Jump to content



αγορα απο eBay


FLO

Recommended Posts

Καλημέρα. Σήμερα μόλις έκανα για πρώτη μου φορά μια άμεση αγορά από το ebay.gr. Έκανα την δέσμευση αγοράς και μετά μου λέει να μπω στον λογαριασμό μου στο paypal και να πληρώσω. Και εδώ αρχίζουν τα προβλήματα. Πως θα κάνω αποστολή των χρημάτων? Έχω χρεωστική VISA electron. Παίζει κάποιο ρόλο?

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 98
  • Created
  • Last Reply

Κάνω βήμα βήμα ότι μου λέει. Και εκεί που λέει συνδεθήτε με το λογαριασμό σας στο paypal μπαίνω κανονικά αλλά με βγάζει στην αρχική. Ενώ στο mail που μου ήρθε με την ολοκλήρωση της δέσμευσης προιόντος έχει και εκεί ένα pay now με κίτρινο χρώμα. Μήπως πρέπει να περιμένω κάτι από εκεί?

Link to comment
Share on other sites

Την χρεωστικη καρτα την εχεις περασει (απο πριν) στο paypal?

Την εχεις κανει verified? (δηλαδη να σου γινει μια χρεωση 1,5 ευρω περιπου και στην ενδειξη της στο λογαριασμο να υπαρχει ενας 4ψηφιος κωδικος, που στην συνεχεια τον βαζεις στο paypal, και απο κει και περα μπορεις να στελνεις ο,τι ποσό θέλεις).

Link to comment
Share on other sites

Ειναι λιγο παραξενο. Ειναι παρα πολυ απλη διαδικασια, απλα ακολουθεις τις οδηγιες στην οθονη (οπως ειπε και παραπανω ο hayabusa) και τελειωνεις.

Ισως εχει παθει καμια προσωρινη 'κολούμπρα' το Paypal και γι'αυτο δε σ'αφηνει. Συμβαινει αραια και που... ξαναδοκιμασε και εδω ειμαστε.

Εν αναγκει, παρε τον άλλο δρομο..δηλαδη log in στο paypal (όχι μεσω λινκ απο κανα εμαιλ που στελνει το ebay), send money, βαλε μονος σου το email του πωλητη (μαζι με αριθμο δημοπρασιας) και το ποσό και στείλτα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα-καλο μηνα .

Καποιος πωλητης που στο description δεν στελνει Ελλαδα υπαρχει περιπτωση αν του στειλω μνμ και τον ρωτησω να στειλει η να μην μπω στον κοπο ?

Θα μου πειτε και γιατι ρωτας εδω και οχι αυτον κατευθειαν ?? Γιατι θελω να ξερω μηπως εχει τυχει σε κανεναν δλδ να μην εστελνε και κατοπιν συνενοησης να εστειλε .

Link to comment
Share on other sites

Οταν πας να ρωτησεις θα σου πει οτι μπορει να υπαρχουν ηδη απαντησεις σε ερωτησεις που εχουν τεθει απο αλλα μελη.Εκει μπορει να βρεις την απαντηση σου

Link to comment
Share on other sites

ok .

παντως αυτοι που γραφουν πχ μονο united states δυσκολα στελνουν Ευρωπη/Ελλαδα.(εκει ειδα το παραπανω που σου ειπα)

Αυτοι που γραφουν worldwide και δεν αναφερουν την Ελλαδα , σου λενε να ρωτησεις.

Αλλα δε χανεις και τπτ αν αρχισεις να τους ρωτας

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Αν κάνεις λάθος επιλογή στην Διεύθυνση αποστολής τι πρέπει να κάνεις?Για την ακρίβεια απο μόνο του έστειλε στην home address ενώ δεν το ήθελα αυτό. Έστειλα αμέσως μήνυμα στον πωλητή.

Οταν βάλεις μια καινούρια διεύθυνση πως στο καλό την κάνεις confirmed???

Link to comment
Share on other sites

1 . Κάνεις log in στο ebay με το account σου .

2 . Πατάς εκεί που λέει My eBay ( πάνω δεξιά ) .

3 . Σε βγάζει στην καρτέλα Activity . Πας στην καρτέλα που λέει Account και επιλέγεις εκεί που λέει Addresses .

4 . Πατάς στο view all shipping addresses και έπειτα κάνεις ότι θες :p

Link to comment
Share on other sites

Οταν βάλεις μια καινούρια διεύθυνση πως στο καλό την κάνεις confirmed???

στο paypal, δε γινεται να γινει confirmed καμια Ελληνικη διευθυνση (αυτο γινεται μονο για Αμερικη, Αγγλια, ισως και 1-2 αλλες χωρες).

Ελληνικη διευθυνση μπορει να γινει verified μεσω πιστωτικης καρτας και ενος 4ψηφιου κωδικου που θα εμφανιστει ως χρεωση στην πιστωτικη (τον οποιο κωδικο τον βαζεις στο paypal).

Link to comment
Share on other sites

πριν μερικες μερες παραγγειλα κατι πραγματα απο ebay.

υπαρχει μια πιθανοτητα οταν θα ερθουν να λειπω για διακοπες, ξερει κανεις τι γινεται αν ερθουν τοτε?

θα τα κρατησει το ταχειδρομειο μεχρι να τα παω να τα παρω?

μηπως τα κρατανε μονο για συγκεκριμενο αριθμο ημερων?

στα στοιχεια της διεύθυνσης εχω δωσει το σταθερο τηλ. και αν λειπω δεν θα με βρουν.

Link to comment
Share on other sites

το ταχυδρομείο σίγουρα θα τα κρατήσει αλλά όπως λες και εσύ αυτό θα γίνεται για συγκεκριμένο αριθμό ημερών. Αν πάρεις ένα τηλέφωνο στα ΕΛΤΑ της περιοχής σου θα σου πουν ακριβώς (αν και νομίζω ότι ειναι αρκετό διάστημα οπότε δεν θα έχεις πρόβλημα.)

Link to comment
Share on other sites

πριν μερικες μερες παραγγειλα κατι πραγματα απο ebay.

υπαρχει μια πιθανοτητα οταν θα ερθουν να λειπω για διακοπες, ξερει κανεις τι γινεται αν ερθουν τοτε?

θα τα κρατησει το ταχειδρομειο μεχρι να τα παω να τα παρω?

μηπως τα κρατανε μονο για συγκεκριμενο αριθμο ημερων?

στα στοιχεια της διεύθυνσης εχω δωσει το σταθερο τηλ. και αν λειπω δεν θα με βρουν.

14 ημερες, μετα επιστρέφουν ως αγνωστος παραλήπτης

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.