Jump to content



Καλο κολλητιρι......?


GoriLLakoS

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από jax7480 [Σήμερα, στις 08:47]

Antex και Weller που ειναι τα προτεινομενα υπαρχουν ΠΑΝΤΟΥ. Απλα το κολλητηρι καλο θα ειναι να ειναι 18Watt, για μικροδουλειες και να μπορει να αλλαζει μυτες.

Υπολογιζε περι τα 40+ μαζι με τις ανταλλακτικες μυτες. Αν θελεις και καποιο αλλο για χοντροδουλειες παρε ακομα ενα της πλακας με 10.

Σωστά.

Link to comment
Share on other sites

Πάντω να ξέρετε ότι η μύτες είναι ακριβές (αν θες να κάνεις την δουλεία σου καλά και να μην αλλάξεις μύτη την επόμενη βδομάδα) Εγώ πείρα μια μέτρια μύτη νικελιου-καδμιου για το JBC μου 35ευρώ αλλά είναι πολύ ωραία μύτη

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από SSJ5

LOL! Τί mod θα κάνεις σε μητρικές, PSU κτλ;

Εγω lol βρε φιλε η εσυ??Θα τους βαλω παραθυρο κ cold cathode.....Τα mod δεν εχουν να κανουν μονο περι εμφανησης κτλ....υπαρχουν κ μοντ για τα ρευματα κτλ κτλ...κανε καμια αναζητηση κ αμα ψαξεις(καλα) θα βρεις....αιντε πια

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Βασιλης

Εγω lol βρε φιλε η εσυ??Θα τους βαλω παραθυρο κ cold cathode.....Τα mod δεν εχουν να κανουν μονο περι εμφανησης κτλ....υπαρχουν κ μοντ για τα ρευματα κτλ κτλ...κανε καμια αναζητηση κ αμα ψαξεις(καλα) θα βρεις....αιντε πια

Κάποιο link σίγουρα θα έχεις σωστά; Μπορείς να μου το δώσεις;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Αρχική απάντηση από LordOfRings [08-01-2005 19:11]

εχω ακριβώς το ιδιο... εχει και λαμπάκι ...

:T: :T: :T: :T:

Και ηθεκα και εγω να ανοιξω αυτο το θεμα.

Αυτο που λετε με το λαμπακι μηπως ειναι soldering gun,αυτο με τα 2 σιδερακια?

Κι εμενα ο πατερας μου τετοιο ειχε αν λεμε το ιδιο,και απορω τι κολλαγε.

Τωρα εχω ενα της Weller με μυτη απο καδμιο το πηρα απο το φανο καπου στα 35 ευρω και ειναι 25watt.

Ωστοσο δεν μου φαινεται ικανοποιητικο για πολυ λεπτες δουλειες οπως και κανενα που εχω δει.

Ας πουμε αν θελω να κολλησω ενα μικρο ολοκληρωμενο σε πλακετα συσκευης (οχι την αδεια αυτη εχει πολυ χωρο) νομιζω πως ειναι ψιλοπακετο.

Ο hipro με τι κανει τα mod του?

Ηιπρο φανερωσου!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από aggelopas

Και ηθεκα και εγω να ανοιξω αυτο το θεμα.

Αυτο που λετε με το λαμπακι μηπως ειναι soldering gun,αυτο με τα 2 σιδερακια?

Κι εμενα ο πατερας μου τετοιο ειχε αν λεμε το ιδιο,και απορω τι κολλαγε.

Τωρα εχω ενα της Weller με μυτη απο καδμιο το πηρα απο το φανο καπου στα 35 ευρω και ειναι 25watt.

Ωστοσο δεν μου φαινεται ικανοποιητικο για πολυ λεπτες δουλειες οπως και κανενα που εχω δει.

Ας πουμε αν θελω να κολλησω ενα μικρο ολοκληρωμενο σε πλακετα συσκευης (οχι την αδεια αυτη εχει πολυ χωρο) νομιζω πως ειναι ψιλοπακετο.

Ο hipro με τι κανει τα mod του?

Ηιπρο φανερωσου!

Του hipro το κολλητηρι με το που το ανοιγει σε 1 λεπτο γραφει 300C......omg.....δηλαδη αμα στο βαλει στην κοιλια θα περασει στην αλλη πλευρα σε 3 δευτερολεπτα ....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από aggelopas

Και ηθεκα και εγω να ανοιξω αυτο το θεμα.

Αυτο που λετε με το λαμπακι μηπως ειναι soldering gun,αυτο με τα 2 σιδερακια?

Κι εμενα ο πατερας μου τετοιο ειχε αν λεμε το ιδιο,και απορω τι κολλαγε.

Τωρα εχω ενα της Weller με μυτη απο καδμιο το πηρα απο το φανο καπου στα 35 ευρω και ειναι 25watt.

Ωστοσο δεν μου φαινεται ικανοποιητικο για πολυ λεπτες δουλειες οπως και κανενα που εχω δει.

Ας πουμε αν θελω να κολλησω ενα μικρο ολοκληρωμενο σε πλακετα συσκευης (οχι την αδεια αυτη εχει πολυ χωρο) νομιζω πως ειναι ψιλοπακετο.

Ο hipro με τι κανει τα mod του?

Ηιπρο φανερωσου!

Αυτο δεν μπορεις να καταλαβεις , ειναι το χερι που μετρα και οχι η λεπτη μυτη και τα σουξου μουξου μανταλακια.Εσυ εαν δεν φας τα χερακια σου Βασιλακη δεν θα μαθεις να κολας.Ο αλλος που κανει τα μοντ ειναιη δουλεια και το χομπυ του μαζι , το γουσταρει αυτο που κανει και εχει μαθει να το κανει καλα.Αυτο ειναι απο τα χειροτερα πραγματα που εχω δει , ολοι νομιζουν οτι ενα r507 και ενα κολλητηρι σαν του hipro5 θα τους κανει ιδιους.Αμ δε ....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Vagouridis

Αυτο δεν μπορεις να καταλαβεις , ειναι το χερι που μετρα και οχι η λεπτη μυτη και τα σουξου μουξου μανταλακια.Εσυ εαν δεν φας τα χερακια σου Βασιλακη δεν θα μαθεις να κολας.Ο αλλος που κανει τα μοντ ειναιη δουλεια και το χομπυ του μαζι , το γουσταρει αυτο που κανει και εχει μαθει να το κανει καλα.Αυτο ειναι απο τα χειροτερα πραγματα που εχω δει , ολοι νομιζουν οτι ενα r507 και ενα κολλητηρι σαν του hipro5 θα τους κανει ιδιους.Αμ δε ....

Συμφωνω κ επαυξανω σε αυτα που λες.....!:)......μια φορα ο Γιωργος μου ειχε πει......

Η πρωτη 100σταδα ειναι....μετα παει απο μονο του το χερι......:p

Link to comment
Share on other sites

Πηγαινε σε ενα μεγαλο καταστημα με ηλεκτρονικα συμφωνω με τον spc...o Κατουμας παντως εχει πολυ μεγαλη ποικιλια και θα σε βοηθησουν αρκετα για οτι θελεις. Εγω πηρα εχω παρει απο κει ενα ERSA και εχει βγει πολυ καλο.

Και επισης συμφωνω με τον Vagouridis οτι δε φτανει μονο ενα καλο κολλητιρι αλλα μετραει και η εμπειρια. Οσο περισσοτερες κολλησεις κανεις τοσο καλυτερες θα ειναι οι κολλησεις.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Βασιλης [Σήμερα, στις 11:54]

δηλαδη αμα στο βαλει στην κοιλια θα περασει στην αλλη πλευρα σε 3 δευτερολεπτα ....

Mεχρι στιγμης εχω δοκιμασει μονο το χερι.1+ δευτερολεπτο και το δερμα τσιτσιριζε.

Αρχική απάντηση από Vagouridis [Σήμερα, στις 12:01]

Αυτο δεν μπορεις να καταλαβεις , ειναι το χερι που μετρα και οχι η λεπτη μυτη και τα σουξου μουξου μανταλακια.Εσυ εαν δεν φας τα χερακια σου Βασιλακη δεν θα μαθεις να κολας.Ο αλλος που κανει τα μοντ ειναιη δουλεια και το χομπυ του μαζι , το γουσταρει αυτο που κανει και εχει μαθει να το κανει καλα.Αυτο ειναι απο τα χειροτερα πραγματα που εχω δει , ολοι νομιζουν οτι ενα r507 και ενα κολλητηρι σαν του hipro5 θα τους κανει ιδιους.Αμ δε ....

Να σου πω γιατι το λεω.Βρηκα εναν πρεσκοτ 3.0 με σπασμενο πιν και ηθελα να το κολλησω.

Ελα ομως που τοσο μικρη κολληση δεν γινεται-δεν μπορω να κανω και τελικα εκανα πατεντα με μια καρφιτσα στο σοκετ και δουλεψε.Γινεται τοσο μικρη κολληση?

Η στο μοντ της αbit ο hipro με τετοιο τιε εκανε λες?

Και εγω αρχαριος ειμαι.

Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι εχω ενα πιστολι των 100W αγορασμενο γυρω στα 30 ευρω απο praktikker και με βολευει πολυ.Ειναι δυνατο,ζεστενεται πολυ γρηγορα και κανει γρηγορα τις κολλησεις.Δεν ξερω ομως αν θα κανει κακο σε ευαισθητα εξαρτηματα αφου δεν εχει ρυθμιστη θερμοκρασιας.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από fANiS_K [Σήμερα, στις 14:41]

O hipro5 κολλησε ενα pin στον FX53 του "Βασιλης" και δεν φαιοταν μετα, ποιο ειναι το σπασμενο...

Ελα,αυτο πρεπει να το δω...!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ta03

Εγω παλι εχω ενα πιστολι των 100W αγορασμενο γυρω στα 30 ευρω απο praktikker και με βολευει πολυ.Ειναι δυνατο,ζεστενεται πολυ γρηγορα και κανει γρηγορα τις κολλησεις.Δεν ξερω ομως αν θα κανει κακο σε ευαισθητα εξαρτηματα αφου δεν εχει ρυθμιστη θερμοκρασιας.

100 watt??? και τι κολάς με τούτο, καράβια?:o

Link to comment
Share on other sites

Τα καλύτερα είναι τα Weller,ακολουθούν τα Antex και τα JBC.

Προσωπικά βλέπω πιό εύχρηστο το Antex.

Αν κολλάς SMD κτλ,θές 15άρι Watt με ψιλή μύτη καδμίου.

Αν θές να ξεκολλάς πυκνωτές και αντιστάσεις ισχύος,τότε all around λύση είναι και 25άρι.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.