Jump to content



2gb ram database


kbilly13

Recommended Posts

Σαν να σου λέει "μεγάλε την έκατσες!". Πάντως, το ότι πήρες απάντηση, και μάλιστα τεκμηριωμένη με αριθμούς, είναι καλό για την Asus.

Δεν αγαπάει TCCD, UCCC.... Καλά πές τους, με τι στο καλό είναι σχεδιασμένη να δουλεύει... Φαντάσου να μην είχαν και τον imc ενσωματωμένο οι Αthlon.

Α ρε Intel, μπορεί από cpu να έχει πατώσει, αλλά αυτά τα chipset που φτιάχνει είναι κορυφαία. Πάίρνωντας τη φτηνότερη μητρική BX, 865, 875, 945 κλπ, πάντα ήξερες από πριν τι να περιμένεις.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 194
  • Created
  • Last Reply

ευχαριστω για την απαντηση.

Ομως μακαρι να ηταν ετσι που τα λεει αυτος (240 με 1Τ και 267 με 2Τ)Δυστυχως ομως σε εμενα ουτε τα 220 δε φτανει.

Σε εσενα ποσο πηγανε οταν τα δοκιμασες?

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για την απαντηση.

Ομως μακαρι να ηταν ετσι που τα λεει αυτος (240 με 1Τ και 267 με 2Τ)Δυστυχως ομως σε εμενα ουτε τα 220 δε φτανει.

Σε εσενα ποσο πηγανε οταν τα δοκιμασες?

Παρε μια dfi βρε Σακη να αποκαταστησεις το κυρος και τις επιδοσεις σου! :)

Link to comment
Share on other sites

thanks ντέλμαν για τις "μνιμουλες".

Λοιπόν τις δοκίμασα εχτές.

Με ρεύμα 2.6 dis =>2.68 στο βίος

πήγανε 240 σταθερά με 3-3-3-8

και 260 με 3-4-4-8.

Δε δοκίμασα με 3-4-3-8 που τις έχει ο thorlite ακόμα...

έδωσα και 2.6 dis=>2.76 στο βίος αλλα δεν ανέβηκαν.

Θα δω και με τα 2.8 V του thorlite μήπως πατήσω τα 265-270.

Σωστή συμπεριφορά έχουν για την ώρα.

Ψύξη μονο χάλκινες ψήκτρες revoltec.

Link to comment
Share on other sites

thanks ντέλμαν για τις "μνιμουλες".

Λοιπόν τις δοκίμασα εχτές.

Με ρεύμα 2.6 dis =>2.68 στο βίος

πήγανε 240 σταθερά με 3-3-3-8

και 260 με 3-4-4-8.

Δε δοκίμασα με 3-4-3-8 που τις έχει ο thorlite ακόμα...

έδωσα και 2.6 dis=>2.76 στο βίος αλλα δεν ανέβηκαν.

Θα δω και με τα 2.8 V του thorlite μήπως πατήσω τα 265-270.

Σωστή συμπεριφορά έχουν για την ώρα.

Ψύξη μονο χάλκινες ψήκτρες revoltec.

πάντως πρέπει οπωσδήποτε να έχεις ανεμιστήρι πάνω στις μνήμες,....γιατί δεν έχουν καλή συμπεριφορά όταν είναι ζεστές.......

οι ψήκτρες κάνουν ελάχιστα....

Link to comment
Share on other sites

245-248 3-3-3-8 1T δούλευαν σε μια Asus K8S-MX σε μένα. Στα 2.5V. Στην τωρινή μου με 1Τ δεν πάνε βήμα, με 2Τ μέχρι 240 στα ίδια timmings το πολύ. Με Newcastle πάντα. Είναι να σου κάτσουν με τη μητρική.

Link to comment
Share on other sites

πάντως πρέπει οπωσδήποτε να έχεις ανεμιστήρι πάνω στις μνήμες,....γιατί δεν έχουν καλή συμπεριφορά όταν είναι ζεστές.......

οι ψήκτρες κάνουν ελάχιστα....

Μα φυσικά.

Απλά ένα πρόχειρο test χωρίς ανεμιστήρα για να δω τι παίζουν.

Link to comment
Share on other sites

Παντως εγω δεν εχω ψυκτρες ουτε heatspreader πανω τους και μεχρι 3.0V disable τους εχω δωσει με τον 4400+ και πεξανε στα 270 3-3-3-8.Με τον 170 δεν παιζουνε ετσι με 2,83 μεχρι τα 270 3-4-3-8 πανε αλλο δε δοκιμασα.Οπως τις περιγραφεις εσενα θυμιζουηνε ποιο πολυ τα GSkill HZ που δεν ακουνε καθολου στο ρευμα και ειναι πολυ ευαισθητα στη θερμοκρασια θελουνε ανεμιστηρα για να μενουν σταθερα........

Link to comment
Share on other sites

Τελικά παίζει τεράστιο ρόλο η μητρική - δεν είναι μόνο θέμα IMC, ή μνημών..

Τα 2*1gb uccc ενώ σε Gigabyte (255 3-3-3-8, 265 3-4-3-8, 272 3-4-4-8, 1Τ πάντα και "σφιχτά τα υπόλοιπα) και σε DFI από ότι βλέπω, πάνε πολύ καλά και δεν έχουν κανένα πρόβλημα, στην Jetway 939gt4 sli-g για παράδειγμα (που έχει και το ίδιο chipset) και ίδιο επεξεργαστή ... πατώνουν! και λιγότερα Mhz (250 max) και χειρότερα timings KAI 2T μόνο...

Link to comment
Share on other sites

Παντως εγω δεν εχω ψυκτρες ουτε heatspreader πανω τους και μεχρι 3.0V disable τους εχω δωσει με τον 4400+ και πεξανε στα 270 3-3-3-8.Με τον 170 δεν παιζουνε ετσι με 2,83 μεχρι τα 270 3-4-3-8 πανε αλλο δε δοκιμασα.Οπως τις περιγραφεις εσενα θυμιζουηνε ποιο πολυ τα GSkill HZ που δεν ακουνε καθολου στο ρευμα και ειναι πολυ ευαισθητα στη θερμοκρασια θελουνε ανεμιστηρα για να μενουν σταθερα........

Μετά από τις βραδυνές δοκιμές το ίδιο παρατηρώ και εγώ. Ακόμα χωρίς ανεμιστήρα.

Ήμουνα στα 265 με λίγα λαθάκια και 2.68V.Έδωσα 2.9 και δεν έπαιξαν παραπάνω.

Τις άφησα για ψήσιμο ελπίζω κάτι να κερδίσω. :078:

Link to comment
Share on other sites

Update:

Με ανεμιστηράκι πάτησαν τα 270.

Vdimm 2.6 + disabled = 2.68V στο bios (2.64V smart guardian)

Και ένα tweaker στα 11x265 με αρκετό σφήξιμο μπορώ να πω που επιβεβαιώνει και καλά μνημάκια και controller:

post-33-1442174343,5399_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Tο tRP = 3 θέλει λιγότερα ΜΗz ίσως κάπου 3-4 αλλά δεν το τέσταρα στα πόσα είμαι σταθερός.Ίσως και να μην κερδίσω αν κατεβάσω συχνότητα.

Το tRC = 7 δεν πάει παρακάτω.Μήπως εννοείς κάποιο άλλο;

Όσο για τα tWTR=2 tRTW=3 ίσως και να σφίγγουν αλλά επειδή δεν είμαι συνέχεια πάνω από το PC αυτό δεν τα δοκίμασα και βασίστηκα στο tweaker του Thorlite. Μάλλον το 1 και 2 είναι εφφικτό και αν βρω την ευκαιρία θα το δοκιμάσω.

Link to comment
Share on other sites

το trwt πρέπει να είναι 3....είναι κανόνας τουλάχιστον στα uccc που έχουν τα gskill

και επιδή μοιάζουν τα δικά σου με τα gskill....θα το άφηνα 3....

βέβαια δοκίμασε,...δεν χάνεις τπτ....:)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.