Jump to content



2gb ram database


kbilly13

Recommended Posts

Κατ'αρχήν τα Max async/read preamble είναι αρκετά σφιχτά.Καλύτερα βάλ'τα 8/6.Κατά τ'άλλα πρέπει να είσαι σταθερός με αυτά τα Timings κι ίσως πρέπει σιγά-σιγά ν'αρχίσεις να σφίγγεις.Επίσης δοκίμασε και κάποια άλλα που έχουν δοκιμάσει τα παιδιά(πιο σφιχτά),ακόμη κι αν τρέχουν σε χαμηλότερη συχνότητα!

ΥΓ:Αν και βγαίνω λίγο Off topic μη τις βάζεις στα κίτρινα slots,ακόμη και στο Manual προτείνει τα πορτοκαλί.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 194
  • Created
  • Last Reply

Έχει κανείς άλλος τον ίδιο ή παρόμοιο συνδυασμό να μου προτείνει αλλαγές;

http://www.pctechnology.gr/vbull/vb/showpost.php?p=242875&postcount=133 που ειναι εξαιρετικα σφιχτα για uccc και μαλιστα oced

και τα πιο χαλαρα αλλα σιγουρα καλύτερα http://www.pctechnology.gr/vbull/vb/showpost.php?p=243400&postcount=134

Link to comment
Share on other sites

κερδιζεις κατι χιλιοστα στο spi, αλλα για μενα καλύτερα να το αφησεις ψιλοχαλαρο και να σφιξεις τα άλλα, κερδιζεις από εκατοστα εως και δεκατα :)

Link to comment
Share on other sites

κερδιζεις κατι χιλιοστα στο spi, αλλα για μενα καλύτερα να το αφησεις ψιλοχαλαρο και να σφιξεις τα άλλα, κερδιζεις από εκατοστα εως και δεκατα :)

Βλεπεις πουθενα περιθωριο α μπορω να σφιξω κατι αλλο ωστε να πεσει και αλλο το 1mb?

post-19-1442174398,4832_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τrc=7,trfc=13-14(το έχεις πολύ σφιχτά).Επίσης αν θές να παίζεις spi τότε ξεχνάς το 3-4-4-8.Παίξε με διαιρέτη τις μνήμες με πιο σφιχτά Timings και το κυριότερο..ψάξε το θέμα γιατί έχουν αναφερθεί όλα!

Link to comment
Share on other sites

Τrc=7,trfc=13-14(το έχεις πολύ σφιχτά).Επίσης αν θές να παίζεις spi τότε ξεχνάς το 3-4-4-8.Παίξε με διαιρέτη τις μνήμες με πιο σφιχτά Timings και το κυριότερο..ψάξε το θέμα γιατί έχουν αναφερθεί όλα!

Το εχω ψαξει αρκετα.

Τωρα αν πιστευεις οτι υπαρχει καποιος συνδυασμος ρυθμισεων για τις μνημες που να ριξουν το χρονο κατω απο 28.6 τοτε περιμενω να τον ακουσω.Εκτος αν προτεινεις να τις ριξω στο 240 για να πεσω στο 3-3-3-8 που δεν ξερω αν θα βοηθησει τη κατασταση,

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς εννοώ φίλε μου..Στο spi παίζουν μεγάλο ρόλο τα Timings και το 3-4-4 το σκοτώνει.Παίξε με τους διαιρέτες κι όσο πιο σφιχτά timings μπορείς!Όπως είδες στο λινκ που πόσταρε ο Panoc με χαμηλότερα 15mhz τις μνήμες βγάζει τα ίδια νούμερα!:023:

Το trc=7 πάντως κράτα το,καθώς επίσης χαλάρωσε το trfc που σου είπα γιατί είναι αρκετά σφιχτό.Λόγω uccc παίξε με weak strength για να επωφεληθείς.Πειραματισμός χρειάζεται..:002:

Link to comment
Share on other sites

trcd παρα πολυ συσκολο να σου παιξει με 3, αν σε ενδιαφερει το spi σε πρωτη φαση αρχισε απο πανω προς τα κατω και δοκίμαζε τις δικες μου ρθυμίσεις http://img166.imageshack.us/my.php?image=a64info10wq.jpg.

σφηξε τσιτα το idle cycle limit από την αρχη.

επισης στις ιδιες ρυθμίσεις παιζε και με τα volt, δοκίμασε και το 2.6 - 2.7 και 2.8v να δει αν σταθεροποειτε σε αυτο.

Μη μπεις στη διλοσοφία οτι αφου δε παιζει με 2.8 δε θα παιζει με 2.6 ειναι uccc....

επισης ακουγετε οτι με tref 3632 πανε καπως καλυτερα τα uccc αλλα εγω δε μπορω να το επιβεβαιώσω το ίδιο και το αυτο μου κανει.

το tras σου το θεωρω σχεδον σίγουρο οτι θα παιξει με 7.

μη σε ανυσηχουν τοσο τα χαμηλοτερα MHZ κοιτα αυτο http://www.pctechnology.gr/vbull/vb/showpost.php?p=232874&postcount=124 και αυτο :)http://www.pctechnology.gr/vbull/vb/showpost.php?p=242875&postcount=133

λιγότερα MHZ ίδιο bandwidth πολύ καλύτερο spi.

εγω θα σου ελεγα το trcf να το αφησεις ως εχει, ειναι ηδη αρκετα χαλαρό, εγω μαιζω με 12...

γενικα κοιτα τα δικα μου timings και αρχισε να ριχνεις ενα - ενα (μη βαλεις απεθυειας τις δικες μου τιμες) μολις αρχιζει να μη γιενται σταθερο με καποιο πας στο επομενο.

επισης εχε υποψη το εξης,

μπορει ο συνδιασμος trc-trrd-twr-twd να τον βρεις να σου δουλευει με (πχ) 7-1-2-2, και να ειναι πιο γρηγορο απο το (πχ) 8-1-2-1

οπότε οπως καταλαβαινεις θα σου παρει αρκετες ωρες μεχρι να καταληξεις.

στο memtest παιξε με τεστ 5 και 10 με αρκετα loops να περναει το καθενα.

μπες σε safe mode και τρεχε απο εκει το spi παει πιο γρηγορα και οι διαφορες ειναι πιο μεγαλες διοτι δε τρεχει τιποτα απο πισω.

τρεζε παντε 3-4 sandra για να βλεπεις το bandwitdh σου.

δε μπορω να σκεφτω αλλα, εδω ειμαστε και αν "καιγεσε" εχουμε και msn :D

Link to comment
Share on other sites

Τελικα με αρκετες μαιμουδιες και αφου εριξα οσο μπορουσα τις ρυθμισεις, επεσα στο 28.500!!:080: :080:

Ευχαριστω παιδια για τις συμβουλες.

Πιστευετε οτι σε safe mode θα πηγαινα καλυτερα?Δυστυχως κολλουσε και ετρεχα το PI μονο σε κανονικο περιβαλλον (βεβαια ειχα ξηλωσει ολα τα περιτα προγραμματα).

http://briefcase.pathfinder.gr/download/535000

Link to comment
Share on other sites

εαν κολλούσε για οποιδήποτε λόγο τοτε δε μιλαμε για 100% stable

στο safe mode κερδιζεις τουλαχιστον 0,5secs εγω κερδιζω και παραπανω, αλλα εχω "περιποιημένο" συστημα.

memtest 5 & 10 τα περνας χωρίς λαθη? (μετα από αρκετα loops)

ξεχασα να σου πω, αν σε νοιαζει και το καλυτερο δυνατό spi πρεπει να εχεις και γρηγορο δίσκο...

η καλυτερη λύση ειναι σε μία φρεσκια εγκατασταση στο πρωτο partition ωστε να εκμεταλευεσε τη μεγιστη ταχυτητα του δισκου.

Link to comment
Share on other sites

εαν κολλούσε για οποιδήποτε λόγο τοτε δε μιλαμε για 100% stable

στο safe mode κερδιζεις τουλαχιστον 0,5secs εγω κερδιζω και παραπανω, αλλα εχω "περιποιημένο" συστημα.

memtest 5 & 10 τα περνας χωρίς λαθη? (μετα από αρκετα loops)

ξεχασα να σου πω, αν σε νοιαζει και το καλυτερο δυνατό spi πρεπει να εχεις και γρηγορο δίσκο...

η καλυτερη λύση ειναι σε μία φρεσκια εγκατασταση στο πρωτο partition ωστε να εκμεταλευεσε τη μεγιστη ταχυτητα του δισκου.

Δεν παω με στοχο να παιζω 3d games οταν με νοιαζουν τα βελτιστα benchs,Οποτε σιγουρα δεν ειναι 100% σταθερο και ουτε memtest δοκιμασα.

Link to comment
Share on other sites

δοκίμασε tras 5 - 6 και στη συνεχεια δοκίμασε το 3αρι στο trp επίσης όπως σου ειπε και ο deadlock7 βαλε DRAM drive strength ->weak

εαμ αντιμετωπίσεις πρόβλημα παιξε μεγαλωσε τα max async και pread preamble και μετα δοκίμασε να σφιξεις τα timings χανεις λίγο από αυτα αλλά κερδίζεις περισσότερα από τα timings αν καταφερεις να τα σφιξεις.

δοκιμασε επίσης με και 150 mem div. να πεσουν τα MHZ και μετα σφιξε κάργα.

το θεωρώ σίγουρο να σου παρει ενα 3 στο trp και ίσως ενα 3 στο trcp.

Link to comment
Share on other sites

από εδω και πέρα δυσκολα θα βλεπεις διαφορες, σου ειπα από safe mode θα δεις μεγαλύτερες.

παιξε με ενα 5 στο tras και με 1 στα trrd και trwt.

σε ζορίζω το ξερω, αλλα θα κερδισεις μερικα δεκατα ακόμα :D

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον εχεις τα "καινουργια" Infineon (BE-5/6, CE-5/6). Ισως να μπορεσεις να σφιξεις το row precharge σε 2. Τα πρωτα Infineon ανεβαιναν καλα με 2-3-2. Μετα χαλασε κατι στην παραγωγη και στα τελευταια το διορθωσαν. Παντως σε αυτα τα MHz κινουνται αν ειναι αυτα τα τσιπακια...

Αν ειναι Micron (πολυ χλωμο, καθως λιγα κομματια της OCZ φορεσαν micron) μπορεις να το δεις ανετα απο "πανω" απο τα spreaders. Εχουν μια ημικυκλικη εγκοπη

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.