Jump to content



Οδηγός-Γυαλίστε τα εξαρτήματα του Η/Υ !!


Greek

Recommended Posts

Θα ήθελα να ανεβάσω ένα οδηγό για το πώς μπορούμε να γυαλίσουμε τα εξαρτήματα του Η/Υ , όπως HDD , Cd-rom κλπ. Αυτό μπορεί βέββαια να εφαρμοστεί και στο ίδιο το κουτί , ειδικά αν αυτό είναι αλουμινιένιο.

Τον οδηγό τον έχω πάρει από ένα άλλο site οπότε μπορείται να το δείτε και στην original μορφή του...

http://www.madshrimps.be/printhow.php?howtoID=51

Έχουμε CCFL , τα φώτα, UV αντιδραστικό χρώμα, στρογγυλεψαμε τα καλώδια και άλλα goodies για να κάνουμε το εσωτερικό να φανεί πιό καλό , αλλά ο σκληρός δίσκος είναι συνήθως στο κατώτατο σημείο του καταλόγου. . Σε αυτόν τον οδηγό σας παρουσιάζουμε πώς κάνουμε τα Drive να λαμπιρίσουν, και με τη σωστή ελαφριά οργάνωση στην περίπτωσή σας, μπορούν ακόμη και να γίνουν το "κεντρικό κομμάτι σας" εάν γίνεται σωστά. Η στίλβωση του σκληρού δίσκου σας δεν είναι δύσκολη, αλλά χωρίς τα σωστές συστατικά και τις άκρες στο πώς να προχωρήσει, το τελικό αποτέλεσμα να μην είναι αυτό που ψάχνατε.

Βήμα ένα:

Δίσκος..

Πάστα Σωληνάριο..

Σκληρή αλοιφή..

(Info Wax Type Details )

Αν έχουμε Dremmel τότε ΄μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε και τα εργαλεία και την πάστα που έιναι ειδικά γιαυτό...

Tip... Για γυάλισμα πάντα στις χαμηλότερες στροφές γιατί αλλιώς "καιγεται" η παστα και δεν κάνει δουλεια...

Μια βούρτσα για παπούτσια ή για πίνακα μαρκαδόρου..

Πανί καθαρισμού βαμβακερό..

Οινόπνευμα..

Αφού τα έχουμε αυτά πάμε στα παρακάτω βήματα...

post-22-1442174119,8068_thumb.jpg

post-22-1442174119,8404_thumb.jpg

post-22-1442174126,4587_thumb.gif

post-22-1442174126,5012_thumb.gif

Link to comment
Share on other sites

Βήμα 2:

Πάρτε το HD που θέλετε για να το γυαλίσετε και να τοποθετήσετε μπροστά από σας. Αφαιρέστε την αυτοκόλλητη ετικέττα. Να είστε βέβαιος να αφαιρέσετε όλα τα κομμάτια. Έπειτα παίρνετε το ξηρό ύφασμά σας και βάζετε κάποιο καθαριστικό (πχ ΑVA ), το οποίο χρησιμεύει να καθαρίσει τo λίπος από τα χέρια σας που είναι πάνω στον δίσκο...

Βήμα 3:

Βάλτε το δίσκο πάνω σε κάποιο πανί ή άλλο μέσο ώστε να είναι σταθερό και προστατευμένο απο κραδασμους..

Link to comment
Share on other sites

Βήμα 4:

Bάλτε κάποια στιλβωτική ουσίας στην επιφάνεια του HDD και χρησιμοποιήστε το ύφασμά σας ή την βούρτσα σας για για να τρίψετε την επιφάνεια . Κάνοντας αυτό, πρέπει να αρχίσει να γίνεται μαύρο το πανί ή η βούρτσα...

Βήμα 5:

Με το καθαρό βαμβακερό πανί αφαιρούμε την αλοιφή που έχει μαυρίσει και καθαρίζουμε το δίσκο..μετά απο αρκετή ώρα καθαρίστε με καθαρό πανί για το επόμενο βήμα...

Βήμα 6:

Αφού τελειώσουμε με την αλοιφή , πρέπει να χρησιμοποιήσουμε το κερί για να δώσουμε την γυαλιστερή μορφή στο μέταλλο..αν χρησιμοποιήσουμε σκληρή βούρτσα (πχ σαν αυτή που χρησιμοποιούμε για να σβήσουμε τους μαρκαδόρους από πίνακες)για την εφαρμογή ακόμα καλύτερα...εφαρμόστε για περίπου 30 λεπτά..

Βήμα 7:Για καλύτερα αποτελέσμματα επαναλαβετε τα 2 τελευταία βήματα μέχρι να σας ικανοποιήσει το αποτέλεσμα...

Απότέλεσμα...

post-22-1442174119,711_thumb.gif

Link to comment
Share on other sites

καλο αλλα παλιο τουλαχιστον σε εμας που ειχαμε παπακια στα νιατα μας.. εχω γυαλισει εγω καρτερ στην ζωη μου...

μπραβο πολυ καλος Greek μου θυμησες τα παιδικα μου χρονια..

κ το επινικελωμα σε σιδερο ειναι καλο.. αλλα να μην σας βαζω ιδεες :080:

Link to comment
Share on other sites

καλο αλλα παλιο τουλαχιστον σε εμας που ειχαμε παπακια στα νιατα μας.. εχω γυαλισει εγω καρτερ στην ζωη μου...

πω τι μου θυμησες με το παπακι και μενα,αρε ατιμο GLX,απο το τριψιμο μονο τζινι δεν βγηκε απο τα καπακια κλπ

greek εγω τα νικελωματα τα κανω με ντουκοχαρτα και μεσαια αλοιφη.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.