Jump to content



2gb ram database


kbilly13

Recommended Posts

οτι καλύτερο μπόρεσα να κανω σημερα το πρωί, οι μνήμες βγαζουν μεχρι και 292 με 3-4-4-8 και τα timngs που ακολουθουν, (βγαζουν memtest, winmest) αλλά δε βγαινει spi υποθέτω λόγο cpu αφου στα 2840 και με διαιρέτη δε βγαζει spi.

edit

ειμαι ο μόνος ή από τους λίγους που εχουν tras 7 στα 270+? ή μου φαίνεται? ποιος άλλος εχει tras 7 και 270+ ???????

ξεχασα vot ειναι 2.6, τα 2.7 δεν κανουν καμία δοιαφορα και τα 2.8+ χειροτερευπυν τη κατασταση.

με 2.5 παει μεχρι 267 με τα παρακατω timings.

α και χωρίς εναν 80αρη να τα κρυώνει δε πάνε καθόλου... βασικα χωρίς ανεμηστήρα ζεματάνε!!!! μπορω να πω ότι από παοψη θερκοκρασίας συγκρίνονται με κατι BH5 που είχα δοκιμαστικά.

Γιατι ενω εισαι στα 270+ εχεις 7150 ενω εγω στα 265 εχω 7350??Παιζει ρολο το συνολικο oc του cpu??

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 194
  • Created
  • Last Reply

Σαφώς αν μιλάμε για Α64 με ενσωματωμένο memory controller (imc) παίζουν σημαντικό ρόλο τα Mhz.Υπάρχει η περίπτωση(όπως και οι ίδιοι καταλάβατε) με μεγαλύτερο oc στον επεξεργαστή και μνήμες χαμηλότερα από κάποιον άλλο να έχεις καλύτερο bandwidth.

Link to comment
Share on other sites

Πάνο με τις ίδιες ακριβώς ρυθμίσεις σε μνήμες κι επεξεργαστή παίρνω 6850 περίπου.Ποιά έκδοση S.Sandra έχεις?Μάλλον η διαφορά μας υφίσταται λόγω ότι εγώ έχω 4400+ με πυρήνα Toledo(τι άλλο άλλωστε),ο οποίος δίνει χαμηλότερο Unbuffered από τους Venice/Manchester.Oι μνήμες είναι οι g.skill ΗΖ και τώρα τις δοκιμάζω με ανεμιστήρι..

Link to comment
Share on other sites

Ξεφτιλα παιδες..

Δοκιμασα Super Pi με 3-4-3-7.

Πρωτο τεστ 28.625. Μετα 28.655. Τελος εβγαλε 28.609.

Με 2 βασικα timings και δεν επεσε ουτε 0,1.

Μονο στο sadra 2007 ειδα αλλαγη αλλα δεν προσεξα ποση διαφορα.Στις πιο χαμηλες ειδα 7463-7355.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Στράτο είσαι κάπως off topic θα έλεγα!Προσωπικά διαφορές δεν έχω δεί με κανένα απ'τα νέα bios της dfi.Aπ'το 623 και μετά όλα ίδια μου φαίνονται.Θα σου έλεγα να βάλεις το τελευταίο 0406 που είναι και official.Αν έχεις κάποια απορία μπορείς να μου στείλεις πμ ή άνοιξε νέο θέμα να σε βοηθήσουμε με τις μνήμες..;)

Link to comment
Share on other sites

Λοιποοοοοον,

με λίγο πειραματισμό

καταφεραμε να βγαλουμε τα μεγιστα απο CPU και RAM :)

με 15MHZ λιγοτερα στη RAM αλλά πολύ πιο σφιχτα timings και 2.8Volt

καταφεραμε να εχουμε το ιδιο sandra και να μεγαλώσω επιτελους το cpu μου στε (σχεδον) όρια του με αυτα τα volt.

a64info10wq.th.jpg

sandra19vt.th.jpg

spi35xk.th.jpg

πριν ειχα περιπου 31.7secs... και 31.109 με 2828 cpu και 282ram 4-4-4-8 χαλαρα timings.

ομολοφώ οτι αρχίζω να συμπαθώ πολυ τα στικακια μου :)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Ορίστε και τα δικά μου timings (2Χ1GB Transcend Samsung 546 UCCC):

timings11fl.jpg

Με mobo μια DFI LanParty UT Nf4 SLI-DR Expert και Bios 0406. DRAM voltage στα 2,67V.

Έχει κανείς άλλος τον ίδιο ή παρόμοιο συνδυασμό να μου προτείνει αλλαγές;

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.