Jump to content



Giga, Asus, DFI και τα λοιπά - Αξιοπιστία και overclocking


Nos-Dio

Recommended Posts

  • Replies 416
  • Created
  • Last Reply

συγνώμη ρε NOS, αλλά γιατί είσαι ντροπαλός?

γιατί δεν του δείχνεις τη φωτό που μου είχες στείλει με mail και το αποδεικνύει?

βέβαια δεν είσαι prime stable αλλά δεν πειράζει!

post-359-1416071596,5745_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από esdee

GA K8NF-9 S939 NVidia Nforce4 -4X(FSB 1600)

αυτο δεν μου αρεσει ... εχει 4x multi στο HTT αρα 800MHz HTT...

ειναι χαμηλοτερα rated chipset (νομιζω το stepping τους ειναι Α2 αντι Α3 που ειναι για αυτα με 1000HTT και 5χ multi)

Σωστός ο esdee. Τουλάχιστον 2-3 boards που έχω δει στο Xtreme έχουν το Α2 stepping. Δεν ξέρω αν είναι έτσι σε όλα ή αν θα βγει Rev2 του board με το Α3. Πάντως η K8NXP SLI έχει σίγουρα Α3 επάνω.

Οι διαφορές δεν είναι τραγικές αλλά σίγουρα το Α2 σε δεσμεύει περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jax7480 [24-01-2005 01:10]

Αντε παλι...

αυτο που προσπαθουμε να σου πουμε ρε συ Βασιλη, οτι δεν ειναι τα πραγματα ετσι ακριβως.

Μπορει σε εσενα οπως και στον esdee να πετυχε η Giga, αλλα σε αλλους τοσους ΔΕΝ.

Αυτο προσπαθουμε να σου πουμε.

Επισης στην συγκεκριμενη περιπτωση ΔΕΝ ειμαι overclocker, γιατι το πισι στο σπιτι, εχει ενα Gigabyte KT400 με Athlon XP 2000+ Palomino και ολα τρεχουν στοκ.

Ουτε ειπε ποτε σε κανεναν οτι ειμαι καλυτερος overclocker, ουτε πιο μαγκας ή πιο γνωστης απο κανεναν. Επισης δεν ειπα πουθενα οτι το ΔΙΚΟ ΤΟΥΣ προϊον ειναι POS. Την δικη σου μητρικη ΔΕΝ την εχω δει να δουλευει οποτε ΔΕΝ μπορω να την κρινω. Αλλη ομως Giga 754 που εχω δει ΔΕΝ ΤΟ ΕΦΤΑΝΕ ΤΟ DFI, ουτε out of the box, ουτε με μοντ.

Και αυτο προσπαθουμε να σου εξηγησουμε. Οταν στις 200 DFI που πουλιουνται οι 199 πηγαινουν γ@μιωντας, και στις 200 Giga ή MSI που πουλιουνται πηγαινουν γ@μιωντας μονο οι 100.... αυτο κατι σημαινει.

Επισης δεν ειπα πουθενα οτι οι DFI εχει περισσοτερες πωλησεις απο την Gigabyte. Οπως ξερεις δουλευα στην Quest και γνωριζω τι σημαινει Gigabyte ειτε στην Ελλαδα, ειτε παγκοσμιως. Αλλα στον δικο μας χωρο, δεν εχει τις πωλησεις που εχει μια DFI.

Μιλαω παντα για την πλατφορμα AMD. Για intel ειναι αλλη ιστορια.

Δες ποσα ατομα με Nforce 2, Nforce 3 754, και Nforce3 939, εχουν Giga, ποσοι MSI και ποσοι DFI. Γιατι πιστευεις οτι στο φορουμ γινεται μαζικη αγορα για την DFI? επειδη ειναι φθηνοτερη? επειδη ειναι πιο ομορφη? για τα φωσφοριζε parts?

Γιατι δεν εγινε ομαδικη για την Giga?

Δυστυχως με αναγκασες να απαντησω...αλλα αυτη την φορα ειναι και η τελευταια.

Ουτε καποιο εξαρτημα μου θιγεται, ουτε εχω κανενα κερδος.

Αυτη την στιγμη ΔΕΝ δουλευω σε εταιρια πληροφορικης οποτε δεν εχω κανενα οφελος ΟΤΙ και να αναφερθει.

Τώρα μας το λές οτι ήσουν μέλος της ακατανόμαστης? :D τώρα τι να το κάνουμε, όταν ήσουνα σε θέλαμε :D

τεσπα, μια που γνωριζεις τι σημαίνει gigabyte δώσε μας λίγο τα φώτα σου, μέχρι όμως να το κάνεις εσύ θα ρίξω κι εγώ μια σταγόνα φώς..... επειδή έχουμε εμπλακεί και σε προηγούμενη συζήτηση παλαιότερα είχα ετοιμάσει έναν κατάλογο μαζί με 5 συναδέλφους ιδιοκτήτες καταστημάτων πληροφορικής απο μικρού μεγέθους (2-4 άτομα προσωπικό) έως και μεγάλου μεγέθους (πάνω απο 45 άτομα προσωπικό) με τις πωλήσεις τ5ων mobo και τα ποσοστά προβλημάτων που έχουν αντιμετωπίσει. Σου δίνω μια περίληψη......

ΕΤΑΙΡΕΙΑ Πωλήσεις RMA (ποσοστό επι των πωλήσεων)

Gigabyte 37% 3%

MSI 9% 6%

DFI 18% 9%

ASUS 12% 2%

ΛΟΙΠΑ 24% 5%

Οι αριθμοί αφορούν όλα τα μοντέλα που κυκλοφόρησαν τα τελευταία 2 χρόνια (2003-2004), οι αριθμοί είναι ψυχροί και αμείλικτοι, σημειώνω οτι το υψηλό ποσοστό πωλήσεων της gigabyte έχει να κάνει βέβαια και με την συνεργασία της quest με τους περισσότερους συναδέλφους, έτσι για να είμαστε ακριβοδίκαιοι.

Τέλος σας δίνω τα συμπεράσματα απο την δοκιμή 3 μηχανημάτων με τις παρακάτω συνθέσεις :

socket 754

mobo : (DFI - Gigabyte K8NSNXP - ASUS K8N-E DELUXE)

CPU : Athlon 64 3200 - Athlon 64 3400

MEM : Twinmos 2X512

VGA : Sapphire radeon X800XT PE

χρησιμοποιήθηκαν...ο ίδιος δίσκος sata 120GB, και ίδια περιφερειακά και την ίδια ψύξη.

Το συμπέρασμα για να μην κουράζω δικαιώνει το DFI ως προς τον υψηλότερο δείκτη oc έστω και χωρίς να υπάρχει τεράστια διαφορά, αξίζει όμως να αναφέρω οτι στις μετρήσεις χρόνου απόκρισης που κάναμε σε επεξεργασία video και μερικά προγράμματα παρά το γεγονός οτι το DFI ήταν σε υψηλότερο βαθμό oc απο τα υπόλοιπα δεν φάνηκε να μας δίνει καμμία διαφορά.

Νομίζω οτι μπορούμε να συνεχίσουμε την πορεία μας όλοι, keep walking .........εγώ να είμαι απόλυτα ικανοποιημένος με την υποδειγματική σταθερότητα του ASUS μου, ο γιός μου με το πολύ καλό Gigabyte του που μόνο καφέ δεν ψήνει και φίλος του οποίου έβαλα το DFI ο οποίος είναι επίσης ικανοποιημένος.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Nos-Dio [Σήμερα, στις 02:39]

ρε γιαννακη τα μισα ειναι ρε μαν..

Πωλήσεις RMA(ποσοστό επι των πωλήσεων)

9% RMA του ποσοστου πωλησεων το καταλαβαινω εγω. μπορει και να κανω λαθος βεβαια.

Link to comment
Share on other sites

ΛΟΛ...

μπρεδευτηκα τωρα...βασικα το εχει γραψει χαλια...λολ....οι πωλησεις αμα τις προσθεσεις κανουν 100 οπως πρεπει ενω τα ποσοστα οχι...Ασε να το σκεφτω λιγακι..

Link to comment
Share on other sites

έλα βρε...

δεν λέει οι 9 στις 18....

το 9% των dfi που πωλήθηκαν έγινε RMA...

Bέβαια άλλο το 9% σε ένα μερίδιο αγοράς 30% πχ, και άλλο σε μερίδιο αγοράς 10%

όσο πιο μεγάλο είναι αυτό το μερίδιο (όσο πιο πολλές οι πωλήσεις της κάθε μάρκας) τόσο και πιο αξιόπιστο το αποτέλεσμα...

δεν σημαίνει ότι αν πουλήθηκαν 3 και χάλασε η μία, ότι στις 100 θα χαλάσουν οι 30..

κατάλαβες? :(

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από kbilly13

Bέβαια άλλο το 9% σε ένα μερίδιο αγοράς 30% πχ, και άλλο σε μερίδιο αγοράς 10%

όσο πιο μεγάλο είναι αυτό το μερίδιο (όσο πιο πολλές οι πωλήσεις της κάθε μάρκας) τόσο και πιο αξιόπιστο το αποτέλεσμα...(

Βασικα το δειγμα ειναι μεγαλο και ακομα και το 10% δεν ειναι μικρο! Αν ειναι 500 και ανω μητρικες, τοτε τα ποσοστα RMA ειναι αξιοπιστα οσο και το 30%

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από .38-.45

9% RMA του ποσοστου πωλησεων το καταλαβαινω εγω. μπορει και να κανω λαθος βεβαια.

ετσι το καταλαβαινω και εγω.οποτε παει ως εξης:

Στις 100 μητρικες οι 25 ειναι rma

Στις 100 μητρικες οι 75 ειναι ΟΚ

Στις 100 μητρικες οι 18 ειναι DFI κ.ο.κ

Στις 100 μητρικες οι 9 ειναι DFI RMA κ.ο.κ

Αν βαλεις ενα τυχαιο αριθμο πωλησεων πχ 500 μητρικες βρισκεις οτι οι μισες απο τις dfi που πωληθηκαν ηταν rma...εκτος και αν εχω κανει λαθος..

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από SlotKiller

0.09*0.18=0.0162 ή αλλιως 1,62%

Δηλαδη απο το 18% που πουληθηκε το 1,62% γυρισε πισω!

Simply!

μα αυτο ειναι μουφια ρε σ....δεν γινεται να γυρισουν πισω 1.62 μητρικες στις 100...ξερω ειναι μαθηματικα αλλα εχουν και μια σημασια...

ΧΑΧΑΧΑΧΑ....τι κ**λομαθημα ειναι αυτο που διαβαζω ρε...καζανι εγινα...:p :cry: :cry:

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια ενταξη η dfi ειναι αισχρη μπορειτε να σταματησετε και να μην ασχοληστε. επιτελους παρτε αλλη μητρικη και αφηστε μας εμας. σας παρακαλο. ειναι μαπα το καρπουζι αλλα αφηστε μας να τραβηξουμε τον δρομο μας

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.