Jump to content



2gb ram database


kbilly13

Recommended Posts

Παιδια επειδη κι εγω ψαχνομαι αυτον τον καιρο..εχουν τα ιδια τσιπακια οι ballistix Z503 με τις gskill HZ(Micron -5B D)?Τις πρωτες δεν τις βρισκω πουθενα απο Ελλαδα,ενω οι δευτερες τουλαχιστον υπαρχουν..

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 194
  • Created
  • Last Reply
Παιδια επειδη κι εγω ψαχνομαι αυτον τον καιρο..εχουν τα ιδια τσιπακια οι ballistix Z503 με τις gskill HZ(Micron -5B D)?Τις πρωτες δεν τις βρισκω πουθενα απο Ελλαδα,ενω οι δευτερες τουλαχιστον υπαρχουν..

τα g.skill έχουν uccc τσιπάκια πάνω.....

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι είναι το ανάποδο: οι δικές μου με 3-4-4 παίζουν μέχρι 285 όπου είναι και το όριο σε μένα, ανεξαρτήτως timmings. Με 3-4-3 μέχρι 265 περίπου. Το 4άρι δεν αλλάζει με καμία δυνατή ρύθμιση τόσο ψηλά.Αν δεις πιο πάνω παιδιά με τις ballistix παίζουν στα 270 με 3-3-3.

Και κάτι άλλο, έχει κανείς υπόψιν κανένα κιτάκι (2gb πάντα) που να 300ρίζει?Με όσο αξιοπρεπέστερα timmings γίνεται.

Ωραίος! :023:

Με πόσο ρεύμα? Ακούνε καθόλου σε σένα?

Εγώ τελικά μετά από πολλές δοκιμές βελτίωσα λίγο τα timings στα 272 όπου είναι και τα όρια τελικά (vmem=2.83)

2721tspi32m4lz.th.jpg

Λέτε με E6 Venice ή San diego να πήγαιναν καλύτερα?

Εμένα τουλάχιστον δεν ακούνε καθόλου από ρεύμα... Ίσα ίσα που παίζουν καλύτερα με χαμηλότερο vdimm. Τα 265/3-4-3 τα έχουν με 2.53, τα 275/-3-4-4 με 2.6-2.63 και τα 285/3-4-4 με 2.7.

Link to comment
Share on other sites

μετά από εξαντλητικές δοκιμές, είδα ότι τελικά το παραπάνω vmem βοηθάει στα "δευτερεύοντα" timings, και λίγο σε συχνότητα, και δεν είδα να έχουν πρόβλημα δουλεύοντας τες για λίγο καιρό με 2.83, αν και δεν αξίζει ιδιαίτερα

το "sweet spot" είναι σε μένα 2.63-2.73...

Αλλά ας μην το μονοπωλήσουμε το thread

Γράφτε ρε παιδιά και κανείς άλλος με άλλες μνήμες να δούμε τι γίνεται!

Μόνο Crucial και G.Skill παίζουν εδώ μέσα?

Για παράδειγμα αυτές που έχει το eshop στα 72 και 90 ευρώ έκαστη!, παίζουν καθόλου? τις έχει πάρει κανείς?

Link to comment
Share on other sites

Για παράδειγμα αυτές που έχει το eshop στα 72 και 90 ευρώ έκαστη!, παίζουν καθόλου? τις έχει πάρει κανείς?

Ναι ναι για αυτές με τα 72 που έχουν και lifetime εγγύηση πείτε, κανείς δεν τις έχει; :)

Link to comment
Share on other sites

2 x Kingston KVR400X64C3A με Samsung UCCC @ 220 MHz με 3-3-3-8-1Τ, 2.65v, μεχρι στιγμης, σε MSI K8N Diamond μαζι με εναν Athlon 64 x2 4400+ χωρις το παραμικρο προβλημα, θα ηθελα να μου πειτε και μια εκτιμηση για το που μπορω να τις φτασω απο δοκιμες που ισως εχει κανει και καποιος αλλος?

Link to comment
Share on other sites

Μόλις βρεις τα όρια με 3-3-3-8, βάλε 3-4-4-8 να δεις αν και πόσο παραπάνω θα πάνε...

και γενικά δεν θα χρειαστείς περισσότερο ρεύμα για να πάρεις τα μέγιστα.. άντε 2.70-2.75 το πολύ

Link to comment
Share on other sites

OCZ GX Gold PC3200 μέχρι στιγμής και με default παίζουν 238 με 2.5-3-3-8 / 1Τ.Σχετικά λίγα μου φαίνονται για τέτοιες μνήμες...

Με στρώσιμο λέτε να ανεβαίνουν καθόλου?Εσείς από πού τις πήρατε αυτές που πιάνουν 270άρια?Μήπως κάνω κάτι στραβά?Έχω DFI NF4 Ultra D με Opteron 146.

Link to comment
Share on other sites

2 x Kingston KVR400X64C3A με Samsung UCCC @ 220 MHz με 3-3-3-8-1Τ, 2.65v, μεχρι στιγμης, σε MSI K8N Diamond μαζι με εναν Athlon 64 x2 4400+ χωρις το παραμικρο προβλημα, θα ηθελα να μου πειτε και μια εκτιμηση για το που μπορω να τις φτασω απο δοκιμες που ισως εχει κανει και καποιος αλλος?

Αυτες οι μνημες ειναι kingston value ram και 2x1GB παιζουν 3-3-3-8-1T !!! :023:

Αυτα τα timings η μητρικη στα βλεπει στο auto ?

Αν μπορεις πες μου τι timings βλεπει το SPD.

Παιδια το 1Τ ποιο απο ολα τα latencies ειναι στο BIOS γιατι εγω στο auto με κατι αλλες μνημες 2x1GB εχω 2.5-4-4-8 ενω στο SPD βλεπει 2.5-3-3-8

Εφοσον στο SPD τις βλεπει 2.5-3-3-8 να δωσω αυτα τα timings manual ?

Απο οτι διαβασα λιγο οταν τις μνημες τις εχεις στο 1T ειναι παραγοντας ασταθειας και ειναι καλο για workstations ή servers να τις εχουμε στο 2T.

Τωρα για το Linux που δουλευω εγω θα το τσεκαρω με το system stability tester απο τον Darthmoul και με το memtest86+ αφου πειραματιστω με τα timings.

Link to comment
Share on other sites

Tελικώς έβαλα ένα άλλο bios και τις μνήμες στα πορτοκαλί slots και είμαι με 254@2.5-3-3-7 / 1Τ με 2.7V

Πολύ καλά..

Αν μπορείς πόσταρε και ένα spi32M, μαζί με το A64 tweaker

Δεν βλέπω φως όμως...

Mην ξεχνάτε τα Screenshots παιδιά!

Βοηθάνε πάρα πολύ και για εξαγωγή συμπερασμάτων αλλά και τους άλλους χρήστες που ψάχνονται για μνήμες και για timings!

Ειδικά από φθηνά 2*1gb , δεν έχουμε δει τίποτα ακόμα...

Link to comment
Share on other sites

Χμμ,μου το πετάει στα 254 με 2.5-3-3-8 το Spi32 (280FSB@9/10 Divider).Στα 251 με τα ίδια timings το έχει όμως (277@9/10),θα ποστάρω με τη πρώτη ευκαιρία.Επίσης βγάζει τα πάντα με 241 με 2.5-3-2-5 και πρέπει να έχει και άλλο λίγο (Δε μπορώ να το δοκιμάσω παραπάνω γιατί @2900 παίζω με 290FSB και 5/6 Divider).

Οι μνήμες έχουν Aeneon chips (Infineon) και οι μνήμες είναι όπως προανέφερα OCZ GX Gold.

Το παράδοξο είναι ότι αν δώσω παραπάνω τάση,τρελαίνονται και δεν αποκρίνονται ενώ με 2.5 εώς 2.7 V παίζουν μιά χαρά.Aπό burn in ό,τι και αν κάνω δε κερδίζουν τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

εξαιρετικά καλά!

δώσε και καμμιά πληροφορία όμως (μάρκα-chips vmem)

επίσης μιας και βγάζουμε ακριβώς ίδιο spi - 15χιλιοστά μόνο διαφορά! - με το σύστημα μου όπως στην "υπογραφή", σε τι συχνότητα και με ποιον cpu?

έτσι από περιέργεια... :002:

Link to comment
Share on other sites

Mετα απο trial and error αρκετων ημερων με τις kingston value του κιλου που εχω κατεληξα στα εξης συμπερασματα. Οι μνημες αυτες δεν αρεσκονται σε σφιχτα timings, συγκεκριμενα στα 200 mhz δεν μπορουσα να κανω καν ποστ με trp<3 και trcd<3, καταφερα να κατεβασω μονο το tras στο 7, ενω οταν κατεβασα το trc στο 10 και το trfc στο 12 μου ξεχαρβαλωθηκαν τα windows και μαλιστα χρειαστηκα παλι φορματ επειδη μου ετυχε να μη μπορω να κανω Login καθως μου ελεγε "you have to activate this copy of windows" και πατωντας ok μου ελεγε "this copy of windows is already activated" και μετα ξανα το ιδιο, σαν endless loop ενα πραγμα.Τα υπολοιπα settings ειναι trrd 2, twr 3, twtr 2, trtw 2, tref 1x1560, 1T, async latency 6, read preamble 5. Δεν εκανε ποστ με trtw<2, twtr<2. Με αυτα τα timings οι μνημες φτασανε στα 222 mhz, μετα αρχισανε τα πασης φυσεως ξεχαρβαλωματα των windows.

Αυτη τη στιγμη εχω φτασει στις εξης ρυθμισεις

fsb 280 mhz, cpu multiplier x9 (2520 mhz), memory divider 5/6 (235 mhz)

cas 3, trp 4, trcd 4, tras 9, trc 13, trfc 16, trrd 2, twr 3, twtr 2, trtw 2, tref 1x 2050, read preamble 5, async latency 6, 1T.

Να σημειωσω οτι δεν εχω σφαλματα πουθενα, χρησιμοποιω τα γνωστα spi, prime95, memtest86. Με tras 8 εχω σφαλματα στο prime95, αλλα επαιξα doom κανα 2ωρο χωρις κανενα προβλημα. Σκοπευω να τις δοκιμασω και παραπανω, απο μια προχειρη δοκιμη ποσταραν και μπηκαν στα ουιντοους με 245 και τα ιδια timings, αλλα ειχα σφαλμα στο 1ο λεπτο στο prime95, κανενα στο spi και το memtest.Για καποιον λογο που ειναι περαν της κατανοησης μου, το cpu-z αναφερει την ταχυτητα των μνημων σαν 229 mhz Και οχι σαν 235 που τη δειχνει το bios και που ειναι και το αναμενομενο με βαση τους πολλαπλασιασμους (280*5/6=235) vmem=2.75

Εχω και 2 screenshots apo cpu-z, Θα βαλω και spi kαι prime μολις φτασω στο τερμα της προσπαθειας μου να βρω τα τελικα τους ορια.

post-3556-1442174297,6719_thumb.jpg

post-3556-1442174297,74_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Παντως το cpuz εχει δικιο σχετικα με το που τρεχει η μνημη.Με τον 10x multiplier θα ηταν οι μνημες στα 233 με τον 9x ειναι στα 229 αμεσο ρολο στις μνημες παιζει ρολο η ταχυτητα του ΗΤΤ μαζι με τον multiplier.........

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.