Jump to content



Παρουσιαση των 5.1 ακουστικων TEAC HP-10 (56k not friendly!)


Braveheart1980

Recommended Posts

Μοιάζει λίγο με svideo ή μου φαίνεται; Ήθελα ρε ****το γύρω στα 2,5 μέτρα να μπορώ να δω ταινίες ξαπλωτός...

Ax,τι με εβαλες να κανω βρε γειτονα(και εγω Αργυρουπολη μενω)

Μετρησα τελικα το καλωδιο και ειναι κοντα στα 3,80 m !

Τυχερε!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 41
  • Created
  • Last Reply
Συνοψιζοντας

Θετικα

+ Τερμα το βαλε-βγαλε καλωδιων

+ Υπεροχη βελουδινη ξεκουραστη αισθηση

+ Δυνατοτητα συνδεσης 2ης πηγης ηχου (2ο πισι , mp3 player κτλ)

+ Δονηση (εντυπωσιακη σε in game εκρηξεις!)

+ Ξεχωριστες ρυθμισεις για τα μπροστα/πισω ηχεια και για τη δονηση

+ Πληρεστατο πακετο με ΟΛΑ τα απαραιτητα καλωδια

Αρνητικα

- Ακριβη τιμη (~60 ευρωπουλα)

Σχολια καλοδεχουμενα!

Πήρα και εγώ τα συγκεκριμένα ακουστικά και θα συμφωνήσω σχεδόν σε όλα... Απλά θεωρώ λογική την τιμή των 60€, 16.000δρχ είχα πληρώσει για καλά ακουστικά πριν χρόνια.

Αυτό που λίγο δεν μου άρεσε είναι η ποιότητα κατασκευής, το πλαστικό δεν δίνει ιδιαίτερα καλή αίσθηση, φαίνεται λίγο ψέυτικο.

Μία σημείωση, γιατί φαίνεται στην photo οτι το panel σου έχει κόκκινα (?) led. Το δικό μου έχει μπλε και μπορώ να πω οτι μου άρεσε πολύ γιατί δένει αρκετά με το κουτί.

Το γενικό μου συμπέρασμα είναι οτι πραγματικά τα αξίζουν τα λεφτά τους. Μεγάλο πλεονέκτημα είναι το μικρόφωνο που όταν δεν το χρησιμοποιείς δεν χρειάζετε να το έχεις στο κεφάλι σου, και να έχεις ακόμα ένα καλώδιο.

Εγώ τα έχω συνδεμένα σε μία extigy και πράγματι οι δυνατότητες των υποδοχών είναι πολυ καλές.

Το μόνο μειονέκτημα στις συνδέσεις κατά την γνώμη μου είναι οτι έπρεπε να υπάρχει και σύνδεση μικροφώνου στο panel, ώστε τα 2 καλώδια να έχουν την ίδια διαδρομή.΄

Link to comment
Share on other sites

Πήρα και εγώ τα συγκεκριμένα ακουστικά και θα συμφωνήσω σχεδόν σε όλα... Απλά θεωρώ λογική την τιμή των 60€, 16.000δρχ είχα πληρώσει για καλά ακουστικά πριν χρόνια.

Αυτό που λίγο δεν μου άρεσε είναι η ποιότητα κατασκευής, το πλαστικό δεν δίνει ιδιαίτερα καλή αίσθηση, φαίνεται λίγο ψέυτικο.

Μία σημείωση, γιατί φαίνεται στην photo οτι το panel σου έχει κόκκινα (?) led. Το δικό μου έχει μπλε και μπορώ να πω οτι μου άρεσε πολύ γιατί δένει αρκετά με το κουτί.

Το γενικό μου συμπέρασμα είναι οτι πραγματικά τα αξίζουν τα λεφτά τους. Μεγάλο πλεονέκτημα είναι το μικρόφωνο που όταν δεν το χρησιμοποιείς δεν χρειάζετε να το έχεις στο κεφάλι σου, και να έχεις ακόμα ένα καλώδιο.

Εγώ τα έχω συνδεμένα σε μία extigy και πράγματι οι δυνατότητες των υποδοχών είναι πολυ καλές.

Το μόνο μειονέκτημα στις συνδέσεις κατά την γνώμη μου είναι οτι έπρεπε να υπάρχει και σύνδεση μικροφώνου στο panel, ώστε τα 2 καλώδια να έχουν την ίδια διαδρομή.΄

Εμενα εχει κοκκινα και πορτοκαλι ledακια

Σωστος για τη συνδεση του μικροφωνου!

Απο περιεργεια σε τι ενταση εχεις ρυθμισει τα front/center/rear/vibration ?

Link to comment
Share on other sites

Εμενα εχει κοκκινα και πορτοκαλι ledακια

Σωστος για τη συνδεση του μικροφωνου!

Απο περιεργεια σε τι ενταση εχεις ρυθμισει τα front/center/rear/vibration ?

Για την ωρα τα εχω όλα στο 5.. ακομα δεν εχω κανει και πολες δοκιμές όμως

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

θα προτιμουσα τα 5.1 της AKG Αλλα απο οτι ξερω ειναι πανακριβα

:054: εχω τα 240 και πετανε :064:

Οριστε ενα σιτε

http://www.akg.com/akg_structuretree/powerslave,id,186,mynodeid,186,_language,EN,advisor,83,cate,19.html

τα 240 τα πηρα 170 ευρω πριν ενα χρονο

Link to comment
Share on other sites

Tα πηρα τελικα τα ΤΕΑC!

Αρκετα καλα!

Δεν ειναι πολυ δυνατα δε πειραζει ομως...

Εχουν αρκετα καλο μπασο αν κ στα πριμα λιγο μας τα χαλανε..αλλα με την super Χ-FI τι να καταλαβεις που βαζεις το crystalizer κ ξυριζει ο ηχος τα αυτια σου...τεσπα μια χαρα τα ακουστικα ;)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ παίδες έχω τα Zalman, τα πήρα απλά επειδή ήταν φτηνότερα. Βέβαια ο ήχος τους δεν είναι και τέλειος, ειδικά τα πρίμα υστερούν πολύ(βέβαια τα έχω στην ελεινή ενσωματωμένη κάρτα), αλλά έχουν πολύ καλή ποιότητα κατασκευής, και πλήρη ακουστική απομόνωση από το περιβάλλον. Για μουσική δεν τα συνιστώ, για παιχνιδάκια όμως μια χαρά είναι, σε πυροβολά ο κακός και παθαίνεις καρδιακή προσβολή.

Link to comment
Share on other sites

Και εγω ειχα παρει τα Zalman απο το stock του Πλαισιου προς €20. Για τα λεφτα τους ειναι κορυφαια αγορα. Το μονο παραπονο που εχω ειναι ενα ανεπαισθητο φυσηγμα/τριξιμο που εχουν, και οτι το μπασο τους δεν εινια τοσο δυνατο οσο περιμενα (συνηθισμενος απο το πολυ καλο μπασο των cambridge soundworks 2.1). Κατα τα αλλα ομως πολυ καλα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
μου φαίνεται θα πάω να πάρω τα TECH

πιστεύω να ακούγονται καλά με την Audigy Z

μπορούνε όμως να μπούνε και σε laptop στο βύσμα τον ακουστικών η θέλουν δε και καλά sound card?

Θελουν οπωσδηποτε καρτα ηχου με εξοδο 5.1

Αν εχει το laptop που θες εισαι οκ

Link to comment
Share on other sites

Αρνητικα

- Ακριβη τιμη (~60 ευρωπουλα)

E όχι και ακριβή τιμή. Προσωπικά θεωρώ ότι είναι πολύ τίμια πρόταση. Εφόσον φυσικά αποδίδουν καλής ποιότητας ήχο. Αν κάνουμε μια σύγκριση με αλλα gaming ακουστικά (sennheiser pc 155/165, icemat siberia, plantronics) είναι φτηνά. Τα sennheiser που έχω κόστισαν 160e. Μάλιστα κανένα από αυτά δεν είναι 5,1 αλλα stereo.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 4 weeks later...

Πήγα πήρα τα hp-11, δε καταλαβαίνω... έχω κάνει λάθος στην σύνδεση η είμαι βλάκας? Όταν κλείνω το κανάλι front ακούγεται ήχος μονο από αριστερά και όταν κλείνω το rear ακούγεται ήχος μονο από τα δεξιά... Όταν όλα είναι τέρμα ακούγεται λιγουλαααακι παραπάνω από τα δεξιά ήχος και είναι λες και είμαι άρρωστος και έχω βουλωμένα αυτιά αν το παρατηρησω...

Τι να κάνω... έχω τα αμεσως επομενα δηλαδη Teac hp-11 (τα πήρα από media@mart σαλόνικα) και όπως επίσης και την κάρτα ήχου μου Aureon 5.1 Fun)

Τι παίζει plzzzz help meee :(

Link to comment
Share on other sites

Όταν κλείνω το κανάλι front ακούγεται ήχος μονο από αριστερά και όταν κλείνω το rear ακούγεται ήχος μονο από τα δεξιά...

έχεις βάλει τα rear/left-rear/right σαν front/left-rear/left κ.τ.λ.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.