Jump to content



Giga, Asus, DFI και τα λοιπά - Αξιοπιστία και overclocking


Nos-Dio

Recommended Posts

δεν λεω βγηκα οφτοπικ προσωπικα απλα 2-3 ποστ ειναι και σε αλλα θρεντς βγαινουν καποιοι οφ τοπικ δεν τρεχει και τιποτα,χαλαρα!Θα την εκοβα την συζητηση ουτως η αλλως...Σορυ(!) για το οφ τοπικ απλα δεν θελω κανενα να μου λεει τιποτα,γνωριζω ποτε ειμαι φαουλ και ποτε οχι.Αυτα απο μενα και τα λεμε σε αλλο θρεντ μπας και παει το ασους για το DFI συμφωνω οτι θα σπερνει απο o/c και σιγουρα αξιζει η αγορα του απο καποιον που θα το χρησιμοποιησει!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 416
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από jax7480 [Σήμερα, στις 04:14]

Ας πουλαει η gigabyte και η MSI και η Asus σε τριτους κατασκευαστες, αλλα μην μου βγαζουν μητρικες που μπαινεις στο BIOS και επιλεγεις 10% auto overclocking. Δηλαδη ΕΛΕΟΣ. Αυτοι πανε απο το κακο στο χειροτερο. Αν δεν μπορεις να βγαλεις ενα σωστο προϊον απο την αρχη, μην το βγαζεις και καθολου.

Επαναλαμβανω μιλαω για καταστασεις o/c το ΟΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΜΑΣ ΑΠΑΣΧΟΛΕΙ ή κανω λαθος?

Φιλικα Jax

η παραπληροφόρηση η ίδια!

μιας και έχω τη Giga, δεν κάνει o/c ε?

τα 9*291 1:1, (με τον 3200) δεν είναι ο/c ε? (μιλάω για ΠΡΙΝ το mod... )

δεν έχει επιλογές στο bios? δεν το έχεις δει...

ότι μνήμη και να έβαλα πάνω όχι μόνο δεν έπαιξε, αλλά έχει "απογειωθεί"...

stable? μικρή η λέξη.... εξοπλισμός? τιμή? ποιότητα? που το είδες το "από κακό στο χειρότερο"??

και σε καμμία περίπτωση δεν δέχομαι ότι ήρθε η dfi και τα γ@μ%σε όλα!!!

sorry για το off topic παιδιά, αλλά έπρεπε να απαντήσω

Πάντα φιλικά

Link to comment
Share on other sites

ναι βρε chroma....

με a-data vitesta pc4000 είσαι εκεί? on air? καθημερινή χρήση? stable?

με 2*512?

και άλλο το "είναι για πέταμα, άχρηστη, δεν κάνει o/c", και άλλο το "δεν κάνει το κορυφαίο ή extreme o/c" ....υπο προυποθέσεις πάντα...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από kbilly13

η παραπληροφόρηση η ίδια!

μιας και έχω τη Giga, δεν κάνει o/c ε?

τα 9*291 1:1, (με τον 3200) δεν είναι ο/c ε? (μιλάω για ΠΡΙΝ το mod... )

δεν έχει επιλογές στο bios? δεν το έχεις δει...

ότι μνήμη και να έβαλα πάνω όχι μόνο δεν έπαιξε, αλλά έχει "απογειωθεί"...

stable? μικρή η λέξη.... εξοπλισμός? τιμή? ποιότητα? που το είδες το "από κακό στο χειρότερο"??

και σε καμμία περίπτωση δεν δέχομαι ότι ήρθε η dfi και τα γ@μ%σε όλα!!!

sorry για το off topic παιδιά, αλλά έπρεπε να απαντήσω

Πάντα φιλικά

Επειδη κι εγω πρεπει να απαντησω και θα σου πω...

Ειμαι κι εγω FAN της Gigabyte και θα σου πω για το 939 σοκετ το οποιο ασχοληθηκα...

ΟΤΑΝ ΑΝΑΓΚΑΣΤΗΚΑ ΝΑ ΠΑΡΩ ΤΗΝ Asus, Gigabyte δεν υπηρχε πουθενα. Οταν με το καλο ηρθε καποιο μελος του φορουμ την δοκιμασε, Vagoyridis αν εχεις ακουστα...την κρατησε 3 μερες, του καηκε και την εστειλε πισω για RMA. 3 Μερες...πολυ καλη εως αψογη..

μια μητρικη που διαφημιζει ενα καρο πραγματα επανω(Dual BIOS, Dual Power...Dual κλυσμα)... και αντεξε 3 μερες. Μια μητρικη η οποια δεν εκανε ΤΙΠΟΤΑ out of the BOX, επρεπε να μονταρεις και τον ΚΩΛΟ ΤΗΣ για να παιξει σωστα, ειχε παντου Overvoltage Protection το οποιο για να το ξεπερασεις επρεπε να ξηλωσεις ολοκληρο το κυκλωμα τροφοδοσιας της και να το φτιαξεις απο την αρχη.

Ε, αυτη η εταιρια που πουλουσε την μητρικη της 200 οχι μονο δεν κανει για overclocking αλλα ξεφτυλιζει και την ιδια την εννοια... Οπως ειπα και παραπανω καλυτερα να εγραψε οτι ειναι rock stable στα default, παρα οτι μπορεις να δινεις και τασεις για τις μνημες, την CPU και το AGP.

Οσο για την δικη σου Giga με το 754.... ριξε λιγο μια ματια που εφτασες εσυ, που εφτασαν αυτοι που ειχαν DFI, και μετα.....κοιτα ακομα πιο προσεκτικα τα memory bandwith scores, τα TOP 30 list απο SuperPI 1M και 32M και το Pi Fast.

Εκει φαινεται η μητρικη. Κλοκαρουμε, και πληρωνουμε τα ωραια μας λεφτουδακια για να κλοκαρουμε, και να βγαζουμε αποτελεσματα, να δειξουμε τι εχουμε και τι μπορουμε να κανουμε. Αν μια μητρικη ΔΕΝ παει φαινεται απο παντου. Εισαι ο μοναδικος που δοκιμασε την Giga. Αν αξιζε πραγματικα πιστευεις οτι το μισο φορουμ δεν θα ειχε Giga? Δεν ειμαστε κολλημενοι με τις μαρκες, βλεπουμε πρωτα, συγκρινουμε, δοκιμαζουμε και μετα επιλεγουμε. Η Giga ηταν απλα, μια ακομα μητρικη στην λιστα..

H DFI ηταν ΜΙΑ ΛΙΣΤΑ απο μονη της!!

Φιλικα,

Jax

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από chroma [Σήμερα, στις 15:23]

Αν το κάνει αυτό η giga σε 1T την αγοράζω αυριο.

κατάρχην, δεν έχω τέτοιες μνήμες να σου πω

με vmem mod, να είσαι σίγουρος ότι το κάνει ... μόνο αυτό της λείπει για extreme φασεις...

έχω δει πολλά με χαμηλότερη συχνότητα βέβαια, αλλά 2-2-2-5 .....

θα μου πεις, καλά με mods? Ε, όποιος θέλει το κάτι παραπάνω όλο και κάπου θα βάλει "το χεράκι του"... και αυτό λέει κάτι για την κατασκευή - αξιοπιστία του motherboard

είναι θέμα επιλογών-προτιμήσεων... μην τα παίρνουμε σβάρνα όλα, γιατί έχω δει διάφορα oc με modded giga, shuttle, epox, asus, που δεν τα έχω δει σε dfi! έξω, χαμός γίνεται - εδώ μόνο η dfi υπάρχει...

και με mods γιατί όχι - κάντε και εσείς mod στη dfi (αλλά που όμως, αφού τα δίνει όλα... ;) )

Τεσπα, μην το συνεχίσουμε please, δεν φαίνε σε τίποτα τα υπόλοιπα παιδια που θέλουν να παραγγείλουν....

Jax, (τώρα το είδα) ο Vagouridis μήπως είχε κάνει του κόσμου τα mods και κάηκε???

του Frost δλδ με 27min στο Spi 32M με 2*512 είναι άσχημο?

και να παρακάμψεις το ovp που λες, δεν είναι τίποτα! εμένα ρώτα που το έκανα...

όσο για τα δικά μου score, κάνε λίγο υπομονή... δεν έχω μνήμες ακόμα

πιστεύω θα πέσω κάτω από 29min με αερόψυξη, 512L2, single channel - είναι άσχημο?

πολλες dfi on air, έχουν καλύτερο?

Link to comment
Share on other sites

Θα σου απαντησω μονο οτι ο Vag, ειχε κανει του κοσμου τα μοντς , μπας και γινει μητρικη της προκοπης. Αν τα ειχε ολα out of the box, δεν θα ασχολιοταν καθολου.

Αν και δεν το βρισκω τρελο προβλημα το να δωσεις 3.2 στις μνημες ή 1.9 στον επεξεργαστη. Βεβαια για την Giga, την MSI , την Asus μαλλον ειναι τρελο προβλημα, γιατι μετα θα πρεπει να αλλαξουν και ολα τα κυκλωματα...γιατι αυτα που εχουν ειναι τελειως POS.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν το θέμα έγινε split για προφανείς λόγους.

Οι adata δε θέλουν vmem ούτε καν το vdimm της DFI αφού πήγαν 310 με 2.7v.

2-2-2-5 και όλα τα υπόλοιπα τέρμα παίζω με τα δικά μου ΒΗ6, 255 με 3.3v 2x512, πάντα 1Τ.

Στο σύστημα (512 L2) μου έβλεπα 29m 08sec 32M οχι για bench αλλά σε 24/7 καθημερινές ρυθμίσεις.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από kbilly13

ΟΚ, αφου τα ξέρεις όλα, τι μιιλάμε? ... πάσο!

Ρε σ τωρα που εισαι οκ δεν μιλας...κριμα ειναι.

περα απο την πλακα Kbilly δεν στο ειπα πριν γιατι δεν ηθελα να το τρεναρω αλλα η DFI σκιζει στο οβερκλοκ και σιγουρα ειναι πιο πανω απο την giga η την asus γιατι διαφωνεις σε αυτο???και στο λεω γιατι εστω και 1 fsb να πηγε καποιος παραπανω ειναι καλυτερη,πως να το κανουμε ειναι αριθμοι αυτα...

Απλα σε αλλους τομεις υστερει για μενα πχ η για σενα και παει λεγοντας αλλα απο οβερκλοκ δεν παιζεται..

Link to comment
Share on other sites

Η δικιά μου Gigabyte Κ8NS Ultra-939 πάντος πάιζει σύγουρα μέχρι 250 fsb 24/7 με 1.525...

Δεν μου κόστησε 200 ευρό αλλά 118 ευρό (τελική)...

Και την πήρα βασηκά για την τιμή.

Δεν της έχω κάνει κανένα μοντ εκτός από το ότι ξήλωσα την ψύχτρα από το chipset και αντηκατέστησα την τενια δηπλής όψης με ceramic! Και ο wini έπαιξε out of the box.

Tα 118 που έδωσα πηστέβω ότι τα αξήζει πάντος...

Η DFI είναι άλλη φάση, αν είχα UTT θα ήμουν μέσα στην ομαδηκή από τώρα...

Link to comment
Share on other sites

Εαν το θεμα ηταν gb vs msi δεν ξερω τι θα περνα.Η πρωτη εχει μια αληθοφανεια και περισοτερες επιλογες στο βιος η δευτερη μονταρεται πιο ευκολα και out of the box τα παει καλυτερα.Εμεινα με την msi για βαρεθηκα να την βγαλω απο το κουτι μου.Το θεμα ειναι οτι και οι 2 μητρικες ειναι pos κατα την ταπεινη μου γνωμη.Και μια ασους που ισα που ακουμπησα δεν μου εκατσε καλα.Ολα αυτα για 939.Σε θεμα 754 ειχα το αντιστοιχο msi που ανακυρηχθηκε κορυφη στο anand αλλα αμα ειχα μπροστα το τσογλανι που το βγαλε κορυφη θα του λεγα εγω.Αντιθετα το dfi 754 εχει ολα τα χαρακτηριστικα να ειναι κορυφαιο και 3 στα 3 δειγματα δεν εδειξαν οτι το ενα παει καλα και το αλλο οχι.H msi το εχει δειξει κατι τετοιο.Του esdee παει γ@μιοντας και εγω παιδευομαι να φτασω τα 260 σταθερα!!! το τονιζω σταθερα και οχι για bench.Οποτε απο τα δειγματα που εχουμε το dfi 939 ειναι πολλα υποσχομενο.Οποτε αναμενουμε να ερθει να δοκιμαστει , να δουμε οτι ειναι καλο και κρινουμε , τουλαχιστον κατι τετοιο θα κανω εγω.Θετικα σχολια ακουσα και για το εποξ το 939 με agp , και κατι για το ρεβ 2.1 .Ετσι εχωντας καποιο στοχο , τα 10*280 στο μηχανημα μου για καθε μερα ( οι μνημες πανε ο επεξεργαστης με διαρετη παει) αυτο επιζητω.Εαν το εποξ παει αυτο θα παρω και χεστηκα για pcix και dφι .Εαν παει μονο σε εναν με το κινδυνο οτι σε αυτον πηγε για να μην γινει ρεζιλι οτι πηρε μουφα μητρικη ( ΝΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΚΡΥΒΩ ΤΟ ΜΣΙ ΕΙΝΑΙ POS ) τοτε τα πραγματα αλλαζουν.Τοτε θα παω σε dfi αφου εχει δοκιμαστει και δεν κρυβεται πισω του καμια χοντρη πατατια.Δηλαδη ακομα και για το λιγο oc που κανουν - κανουμε το dfi με τις επιλογες του δειχνει καλυτερο.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Vagouridis [Σήμερα, στις 16:42]

Εαν το θεμα ηταν gb vs msi δεν ξερω τι θα περνα.Η πρωτη εχει μια αληθοφανεια και περισοτερες επιλογες στο βιος η δευτερη μονταρεται πιο ευκολα και out of the box τα παει καλυτερα.Εμεινα με την msi για βαρεθηκα να την βγαλω απο το κουτι μου.Το θεμα ειναι οτι και οι 2 μητρικες ειναι pos κατα την ταπεινη μου γνωμη.Και μια ασους που ισα που ακουμπησα δεν μου εκατσε καλα.Ολα αυτα για 939.Σε θεμα 754 ειχα το αντιστοιχο msi που ανακυρηχθηκε κορυφη στο anand αλλα αμα ειχα μπροστα το τσογλανι που το βγαλε κορυφη θα του λεγα εγω.Αντιθετα το dfi 754 εχει ολα τα χαρακτηριστικα να ειναι κορυφαιο και 3 στα 3 δειγματα δεν εδειξαν οτι το ενα παει καλα και το αλλο οχι.H msi το εχει δειξει κατι τετοιο.Του esdee παει γ@μιοντας και εγω παιδευομαι να φτασω τα 260 σταθερα!!! το τονιζω σταθερα και οχι για bench.Οποτε απο τα δειγματα που εχουμε το dfi 939 ειναι πολλα υποσχομενο.Οποτε αναμενουμε να ερθει να δοκιμαστει , να δουμε οτι ειναι καλο και κρινουμε , τουλαχιστον κατι τετοιο θα κανω εγω.Θετικα σχολια ακουσα και για το εποξ το 939 με agp , και κατι για το ρεβ 2.1 .Ετσι εχωντας καποιο στοχο , τα 10*280 στο μηχανημα μου για καθε μερα ( οι μνημες πανε ο επεξεργαστης με διαρετη παει) αυτο επιζητω.Εαν το εποξ παει αυτο θα παρω και χεστηκα για pcix και dφι .Εαν παει μονο σε εναν με το κινδυνο οτι σε αυτον πηγε για να μην γινει ρεζιλι οτι πηρε μουφα μητρικη ( ΝΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΚΡΥΒΩ ΤΟ ΜΣΙ ΕΙΝΑΙ POS ) τοτε τα πραγματα αλλαζουν.Τοτε θα παω σε dfi αφου εχει δοκιμαστει και δεν κρυβεται πισω του καμια χοντρη πατατια.Δηλαδη ακομα και για το λιγο oc που κανουν - κανουμε το dfi με τις επιλογες του δειχνει καλυτερο.

αφιερομενο στο συνονοματο (για τα καλα του λογια για το MSI μου)

εχει απολυτα δικιο και εχω να προσθεσω

Επειδη το MSI μου (φτου φτου) παει καλα δεν μπορω να βγω και να λεεω οτι το MSI γ@μ και οτι ειναι το καλυτερο και μπλα μπλα. Πρεπει να βλεπουμε αλλους 2000 που το πηρας και το πεταξαν απο το παραθυρο. ειναι και λιγο θεμα τυχης.

οπως και με τον Nos-Dio. ακουγονται περιεργα πραγματα για το ASUS αλλα αν δεν το δοκιμασει δεν μπορει να ξερει κανενας

οσο για το DFI απλα κατα 99% ικανοποιει τους overclockers οποτε γιατι να δοκιμασω την τυχη μου με κατι αλλο?

/σ.σ το screenshot ειναι με ενα απλο ρεβοοτ και αλλαγη FSB-timmings το drive strength ειναι normal και οχι weak!

καλη τυχη στους non-DFI!

post-1377-1416071589,0179_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jax7480 [Σήμερα, στις 16:16]

Βεβαια για την Giga, την MSI , την Asus μαλλον ειναι τρελο προβλημα, γιατι μετα θα πρεπει να αλλαξουν και ολα τα κυκλωματα...γιατι αυτα που εχουν ειναι τελειως POS.

μιας και είμαστε off topic σε αυτό το thread....

τελείως POS ε?

πως εξηγεις τα 270άρια (ΚΑΙ άνω μερικοί) που χτυπανε οι Giga με 2-2-2-5 1Τ με bh5? ΚΑΙ με τρελλά ρεύματα... πως στο δι%$#λο αντέχει?

μήπως τα 293 με 3-2-2-6-7 1T με ΕΒ???

μήπως το 370ΗΤΤ?

Μήπως το 1,95-2,00 vcore?

θες links? μπορώ να γεμίσω τον τόπο...

μην βγάζεις βιαστικά συμπεράσματα...

απλά το μόνο που ξέρουμε εδώ είναι η Dfi

ε, θα δοκιμάσω και εγώ σύντομα με BH5 και 3.25v , και μετά μου την ξαναλες για τα scores...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από kbilly13

μιας και είμαστε off topic σε αυτό το thread....

τελείως POS ε?

πως εξηγεις τα 270άρια (ΚΑΙ άνω μερικοί) που χτυπανε οι Giga με 2-2-2-5 1Τ με bh5? ΚΑΙ με τρελλά ρεύματα... πως στο δι%$#λο αντέχει?

μήπως τα 293 με 3-2-2-6-7 1T με ΕΒ???

μήπως το 370ΗΤΤ?

Μήπως το 1,95-2,00 vcore?

θες links? μπορώ να γεμίσω τον τόπο...

μην βγάζεις βιαστικά συμπεράσματα...

απλά το μόνο που ξέρουμε εδώ είναι η Dfi

ε, θα δοκιμάσω και εγώ σύντομα με BH5 και 3.25v , και μετά μου την ξαναλες για τα scores...

Μαλλον ΔΕΝ διαβασες παραπανω τι εχει γραψει ο Βαγκουριδης που εχει χρησιμοποιησει την 939. Για την 754...καλυτερα να μην ασχοληθουμε...το δειχνουν σιγουρα οι πωλησεις της.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.