Jump to content



2gb ram database


kbilly13

Recommended Posts

ειχα παντως την εντυπωση οτι με τα uccc θα επιανα κατι παραπανω, ηταν και ο λογος που πηρα τις συγκεκριμενες value......η παρτιδα ειναι 543

@outlaw πολυ χρησιμος ο πινακας

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 194
  • Created
  • Last Reply

ειδικά τώρα τελευταία μου φαίνεται ότι οι Kingston δεν πάνε τα αναμενόμενα σε ocing, παρόλο που χρησιμοποιούν μερικές φορές "ψαρωτικά" chips... uccc, MT -5B G, infineon...

Δοκίμασε να χαλαρώσεις τα υπόλοιπα στα default values, βάλε 3-3-3-8, μετά 3-4-4-8, και ξαναπροσπάθησε (αν έχεις όρεξη βέβαια)

(επίσης το cpuz καλά σου δείχνει τη συχνότητα μνημών, έτσι δουλεύουν οι dividers στους Α64 CPU/ )

Indiana, δες τα timings που ζήτησες (το ρεύμα εδώ είναι 2.73)

Gabriel, πολύ καλό το 2.5-3-2 στα 242 :023:

post-356-1442174298,0098_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γ' αυτές τι λετε?

http://www.hardshop.gr/shop/item.asp?itemid=3835&catid=171

η αυτες

http://www.overclockers.co.uk/acatalog/Ballistix_Kits.html

http://www.overclockers.co.uk/acatalog/Corsair_XMS.html ποιές απο corsair?

Θελω να παιζουν 1:1 στο συστημα μου (p4-3,2@3,9-4)και να ειναι min 500Mhz default

αλλες προτάσεις?

Link to comment
Share on other sites

πολύ ακριβές οι OCZ!

Oι Micron δεν ξέρω πως πάνε σε Intel

Oι corsair και οι Gskill φοράνε τα samsung uccc και έχουν εγγυημένα τα 250, είναι πιο φθηνές, αλλά και με πιο αργά timings - θα παίξουν στα 250 με 3-4-3...

εξαρτάται πόσα λεφτά θες να δώσεις - και να σε βοηθήσει κάποιος με Intel τι γίνεται. ή να ψάξεις λίγο...

Link to comment
Share on other sites

τελικά, όλες οι trancsend του πλαισιου είναι UCCC?

Πας σε ενα πλαισιο και βλεπεις.Οταν ειχα παρει εγω παντως ολα τα 1GB DIMM που ειχανε ηταν Samsung UCCC με σημαντικο παραγοντα οτι ειναι πανω σε brainpower pcb....

Link to comment
Share on other sites

Εγω ξαναλεω οτι δεν καταλαβαινω γιατι τρελλαινεστε με τις UCCC του πλαισιου???

Με τιμες 130 ευρω το GB (260 @ 2GB) ειναι τραγικα ακριβες...

Γιατι πανε τουλαχιστον σε μενα καλυτερα απο τα gskill HZ γιατι ακουνε τουλαχιστον στο ρευμα και εχεις για RMA το πλαισιο χτυπα ξυλο.

Παντως οχι φτηνα δεν ειναι αλλα δεν παιζουν κι ολας σαν φτηνα.....

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Να ρωτήσω και εγώ λίγο αυτούς με τα 2GB.

Παρατήρησα ότι για να είναι εφάμιλα των 1GB με 2-2-2-χ@250ΜΗz πρέπει να τρέχουν με 2,5-3-3-x@255 περίπου στα ίδια ΜΗz...

Στα παιχνίδια μόνο φαίνεται ο 'αέρας' τους;

Link to comment
Share on other sites

transcend απο πλαίσιο με uccc

uccc6tj.th.jpg

http://valid.x86-secret.com/show_oc?id=69412

Δεν ξερω αν φταιει ο διπυρηνος (παντως εκανα κι αλλα πραγματα οσο ετρεχα το pi) ή αν φταινε τα 64βιτ λειτουργικο... αλλα εχουμε 2,5 λεπτα διαφορα στις ιδιες ταχυτητες μνημης και επεξεργαστη...

Για ψαξου λιγο.

trtw =3, tref =3684 ειναι μερικα που ειδα με μια πρωτη ματια...

270pi1zy.th.png

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και εγώ λίγο αυτούς με τα 2GB.

Παρατήρησα ότι για να είναι εφάμιλα των 1GB με 2-2-2-χ@250ΜΗz πρέπει να τρέχουν με 2,5-3-3-x@255 περίπου στα ίδια ΜΗz...

Στα παιχνίδια μόνο φαίνεται ο 'αέρας' τους;

Βασικά μόνο αυτό που λές ο αέρας έιναι, για να στο πώ όπος το νιώθω εγώ, "αρπάγματα" γιατί με τα Gskill μου το 3.5κ unbuffered στα 260 με 3-4-3-7 δεν το έχω δεί ακόμα με τα 2*256 ΒΗ-5 @ 250+ 2-2-2-5.Η είναι bug ή δεν ξέρω τι ακριβώς παίζει. Πάντως η μεγάλη μνήμη έχει και αυτή άλλο αέρα. απο την στιγμή που δεν μπαίνει swap στην μέση και 3-4-4-8 να είσαι πάει καλα. Άσε που σε αποζημιώνουν τα 260+ MHz που πάνε τα περισσότερα κιτακια.

Δες εδώ single channel

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν φταιει ο διπυρηνος (παντως εκανα κι αλλα πραγματα οσο ετρεχα το pi) ή αν φταινε τα 64βιτ λειτουργικο... αλλα εχουμε 2,5 λεπτα διαφορα στις ιδιες ταχυτητες μνημης και επεξεργαστη...

Για ψαξου λιγο.

trtw =3, tref =3684 ειναι μερικα που ειδα με μια πρωτη ματια...

ίσως επειδή έτρεχα και άλλα ταυτοχρονα για να το ζορίσω να δω πως είναι να είναι η διαφορά στον χρόνο.

θα το κοιτάξω καποια στιγμή που θα έχω χρόνο μετα απο κανα format μιας και τα win Μου ειναι ψιλοβιασμένα

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.