνει οτι δεν παίζει παιχνίδια DX9 απλά δεν μπορεί να εμφανίσει τα features του DX9. Αυτός είναι και ο λόγος που αποδίδει και τόσο καλά στο doom (OGL είναι αλλά DX9 features εκμεταλεύεται). Διότι πολύ απλά εκεί που η 9600 στην προσπάθειά της να τα βγάλει πέρα με τα shaders και λοιπούς συγγενείς, η 4600 δεν τα εμφανίζει καθόλου. Δεν παύει να είναι όμως πολύ καλή καρτούλα, κλοκάρει καλά (αναλόγως και το κομμάτι) και στην συγκεκριμένη περίπτωση, πιστεύω αξίζει. Πολύ σωστά είπε ο john_dr σε τέτοιες κάρτες δεν μιλάμε για ΑΑ/AF....

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.