Jump to content



Η μητρική απεβίωσε... προτάσεις για νέο PC


panoc

Recommended Posts

  • Replies 59
  • Created
  • Last Reply

παιδια, το ξέρω οτι μπορώ να ξαναχτίσω το σύστημα, απλα αφού θα έκανα την αλλαγή κατα τα χριστούγεννα και ετυχε αυτό θα την κάνω τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Σωστά. Το SLi ακόμα είναι σε beta testing, το crossfire στα σκαριά και οι dual core ακριβοί.

Για 1 κομμάτι του hardware δεν αξίζει πλήρη αλλαγή.

Να πω ότι είχες και Celeron. Από την στιγμή που έχεις τον Ρ4 στα 3.5Ghz καλά είσαι.

Link to comment
Share on other sites

ρε επιτηδες το κάνετε? θα σας τιμωρήσω αυστηρά!

δε το κάνω για να κερδίσω κάτι σε επιδόσεις ούτε για το SLI, δε με ενδιαφέρουν τα παιχνιδια, το κάνω για αλλαγή κλίματος, κουλτούρας... 16 χρονια intel...

Τώρα θα μου πείτε γιατι παίρνεις sli μητρικη? και Χ800?? για να κρατήσει 1 - 1.5 χρόνο και απλα για να έχει ενα περιθώριο μελλοντικής αναβάθμισης.

σίγουρα το τρεχον συστημα θα το χρησιμοποιήσω ξανα μιας και θέλω να πειραματιστώ με Linux server στα default.

Βασικά δείτε ως δικαιολογία για νέο "παιχνίδι".

Link to comment
Share on other sites

Καλά...άν είναι έτσι....οκ.

...και άν το νέο παιχνίδι σου πρέπει να έχει πράσινο σηματάκι....τότε πάρε μιά DFI και ένα San Diego 3700+ ή έναν Venice 3500+

Τώρα...για να σε πονηρέψω....να σε βάλω στο παιχνίδι των Dothan ??....μπά...άσε

Link to comment
Share on other sites

δε θελω DFI.... δε τις συμπαθω... ποτε δε τις συμπάθησα.... ασε που εχω διαβασει οτι σε αφηνουν χρόνους....

Dothan???????????????????????????????

λέτε για DFI ε? πόσο ρεύμα δίνουν στις μνήμες?

λοιπον καμια DFI που είδα στο eshop δεν υποστιρίζει kington value ram, οπότε ακυρες!

Link to comment
Share on other sites

μπα, καλυτερα τωρα :003:

γιατι οι τιμες στα dual core θα ειναι ψηλες και γυρω στα Χριστουγεννα πιστευω θα ειναι η εποχη που ολος ο κοσμος θα αρχισει να ψηνεται να τους αγορασει, ακομα σε ψηλες τιμες.

με εναν venice τωρα, θα κρατησει ανετα μεχρι τοτε,

και θα μπορει να αρχισει να το σκεφτεται κατα την ανοιξη που πιστευω θα αρχισουν να κυκλοφορουν σε λογικες (<300Ε) τιμες

Link to comment
Share on other sites

Η DFI δινει μεχρι 5v στις μνημες.

Dothan???? Γιατι, για να τρεχει ολη μερα pi? Μπα...

Ουτε ειπε οτι θελει να βαλει Sli. Και προς θεου, να περιμενει για το Crossfire απο τη στιγμη που δεν θα το χρησιμοποιησει? Ξανα μπα...

και γω επιμενω για Abit/DFI. Ας ερθει και ο gfa3 να μας πει καμια γνωμη

Link to comment
Share on other sites

Μια καλή μητρική 939 θα σου πρότεινα εγώ. Αδυναμίες μου οι Gigabyte και οι MSI. Αν δεν παίζεις παιχνίδια μην πάρεις κάν PCI-e.

Για επεξεργαστή έναν 3200+ Venice αλλά και οι Winchester καλοί είναι....

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια οι DFI δεν υποστιρίζουν τι μνημες μου και δε θέλω να πάρω άλλες...

τώρα δεν είναι κρίμα να πάρω νέα μητρική με agp? αφου αργα ή γρήγορα όλα pci-x θα είναι.

Πείτε μου κάτι σε gigabyte και MSI τότε μέχρι τα 170ευρω.

Απαραίτητη προυπόθεση τουλάχιστον 4 sata και καλό ocability.

---

και εφόσον σας αρέσουν οιγια αυτη τη λετε? ή αυτη ?

Link to comment
Share on other sites

αν και σας επριξα μήπως κάτι τετοιο http://www.multirama.gr/Multirama/product.aspx?a_id=111&cc_id=WaterCPUcooling&cp_id=54665

θα ήταν καλύτερο απο την XP120? για 40 Ε παραπάνω δε τρέχει και τίποτα.

Μη μου πείτε για custom λύσεις γιατι δε θέλω να το πάω τοσο μακρυα.

Sorry και πάλι για τις πολλές ερωτήσεις (ειμαι ασχετος σε νερό, και καράσχετος σε AMD).

Link to comment
Share on other sites

1000 Φορες η audigy Παρα αυτες οι ενσωματωμενες...

Οσο καλες και να ειναι στα χαρακτηριστικα τους δε φτανουν σε ποιοτιτα.

Ξεχνα τις Onboard Οτι κ να εχουν την δικια σου 8α βαλεις. :109:

Άκου και αυτό :

Ο ξάδερφός μου αγόρασε πριν 2 χρόνια μία gigabyte 8iPE1000 R1 και είχε πρόβλημα η κάρτα ήχου ... μόνο μετά άρχισε τα κολλήματα στα windows και μετακινήσαμε την μνήμη σε άλλο slot ! Τίποτα ... τελικό συμπέρασμα ήταν οτι η κάρτα ήχου δημιουργούσε προβλήματα.

Άμα δούλευα στην ASUS θα είχα απαγορέψει όλες τοις onborad κάρτες ήχου και δικτύου και θα κυκλοφορούσα τα ίδια σε PCI-E όσον αφορά το δύκτιο γατί με τον ήχο ειδικά REalteK :097: πάει για τα σκουπίδια.

Link to comment
Share on other sites

1000 Φορες η audigy Παρα αυτες οι ενσωματωμενες...

Οσο καλες και να ειναι στα χαρακτηριστικα τους δε φτανουν σε ποιοτιτα.

Ξεχνα τις Onboard Οτι κ να εχουν την δικια σου 8α βαλεις. :109:

ΟΛΕΣ οι κάρτες PCI ήχου της Creative έχουν:

α. ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ συμπεριφορά στο PCI bus με ΑΝΥΠΑΡΚΤΟ IRQ sharing

β. ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ συμπεριφορά στο PCI bus με ΥΨΗΛΟΤΑΤΟ-ΕΚΤΟΣ ΠΡΟΔΙΑΓΡΑΦΩΝ PCI bus utilization

γ. ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΑ latencies

δ. ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ απόκριση συχνοτήτων σε εγγραφή-αναπαραγωγή

ε. ΠΟΛΥ ΘΟΡΥΒΟ-ΦΥΣΗΜΑ στα αναλογικά τους μέρη

στ. ΚΑΚΙΣΤΑ σχεδιασμένους drivers. Ακόμα και σε απλό playback MP3 τριξίματα και πηδήματα πέρα-δώθε σε NT-Class λειτουργικό

Για διάβασε αυτό:

http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=188105&postcount=7

Συγνώμη για το εξωτερικό λινκ αλλά είναι πολύ μεγάλο και δεν μπορώ να το ξαναγράψω.

Εν ολίγοις, ΟΛΕΣ οι κάρτες PCI ήχου της Creative είναι ΠΑΝΑΘΛΙΕΣ.

Για τις on-board κάρτες, εάν επιλέξεις ΣΟΒΑΡΗ motherboard δεν έχεις πρόβλημα. π.χ. 2 διαδοχικές γενιές DFI έχω με ΑΡΙΣΤΕΣ on-board λύσεις ήχου από κάθε άποψη.

1. DFI LANParty NF Ultra-II-B nForce2 Ultra400 MCP-T SoundStorm

2. DFI LANParty NF4 SLI-DR nForce4 SLI

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.