Jump to content



Giga, Asus, DFI και τα λοιπά - Αξιοπιστία και overclocking


Nos-Dio

Recommended Posts

Προς Θεου δεν σου ειπα οτι στο XS δεν παιζουνε π*&στιες, απλα ειπα οτι αυτη η περιπτωση ΔΕΝ ειναι μια απο αυτες. Επειδη ειχε τυχει να το ψαξω πριν 1-2 βδομαδες απο το site της quest και δεν ειχε ουτε την Κ8NS-pro-939 ουτε την K8NXP-939 (αυτες δεν λες?). Μπορει να ειμαι και τυφλος αλλα μητρικη 939 giga δεν ειδα. Οταν γινεται της ποπης σε τετοιες φασεις με τρελλες καθυστερησεις προιοντων ΚΑΙ απο τις εταιριες ΚΑΙ απο τις αντιπροσωπειες κλπ σιγουρα φταιει παραπανω απο ενας. Που ειναι η ΕΡΟΧ-939 ρε παιδια?!?! Την εχει δει κανεις?? Δηλαδη αμα την βρει καποιος τωρα και του παει καλα, θα βγει να πει οτι "μλκ κανατε οσοι πηρατε K8Ν neo2 και στο XS τα ειχαν παρει και την προωθουσαν?"

Υ.Γ. Προφανως και δεν λεω οτι ειπες "μλκ κανανε οσοι πηραν MSI. Το καταλαβαινεις αυτο :p

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 416
  • Created
  • Last Reply

δεν ξερω γιατι δεν την βρηκες παντως κυκλοφορει αρκετο καιρο. Τωρα που κοιταω στον καταλογο που μου στελνουν ειδα και nforce4. Για την ακριβεια αυτη:

GA K8NF-9 S939 NVidia Nforce4 -4X(FSB 1600), 4* Dual DDR (400/333),PCI Exp x16, 4ch SATA + 2 *ATA 133,PCI * 3 + PCI Exp * 2 , AC97 8ch Sound, 8*USB 2.0, GbIt LAN,1394b

και ειπαν οτι αυριο θα υπαρχουν στην αθηνα. ~100 ευρω

Link to comment
Share on other sites

GA K8NF-9 S939 NVidia Nforce4 -4X(FSB 1600)

αυτο δεν μου αρεσει ... εχει 4x multi στο HTT αρα 800MHz HTT...

ειναι χαμηλοτερα rated chipset (νομιζω το stepping τους ειναι Α2 αντι Α3 που ειναι για αυτα με 1000HTT και 5χ multi)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από esdee

GA K8NF-9 S939 NVidia Nforce4 -4X(FSB 1600)

αυτο δεν μου αρεσει ... εχει 4x multi στο HTT αρα 800MHz HTT...

ειναι χαμηλοτερα rated chipset (νομιζω το stepping τους ειναι Α2 αντι Α3 που ειναι για αυτα με 1000HTT και 5χ multi)

τοσο ρολο παιζει; δεν νομιζω να αφησουν πολλοι το X5

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Sakis

τοσο ρολο παιζει; δεν νομιζω να αφησουν πολλοι το X5

δεν ειναι το Multi ο περιορισμος αλλα το max ΗΤΤ... δηλαδη με 3χ300 εισαι στα 900 σε chipset rated για 800. θα αντεξει η πρεπει να πας 2χ300?

Link to comment
Share on other sites

ελάτε ρε παιδια τώρα - δεν υπάρχει πρόβλημα με το ΗΤΤ

το δουλεύετε πολλοί πάνω από 330-350?

διαφορά σε επιδόσεις δεν υπάρχει, ποιος ο λόγος αν θα είναι 3 ή 4 ή 5?

και εμένα είναι "Α1" το chipset, αλλά πάει μέχρι 3*355...

άσε που και ο "knight77" από την πρώτη μέρα κιόλας, χωρίς να ψαχτει και πολύ είχε 5*230 στη Giga 939

μην κολλάμε σε τέτοια

και όσο για τα mods, μην λέτε ότι το DFI δεν τα χρειάζεται

και ειδικά αν θες να ανέβεις με 2-2-2-5 .... είναι μονόδρομος να βάλεις το χεράκι σου

και ως τώρα οι Giga δεν έχουν κανένα πρόβλημα με τα mods, γιατί είναι φυσικά ιδιαίτερα αξιόπιστες και ποιοτικές - και δουλέυουν ΣΤΑΝΤΑΡ με BH5-6, UTT, TCCD... αλλά και με D43, έχω δει φοβερά scores...

δεν τα βλέπετε αυτά? ή κοιτάτε μόνο τι κάνουν οι dfi?

PEACE! :)

Link to comment
Share on other sites

Παντως στην k8ns ultra(τουλαχιστον στην δικια μου και του frost) δεν παιζει ουτε 5χ ουτε το 3χ με οτι bios δοκιμασα(f2,f4,f5,f6a) το 4χ ειναι καρακλειδωμενο και δεν αλλαζει!!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από kbilly13 [Σήμερα, στις 17:18]

ελάτε ρε παιδια τώρα - δεν υπάρχει πρόβλημα με το ΗΤΤ

το δουλεύετε πολλοί πάνω από 330-350?

διαφορά σε επιδόσεις δεν υπάρχει, ποιος ο λόγος αν θα είναι 3 ή 4 ή 5?

και εμένα είναι "Α1" το chipset, αλλά πάει μέχρι 3*355...

άσε που και ο "knight77" από την πρώτη μέρα κιόλας, χωρίς να ψαχτει και πολύ είχε 5*230 στη Giga 939

μην κολλάμε σε τέτοια

και όσο για τα mods, μην λέτε ότι το DFI δεν τα χρειάζεται

και ειδικά αν θες να ανέβεις με 2-2-2-5 .... είναι μονόδρομος να βάλεις το χεράκι σου

και ως τώρα οι Giga δεν έχουν κανένα πρόβλημα με τα mods, γιατί είναι φυσικά ιδιαίτερα αξιόπιστες και ποιοτικές - και δουλέυουν ΣΤΑΝΤΑΡ με BH5-6, UTT, TCCD... αλλά και με D43, έχω δει φοβερά scores...

δεν τα βλέπετε αυτά? ή κοιτάτε μόνο τι κάνουν οι dfi?

PEACE! :)

Ρε συ. Γιατί τέτοιο κόλλημα με την DFI?? Δεν μπορώ να καταλάβω... Εκεί που μιλούσατε για Gigabyte πετάς και τα άσχετα για την DFI. Δοκίμασε την πες μου αν χρειάζετε mod και μετά σχολίασε. Και μη μου αρχίσεις τα γνωστά ότι και η Gigabyte κλοκάρει. Το ξέρουμε. Όχι άλλο... Please....

Link to comment
Share on other sites

είμαι αντιδραστικός και ισχυρογνώμων... γι'αυτό...

αν θέλετε να τα ρίξετε σε μένα, δεν με πειράζει

ας είμαι εγώ ο "κακός" της παρέας - ας "φταίω" εγώ για όλα

έχω βαρεθεί να ακούω περί dfi ρε φίλε, έδωσα κάπου ένα review (link) της giga nf4 και το σχόλιο ήταν, ΘΑ βγει η dfi και θα σαρώσει ...

είχα δώσει τα δικά μου αποτελέσματα, και χωρίς να ασχοληθώ εγώ με άλλη μάρκα μου έλεγαν ΘΑ βει η dfi και θα δεις... γ@#ηθ^%κε το thread όλο! - ή μην ασχολούμαστε τώρα και με τη giga 754 κτλ κτλ

έχω κουραστεί και εγώ με αυτά, μη νομίζεις ότι μου αρέσει κιόλας

sorry πάντως , αναγνωρίζω ότι και εγώ αν πάρω φόρα, δεν σταματάω εύκολα... και ας ξέρω ότι γίνομαι κουραστικός ....

Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι δεν καταλαβαινω γιατι τετοιο κολλημα... Τουλαχιστον "εμεις" (εγω δηλαδη) δεν εχω δει κανενα προιον (μονο λιγο την 754dfi) και απλα ειμαι με το μερος της DFI για καθαρα "διαφημιστικους" λογους (μου αρεσουν αυτα που "λενε" οτι κανει). Εσυ αφου εισαι τοσο ευχαριστημενος με την μητρικη σου γιατι φαγωθηκες τοσο? Προσωπικα, αν ειχα μια μητρικη "ΧΥΖΦ" που πηγαινε οπως γουσταρα σταθερα, ομορφα, απροβληματιστα δεν θα με ενδιεφερε αν εβγαιναν 15 νοματαιοι να μου πουνε "ρε μεγαλε την ΧΥΖΦ αγορασες?? Αφου θα ερθει η "ΦΡΣΧ και θα φαει σκονη κλπ κλπ" θα σταματουσα εκει. Δηλαδη αμα ο αλλος ειναι ζωο-animal και δεν σε πιστευει οτι εισαι σταθερα, ή απλα πιστευει οτι η αλλη μητρικη ειναι καλυτερη εσενα τι σε κοφτει?? Εισαι ευχαριστημενος? Εισαι ομορφος? Ε ασε τους αλλους να παρουν DFi κι αμα σκανε οι πυκνωτες τους εσυ σκασε ενα χαμογελακι και προχωρα παρακατω! Απλα πραγματα. Με αλλα λογια δεν καταλαβαινω γιατι τα παιρνεις αμα εγω βγω και πω : "G@miεται η gigabyte, ειναι η χειροτερη μητρικη για oc, αναξιοπιστη, χωρις επιλογες, δεν πηγαινει "βημα" χωρις mod κλπ κλπ και η DFI ειναι η καλυτερη εφευρεση του ανθρωπου μετα τον τροχο" εσυ γιατι να θιχτεις??? Επρεπε να τους/μας γραψεις ολους απο την αρχη!

Αυτα τα ολιγα... απλα με παρεξενεψε το γιατι τα παιρνεις με την dfi/gigabyte??

Link to comment
Share on other sites

όταν λένε ότι η Giga δεν πάει μία, κάτι που το ξέρω εγώ καλύτερα και από πρώτι χέρι, συγνώμη σε SLN, αλλά πρέπει να το "καταπιώ" ?... και με χιούμορ προσπάθησα, και να υποχωρήσω προσπάθησα, αλλά πάλι τα ίδια... και δεν δέχομαι ούτε την παραπληροφόρηση... γι αυτό και αντιδρώ, είναι και στον άνθρωπο...

(φαντάζεσαι να είχα μαγαζί ή να έπαιρνα ποσοστά απο Giga τι ζημιά θα πάθαινα? :D )

... άντε, θα υποχωρήσω... καλή είναι και η dfi! :D

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από kbilly13 [Σήμερα, στις 23:39]

όταν λένε ότι η Giga δεν πάει μία, κάτι που το ξέρω εγώ καλύτερα και από πρώτι χέρι, συγνώμη σε SLN, αλλά πρέπει να το "καταπιώ" ?... και με χιούμορ προσπάθησα, και να υποχωρήσω προσπάθησα, αλλά πάλι τα ίδια... και δεν δέχομαι ούτε την παραπληροφόρηση... γι αυτό και αντιδρώ, είναι και στον άνθρωπο...

(φαντάζεσαι να είχα μαγαζί ή να έπαιρνα ποσοστά απο Giga τι ζημιά θα πάθαινα? :D )

... άντε, θα υποχωρήσω... καλή είναι και η dfi! :D

That's the spirit! ;):T:

Link to comment
Share on other sites

όχι τίποτα άλλο, είπα και σε ένα φίλο μου να πάρει τη Giga και ξέρετε τι μου είπε?

"Ρε, ανώμαλος είσαι? μπήκα στο thelab, και 'άλλα" λένε εκεί μέσα!" :D

ρόμπα έγινα! :laughing: :laughing:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από SLN [Σήμερα, στις 23:50]

Βεβαια ειναι λιγο αργα πλεον!!! :p

Ωχ! κατάλαβα...

σε λίγο θα λέτε μεταξύ σας... "αμάν! μπήκε ο kbilly13 στο thread... ότι πει, ΝΑΙ να του λέτε" :D:p

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.