Jump to content



Giga, Asus, DFI και τα λοιπά - Αξιοπιστία και overclocking


Nos-Dio

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από zyx

με τα εως τωρα 939 board θες να πεις. γιατι ερχετε η λυση στα προβληματα σας.δλδ τι θες να πεις οτι ειναι δυσκολο να παν με διαιρετη 200? γιατι με 166 πανε? η με 200 διαιρετη ειναι καλυτερα?

νομιζω πως τα προβληματα ηταν να πανε οι μνημες πανω απο 240 οχι το HTT αρα σε 200div και το HTT.

Δεν εχω τυχει σε τετοιο board και δεν μπορω να ξερω ακριβως.ετσι τουλαχιστον καταλαβα τα παραπονα στο XS

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 416
  • Created
  • Last Reply

το οτι 300αριζει το Board, ή 400αριζει, δε σημαινει τιποτα, αν δεν εχεις μνημες που να παιζουν τοσο ψηλα 1:1.

αλλα και παλι, αν τις εχεις, δε σημαινει πως θα βγαλεις και καλυτερα νουμερα. οταν ο ανθρωπος ανακαλυψει μνημες που παιζουν με 2-2-2-5 χωρις ρευμα στα 300, τοτε θα σταματησουν να εχουν νοημα οι διαιρετες.

μεχρι τοτε, θα ζουμε με τα 11/12, 9/10, 7/8, 5/6 κλπ κλπ του Α64.

Link to comment
Share on other sites

το να μπορει να παιξει το board μεγαλα HTT απλα βοηθαει στο να μπορεις να πετυχεις MAX CPU + MEMS (οταν πρεπει να ειναι asynch) δηλ αν το CPU μου παει μεχρι 2800 και οι μνημες μεχρι 260 (εχοντας 10multi)

ψαχνω ποιος συνδιασμος multi-HTT-Div θα μου παει το CPU 2800 και τις mems 260

πχ για παραπανω HTT=311, multi 9 και 166div

Link to comment
Share on other sites

αφαυ ξερεις οτι DFI nf3 939 δεν παιζει.... ακομα!

ΟΤ: ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΤΟ ΛΑΠΤΟΠ;;;;;;;;

ΕΔΙΤ: και ως γνωστον..... ολοι σε αυτο το φορουμ ΕΧΟΥΝ DFI :worship: :worship: :worship: :clap: :clap: :clap: :clap:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από esdee [Χθες, στις 18:11]

το να μπορει να παιξει το board μεγαλα HTT απλα βοηθαει στο να μπορεις να πετυχεις MAX CPU + MEMS (οταν πρεπει να ειναι asynch) δηλ αν το CPU μου παει μεχρι 2800 και οι μνημες μεχρι 260 (εχοντας 10multi)

ψαχνω ποιος συνδιασμος multi-HTT-Div θα μου παει το CPU 2800 και τις mems 260

πχ για παραπανω HTT=311, multi 9 και 166div

τα οποια, με τους λιγους διαιρετες που δινουν οι μητρικες, αλληλοκαλυπτονται

με 8Χ350 εχεις 2800, με 150 (3/4) διαρετη και τις μνημες στα 254

με 9Χ311 εχεις 2800, με 166 (5/6) διαρετη και τις μνημες στα 254

με 10Χ280 εχεις 2800, με 183 (11/12) διαρετη και τις μνημες στα 254

δε λέω πως δεν ειναι χρησιμο το μεγαλο ΗΤΤ, αλλα θα μπορουσαν να γινουν πολυ πιο ευκολα τα πραγματα για ολους μας, αν οι μητρικες χρησιμοποιουσαν ολους τους διαιρετες.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από zyx

:confused: :confused: :confused:

γιατι ειναι ποτε συχρονο? λολ

geeeez για να μπαινει στο νοημα ο Nos-Dio το λεω ετσι μαν!(κατσε ρε zyx να τον ψησουμε και αυτον και μετα του πεταμε περι .5 multi και ολα τα αλλα) :p

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από .38-.45

τα οποια, με τους λιγους διαιρετες που δινουν οι μητρικες, αλληλοκαλυπτονται

με 8Χ350 εχεις 2800, με 150 (3/4) διαρετη και τις μνημες στα 254

με 9Χ311 εχεις 2800, με 166 (5/6) διαρετη και τις μνημες στα 254

με 10Χ280 εχεις 2800, με 183 (11/12) διαρετη και τις μνημες στα 254

δε λέω πως δεν ειναι χρησιμο το μεγαλο ΗΤΤ, αλλα θα μπορουσαν να γινουν πολυ πιο ευκολα τα πραγματα για ολους μας, αν οι μητρικες χρησιμοποιουσαν ολους τους διαιρετες.

εχεις απολυτο δικιο! αλλα παλι καλα που υπαρχουν τοσοι πολλοι συνδιασμοι για να αποφευγουμε ασυμβατοτητες!(μνημων πχ VX 166div)

αν θελουμε να το παμε ακομα παραπερα χρησιμοποιουμε και τα 0.5 αλλα εκει μονο ο papatsonis εχει το κουραγιο να αναλυσει! (που εισαι man!?)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από esdee [Χθες, στις 18:30]

δεν ειναι απιθανο, αντιθετως πολυ πιθανο!! απλα μερικες φορες περιοριζονται απο το board-bios και κανα crap mem controller στο cpu

αυτό ξαναπέστο!

Α64 2800+ είχα δει 260 με 1Τ (2*512 A-DATA 2.83v)

Α64 3200+ ΜΕ ΤΟ ΖΟΡΙ 243! (το κουφό έιναι όμως ότι με 2Τ πήγε πολύ παραπάνω! - μέχρι και 304 έτρεξα όλα τα benchmarks!)

σίγουρα οι ίδιοι οι επεξεργαστές παίζουν πολύ ρόλο για το πως θα τα πας από μνήμες, και ελπίζω ότι ο 3400+ που έχω τώρα να έχει καλό mem controller (week 0449) ....

Link to comment
Share on other sites

Παντως εγω παιδια δεν θα παρω cpu αν δεν παρω πρωτα καρτα στα χερια μου...Το οβερκλοκερς εχει 4-7 μερες την XFX 6800 GT,μολις την φερει θα την παραγγειλω.Ελπιζω μεχρι τοτε να εχουμε δοκιμασει καποιο cpu στην μητρικη που διακοσμει το ραφι μου.:(

Link to comment
Share on other sites

LOL! δεν το πιστεύω... υπάρχει τέτοια περίπτωση? είναι τρελλοί οι Ιάπωνες?

δεν μου λέτε? 355 με 2,5-2-2-5 είναι ποτέ δυνατόν?

και ο άνθρωπος (?) έτρεξε και super pi?

πάει, χάζεψα τώρα!

ρίξτε μια ματιά εδώ, έχει γέλιο (τι mobo είναι αυτό λέτε? και πως άντεξε? έστω και για ένα screenshot!) - έχει και ένα πιο "φυσιολογικό" στα 288 2-2-2-5

http://219.113.251.125/c-board/c-board.cgi?cmd=ntr;tree=2245;id=

και ένα πιο normal

http://pageperso.aol.fr/misteroadster/30K2240.JPG

το θέμα είναι ότι τέτοια γίνονται πολλά (ψάξτε και σεις λίγο) και ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ DFI η μητρική

πως αντέχουν τα ρημάδια με "κυκλώματα σχεδιασμένα για 2.83vmem"?

μητρικές που δεν είναι σχεδιασμένες για ocing?

και αν πάτε και σε databases, δεν θα δείτε dfi στις πρώτες θέσεις ....

ΟΧΙ ΛΟΙΠΟΝ DFI ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΟ ΧΑΟΣ!

coolάρετε! ... και δεν θέλω να "τσακωθώ" με κανέναν!

απλά,.. τα πράγματα δεν είναι ακριβώς έτσι όπως μας τα λέτε, και υπάρχει και αντίλογος....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Nos-Dio

Παντως εγω παιδια δεν θα παρω cpu αν δεν παρω πρωτα καρτα στα χερια μου...Το οβερκλοκερς εχει 4-7 μερες την XFX 6800 GT,μολις την φερει θα την παραγγειλω.Ελπιζω μεχρι τοτε να εχουμε δοκιμασει καποιο cpu στην μητρικη που διακοσμει το ραφι μου.:(

ΛΟΛ

Αν εχεις και μαυρο γραφειο θα ειναι μουρλια!:p

Link to comment
Share on other sites

συγνωμη αλλα το dfi 939 δεν εχει βγη ακομα οποτε μην βιαζεσε. ο opp το πηρε και κατευθιαν εσπασε το μονοπολιο στο 01 οποτε εχουμε δρομο ακομα

edit 43k ειναι στην ιστορια http://xtremesystems.org/forums/showthread.php?t=51237

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από kbilly13 [Σήμερα, στις 03:17]

πως αντέχουν τα ρημάδια με "κυκλώματα σχεδιασμένα για 2.83vmem"?

μητρικές που δεν είναι σχεδιασμένες για ocing?

ετσι : K8N Vddr5Vmod

φτιαχνεις τη μητρικη οπως σε βολευει, επειδη ο gigabyte ο ιδιος δε φροντισε για σενα.

post-9-1416071590,2144_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.