Jump to content



2gb ram database


kbilly13

Recommended Posts

  • Replies 194
  • Created
  • Last Reply
Tα transcend του πλαισιου με τον 170 μου......

untitledtr4ap.th.jpg

SuperPi 32M εδω...

γμτ, αλλαξα στο πλαισιο τα trancend tccc στα νεα με uccc (2*1GB) αλλα και παλι δεν πανε ψηλα, στα 220 εχω μπλε οθονες.

Δοκιμασα και αλλο cpu αλλα παλι τα ιδια.

Στην Asus A8V παντα.

Και 2.8V να βαλω δεν φαινεται διαφορα.

Επεσα σε μπανανες uccc? φταιει η μητρικη?

Δεν καιγομαι, αλλα αμα οι αλλοι λενε 250 και 270, μου φαινεται περιεργο εμενα να κολλανε στα 220

Link to comment
Share on other sites

Εμένα τα trascend στην 754 Αlbatron NForce4-4X, πάνε μαζί 280 @2.8V, 3-4-4-8, 2T, ενώ με 1Τ δεν πάνε βήμα, νομίζω ούτε 230. Στην Αsus Κ8S-MX που είχαν πριν, στα 245 πήγαιναν με 3-3-3-8, 1Τ, στα 250 που τερμάτιζε το bios ήθελαν 3-4-4-8. Σε μια ΖΝF3-250 πάντως δούλεψαν 285 σταθερά, με 2.7V 3-4-4-8 και αν θυμάμαι καλά 1Τ. Πάντα με έναν Newcastle 3000+. Συνεπώς η μητρική παίζει σημαντικό ρόλο.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια εχει δοκιμασει κανεις kingston value 2χ1gb σε dfi nf4 939?

Στο e-shop λεει οτι ειναι ασυμβατες και στο site της kingston ειδικα value&dfi ultra-d λεει οτι ειναι συμβατες.Δεν με ενδιαφερει το τι τσιπ φορανε.

Link to comment
Share on other sites

είναι πάρα πολύ καλή αγορά ειδικά τώρα που έπεσαν στα 170! ευρώ, και ανεβαίνουν εύκολα και χωρίς ρεύμα - όχι με τα καλύτερα timings βέβαια, αλλά δεν μπορείς να τα έχεις όλα..

έχουν και brainpower pcb! (το ίδιο που έχουν για παράδειγμα οι G.Skill HZ ddr/500...)

και θα παίζουν και με την dfi... ;)

Link to comment
Share on other sites

γμτ, αλλαξα στο πλαισιο τα trancend tccc στα νεα με uccc (2*1GB) αλλα και παλι δεν πανε ψηλα, στα 220 εχω μπλε οθονες.

Δοκιμασα και αλλο cpu αλλα παλι τα ιδια.

Στην Asus A8V παντα.

Και 2.8V να βαλω δεν φαινεται διαφορα.

Επεσα σε μπανανες uccc? φταιει η μητρικη?

Δεν καιγομαι, αλλα αμα οι αλλοι λενε 250 και 270, μου φαινεται περιεργο εμενα να κολλανε στα 220

Πιθανον να φταιει η A8V καθως τα BIOS της Asus εχουν ενα προβλημα με το 1Τ,ισως ειναι και ο επεξεργαστης εμενα τα UCCC ειναι 0537 week.......

Link to comment
Share on other sites

546 ειναι οι δικιες μου (week)...

Δεν εχω προλαβει να τις τεσταρω ακομα.Μπορειτε να μου γραψετε τις ρυθμισεις στην dfi για να ανεβουν 250+ ?

Πατα την εικονα απο τα timings λιγο παραπανω στο Quote του sakattack post 64#.Aπο ταση βλεπεις τα δικα μου θελουν γυρω στα 2.8 με 2.85.To tref που δε φαινεται ειναι το 3684 στο BIOS της DFI τα strengh 7/3 τα εχω εγω.......

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω έξω στα forum για πρόβλημα με 3D για πάνω από 260 αν δεν κάνω λάθος.

Επειδή βλέπω για Transcend UCCC για μηχανάκι φίλου θέλω να μου πείτε που είναι σταθερές.

Με νοιάζει αν παίζουν στα 240 περίπου με 3-3-3-x γιατί είδα μέχρι 260 του Τhorlite και 270 του dimitris74 αν δεν κάνω λάθος με 3-4-4-x.

Α και πόσο ρευματάκι + αν τις ψύχετε...

Έχω την εντύπωση πάντως πως καλύτερα είναι να ρίξετε χαμηλά,όσο πάει, το ρεύμα + fan από πάνω και θα δείτε διαφορές...

Link to comment
Share on other sites

Για τις μνημες που προσφατα αγορασα και ανεφερα πιο πανω να πω οτι με ευκολια πηγαν 265 8-4-4-3.240 πηγαν παντως με 8-3-3-3.Παρα πανω να ειμαι ειλικρινης δεν δοκιμασα.

Απορω με τις μνημες σου ρε Σακη.Κατι αλλο θα παιζει.

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω έξω στα forum για πρόβλημα με 3D για πάνω από 260 αν δεν κάνω λάθος.

Επειδή βλέπω για Transcend UCCC για μηχανάκι φίλου θέλω να μου πείτε που είναι σταθερές.

Με νοιάζει αν παίζουν στα 240 περίπου με 3-3-3-x γιατί είδα μέχρι 260 του Τhorlite και 270 του dimitris74 αν δεν κάνω λάθος με 3-4-4-x.

Α και πόσο ρευματάκι + αν τις ψύχετε...

Έχω την εντύπωση πάντως πως καλύτερα είναι να ρίξετε χαμηλά,όσο πάει, το ρεύμα + fan από πάνω και θα δείτε διαφορές...

Eγω εχω ενα 92αρι enermax απο πανω τους.Με τον 4400+ με 3.0V τρεχανε στα 270 με 3-3-3-8.Με τον Opteron τα εχω παει μεχρι 270 3.4-3-8 2.88V 3-3-3-8 δε ν πανε με τον Opteron.Οι μνημες πρεπει να πανε και παρανω αλλα δε εχω τεσταρει δεν εχει χρειαστει....

Link to comment
Share on other sites

τα συγκεκριμενα δεν τα έχω πια, εχω βάλει δύο γνήσια samsung uccc που είναι στα 270 παλι, 3-4-3-8. volt δεν ξέρω, πιθανόν να είναι 2.7 μιας και η asrock εχει normal και high τιμές. απο ψύξη δεν έχω βάλει τίποτα εξτρά επάνω στις μνήμες, απλά το κουτί μου έχει 2 12αρηδες εναν μπροστα και εναν πίσω να βγαζει.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία και 3D εκεί αφού δεν διευκρινίσατε.

Είναι κελεπούρι για την τιμή τους πάντως...

Γενικά η Transcend είναι σε μεγάλη εκτίμηση από εμένα.

Χαρακτηριστικά έχω βρει (στο Πλαίσιο πάντα) ΒΗ-6,UCCC και Jetram τσιπάκια τους.

Μάλιστα τα τελευταία ήταν και σε 512άρια που έπαιζαν 1Τ σε Nforce-2 και άκουγαν το ρεύμα.

Link to comment
Share on other sites

γμτ, αλλαξα στο πλαισιο τα trancend tccc στα νεα με uccc (2*1GB) αλλα και παλι δεν πανε ψηλα, στα 220 εχω μπλε οθονες.

Δοκιμασα και αλλο cpu αλλα παλι τα ιδια.

Στην Asus A8V παντα.

Και 2.8V να βαλω δεν φαινεται διαφορα.

Επεσα σε μπανανες uccc? φταιει η μητρικη?

Δεν καιγομαι, αλλα αμα οι αλλοι λενε 250 και 270, μου φαινεται περιεργο εμενα να κολλανε στα 220

Φίλε είχα και εγώ πρόβλημα με Asus A8V Deluxe και Samsung UCCC ic's (G.Skill HZ). Απλά δεν αρέσει στη μητρική αυτά τα ic's. Ούτε και TCCD αγαπάει. Το βεβαίωσε και ο G.Skill Technician, Asus+UCCC no go.

Γράφω στην Αsus και να η απάντηση:

Thank you for contacting ASUS Customer Service.

My name is ZYC, and I would be assisting you today.

For bios version , you can try with 1014 .

for the ram issue , sir , those high-speed ram mainly works on NF4 chipset board ,

not special for VIA KT800Pro ,

on VIA KT800Pro board ,the ram can not work same way like on NF4 boards .

if you want to overclocking to higher , please run ram in ASYNC mode .

i have tested with UCCC memory from Samsung on A8V deluxe ,

when timing is set to 3-4-4-8 mode , and set to 2T command enabled mode ,

the ram can run SNYC with CPU about at 267MHZ mode ,that means DDR533 ,

if changing to 1T command mode , it will be DDR480 only .

Don't compare your system with the NF4 , the new ram always designed for NF4 platform .

Thank you for using ASUS products and services!

If you have any problem about our products, you can visit our support site below to search the solution at the first time

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.