Jump to content



Καλο κολλητιρι......?


GoriLLakoS

Recommended Posts

Που μπορω να βρω καλο κολλητιρι....???

εχω ενα τεραστιο κ χοντρο το οποιο ειναι με πολυ χοντρη μυτη κ πρεπει να πατας μια σκανδαλη για να ζεστενεται κ δεν ειναι καθολου βολικο κ αλλο ενα πολυ μιλρο το οποιο δεν ζεστενεται αρκετα.......:(

ακουω προτασεις...!

Link to comment
Share on other sites

την μυτη την αγοραζεις οσο λεπτη θες.Νομιζω οι καλες ειναι νικελιου-καδμιου επειδη δεν θελουν καθαρισμα

Τωρα απλα κοιτα να μην εχει χοντρο καλωδιο η συσκευη γιατι δεν ειναι βολικη στο χερι!

Link to comment
Share on other sites

Επίσης πολύ σημαντικό πιστεύω είναι το κολλητήρι να έχει καλά επενδυμένη με πλαστικό λαβή για να μην καίγεσαι. Δυο φορές έχω καεί με τη %*(%%(* που έχω επειδή έχει ένα μέταλλο μπροστά από τη λαβή...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από schumifer

Εκτός κι αν έχεις σκοπό να κολλάς τσιπάκια σε ντιμμάκια μνήμης πάρε ένα με 10 ευρώ να ησυχάσεις

πως?τι?Εχω ηδη 2 λεμε...αλλα θελω ενα καλο...για mod πανω σε μητρικες,PSU κτλ...

Link to comment
Share on other sites

γενικά ένα 18Watto που να παίρνει χοντρές λεπτές μύτες θα σου κάνει την δουλεία που θες, να ξες όμως δεν είναι μόνο για mods αν θες π.χ. να ξυλώσεις τίποτα διαμπερές από το PCB πρέπει να πας σε 30W ίσως και παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από enduracell

γενικά ένα 18Watto που να παίρνει χοντρές λεπτές μύτες θα σου κάνει την δουλεία που θες, να ξες όμως δεν είναι μόνο για mods αν θες π.χ. να ξυλώσεις τίποτα διαμπερές από το PCB πρέπει να πας σε 30W ίσως και παραπάνω.

κατι τετοιο θελω...και για pcb κ για ολα....!Θα παω την δευτερα να ρωτησω....!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Βασιλης

εχω ενα τεραστιο κ χοντρο το οποιο ειναι με πολυ χοντρη μυτη κ πρεπει να πατας μια σκανδαλη για να ζεστενεται κ δεν ειναι καθολου βολικο

εχω ακριβώς το ιδιο... εχει και λαμπάκι ...

:T: :T: :T: :T:

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή μάρκα θεωρήτε η JBC. Εγώ έχω ενα JBC των 30W και δύο μήτες, μια μικρη και μια μέτρια και κάνω την δουλεία μου. Το κολλητίρι το έιχε ο πατέρας μου και μετά εγώ αρα είναι κάτι χρόνια που το έχουμε και έιναι αψογο.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Βασιλης

ΝΑΙΑΙΑΙΑ....!Ηταν...του πατερα μου....!λολ

α, έχω κι εγώ τέτοια. το ένα παραείναι χοντρό, είναι με 2 σύρματα και όχι με μύτη,

και το άλλο είναι μικρότερο. προφανώς της προηγούμενης γενιάς...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από fotme

Οποτε εως ποσα watt πρεπει να ειναι ενα κολλητηρι για γινονται τα mods και τι μυτη πρπει να εχει, να υποθεσω πολυ λεπτη...?

Θαναση antex απο που και ποσο περιπου?

Antex και Weller που ειναι τα προτεινομενα υπαρχουν ΠΑΝΤΟΥ. Απλα το κολλητηρι καλο θα ειναι να ειναι 18Watt, για μικροδουλειες και να μπορει να αλλαζει μυτες.

Υπολογιζε περι τα 40+ μαζι με τις ανταλλακτικες μυτες. Αν θελεις και καποιο αλλο για χοντροδουλειες παρε ακομα ενα της πλακας με 10.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.