Jump to content



Giga, Asus, DFI και τα λοιπά - Αξιοπιστία και overclocking


Nos-Dio

Recommended Posts

δεν ξερω ποσοι απο εσας θα παρουν τελικα DFI αλλα σημερα πηγα πλαισιο να παρω την Ασους και εμεινα μλκας...Κοιταζα καθε μερα το site για να δω ποτε θα φερουν και χθες την ειδα!!!Λεω αυριο που θα κατεβω για το κουτι θα την τσιμπησω και μολις παω πλαισιο δεν βλεπω τιποτα και λεω μεσα μου(οπως ολοι οι αλλοι την εβαλαν στο site αλλα δεν την εφεραν)ΑΜ ΔΕ!!Ρωταω την πωλητρια και μου λεει:Ηρθαν σημερα 5 και εφυγαν απο Δευτερα παλι!!!!! :-O

Τελικα πηρα το τελευταιο κομματι απο το πλαισιο νεου ψυχικου...μου ειπε εκει ο πωλητης οτι ηρθαν 17 συνολικα σε ολα τα πλαισιο και εχουν φυγει!!!

ΚΑΙ ΣΑΣ ΡΩΤΑΩ!!ΑΝ ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΜΕΙΣ ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ???:p :P :p :P :hehe: :hehe: :hehe:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 416
  • Created
  • Last Reply

Ξερεις τι μαλλον θα βγεις λαθος γιατι δεν ενδιαφερομαι για το overclocking πια οποτε την δουλεια μου και καμποσο o/c θα την κανω μια χαρα με το ασους.Κατα την γνωμη μου πολυ καλυτερα απο το dfi...την δευτερα θα παω να παρω cpu μαλλον οποτε θα δουμε πως θα παει το ασους!:)

Link to comment
Share on other sites

το dfi για μένα, αξίζει να το πάρει κάποιος που θα το εκμεταλλευτεί...

π.χ. extreme ψύξη, κορυφαίο τροφοδοτικό, μνήμες , έξτρα ψυκτράκια, ανεμιστήρες κτλ κτλ...

κατά τα άλλα δεν νομίζω να υπερτερεί πουθενά, για έναν normal user - "normal" ocer, εξάλλου για αυτούς που προτιμούν άλλες μάρκες, υπάρχουν πολύ καλές λύσεις...

μην τα ισοπεδώνουμε όλα!

από και και πέρα βέβαια, αρκεί να αντέχει και σε extreme συνθήκες -

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Nos-Dio

Ξερεις τι μαλλον θα βγεις λαθος γιατι δεν ενδιαφερομαι για το overclocking πια οποτε την δουλεια μου και καμποσο o/c θα την κανω μια χαρα με το ασους.Κατα την γνωμη μου πολυ καλυτερα απο το dfi...την δευτερα θα παω να παρω cpu μαλλον οποτε θα δουμε πως θα παει το ασους!:)

may the nforce be with you!

Link to comment
Share on other sites

τοσο χαλια ε....ανυπομονω να την δοκιμασω γιατι δεν το πιστευω...

ωστοσο και ετσι να ειναι παντα το απλο boot ειναι καλυτερο απο το cold boot και ειδικα οταν εχεις rma πλαισιου :D

Link to comment
Share on other sites

σορυ κιολας αλλα cold boot η dfi δεν εχει. η εποχες nf2 εχει ξεχαστη. απλα να σε αναφερο οτι ξεκιναο το μηχανημα μου με 260htt και πανω εξαρτατε τον διαιρετη που εχω αφηση απο την προηγουμενη. 3.6v dimm 1.84 vcore και 3.3 γραμη σχεδον 3.9 η μητρικη εχει ξεκινησει με οτι και αν την εχω κανει οτι λαθος ρυθμησει και αν εχω βαλει και με 2volt και τρελα htt και οτι νανε απλα ποσταρη μπορει να μην σε αφηνη να ξεκινεισεις αν την εχεις βαλει τρελα πραγματα. αλλα ποσταρη παντα

Link to comment
Share on other sites

οκ παιδια μην το κανουμε σαν το thread με την gigabyte και τον bill...

Αν εχετε κατι να μου πειτε για την μητρικη που πηρα που θα πρεπει να προσεξω ειμαι ολος αυτια απο εκει και περα...τα εχουμε ξαναπει...Οποιος γουσταρει να βαλει πανω τα παγακια ας παρει dfi να ριξει 60000 βολτ,εγω θα βαλω XP-120 και εναν φαν 19 db και τα ξεχναω λεμε...Τωρα 250 fsb πιστευω τα εχει...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Nos-Dio

τοσο χαλια ε....ανυπομονω να την δοκιμασω γιατι δεν το πιστευω...

ωστοσο και ετσι να ειναι παντα το απλο boot ειναι καλυτερο απο το cold boot και ειδικα οταν εχεις rma πλαισιου :D

Τα έχουμε πει σε άλλο thread για την Asus. Καλή τύχη και κοίτα να βάλεις όσο πιο τελευταίο BIOS μπορείς γιατί είναι μάλλον απίθανο να φταίει μόνο η μητρική που βρίσκει τοίχο χαμηλά.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από tristeno

Τα έχουμε πει σε άλλο thread για την Asus. Καλή τύχη και κοίτα να βάλεις όσο πιο τελευταίο BIOS μπορείς γιατί είναι μάλλον απίθανο να φταίει μόνο η μητρική που βρίσκει τοίχο χαμηλά.

ok thx,θα το κοιταξω,ειδα εχει βγει 103 βετα!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δε κατάλαβα τη λογική το DFI είναι για extreme o/c, για πιο normal καταστάσεις ας πάρουμε κάτι άλλο. Τα ίδια λεφτά δε κάνουν ή μήπως δεν έχει auto και default το DFI; Σε 754 σε όλους τους γνωστούς DFI προτείνω για αξιοπιστία, ποιότητα κατασκευής (και όμως) και συμβατότητα μνημών. Ειδικά για το τελευταίο, που και χαρτόνια με ζωγραφιστά τσιπάκια στα dimm να βάλεις η μητρική post-άρει.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από chroma

Εγώ δε κατάλαβα τη λογική το DFI είναι για extreme o/c, για πιο normal καταστάσεις ας πάρουμε κάτι άλλο. Τα ίδια λεφτά δε κάνουν ή μήπως δεν έχει auto και default το DFI; Σε 754 σε όλους τους γνωστούς DFI προτείνω για αξιοπιστία, ποιότητα κατασκευής (και όμως) και συμβατότητα μνημών. Ειδικά για το τελευταίο, που και χαρτόνια με ζωγραφιστά τσιπάκια στα dimm να βάλεις η μητρική post-άρει.

:T: σωστός, από την στιγμή που κάνει τα ίδια φράγκα με τις άλλες (η 754 συγκεκριμένα), δε βρίσκω το λόγο να πάρεις κάτι άλλο).
Link to comment
Share on other sites

ας κλείσουν λοιπόν όλες οι άλλες εταιρείες, αφού μονο η dfi υπάρχει!

οι "γνώστες" παίρνουν μόνο dfi!

αλλά και οι μη "γνώστες", και αυτοί που δεν ξέρουν-ασχολούνται με ocing, dfi να πάρουν!

ποιος νοιάζεται για τις προσωπικές προτιμήσεις-εκτιμήσεις του καθενός?

όλοι οι άλλοι δεν ξέρουν !

μόνο η dfi υπάρχει!

τα ισοπεδώσατε όλα... :(

ή μου φαίνεται?...

και ας μου εξηγήσει κάποιος γιατί είναι καλύteρη η dfi, από μία Εpox, asus, msi, abit, giga, κτλ από τη στιγμή που δουλέυει default ή δεν πάει για "τρελλό" ocing?

και το πολύ ocing όμως, θέλει και πολλές προυποθέσεις, ρίσκο, φράγκα κτλ κτλ - δεν είναι μόνο θέμα μητρικής

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από enduracell

:T: σωστός, από την στιγμή που κάνει τα ίδια φράγκα με τις άλλες (η 754 συγκεκριμένα), δε βρίσκω το λόγο να πάρεις κάτι άλλο).

κιομος γιαννικο υπαρχη λογος. και ο λογος ειναι να μην την λενε dfi;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από kbilly13

ας κλείσουν λοιπόν όλες οι άλλες εταιρείες, αφού μονο η dfi υπάρχει!

οι "γνώστες" παίρνουν μόνο dfi!

αλλά και οι μη "γνώστες", και αυτοί που δεν ξέρουν-ασχολούνται με ocing, dfi να πάρουν!

ποιος νοιάζεται για τις προσωπικές προτιμήσεις-εκτιμήσεις του καθενός?

όλοι οι άλλοι δεν ξέρουν !

μόνο η dfi υπάρχει!

τα ισοπεδώσατε όλα... :(

ή μου φαίνεται?...

και ας μου εξηγήσει κάποιος γιατί είναι καλύteρη η dfi, από μία Εpox, asus, msi, abit, giga, κτλ από τη στιγμή που δουλέυει default ή δεν πάει για "τρελλό" ocing?

και το πολύ ocing όμως, θέλει και πολλές προυποθέσεις, ρίσκο, φράγκα κτλ κτλ - δεν είναι μόνο θέμα μητρικής

Κοιτα ειναι χομπυ...ειναι απλο...αυτη την στιγμη μπορεις να παρεις 1 gb kit TCCD η 2gb Kit του κιλου στα ιδια λεφτα σχεδον...εγω θα επαιρνα το δευτερο και ας μην εκανε οβερκλοκ..

Το pc with tccd θα εσπερνε στα μετρητικα και το δικο μου θα ηταν πισω...στο wow ομως στο PVP 50 Vs 50 δεν θα μασουσε μια ενω αλλος θα το εβλεπε το κολληματακι λογω μνημης...τι να το κανω εγω το μετρητικο και τους 100% JAPAN capasitors αμα μου σκασει και κατα συνεπεια μου τα σπασει και περιμενω μερες για να παιξω το game ..και θα μου πεις ενταξει ρε φιλε αυτο μπορει να γινει και στο ασους.Σιγουρα μπορει να γινει αν και δεν νομιζω αφου εδω αντεξε τον πρεσκοτ που εκαιγαν τα πυκνωτακια,οταν γινει ομως σε μια ωρα εχω αλλη πισω.

Stay tuned,την δευτερα καλως εχωντων των πραγματων θα δουμε και τι λεει η μουφα της ασους..

Και να πω και κατι αλλο εντελως προσωπικο:Εγω με το που ξερω οτι το συστημα εχει μεσα DFI η MSI πχ ξενερωνω(ειναι κολλημα αυτο δικο μου) αλλα ξερω ανθρωπο που εχει 2 δωματια γεματα κουτες...κουτες με μητρικες!...Ποια ειναι η καλυτερη μητρικη Κυριε Γιωργο???...ABIT...μου ειπε.Απλα για την ιστορια!

Link to comment
Share on other sites

Σορρυ ρε ΝΟΣ που επεμβαινω αλλα νομιζω οτι εχει ενα δικιο.

Προκειται να γινει ομαδικη αγορα σωστα? Γιατι δηλαδη αυτος που θα κανει την ομαδικη θα πρεπει να κατσει να διαβασει οτι "*******" γραφεται απο τον καθενα για να βγαλει τελικα συμπερασμα τι θα πρεπει να παραγγειλει. Ο spc που αν δεν κανω λαθος αυτος ειναι που θα κανει την παραγγελια, κανει μια εξυπηρετηση κι εσεις την "μαματε" με λιγα λογια. Και αν, λεμε, αν παραγγειλει μια ή δυο παραπανω μητρικες τι θα κανει? απο που θα τα βρει τα λεφτα? απο την τσεπη του θα τα βαλει?

Και για ν'απαντησω και στον kbilly:

Η DFI για μενα οχι απλα ειναι μητρικη σταθμος για το 754 αλλα και κατι παραπανω. Εκει που ΤΙΠΟΤΑ απολυτως δεν επαιζε σωστα, και μιλαω για καταστασεις o/c ηρθε και Γ@ΜΗΣΕ τους παντες και τα παντα. Και μαγκια της που το εκανε. Ας πουλαει η gigabyte και η MSI και η Asus σε τριτους κατασκευαστες, αλλα μην μου βγαζουν μητρικες που μπαινεις στο BIOS και επιλεγεις 10% auto overclocking. Δηλαδη ΕΛΕΟΣ. Αυτοι πανε απο το κακο στο χειροτερο. Αν δεν μπορεις να βγαλεις ενα σωστο προϊον απο την αρχη, μην το βγαζεις και καθολου. Θα σου πω για την Asus Α8V που ειχα. Ολες τις επιλογες για o/c μεσα στο BIOS και 2.8 Volt για τις μνημες. Η μητρικη ειχε ΠΑΝΤΟΥ OVP, και σαν να μην εφτανε αυτο, απο μια εκδοση BIOS και μετα(νομιζω 1008) κατεβασε και τις τασεις που πηγαιναν στην CPU πιο κατω (απο 1.85ΜΑΧ, το πηγε στο 1.75).Ε, αυτην την εταιρια ουτε να την φτυσω ξανα, οχι να αγορασω και προϊον της.

Επαναλαμβανω μιλαω για καταστασεις o/c το ΟΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΜΑΣ ΑΠΑΣΧΟΛΕΙ ή κανω λαθος? Ειδαλλως, τι κανουμε εδω περα? απλα συζηταμε για το ποσο ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ να φτασει ενας A64 3500+ αν δεν τον τρεχαμε στα default?

Ελπιζω να εγινα κατανοητος...

Φιλικα Jax

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.