Jump to content



Giga, Asus, DFI και τα λοιπά - Αξιοπιστία και overclocking


Nos-Dio

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από kbilly13

πως αντέχουν τα ρημάδια με "κυκλώματα σχεδιασμένα για 2.83vmem"?

μητρικές που δεν είναι σχεδιασμένες για ocing?

Και ποιος ειπε οτι αντεχουν?? :p

Μπορει να τραβηξε 3-4 bench κ να ανατιναχτηκε μετα....!Που να ξες.... :)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 416
  • Created
  • Last Reply

να ρωτησο κατι kbilly αυτος που μας δειχνης ειναι ο διος?

γιατι αν ειναι ο ιδιος φιλε το 355 ειναι ακυρο γιατι στο πρωτο screen λεει οτι εχει 1.24 εκδοσει του cpuz

και στην αλλη μας δειχνη οτι το cpu ειναι 1:1 με το fsb

το 1.24 δεν δειχνει ετσι παντος. δειχνει π.χ cpu/12

post-306-1416071590,2755_thumb.gif

Link to comment
Share on other sites

ok δεν ειναι ο ιδος. ναι αυτος δεν λεει τη εκδοση εχει απλα μπερδευτικα απο το πρωτο screen στα 280 που λεει οτι εχει την εκδοσει 1.24

αλλα ο ενας ειναι με 939 και ο αλλος με 754. αλλα υπαρχει καπου να μας λεει αν εχει παλια εκδοση του cpuz?

Link to comment
Share on other sites

Το post #153 στο παρακάτω link είναι αφιερωμένο στον kbilly:

(400HTT on a Gigabyte NF4-K8NF-9)

http://www.xtremesystems.org/forums/showthread.php?t=48944&page=7&pp=25&highlight=gigabyte

Στo thread έχει κι άλλα πολύ καλά νούμερα (π.χ. #139) αλλά τους έχουν παιδευτεί αρκετά να τα πιάσουν. Στην ουσία κάνουν beta testing στο board εκεί τα παλικάρια...

Ρε μάστορα, δεν ζητάμε ποσοστά απο τη Gigabyte να μην τη διαφημίζουμε στο τζαμπέ??

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από .38-.45 [Σήμερα, στις 12:00]

ετσι : K8N Vddr5Vmod

φτιαχνεις τη μητρικη οπως σε βολευει, επειδη ο gigabyte ο ιδιος δε φροντισε για σενα.

το είδα αυτό 38.45 :) είναι περίπτωση το ξέρω... πως αλλιώς να πάς στα 355 με 2.5-2-2-5?

αλλά δεν χρειάστηκε τέτοιο mod φυσικά για τους "υπόλοιπους" που χτυπάνε 270 και 280 με 2-2-2-5 - μόνο vmem... ;)

θα μου πεις στα δίνει η DFI χωρις mods... εντάξει, γούστα είναι αυτά. :)

απλά δεν μου αρέσει να τα ισοπεδώνουμε όλα με δηλώσεις τύπου "dfi και μετά το χάος" ή "όλα τα άλλα είναι POS!" κτλ, κτλ...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Arapis [Σήμερα, στις 01:12]

DFI RULEZ :banging:

καλα ε..........μας εχεις φτυσει τελειως.......ουτε ενα γεια στο μσν ουτε τιποτα.......μπαινεις λαμπη κανεις ενα ποστ το 2μηνο και εξαφανιζεσαι και παλι.....:cry:

που σαι ρε πανοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοο:coax:

σορυ για το οφτοπικ αλλα με πηραν τα ζουμια με το κ@λοπαιδο......χρονια και ζαμανια:bye:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από kbilly13 [Χθες, στις 18:59]

θα μου πεις στα δίνει η DFI χωρις mods...

να με διορθώσω λίγο ...

μπορεί όμως να κάνω και λάθος - εσείς θα μου πείτε

θέλει ή δεν θέλει mod στο τροφοδοτικό για να δώσει 3.10v και άνω (μετρημένα ε?)

στις μνήμες?

δεν το λέω στο ξεκάρφωμα, έχω και εγώ τις πηγές μου...

Link to comment
Share on other sites

H Nforce 4 εχει jumper (νομιζω) για το αν θα παιρνει τροφοδοσια απο την +3.3 ή απο την +5.

Η Nforce 3 (S754) ηθελε μοντ στο τροφοδοτικο(αλλα και παλι εξαρταται το τροφοδοτικο που εχεις)

Link to comment
Share on other sites

παιδια να πω κι εγω την γνωμη μου.

Ειμαι ψιλοασχετος με amd οπως ξερετε. Aλλα εχω παρει και την msi και την gigabyte χτες.

Εχω να πω οτι ειναι μερα με την νυχτα. Η giga ειναι βραχος. Ουτε κιχ δεν εκανε. Δεν ξερω αν επεσα σε κομματι αλλα πιστευω ειναι οτι καλυτερο κυκλοφορει αυτην την στιγμη για 939. Θα παρω βεβαια και τη dfi μολις την φερει η quest αλλα μεχρι τοτε πιστευω οτι αυτοι στο xs που μας κατευθηναν προς την msi τα ειχαν παρει χονδρα.

Link to comment
Share on other sites

χρηστο σε ολο αυτο το θεμα δεν νομιζο κανεις να λεει οτι η giga ειναι η χειροτερη μητρικη. αυτο που προσπαθουμε να πουμε ειναι εφοσον στα ιδια λεφτα υπαρχει δυστιχος για καποιους πολυ καλυτερη μητρικη ποιος ο λογος να κοιτας αλλου. για το ονομα? μετα εκει παμε σε κοληματα και εμπαθειες.

Link to comment
Share on other sites

bro εγω μιλαω για msi vs gigabyte. Δεν με νοιαζουν τα ονοματα. Πιστευω πως η msi ηταν τελειως χαλια σε σχεση με την giga. Για 939 με nforce ποιες αλλες μητρικες υπαρχουν που να μπορω να δοκιμασω? Αγορα απο ελλαδα ομως..

Link to comment
Share on other sites

Ρε Χρηστο, μπορει να κανω και λαθος αλλα ποτε ηταν η πρωτη φορα που βρηκατε 939 giga??? Αν θυμαμαι καλα εγω την βρηκα Ελλαδα ελαχιστα λιγο πριν τις γιορτες στα ...site των μαγαζιων και ακομα δεν την εχω δει σε ραφια χυμα στο κυμα και στοκαρισμενη. Απλα ξερω οτι κυκλοφορει και αν παραγγειλω θα την φερουνε και δεν θα μου λενε "φιλε τα εχεις μπερδεψει, μονο 754 εχει βγαλει η gigabyte!". Απο τον Οκτωβρη, που παιρνει ο κοσμος 939, τι θα εκανε? Θα περιμενε την Giga???Πηρε MSI/A8V που ηταν και τα μονα που υπηρχαν! Γιατι πρεπει να τα "πηρε" καποιος ο οποιος σου προτεινε το 1 απο τα 2 προιοντα που υπηρχαν στην αγορα!! (το 2ο ΔΕΝ ηταν η gigabyte)

Link to comment
Share on other sites

οχι εχει κανα 4μηνο που τις βλεπω στον καταλογο της quest. Δεν ειχε αυτη που πηρα εγω. Που ειναι η deluxe εκδοση.

Γιατι αν δεις λιγο τα threads του xs με αλλο ματι θα καταλαβεις οτι πολλες εταιρειες εχουν σκασει λεφτα σε γνωστους users εκει για να βγαλουν τα προιοντα τους καλα. Να σου πω την αληθεια προσωπικα δεν εχω κρητιριο το xs. Γιαυτο και δεν παιρνω προιοντα που μολις βγαινουν αν και μπορω λογω της δουλειας.

Δες μερικα παραδειγματα:

DFI Lanparty nforce2 ?

tagan480 ?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.