Jump to content



2gb ram database


kbilly13

Recommended Posts

Mιας και όλο και περισσότερος κόσμος προσανατολίζεται προς 2*1gb και το τοπίο είναι ακόμα αρκετά "θολό" (κυρίως με τα value dimmάκια), και πολύς κόσμος ρωτάει, τι θα λέγατε για μία database πληροφοριακού κυρίως χαρακτήρα?

Δεν ξέρω πόσοι έχουν 2*1gb αλλά καλό θα είναι για όλους να γίνει μια αρχή, να δούμε αν παίζουν, συμβατότητες-ασυμβατότητες, timings, πόσο φτάνουν κτλ...

Θα έλεγα για screenshots με Spi 32m και Α64 Τweaker για να φαίνονται τα timings.

Eννοείται ότι θα υπάρχουν και πληροφορίες για mobo, cpu, για τα chips της μνήμης + εβδομάδα (όπου αυτό είναι δυνατόν), και vmem

Πιστεύω θα λυθούν πολλές απορίες, και πολύς κόσμος θα βοηθηθεί

Είπαμε δεν είναι "κόντρα", και θα ήταν πολύ χρήσιμο να ποστάρουν και χρήστες με "value" φθηνές μνήμες και ας μην ανεβαίνουν πολύ! δεν είναι αυτό το ζητούμενο

(σύντομα θα ποστάρω και εγώ όταν μου έρθουν τα 2*1gb G.Skill)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 194
  • Created
  • Last Reply

Μολις πηρα τις patriot 2χ1 (2-3-2-5). Εχω το τελευταιο bios της msi k8neo2 platinum και παρουσιαζουν ασυμβατοτητες με τη μητρικη μου. Τρεχουν μονο σε 2.5-3-3-7 2Τ.

Ψαχνω bios συγκεκριμενα για αυτες αν το βρω καλως γιατι ειναι πολυ καλες μνημες αν οχι εφυγαν για πωλητηριο..

Link to comment
Share on other sites

Μολις πηρα τις patriot 2χ1 (2-3-2-5). Εχω το τελευταιο bios της msi k8neo2 platinum και παρουσιαζουν ασυμβατοτητες με τη μητρικη μου. Τρεχουν μονο σε 2.5-3-3-7 2Τ.

Ψαχνω bios συγκεκριμενα για αυτες αν το βρω καλως γιατι ειναι πολυ καλες μνημες αν οχι εφυγαν για πωλητηριο..

το πολυ καλες ειναι σχετικο και εξαρταται απο το τι τσιπακια εχουν...

τα infineon CE-6 που ειχαν κυκλοφορησει καποια στιγμη μαλλον παιζουν σε αναλογια 1/10 dual channel kits πυ κυκλοφορει η pdp....

το πρωτο κιτ συγκεκριμενης μνημης που πηρα φαντασου οτι ειχε διαφορετικα pcb σε καθε dimmακι!!!

και γιαυτο και δεν ελεγε και ιδιαιτερα σε dual channel

(rma με εξοδα καταστηματος στο pcmemory και μαλιστα με αντικατασταση αφου ειχα παραλαβει ΚΑΙ το δευτερο κιτακι)

το δευτερο παντως εχει κατσει σταθερα στα 237 2,5-3-2-6-13-15 1T με default ρευμα

(μιας και δεν εδειξε να ακουει καθολου σε τπτ παραπανω απο τα 2.7)

το παραπανω ειναι error free σε memtest & snm memory stress test

σε nF4 με A64 venice & X2

σε Intel 875p δεν το πολυεψαξα αλλα στα 240 εδειχναν σταθερες

Link to comment
Share on other sites

Ορίστε και τα δικάμου

cpuid2wc.th.gif

Δεν έχω κάνει ακόμα Overclock .. αλλά δεν έχω πρόβλημα στην ταχύτητα.. άσε που είναι και ECC.. τις αγόρασα κοντά 240E και τα 4 Dimm.. σχετικά καλή τιμή αν σκεφτείς ότι μια DDR 512MB ECC έχει κοντά 154E :D

Δοκίμασα μια Kingston στο 1GB αλλά το διάβαζε σαν 512ΜΒ..

Link to comment
Share on other sites

Ήρθαν σήμερα οι μνήμες, και πήρα μια λαχτάρα πρωινιάτικα... στα 220 με 1Τ δεν έβγαζαν ούτε spi 1M! πάγωνε, και ενίοτε έτρωγα και ένα restart (χοντροοοό!..)

Χαμήλωσα timings .. άλλαξα θέση στις μνήμες, έδωσα ρεύμα τίποτα..

Σκέφτηκα μήπως φταίει και ο winnie ή η μητρική

Τελικά όμως έφταιγε το ΗΤ που είχε μείνει στο "auto" (=5x) και επειδή δεν είχα βάλει και ρεύμα στο HT Link, δεν το άντεχε

Το χαμήλωσα λοιπόν, και ως τώρα έχουν περάσει επιτυχώς τα 230 1Τ, και ανεβαίνουν

Νεότερα αργότερα

Link to comment
Share on other sites

Σκοπό είχα το 260 με 1Τ για να δουλεύω στα 2600

Κατεβάζοντας το multi στο 9, τα πέρασα άνετα και έφτασα στα 272 3-4-4-8 1Τ με 2.83vmem

Kαλή φάση οι μνήμες! (αλλά και ο winchester καλά κρατεί!)

(Ίσως αν πειραματιστώ με αλλαγή θέσεων και ψηθούν λίγο, να πάει και λίγο παραπάνω)

2721t32mbig0zo.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

δεν έχουν πρόβλημα με το ρεύμα, ίσα ίσα που "ακούνε" κιόλας!

δεν με απασχολεί τόσο να ασχοληθώ στα 270-273 με τα timings..

Aσχολήθηκα στα 260 που με ενδιαφέρει για καθημερινή χρήση και μπορώ να πω ότι πήγαν πολύ καλά (πιο τσίτα δεν γίνεται!), και πιστεύω ότι βγάζουν πολύ καλό spi 32m από 2600Μhz (και 512L2)

το vmem εδώ είναι 2.73

260032mbig7ds.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ωραίος! :023:

Με πόσο ρεύμα? Ακούνε καθόλου σε σένα?

Εγώ τελικά μετά από πολλές δοκιμές βελτίωσα λίγο τα timings στα 272 όπου είναι και τα όρια τελικά (vmem=2.83)

2721tspi32m4lz.th.jpg

Λέτε με E6 Venice ή San diego να πήγαιναν καλύτερα?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.