Jump to content



Η μητρική απεβίωσε... προτάσεις για νέο PC


panoc

Recommended Posts

Μιλάμε για φυσιολογικές μνήμες και όχι για μνήμες που έχουν υποστεί άγριο.....βιασμό.

Μα αν έχει παλιές μνήμες, τότε δεν πιστεύω να συναντήσει ιδιαίτερο πρόβλημα.......Πάνο τί ακριβώς μνήμες έχεις?......

EDIT: Κατάρα.......μόλις είδα ότι κάποιος μπυ άλλαξε τον τίτλο κάτο από το nic name μου........Ποιός άραγε?...... :D

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 59
  • Created
  • Last Reply
δε θελω DFI.... δε τις συμπαθω... ποτε δε τις συμπάθησα.... ασε που εχω διαβασει οτι σε αφηνουν χρόνους....

Dothan???????????????????????????????

λέτε για DFI ε? πόσο ρεύμα δίνουν στις μνήμες?

λοιπον καμια DFI που είδα στο eshop δεν υποστιρίζει kington value ram, οπότε ακυρες!

Εγω Kingston εχω με micron και δεν υπαρχει προβλημα.

@WAntilles Eσυ ειχες δλδ μια Audigy1/2/4 και δε σου αρεσαν τα latencies ας πουμε και προτυμησες την onboard soundstorm ?

H δοκιμασες μια PCI 128 και τα ειπες αυτα?

Απο ολα αυτα που ειπες τπτ δεν εχω δει.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ απογοητεύτικα απο την Audigy2 και γύρισα πίσω στο soundstorm του NF2....0 bugs μια χαρά ήχος, δεν τρώει cpu και εκεί που η Audigy τα έκανε μαντάρα (CMR05, GTA) αυτή συνεχίζει ακάθεκτη. Τσάμπα χρήματα είναι. Βέβαια απο την άλλη soundstorm στα NF4 δεν υπάρχει οπότε καλό θα ήτανε να ψάξεις πρώτα το τι εστί το κάθε onboard.

Link to comment
Share on other sites

@WAntilles Eσυ ειχες δλδ μια Audigy1/2/4 και δε σου αρεσαν τα latencies ας πουμε και προτυμησες την onboard soundstorm ?

H δοκιμασες μια PCI 128 και τα ειπες αυτα?

Απο ολα αυτα που ειπες τπτ δεν εχω δει.

Διάβασέ τα και μετά το συζητάμε.

Είχα και για 1.5 χρόνο μία Terratec DMX 6Fire 24-96.

Αυτή πραγματικά είναι ήχος και όχι θόρυβος.

Και αποκρίνεται ΑΜΕΣΩΣ (<15ms).

Και συμπεριφέρεται ΑΨΟΓΑ στο PCI bus.

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο....... οχι δε μιλάμε σαν αυτες. :) ....

Τα chipakia ειναι remarked, γραφουν

KIngston

S02205 (έως 11)

0504 SO1

D3208DLAT-5AN

και μοιαζουν καταπληκτικα με tcc5 , tccc kai tccd...

me 2.8v πάνε μέχρι 231 2,5-3-3-6 , και 240 3-3-3-8

Link to comment
Share on other sites

Με τις μνημες που εχεις καλο θα ειναι να μην πας σε dfi γιατι θα χρειαστεις αλλες.Εγω προτεινω ABIT/MSI που αυτη τη στιγμη σε σ939 ειναι κορυφη και κλοκαρουν παρα πολυ καλα.Και οι δυο εταιριες διαθετουν μητρικες προσιτες οικονομικα και χωρις τον κινδυνο των.....mosfets on fire :040:

Αν σε ενδιαφερει η σταθεροτητα επιλεγεις κατι απο τα δυο, αν οχι παιρνεις dfi και μνημες με τσιπακια bh5/vx κλπ γιατι με αλλες δεν παιζει (κατι που μου τη σπαει φοβερα) οποτε βρες χρηματα και για αυτες.

Υ.Γ. Κανε και bookmark και το e-rma της dfi δεν χανεις τιποτα :033:

Link to comment
Share on other sites

έλεος ρε παιδια, εχω ρωτησει για 2 μητρικες, 2 καρτες γραφικων, και ενα έτοιμο νερό, και δεν ασχολείτε κανενας, ξεκινήσατε πάλι την μάχη intel-amd, έλεος.

Αν είναι να συνεχιστέι πείτε το να ανοίξω άλλο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Οποια κι απο τις δυο να παρεις ειναι πολυ καλη.Τεινω να προτεινω την msi που την εχω δοκιμασει κιολας και ξερω οτι κλοκαρει πολυ καλα κι εχει μαλλον πλουσιοτερο bios.

Link to comment
Share on other sites

jimmy η μητρικη που λες εσυ ειναι η ίδια με αυτη http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.523467 η οποία εχει απλα περισσότερα extra?

edit

---

για το κιτακι της asetek εχετε καμια ιδέα? είναι αρκετο για τον 3500+ με oc? δε με ενδιαφέρει να έχει τρομερα χαμηλες θερμοκρασίες, απλά να το ψύχει αθόρυβα και πιο αποτελεσματικα από μια ΧΡ120.

edit

---

6600GT ή Χ800 απλή? πανω κάτω την ίδια τιμή έχουν.

Link to comment
Share on other sites

ΟΛΕΣ οι κάρτες PCI ήχου της Creative έχουν:

α. ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ συμπεριφορά στο PCI bus με ΑΝΥΠΑΡΚΤΟ IRQ sharing

β. ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ συμπεριφορά στο PCI bus με ΥΨΗΛΟΤΑΤΟ-ΕΚΤΟΣ ΠΡΟΔΙΑΓΡΑΦΩΝ PCI bus utilization

γ. ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΑ latencies

δ. ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ απόκριση συχνοτήτων σε εγγραφή-αναπαραγωγή

ε. ΠΟΛΥ ΘΟΡΥΒΟ-ΦΥΣΗΜΑ στα αναλογικά τους μέρη

στ. ΚΑΚΙΣΤΑ σχεδιασμένους drivers. Ακόμα και σε απλό playback MP3 τριξίματα και πηδήματα πέρα-δώθε σε NT-Class λειτουργικό

Για διάβασε αυτό:

http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=188105&postcount=7

Συγνώμη για το εξωτερικό λινκ αλλά είναι πολύ μεγάλο και δεν μπορώ να το ξαναγράψω.

Εν ολίγοις, ΟΛΕΣ οι κάρτες PCI ήχου της Creative είναι ΠΑΝΑΘΛΙΕΣ.

Για τις on-board κάρτες, εάν επιλέξεις ΣΟΒΑΡΗ motherboard δεν έχεις πρόβλημα. π.χ. 2 διαδοχικές γενιές DFI έχω με ΑΡΙΣΤΕΣ on-board λύσεις ήχου από κάθε άποψη.

1. DFI LANParty NF Ultra-II-B nForce2 Ultra400 MCP-T SoundStorm

2. DFI LANParty NF4 SLI-DR nForce4 SLI

Και τι θα μου πρότεινες?

Θέλω μία πολύ καλή 5.1.

Τώρα που λες για creative έχω την PCI 128 και μου κάνει σπασίματα το σύστημα όταν ακούω μουσική και γράφω κείμενα.

Το μόνο που ξέρει η Creative είναι ηχεία και MP3 όλα τα άλλα γ****α τα!

Καλύτερα να ακούω MIDI μέσα από το PC speaker παρά να έχω μία κάρτα ήχου που να μου προκαλεί προβλήματα! Και εγώ να σχεδίαζα την πακέτα και να έγγραφα τους Drivers από την αρχή είμαι σίγουρος οτι θα την έκανα 1000 Φορές ποιο καλή κάρτα απ' ότι η έτοιμη! Αν δεν κάνει τίποτα η creative πολύ φοβάμαι ότι θα βάλει λουκέτο! αλλα αφού βγάζει τα MP3 και τα ηχεία πάλι καλά την βγάζει !

Η Terratec Aureon 5.1 Fun λέει τίποτα ?

1425.jpg

Μιλάμε για φυσιολογικές μνήμες και όχι για μνήμες που έχουν υποστεί άγριο.....βιασμό.

Η μνήμες της κάρτας ήχου πώς να χαλάσουν? Λίγο απίθανο!

Εγώ έχω 2χPCI 128 και διαφορές 0! ΄ωπος μας λέει και ο φίλος μας ο WAntilles μία απο τα ίδια και αυτές οι δύο!

Στην τελική υπάρχουν ακόμα κάρτες ήχου YAMAHA :092: ?

Τώρα είμαι με μία YAMAHA σε ISA και καλά βολεύομαι με 2,1.

Έχω και μία AWE64GOLD και κάνω μία ηχογράφηση !

Η μουσική είχε απο παράσιτα μέχρι και κάτι gigaντοκολίματα!

Είμαι μεταξύ YAMAHA και Terratec!

Ποια από τα δύο να πάρω?

Link to comment
Share on other sites

1) Οπως σου εχω πει, κατα τη γνωμη μου το asetek για τα λεφτα του αξιζει. Και οπως και να το κανουμε ειναι υδροψυξη.

2)Χ800 all the way. Ιδια λεφτα, περισσοτερα pipes, μεγαλυτερο mem bandwidth, και γενικα καλυτερη.

Link to comment
Share on other sites

Η μνήμες της κάρτας ήχου πώς να χαλάσουν? Λίγο απίθανο!

ΕΛΕΟΟΟΟΟΟΣ

Είμαι μεταξύ YAMAHA και Terratec!

Ποια από τα δύο να πάρω?

άνοιξε ένο thread plz

Link to comment
Share on other sites

ΕΛΕΟΟΟΟΟΟΣ

....

άνοιξε ένο thread plz

Αφορά και εσένα αυτά που λέω για το νέο σου PC.

ΟΚ?

Άμα ήταν μόνο για εμένα βεβαίως και θα άνοιγα.

Υ.Γ ξέχασα το lol στο τέλος λέγοντας για τοις μνήμες.

Link to comment
Share on other sites

για το κιτακι της asetek εχετε καμια ιδέα? είναι αρκετο για τον 3500+ με oc? δε με ενδιαφέρει να έχει τρομερα χαμηλες θερμοκρασίες, απλά να το ψύχει αθόρυβα και πιο αποτελεσματικα από μια ΧΡ120.

Λέει και πολύ μάλιστα. Κρατάει μια χαρά 2.72G με 1.975v το bartonάκι μου με το νερό να παίζει 30-34 βαθμούς (με τους 1/2 έξω 10mm έσω σωλίνες όμως+τα αντίστοιχα ρακόρ).

Link to comment
Share on other sites

jimmy, αυτες οι χρωματιστες τελευταιες pci συνηθως υποστηριζουν μονο καποιες add-on καρτες της ιδιας εταιρειας και δεν δουλευουν με αλλες κανονικες pci καρτες.

παντως με 2 lan στανταρ σε ολες τις νεες μητρικες, 3 pci ειναι αρκετες.

panoc, εγω μαλλον θα προτιμουσα τη Gigabyte.

εχει αποκτησει καλο ονομα ακομα και στο o/c πλεον, παντα σταθερη, αν δε κανω λαθος εχει και αυτη τη μπλε θυρα για την εξτρα καρτα σταθεροποιησης της τροφοδοσιας,

και εχει της παναγιας τα ματια απο εξτρας:

8 sata εκ των οποιων τα 4 ειναι sataII (LOL 3GB/sec γραφει το eshop αντι για Gbit :003: ),

2πλο gigabit lan,

controller 1394b (firewire 800),

802.11g wireless,

dual bios

μονο το sli δεν εχει.

βεβαια ετσι κι αλλιως με την Χ800 που θα παρεις ;) δε θα σε νοιαζει.

τελος για την ψυξη μη σε νοιαζει, οι Α64 τα πανε πολυ καλα ακομα και με τη στοκ ψυκτρα,

ομως παρε το w/c κιτ για να μειωσεις πολυ το θορυβο

Link to comment
Share on other sites

jimmy η μητρικη που λες εσυ ειναι η ίδια με αυτη http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.523467 η οποία εχει απλα περισσότερα extra?

Αυτή έχει το SLi. Προσωπικά δεν στην προτείνω. Εκτός κι αν σε ενδιαφέρει το SLi.

jimmy, αυτες οι χρωματιστες τελευταιες pci συνηθως υποστηριζουν μονο καποιες add-on καρτες της ιδιας εταιρειας και δεν δουλευουν με αλλες κανονικες pci καρτες.

Συνήθως, πάντως στην Asus που το τελευταίο PCI είναι μπλε και μπαίνει το Wi-fi δουλεύουν άψογα και άλλες PCI κάρτες.

Γενικά, νομίζω οτι το διαφορετικό χρώμα είναι πια μόνο ενδεικτικό.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.