Jump to content



2gb ram database


kbilly13

Recommended Posts

  • Replies 194
  • Created
  • Last Reply

Δικιο εχεις Σπυρο.Trcd ηθελα να πω!Το trtw=2 ειναι καθοριστικο για καλο Imc εχω καταλαβει.Προς το παρον εχω τεσταρει στα 260@2.5ν σταθερα.Θα ποσταρω αλλη φορα screenshot γιατι αυτες τις μερες ψαχνομαι με τον επεξεργαστη και δεν εχω χρονο γι'αυτες..

Link to comment
Share on other sites

Bάλε ένα tweaker indy.

έχω ποστάρει στην πρώτη σελίδα....αλλά σου δίνω πάλι το λινκ....

http://img412.imageshack.us/my.php?image=275032m5fk.jpg

τα mal και preamble μην τα λάβεις υπόψιν..... σε σένα θα είναι διαφορετικά....

να αναφέρω ότι αυτά για τις δικές μου μνήμες είναι πολύ σφιχτά και τα έχω χαλαρώσει για να είναι απόλυτα σταθερά.....

Link to comment
Share on other sites

@Ιndiana

Αν εξαιρέσουμε το tRAS = 6 , tRRD = 0 τα άλλα είναι ίδια.

@deadlock7

Τα 2.68V είναι το sweet spot τους γιατί με παραπάνω δεν κερδίζω ΜΗz και λιγότερο είμαι ασταθής.

To tRTW δεν ξέρω σίγουρα αν είναι θέμα IMC.

Αυτό που ξέρω είναι ότι έχει σχέση με πολλαπλασιαστή τουλάχιστον στα ΒΗ μου.Δηλαδή για 10x μπορώ να το έχω 1 έως και 270 1:1 που έχω δοκιμάσει αλλά με 11x θέλει 2 από τα 250 και πάνω 1:1, αλλιώς κολλάει πριν κάνει save το bios.

Aυτά με τον Venice 3200+ που είχα (10x) αλλά και με το San Diego τώρα (10x και 11x περίπτωση).

Δεν ξέρω με FX τι γίνεται αλλά τουλάχιστον στο extreme όσοι ποστάρουν το έχουν 2 σε μεγάλα clock και multi 11x+.

Link to comment
Share on other sites

Περιεργο αυτο με το ρευμα που λες.Οσοι διαβαζω στα διαφορα φορουμς φαινεται να κερδιζουν με χαμηλο vdimm,μαλλιστα τεχνικος της g.skill συνιστα μεχρι 2.35 για να κερδισεις περισσοτερα Mhz..

Εφτασες 270 ΒΗ με Trtw=1???Αυτο σιγουρα σημαινει καλος Imc!Κριμα που δεν τον εχεις ακομη.Οπως ανεφερα και στο dfi nf4 thread εχω προβλημα με τους πολ/στες κι εγω.Κατι δεν παει καλα με τους μονους-ζυγους.Οι δευτεροι φαινεται να πηγαινουν καλυτερα,αλλα δεν μπορω να καταλαβω τον λογο..:confused:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αγόρασα κι εγώ Transcend UCC.Είμαι ευχαριστημένος,αλλά θα ήμουν περισσότερο αν έβγαζαν Spi 32M στα 270Μhz..

Kαμία πρόταση για tweaking μπας και γίνει stable??

Παραθέτω μερικά αποτελέσματα από το Spi..

Spi 1M MAX Benchable 1:1 3-4-4-8 2,87V

spi1m2796mhz287v5hw.th.jpg

Spi 8M Max Stable 1:1 3-4-4-8 2,8V

spi8m270mhz28v0gj.th.jpg

Spi 32M Max Stable 1:1 3-4-4-8 2,8V

spi32m260mhz28v4kd.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

1)Aνεμιστηράς

2)Άλλαξε τα dimm μεταξύ τους. Άλλαξε και τα slots μήπως δεις διαφορά.

3)Τα DQS,DRAM strength άφησέ τα στα Auto,0.

4)Παίξε λίγο με τις τάσεις και δοκίμασε αυτά που λέει και ο deadlock.

Link to comment
Share on other sites

1)Aνεμιστηράς

2)Άλλαξε τα dimm μεταξύ τους. Άλλαξε και τα slots μήπως δεις διαφορά.

3)Τα DQS,DRAM strength άφησέ τα στα Auto,0.

4)Παίξε λίγο με τις τάσεις και δοκίμασε αυτά που λέει και ο deadlock.

1)Δεν έχω βάλει γιατί έτσι κι αλλιώς μέχρι και 3V που έδωσα,απλά χλιαρά είναι...

2)Τώρα τα έχω στα πορτοκαλί.Θα δω και στα κίτρινα μπας και αλλάξει τπτ..

3)Default τα έχω..δεν τα έχω πειράξει..

4)Τάσεις έχω δοκιμάσει από 2,6 μέχρι και 3V.Χαμηλά παίζουν με 2,66-2,7V και ψηλά με 2,77-2,8V.Aπό εκεί και πάνω δεν βοηθάει η αύξηση..Και με διαιρέτες έχω δοκιμάσει..Τα ίδια πάνε..Ευτυχώς ο Opty έχει καλό IMC..:)

Link to comment
Share on other sites

Αυτες ειναι οι ρυθμισεις που εχω τωρα στον Opteron με τα transcend.Kαλα ειναι τα σφιχτα timings και τα 32Μ αλλα μονο το πολυωρο gaming ή αν βγαζει για 4-5 ωρες looping στο 3DMark 06.Kατα τα αλλα να παιξουν τα twtr trtw 1 2 σταθερα σε uccc ειναι κομματακι δυσκολο.Ακομα ψαχνοντας αρκετες ωρες τα Drive Strengh στα δικα μου τους αρεσει το 8 2 τελικα και μετα ακολουθει το 7 3.Ακομα αν κολαει πριν κανει save το BIOS ειναι προβλημα MAL/Read Preamble θελουν χαλαρωμα.

currentts0vg.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

Thor δοκίμασε ένα με 1:1 αν έχεις χρόνο στα 260 που είσαι.

Λογικά θα παίζουν όπως είναι τα δικά μου timings.

Δηλαδή το tRFC = 12 από 14

και φυσικά πιο σφιχτός ο imc με 7ΜΑL και Read 4.5-5. Ιdle Cycle limit γιατί 256?

Link to comment
Share on other sites

Φυσικα και παιζουνε και διπλα 32Μ βγαζουνε αλλα δοκιμασες να παιξεις oblivion ποτε με idle cycle 16 και 7 12,ασε τι γινεται με το FEAR στο maximum ουτε 2 ωρες δεν καταφερα να παιξω ετσι.Το θεμα για μενα μια και ειναι το συστημα που παιζω ειναι η απολυτη 3D σταθεροτητα.7ΜAL και 4.5 στα 312ΗΤΤ ουτε με θαυμα δε περναει ετσι το Save BIOS.To 10 ειναι απαραιτητο για τα 312 το 6.5 μπορει να γινει 5.5 αλλα ειναι ποιο ασταθες και για κατι δευτερολεπτα στο 32Μ δεν ασχολουμαι.Στα 260 1:1 παει με 7 4.5 αλλα ποιο το νοημα?

Link to comment
Share on other sites

Όχι ρε συ δε με κατάλαβες. Τα 7 και 4.5 είναι στα 260 με 11x.

Μια χαρά τα είπες. Για την ώρα σε 3D έβαλα λούπες το 3d mark 05 και κανένα πρόβλημα.

Αλλά αν είναι έτσι θα δώσω αυτό το τσικ παραπάνω.

Επομένως αυτό που μου λες και θα δείξει στο δικό μου σύστημα είναι το idle και το tRFC μήπως τα ξεσφίξω αν δω κάποιο πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Σήμερα πήρα κι εγώ τις δικές μου 2x1GB UCCC 546 (Transcend από Πλαίσιο)

και είναι SuperPI 32M stable 3-4-7-3 @250 με 2.6V

στον 3700+ (παίζει 2750 με default 1.36V).

Απροβλημάτιστα loop και στο 3DMark05.

Σκέφτομαι να ανέβω λίγο πιο πάνω, να δω πόσο ψηλά μπορώ να ανέβω χωρίς extra τάση στο CPU

(stable φυσικά)

drive strength τι να δοκιμάσω? είδα ThorLite προτείνεις 8/2 7/3 8/5

edit:

p.s. είδα ότι υπήρχαν και Transcend 1GB στα 333 με UCCC αλλά δεν θυμάμαι παρτίδα.

Με αναφερόμενα timings 2.5-3-3

Φαντάζομαι ότι θα παίζουν όπως όλα τα UCCC?

(αν και είναι κομμάτι ακριβότερα)

Link to comment
Share on other sites

p.s. είδα ότι υπήρχαν και Transcend 1GB στα 333 με UCCC αλλά δεν θυμάμαι παρτίδα.

Με αναφερόμενα timings 2.5-3-3

Φαντάζομαι ότι θα παίζουν όπως όλα τα UCCC?

(αν και είναι κομμάτι ακριβότερα)

πιθανον να είναι και έτσι γιατι το spd των ddr 400 τα δίνει και cas 2.5 στα 333

βεβαια δεν είναι σίγουρο

Link to comment
Share on other sites

και ενα screenshot του Tweaker.

Οποιαδήποτε συμβουλή / υπόδειξη δεκτη!

tweaker13un.th.png

Kοίτα παραπάνω αλλά εν ολίγοις μπορείς να (πάντα τεστάρεις με memetest):

1)tRC = 7

2)tRFC = 12-14

3)tRTW = 3

4)tREF = 166/1.5us

5)Read Write Queue Bypass = 16

6)Bypass Max = 8

7)Drive Strength = Normal (βάλε αuto/auto/auto/0 στα drive + dqs)

Link to comment
Share on other sites

μετά από πολλές ώρες δοκιμαων αυτό ειναι οτι καλύτερο μπορεσα να βγαλψ για cpu + ram μαζι,

συνολικα εχασα 70Mhz από πριν αλλα πριν τις μνημες τις δούλευα στα >200... οπότε ειμαστε πολύ καλύτερα

post-923-1442174366,5036_thumb.jpg

post-923-1442174366,5555_thumb.jpg

post-923-1442174366,5884_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

οτι καλύτερο μπόρεσα να κανω σημερα το πρωί, οι μνήμες βγαζουν μεχρι και 292 με 3-4-4-8 και τα timngs που ακολουθουν, (βγαζουν memtest, winmest) αλλά δε βγαινει spi υποθέτω λόγο cpu αφου στα 2840 και με διαιρέτη δε βγαζει spi.

edit

ειμαι ο μόνος ή από τους λίγους που εχουν tras 7 στα 270+? ή μου φαίνεται? ποιος άλλος εχει tras 7 και 270+ ???????

ξεχασα vot ειναι 2.6, τα 2.7 δεν κανουν καμία δοιαφορα και τα 2.8+ χειροτερευπυν τη κατασταση.

με 2.5 παει μεχρι 267 με τα παρακατω timings.

α και χωρίς εναν 80αρη να τα κρυώνει δε πάνε καθόλου... βασικα χωρίς ανεμηστήρα ζεματάνε!!!! μπορω να πω ότι από παοψη θερκοκρασίας συγκρίνονται με κατι BH5 που είχα δοκιμαστικά.

post-923-1442174366,7539_thumb.jpg

post-923-1442174366,7986_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.