Jump to content



!!AΓΟΡΑ ΝΕΟΥ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ!!


St3r

Recommended Posts

Μετα από διαβάσματα εξετάσεις και πάλι διαβάσματα καθώς και αλλα πολλά επιστρέφω στο forum και μιας και πλεον είμαι (προσωρινα...) σε διακοπές σκεπτομαι για αλλαγη pc (και πιο συγκεκριμένα cpu, mobo, vga και ram ddr2 σε περιπτοση INTEL). Υπαρχει όμως πάντα ο εξής προβληματισμος "ΑΜD" ή "INTEL"...?

Ετσι μεχρι να αποφασίσω για ποιό απο τα δύο εχω κάνει τις παρακατω συνθεσεις μια για καθε εταιρια:

Ετσι λοιπον για Intel συστιμα: cpu--> p4 640 64bit

mobo--> ASUS P5ND2 SLI DELUXE

vga--> SAPPHIRE ATLANTIS ATI RADEON RX800 128MB PCIEX16 TVOUT DVI ή Nvidia 6600gt Gigabyte 128 mb

ram--> ddr2 2x 512 (533 mhz)

Για ΑΜD: cpu--> A64 3500+ Venice

mobo--> ABIT AN8-FATALITY ή DFI LANPARTY UT NF4 SLI-D (εσείς θα μου πείτε....)

vga--> SAPPHIRE ATLANTIS ATI RADEON RX800 128MB PCIEX16 TVOUT DVI ή Nvidia 6600gt Gigabyte 128 mb

Θα ήθελα να μου πείτε τη γνώμη σας για τα παραπανω συστήματα ως προς το:

-Ποια συνθεση απο τις δύο είναι καλύτερη?( Βασικά η ερώτηση ειναι "ΑΜD ή INTEL" για το επιπεδο των παραπάνω συνθέσεων?)

-Εκει που έχω δύο επιλογές να μου πειτε ποιά ειναι η καλυτερη και γιατι?

-Να κανεται προτασεις για την προτιμηση καποιας αλλης επιλογής (π.χ. μητρικη, καρτα γραφικών κ.α.)στις υπαρχουσες συνθέσεις...

Υ.Γ: Γενικα για συστημα intel (mobo,ram,vga,cpu) ψαχνω μεχρι 770e και για AMD (mobo,cpu,vga) με 680-700e.

Ευχαριστώ :D

Link to comment
Share on other sites

θα σου πρότεινα το AMD συστημα, πρόσφατα αγόρασα ενα παρόμιο, με gigabyte μητρικη και Χ800 κοιτα εδώ για εντυπώσεις και benches http://www.pctechnology.gr/vbull/vb/showthread.php?t=12026

Link to comment
Share on other sites

Kι εγώ προτείνω AMD αλλά θα επέλεγα διαφορετική μητρική καθώς προτιμώ MSI και Gigabyte. Επεξεργαστή θα διάλεγα κάποιον 3200+.

Η κάρτα γραφικών είναι πολύ καλή και θα σε καλύψει.

Link to comment
Share on other sites

St3r εισαι και απο εδω πανω ελα να το φτιαξουμε μαζι :p

Και τα δυο ειναι μια χαρα συστηματα, αρκετα δυνατα...

Φίλε το μηχάνημα θα το πάρεις τώρα ή θα περιμένεις να δροσίσει λίγο? Αν τώρα τότε ΑΜΔ ...

Προσεξε αυτο που λεει ο schumifer :D

Και εγω AMD λεω γιατι αυτο εχω και τπτ αλλο ;p ΡΟFL (ολοι amd θα πουν ;p)

Link to comment
Share on other sites

Kι εγώ προτείνω AMD αλλά θα επέλεγα διαφορετική μητρική καθώς προτιμώ MSI και Gigabyte. Επεξεργαστή θα διάλεγα κάποιον 3200+.

Η κάρτα γραφικών είναι πολύ καλή και θα σε καλύψει.

΄

Θα συμφωνήσω με τον Jimmyfox όσον αφορά την AMD λύση.

Αν παρόλα αυτά.....παρασυρθείς και πας σε Intel θα σου πρότεινα να ξεχάσεις το Nvidia και το SLi και να κοιτάξεις λύσεις με το Intel 955.

Link to comment
Share on other sites

By CmoS: St3r εισαι και απο εδω πανω ελα να το φτιαξουμε μαζι

Τhanx CmoS αμα ειναι θα σου πώ.

By schumifer: Φίλε το μηχάνημα θα το πάρεις τώρα ή θα περιμένεις να δροσίσει λίγο? Αν τώρα τότε ΑΜΔ

'Όταν λες να δροσίσει λίγο? Σαν ποσο εννοείς να περιμένω? Και εκτος αυτού τι μπορώ να περιμένω από την intel μέχρι τότε όπως λες? Εννοω πολλά βγαίνουν στο εξωτερικό αλλα δε ξέρω ποτε έρχονται Ελλάδα.

(Guys "ιντελας" είμαι αλλα η προσωρινή κατάσταση με αυτά τα δεδομένα και τα χρήματα που έχω να διαθέσω με κάνει να κλείνω προς amd.. Και δε με χαλάει και καθόλου. :003: )

By JimmyFox: Επεξεργαστή θα διάλεγα κάποιον 3200+.

Γιατί το λες αυτό 3200+>3500+ venice:confused: :confused:? Λίγο κουφό μου ακούγεται.. όμως που το στηριζεις?

By JimmyFox:Η κάρτα γραφικών είναι πολύ καλή και θα σε καλύψει.

Ποια απο τις δύο?? :confused:

Επίσης κάτι ακόμα το NF4Ultra από το απλό nf4 chipaki στις μητρικές έχουν "ουσουαστικες" διαφορες και ποίες είναι αυτές?

Link to comment
Share on other sites

by ea6gka : Τι χρηση θα προοριζεται το μηχανημα?

Βασικα θελω ενα συστημα "γερό" στις διαφορες εφαρμογες, πολυ καλο στα games και να εχει καλες προοπτικες για ανετο και καλο clockarisma ;) .

Link to comment
Share on other sites

Το σύστημα που γράφεις στο #1 είναι πολύ καλό απλώς αν είσαι Fun της ATI θα προτιμούσα να αγόραζες και Chipset της ATI για να κάνεις και Crossfire αντί σου συνηθισμένου SLI οπού το έχουν σχεδόν όλοι! Αυτά από AMD.

Αν δεν ενδιαφέρεσαι για Games πράμα που δεν το νομίζω θα προτιμούσα να αγόραζες το 955 όπου είναι ένα πολύ καλό Chipset για intel.

Αν θες να το ρίξεις πολύ στα overclock πάρε MSI αλλά και μία ASUS δεν θα με χάλαγε!

Από CPU,VGA o 3500+ είναι πολύ καλός! Άλλο τόσο και η RX800 δεν νομίζω να έχεις κανένα πρόβλημα!

Link to comment
Share on other sites

ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΛΕΩ ΝΑ ΠΑΡΩ PC ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΤΩΡΑ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΕΓΩ ΛΕΩ ΚΤΑ ΤΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΡΩΤΙΝΕΤΕ ΕΝΑ ΣΥΣΤΗΜΑ.....ΘΑ ΜΟΥ ΠΗΤΕ ΒΕΒΑΙΑ ΜΕΧΡΙ ΤΟΤΕ ΠΟΥ ΝΑ ΧΕΡΟΥΜΕ ΤΙ ΘΑ ΒΓΟΥΝΕ ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΘ ΞΕΡΕΤΕ ΠΗΤΕ ΜΟΥ ΕΣΤΩ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ!!(ΕΙΜΑΙ FUN THΣ INTEL KAI NVIDIA):p

Link to comment
Share on other sites

ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΛΕΩ ΝΑ ΠΑΡΩ PC ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΤΩΡΑ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΕΓΩ ΛΕΩ ΚΤΑ ΤΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΡΩΤΙΝΕΤΕ ΕΝΑ ΣΥΣΤΗΜΑ.....ΘΑ ΜΟΥ ΠΗΤΕ ΒΕΒΑΙΑ ΜΕΧΡΙ ΤΟΤΕ ΠΟΥ ΝΑ ΧΕΡΟΥΜΕ ΤΙ ΘΑ ΒΓΟΥΝΕ ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΘ ΞΕΡΕΤΕ ΠΗΤΕ ΜΟΥ ΕΣΤΩ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ!!(ΕΙΜΑΙ FUN THΣ INTEL KAI NVIDIA):p

Αγόρασε έναν pentium 5@4Ghz Dual core και καμία 8800ultra(x4) καλά είναι!LOL

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.