Jump to content



Sempron ή CeleronD για λογιστικά προγράμματα???


Orthodox

Recommended Posts

Θέλω να στήσω ένα μηχανάκι στο σπίτι το οποίο θα τρέχει αποκλειστικά λογιστικά προγράμματα (σε windows πλέον) άντε και το office…

Δεν έχω ακόμα τα πακέτα στα χέρια μου αλλά άκουσα ότι έχουν αρκετά μεγάλες απαιτήσεις (Pentium4 και 512Mb Ram) εν συγκρίσει με τα μέχρι τώρα δεδομένα που είχαν οι DOS εφαρμογές.

Το μηχανάκι θα το στήσω για μένα και σκέφτομαι για Sempron ή Celeron (Prescott). Ποιος από τους δυο λέτε ότι είναι πιο κατάλληλος???

Αν πήγαινα σε ποιο ακριβή λύση, Ρ4 ή Α64???

Link to comment
Share on other sites

Για ρωτα και τον Seankon να σου πει αν βλεπει διαφορα τωρα και με τον Barton που ειχε.Εγω πιστευω μιας και εχω στησει σε τρεις μηνες 12 μηχανακια οτι ενας Sempron 3000+ και μια AsusAn78x Delux απο μεταμορφωση(stock)και μια μνημουλα 512 ειναι μια παρα πολυ καλη λυση και οικονομικη.Αλλοι θα πουν για Α64 αλλα για την δουλεια που το θελεις νομιζω ειναι νωρις για Α64 για σενα.

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να στήσω ένα μηχανάκι στο σπίτι το οποίο θα τρέχει αποκλειστικά λογιστικά προγράμματα (σε windows πλέον) άντε και το office…

Δεν έχω ακόμα τα πακέτα στα χέρια μου αλλά άκουσα ότι έχουν αρκετά μεγάλες απαιτήσεις (Pentium4 και 512Mb Ram) εν συγκρίσει με τα μέχρι τώρα δεδομένα που είχαν οι DOS εφαρμογές.

Το μηχανάκι θα το στήσω για μένα και σκέφτομαι για Sempron ή Celeron (Prescott). Ποιος από τους δυο λέτε ότι είναι πιο κατάλληλος???

Αν πήγαινα σε ποιο ακριβή λύση, Ρ4 ή Α64???

Ποιά είναι η ελάχιστη σύνθεση που προτείνει ο κατασκευαστής των προγραμμάτων; Έχω γράψει άπειρες εφαρμογές αυτού του είδους σε windows VB. Ορισμένες δουλεύουν σε P3 στα 500 ΜΗz με 128 MB χωρίς κανένα πρόβλημα. Νομίζω πως μια φτηνή σύνθεση θα σε καλύψει απόλυτα.

Εγώ αυτό που θα έκανα στην θέση σου θα ήταν να ρωτήσω άλλους χρήστες του ίδιου software σε τι μηχάνημα το τρέχουν και αν έχουν παράπονο από τις επιδόσεις του. Όπου υπάρχουν παράπονα καλό θα ήταν να στέλνουμε και ένα feedback στον κατασκευαστή για να το ξέρει.

Link to comment
Share on other sites

Αν μιλάς για προγράμματα singular, η μετάβαση στα win είναι βαριά. Αναγκαστήκαμε να αλλάξουμε πολλά μηχανήματα πελατών γι αυτό τον λόγο. Τα 512 τα θέλουν. Τώρα για τον επεξεργαστή, δεν ξέρω με σιγουριά. Πάντως σε όλους δώσαμε P4 στα 3.

Link to comment
Share on other sites

Λογιστικά προγράμματα => αριθμητικοί υπολογισμοί => ALU/FPU => NO Celeron => Sempron

Bάλε ένα Sempron 2400+/2600+ + 1x512MB και είσαι μια χαρά. Βάζεις και μια φθηνή και καλή μητρική (πχ ΜSI KT6 ή Gigabyte 7N400L) και καθάρισες.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι Fox θα τρεξει και κανενα Mathematica, Maple o Μιχαλης?? :083:

Μηπως τον μπερδεψες με εμενα??? :003:

Σιγα τους πολυπλοκους υπολογισμους που θα κανει.. :042:

Αντιθετως μπορει ανετα να παει το Celeron στα 3.5GHz (και βαλε) oποτε τι να πιασει ο Sempron??? :039:

Πρώτον, δεν έβαλα μόνο FPU αλλά και ALU. Και η ALU του Celeron είναι το ίδιο τραγική με την FPU. Δεύτερον, Και ακριβώς επειδή το PC αυτό θα απασχολείται μόνο με λογιστικά δεν έχει λόγο να δώσει εξτρά λεφτά για μητρκή να κλοκάρει καλά ΚΑΙ για εξτρά ψύξη. Τα οποία είναι απαραίτητα για να κλοκάρει τον Celeron.

Τα 53sec στο SuperPi που ο Celeron για να τα πιάσει θέλει 3,5GHz ο Sempron τα πιάνει με 2GHz.... και με την στοκ ψύκτρα....

Link to comment
Share on other sites

και την ογκωδη ψυκτρα που εχω την οποια την αγορασα για τον Α64 κι οχι για τους τρεχοντες Intel ετσι Fox??? :112:

A! Οπότε να υποθέσω οτι τα 3,6GHz τα έφτασες με την στοκ ψύκτρα ε? :040:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον,εγω θα σου προτεινα να παρεις καλυτερα καποιον SEMPRON 2600+ ή εναν 2400+ και το λιγοτερο 512ΜΒ μνημη(καλυτερα 1GB) και θα εισαι πολυ cool!!!!!Τωρα οσο αναφορα για τον CELERON δεν νομιζω οτι αξιζει ουτε για δοκιμη και εχει απολυτο δικιο ο FOX!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Για την δουλειά που τον θέλεις το ερώτημα είναι άλλο.

Φτηνή μητρική με intel chipset? ( Celeron )

ή

Φτηνή μητρική με VIA chipset? ( AMD )

και ποιο συγκεκριμμένα:

Τι είναι ποιο φτηνό? Να πάω σε Intel ή AMD?

Για αρχή

66.80€ ο Celeron, 58.50€ ο Sempron από e-shop

Link to comment
Share on other sites

Πάρε τον πιο φθηνό και δώσε την διαφορά για ένα γρήγορο και αξιόπιστο δίσκο.Ούτος η άλλος στο λογιστικό πρόγραμμα δεν είναι πολλές ουτε τρομερές οι μαθηματικές πράξεις αλλά επειδή έχει βάση δεδομένων χρειαζεται καλη συμπεριφορά στην αναζήτηση αρχείων.

Link to comment
Share on other sites

Τα προγράμματα που μου χρειάζονται είναι, Singular Έσοδα / Έξοδα και Δηλώσεις Εισοδήματος…

Επιμέρους θα βάλω και τα, Eurofasma / Εμπορική Διαχείριση, Μισθοδοσία (Singular Manpower), Δηλώσεις Φ.Π.Α. και Γενική Λογιστική για εκπαιδευτικούς λόγους προς το παρόν. Δυστυχώς δεν τα έχω ακόμα στα χέρια μου και στο site της Singular δεν βρήκα τπτ σχετικό με ελάχιστες / προτεινόμενες απαιτήσεις των προγραμμάτων…

Την σύνθεση την έχω έτοιμη απλά περιμένω για CPU και Mobo όπου και στις δυο περιπτώσεις θα μου κοστίσει πάνω κάτω το ίδιο. Με 60 – 70 € H CPU και άλλα τόσα μια μητρική και είμαι ok.. (με 256 DDR προς το παρόν)

Μιας και οι απόψεις διίστανται θα το θέσω διαφορετικά να σας διευκολύνω, Λογικά όπως ανάφερε και JimmyFox πιο σωστά αρμόζει ο Sempron λόγο αριθμητικών υπολογισμών. Κάτι όμως που μετράει εξίσου είναι και το κατά πόσο υποστηρίζεται από τους προγραμματιστές (Darth εδώ θέλω τη γνώμη σου). Αν είναι δλδ optimized για Intel ίσως ο Celeron να είναι καλύτερη λύση….

Ωστόσο καθώς θα αναλάβω να αναβαθμίσω κι άλλους 2-3 υπολογιστές σε λογιστικά γραφεία που συνεργάζομαι με ενδιαφέρει και η περίπτωση των P4 / A64.

Μην υποτιμάτε το γεγονός ότι είναι λογιστικά προγράμματα γιατί απ’ ότι δείχνουν τα πράγματα, όπως λέει και η Kiki που προφανώς είδε τις εφαρμογές είναι αρκετά βαριές. Το κυριότερο δε απ’ όλα είναι ότι οι υπολογιστές αυτοί απ’ τη στιγμή που θα στηθούν δύσκολα αναβαθμίζονται. Οπότε θα πρέπει να υπολογίσουμε και την μακρόχρονη χρήση όπου ένας P4 / A64 θα είναι ακόμα ικανός να αντεπεξέλθει εν’ αντιθέσει ενός Sempron / Celeron…!!!

@SeanKon, αν δεν έβλεπα τα αποτελέσματα του Celeron που έδωσες μπορεί και να μην άνοιγα το thread (να πήγαινα απ’ ευθείας σε Sempron) αλλά μην ξεχνάς ότι το o/c εδώ είναι άγνωστη λέξη…!!! :D

Link to comment
Share on other sites

Το κυριότερο δε απ’ όλα είναι ότι οι υπολογιστές αυτοί απ’ τη στιγμή που θα στηθούν δύσκολα αναβαθμίζονται. Οπότε θα πρέπει να υπολογίσουμε και την μακρόχρονη χρήση όπου ένας P4 / A64 θα είναι ακόμα ικανός να αντεπεξέλθει εν’ αντιθέσει ενός Sempron / Celeron…!!!

Τότε μάλλον πας σε λύση Celeron μιας και μελλοντικά μπορεί και να βρεις κανέναν P4 στα 3+Ghz για αναβάθμιση των Celeron. Sempron για SocketA μάλλον δύσκολα, και από την στιγμή που οι Bartons πήραν πόδι...

Εκτός και αν στήσεις κανένα 754 από την αρχή το οποίο είναι προτιμότερο ενός 775....

Link to comment
Share on other sites

Μιας και οι απόψεις διίστανται θα το θέσω διαφορετικά να σας διευκολύνω, Λογικά όπως ανάφερε και JimmyFox πιο σωστά αρμόζει ο Sempron λόγο αριθμητικών υπολογισμών. Κάτι όμως που μετράει εξίσου είναι και το κατά πόσο υποστηρίζεται από τους προγραμματιστές (Darth εδώ θέλω τη γνώμη σου). Αν είναι δλδ optimized για Intel ίσως ο Celeron να είναι καλύτερη λύση….

Μην υποτιμάτε το γεγονός ότι είναι λογιστικά προγράμματα γιατί απ’ ότι δείχνουν τα πράγματα, όπως λέει και η Kiki που προφανώς είδε τις εφαρμογές είναι αρκετά βαριές. Το κυριότερο δε απ’ όλα είναι ότι οι υπολογιστές αυτοί απ’ τη στιγμή που θα στηθούν δύσκολα αναβαθμίζονται. Οπότε θα πρέπει να υπολογίσουμε και την μακρόχρονη χρήση όπου ένας P4 / A64 θα είναι ακόμα ικανός να αντεπεξέλθει εν’ αντιθέσει ενός Sempron / Celeron…!!!

Έλα ρε Or-Dox, τι να γίνει optimized σε ένα λογιστικό πρόγραμμα? Να υποστηρίζει SSE3 για τα τις γραφικές παραστάσεις εσόδων-εξόδων?

Στη δικιά μου δουλειά έστησα πριν 2 χρόνια ένα Duron 1200 με 512DDR PC2100 και δουλεύει το KEΦΑΛΑΙΟ 4 for Windows. Tι λέμε τώρα? Μετά από 5 χρόνια που ίσως θέλεις να τα αναβαθμίσεις αυτά τα PC θα έχουν ήδη αποσβεθεί. Πέτα τα και πάρε καινούρια.

Αυτό που θα έλεγα είναι όχι να μην υποτιμάμε τις απαιτήσεις ενός λογιστικού προγράμματος αλλά να μην υποτιμάμαι την αξία ενός φθηνού επεξεργαστή ο οποίος είναι πολύ πιο γρήγορος απ'ότι φανταζόμαστε και δεν είναι ανάγκη να πιάνει 30sec στο SuperPi για να είναι γρήγορος. Επίσης, να μην υποτιμάμαι ούτε να υπερτιμάμαι την ικανότητα αυτού που στήνει το PC. Το στήσιμο και η ρύθμιση του OS είναι πολύ σημαντική.

Πάρε ένα Sempron, βάλε 512ΜΒ αναβαθμίσημα σε 1GB και ρύθμισε σωστά το λειτουργικό πάνω σε έναν αξιόπιστο και γρήγορο δίσκο και είσαι μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον JimmyFox.

Δεν πρόκειται να υπολογίσει τροχιά δορυφόρων όυτε να κάνει επεξεργασία κειμένων.

Ένα γρήγορο δίσκο χρειάζεται και μπόλικη μνήμη.Αυτά μετράνε σε τέτοιες εφαρμογές.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.