Jump to content



αγορα απο eBay


FLO

Recommended Posts

  • 5 years later...
  • Replies 98
  • Created
  • Last Reply

Επείγον!! Επειδή είμαι καινούργια στις αγορές στο e-bay την πάτησα και παρήγγειλα από την Αμερική ένα κινητό. Μπορώ να ακυρώσω την παραγγελία μου? σήμερα το πρωί την έκανα.. Διαφορετικά λέτε ότι σε παίρνουν τηλέφωνο ότι έχει έρθει ένα πακέτο για εκτελωνισμό. Είναι σίγουρο ότι θα πάρουν τηλέφωνο έτσι? και πού γίνεται ο εκτελωνισμός? παίρνει πολύ χρόνο? Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων..

Link to comment
Share on other sites

Στειλε μήνυμα στον πωλητή και πες οτι εχεις πρόβλημα με την πιστωτική και αν γίνεται να ακυρώσει την παραγγελία, αλλιώς περιμένεις να ερθει και το επιστρέφεις.

Στο κουτι θα γραψει gift ή κατι τετοιο?

Δεν ειναι σίγουρο οτι θα στο σταματήσουν στο τελωνειο, μπορει να πληρώσεις μονο τα 3 ευρω

Link to comment
Share on other sites

Στειλε μήνυμα στον πωλητή και πες οτι εχεις πρόβλημα με την πιστωτική και αν γίνεται να ακυρώσει την παραγγελία, αλλιώς περιμένεις να ερθει και το επιστρέφεις.

Στο κουτι θα γραψει gift ή κατι τετοιο?

Δεν ειναι σίγουρο οτι θα στο σταματήσουν στο τελωνειο, μπορει να πληρώσεις μονο τα 3 ευρω

Έχω στείλει στον πωλητή να μου πει για τους φόρους αν ξέρει.. κ δεν εχει απαντήσει καθόλου.. όσο για την πιστωτική αν τα έχει πάρει ήδη τα λεφτά.. δεν μπορώ να του πω ότι υπάρχει πρόβλημα.. έτσι δεν είναι? και να το γυρίσω πίσω δεν πρόκειται να πάρω τα χρήματά μου πίσω.. έτσι? και να του πω να γράψει gift? θα το δεχτεί? τα 3 ευρώ που αντιστοιχούν?

Link to comment
Share on other sites

Μιας και βρηκαμε το σωστο ατομο... :rubik:

ια να το χρησιμοποιησεις πρεπει να εχεις πιστωτικη καρτα (mastercard/visa) ή χρεωστικη καρτα (visa electron).

Η χρεωστικη ειναι η γνωστη και ως προπληρωμενη καρτα?

Μια διευκρινιση : στο paypal υπαρχει το CONFIRMED ADDRESS και το VERIFIED ADDRESS.

Διαβασα τι λες παρακατω σχετικα με αυτο,αλλα εξακολουθω να μην κατανοω την διαφορα μεταξυ τους και τι προνομια εχεις στην μια περιπτωση,που δεν εχεις στην αλλη.Αν γνωριζεις και θες,μπορεις να μας εξηγησεις περεταιρω?

Πραγματικα οτι πιο ολοκληρωμενο εχω διαβασει ποτε για το θεμα ebay-συναλλαγες μεσω paypal.Θα ηταν ωραιο αν μαζευαμε αυτες τις πληροφοριες σε ενα θεματακι(sticky).

Eυχαριστω και εγω για τον χρονο σου. :)

Link to comment
Share on other sites

Hydra, η χρεωστική δεν ειναι το ιδιο με την προπληρωμένη. Είναι συνδεδεμένη με τον τραπεζικόσου λογαριασμό και τραβάει λεφτά όσο έχει ο λογαριασμός. Στην προπληρωμένη βάζεις ένα χ ποσό (δεν απαιτείται λογαριασμός, στης Κύπρου τουλάχιστον) κάθε φορά που θέλεις να κάνεις κάποια ή κάποιες αγορές και δεν μπορείς να ξοδέψεις ούτε σεντ παραπάνω.

Σχετικα με τα τελωνεία που λέτε, εγώ έχω γύρω στις 50 παραγγελίες από ebay και ποτέ (ακομα και όταν κάποια πράγματα έκαναν 250 δολλάρια και ζύγιζαν 15 κιλα) δεν πλήρωσα τίποτα παρά μόνο ορισμένες φορές ενα ποσό της τάξης των 3€ για έξοδα εκτελωνισμού (κάτι το οποίο εκ των υστέρων έμαθα από γνωστό στα τελωνεία πως ειναι μάλλον επινόηση των ΕΛΤΑ). Γενικά με τα ταχυδρομεία το πιθανότερο ειναι να μην πληρώσεται τίποτα (αντε το πολύ τα 3€ που προανέφερα).

Θα χρειαζόταν να ανησυχείτε αν σας έστελναν μέσω courrier οπότε δεν υπήρχε περίπτωση να γλυτώσετε το τελωνείο.

Όσο για το που γίνεται ο εκτελωνισμός, που ρώτησε κάποιος, τη μια και μοναδική φορά που χρειάστηκε να εκτελωνίσω, ένα μικρό πακετακι που ειχα πάρει για ένα φίλο (και είχε έρθει μέσω UPS), πήγα στο αεροδρόμιο, οπότε υποθέτω πως εκεί θα σας καλέσουν (αν χρειαστεί, που προσωπικά το θεωρώ απίθανο)

Link to comment
Share on other sites

Hydra, η χρεωστική δεν ειναι το ιδιο με την προπληρωμένη. Είναι συνδεδεμένη με τον τραπεζικόσου λογαριασμό και τραβάει λεφτά όσο έχει ο λογαριασμός. Στην προπληρωμένη βάζεις ένα χ ποσό (δεν απαιτείται λογαριασμός, στης Κύπρου τουλάχιστον) κάθε φορά που θέλεις να κάνεις κάποια ή κάποιες αγορές και δεν μπορείς να ξοδέψεις ούτε σεντ παραπάνω.

Αχα,μαλιστα.Και κατι ακομη και τελευταιο,μονο με χρεωστικη και πιστωτικη απο ebay?με προπληρωμενη οχι?

Link to comment
Share on other sites

για να το ξέρετε... άμα γράψει gift απάνω στο δέμα δεν του βάζει φόρους... αλλα κάποιοι δεν θέλουν να το γράψουν.

Όσο για το paypal μπορείς να έχεις και με χρεωστική κάρτα και με πιστωτική.

Link to comment
Share on other sites

για να το ξέρετε... άμα γράψει gift απάνω στο δέμα δεν του βάζει φόρους... αλλα κάποιοι δεν θέλουν να το γράψουν.

Όσο για το paypal μπορείς να έχεις και με χρεωστική κάρτα και με πιστωτική.

Αυτο με το Gift δεν ισχυει πλεον 100% εξακριβομενο

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά άλλη μια ερώτηση. Είπατε ότι πρέπει να προσέχουμε από που είναι κ ο πωλητής, όσον αφορά στα τελωνειακά τέλη. αν το αντικείμενο που θέλω η σελίδα του είναι από το Ηνωμένο Βασίλειο αλλά ο ίδιος είναι λέει μέλος στο Χονγκ Κονγκ παίζει κάποιο ρόλο? ή απλά κοιτάζω τη χώρα στην οποία είναι η σελίδα του αντικειμένου?

Link to comment
Share on other sites

στη σελιδα του αντικειμενου στο ebay υπαρχει καπου που λεει "item location" . Μονο αυτο εχει σημασια. Υπαρχουν πολλοι πωλητες απο Honk kong που πουλανε μεσω του αγγλικου ebay και κανουν πρωτα εισαγωγη στην αγγλια και μετα στελνουν αποκει, οποτε δεν υπαρχει θεμα.

Γενικα το item location ειναι το πιο σιγουρο....99% , και δε λεω 100% γιατι πχ ενας τετοιος που δεν εγραφε μεταφορικα για Ελλαδα και τον ρωτησα μεσω μυνηματος, μου εγραψε μεσα στο μυνημα οτι θα κοστισει τοσο και θα το στειλει απευθειας απο Honk kong. Ο ανθρωπος ηταν σωστος και το εγραψε, αλλα φανταζομαι σε αλλη παρομοια περιπτωση θα μπορουσε να την πατησει καποιος...

Link to comment
Share on other sites

στη σελιδα του αντικειμενου στο ebay υπαρχει καπου που λεει "item location" . Μονο αυτο εχει σημασια. Υπαρχουν πολλοι πωλητες απο Honk kong που πουλανε μεσω του αγγλικου ebay και κανουν πρωτα εισαγωγη στην αγγλια και μετα στελνουν αποκει, οποτε δεν υπαρχει θεμα.

Γενικα το item location ειναι το πιο σιγουρο....99% , και δε λεω 100% γιατι πχ ενας τετοιος που δεν εγραφε μεταφορικα για Ελλαδα και τον ρωτησα μεσω μυνηματος, μου εγραψε μεσα στο μυνημα οτι θα κοστισει τοσο και θα το στειλει απευθειας απο Honk kong. Ο ανθρωπος ηταν σωστος και το εγραψε, αλλα φανταζομαι σε αλλη παρομοια περιπτωση θα μπορουσε να την πατησει καποιος...

Ευχαριστώ πολύ!!!!

Link to comment
Share on other sites

μόλις πρόσεξα ότι κάποιος προέτρεψε να κάνετε αγορές από πωλητές με feedback από 90% και πάνω. το ίδιο το ebay αν δεν κανω λαθος έχει θέσει σαν "οριο" για ασφαλείς συναλλαγές το 99.6% οπότε μην ψαρώσετε και αγοράζετε από όποιον λάχει. Το λέω γιατί δύσκολα (εως με τίποτα) θα βρεθεί seller με τόσο χαμηλό feedback.

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 χρονια ειχα αγορασει απο usa μια 8800gts 240 euro και δεν πληρωσα τπτ τελωνειο, νομιζω μου ειχε γραψει gift πανω.Οταν ειχε βγει η 280 gtx τιν ειχα παρει 350 ευρο παλι απο usa αλλα δεν την γλυτωσα και πληρωσα 25 ευρο τελωνειο γιατι ο πωλητης ειχε γραψει στην αποδειξη την κανονικη τιμη :fist:

Για καποιες αλλες πιο μικρες σε αξια αγορες δεν ειχα κανενα προβλημα

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 χρονια ειχα αγορασει απο usa μια 8800gts 240 euro και δεν πληρωσα τπτ τελωνειο, νομιζω μου ειχε γραψει gift πανω.Οταν ειχε βγει η 280 gtx τιν ειχα παρει 350 ευρο παλι απο usa αλλα δεν την γλυτωσα και πληρωσα 25 ευρο τελωνειο γιατι ο πωλητης ειχε γραψει στην αποδειξη την κανονικη τιμη :fist:

Για καποιες αλλες πιο μικρες σε αξια αγορες δεν ειχα κανενα προβλημα

λες του πωλητη να γραψει οτι η αξια του ειναι κατω των 50$ και πως προοριζεται για δωρο και εχεις το κεφαλι σου ησυχο! αυτο ισχυει για μεχρι ενος μεγεθους δεματα!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.