Jump to content



Giga, Asus, DFI και τα λοιπά - Αξιοπιστία και overclocking


Nos-Dio

Recommended Posts

  • Replies 416
  • Created
  • Last Reply

Κολλάμε στη μάρκα, θα προτιμούσα να κολλούσαμε στην ουσία. Εγώ ένα πράγμα έμαθα από το μεγάλο σχολείο-καήδι που ονομάζεται nforce 2. Όταν πλέον θέλω το μέγιστο από το υλικό, δεν αξίζει να μοντάρω κάτι που δεν πάει (στη περίπτωση μου abit nf7s) για να φτάσει κάτι που πάει χωρίς mod (dfi lanparty). Όταν έχω μια συλλογή bios 25MB και έχω δοκιμάσει ό,τι μόντα έχω βρει και έχω σκεφτεί, μόνο και μόνο για να φλερτάρει με τα 250 και "2-2-2-11" για 24/7 και βλέπω ένα DFI να τα δίνει out of the box και σκέφτομαιι τις προοπτικές..

Καλός ο δρόμος και το ταξίδι, καλή και η εμπειρία αλλά οφείλεις να γίνεις πιο πρακτικός και να προσπαθήσεις με κάτι που θα δώσει το παραπάνω και το απόλυτο. Πόσο μάλλον να χαλιέμαι και να υπερασπίζομαι εταιρείες που αφενός θέλουν τα λεφτά μου και εφετέρου με έχουν γραμμένο ως overclocker και μου το δείχνουν καθημερινά.

Γιατί να προσπαθήσω καν να μοντάρω μια giga για να πάει με τις ενέσεις εκεί που θα παίξει ένα dfi για 24/7; Το χρωστάω στη giga για το ενδιαφέρον που μου δείχνει ως overclocker ή μήπως είναι φθηνότερες; Αν κυκλοφορούσαν 2-3 καλές να τις δοκίμαζα όλες, με τα DVDRW αυτή είναι η λογική μου. Αλλά δυστυχώς δε κυκλοφορούν, οχι τουλάχιστον σε θέμα o/c. "Δυστυχώς" γιατί αν κυκλοφορούσαν θα είχαμε και κάποιο ανταγωνισμό και ακόμα καλύτερα μοντέλα. Αλλά δεν κυκλοφορούν και αυτή είναι η μαυρη αλήθεια. Όποιος θέλει το δέχεται και στοχευει το απόλυτο και όποιος δε θέλει μοντάρει δίχως αύριο. Αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jax7480 [Σήμερα, στις 00:13]

Μαλλον ΔΕΝ διαβασες παραπανω τι εχει γραψει ο Βαγκουριδης που εχει χρησιμοποιησει την 939. Για την 754...καλυτερα να μην ασχοληθουμε...το δειχνουν σιγουρα οι πωλησεις της.

καλά, μην ασχολείσαι εσύ

δεν θα σε πιέσουμε κιόλας!

οι πωλήσεις της που? Ελλάδα ή παγκοσμίως?

ρε παιδιά ξεπέρασε η Dfi σε πωλήσεις τη Gigabyte?

τόσο πίσω έχω μείνει?!

Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχας δεν μπορω να καταλαβω γιατι το εχεις παρει προσωπικα το θεμα.

Και στις 2 περιπτωσεις που απαντησες, απαντησες απευθυνομενος σε εμενα. Εγω οσες φορες και να μιλησα, μιλησα για τα προϊοντα.

Τεσπα... δεν ασχολουμαι αλλο...με το θεμα γιατι κουραστηκα ειλικρινα.

Στ'@ρχιδι@ μου.... ας αγορασει ο καθενας οτι θελει...Αλλωστε ο Ελληνας ΟΤΙ και να αγορασει ειναι ΠΑΝΤΑ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ, ΤΟ ΠΙΟ ΦΘΗΝΟ, ΤΟ ΠΙΟ ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ, ΚΑΙ ΤΟ ΠΙΟ ΓΡΗΓΟΡΟ.

Ασχετως αν και ο διπλανος του εχει ΙΔΙΟ και δεν ειναι τιποτα απο τα παραπανω.

Αντε καλο βραδυ.

Link to comment
Share on other sites

Εγω περιμενω να δω την Asus.... Βασικα δεν εχω καταλαβει παλι πως διαολο καταληξαμε ΠΑΛΙ να περιμενουμε την DFI για το NF4....

Η Asus εχει ηδη βγει (και το μονο καλο απο τα λεγομενα του nos ειναι οτι την φερνει το πλαισιο) η gigabyte ακουστηκαν πολλα καλα, και ακομα δεν φαινεται τιποτα. Επρεπε αν εχει κυκλοφορησει μαζι με την MSI. H MSI παλι το μπαγλαμισε παρολο που ο OPB στο xtreme εγραφε πολυ καλα λογια. Για την DFI ειχε ακουστει οτι χρησιμοποιει μια αλλη πατεντα για το SLI και θα ηταν 5% πιο αργη στα default απο οποιαδηποτε αλλη μητρικη. Τελικα το γυρισε το κλιμα και ολοι στο xtreme περιμενουνε αυτη! WTF??? Τοσο γ@μ@τος ειναι πια αυτος ο Oscar???????

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από chroma [Σήμερα, στις 00:17]

Αλλά δυστυχώς δε κυκλοφορούν, οχι τουλάχιστον σε θέμα o/c. "Δυστυχώς" γιατί αν κυκλοφορούσαν θα είχαμε και κάποιο ανταγωνισμό και ακόμα καλύτερα μοντέλα. Αλλά δεν κυκλοφορούν και αυτή είναι η μαυρη αλήθεια. Όποιος θέλει το δέχεται και στοχευει το απόλυτο και όποιος δε θέλει μοντάρει δίχως αύριο. Αυτά.

δεν την έχω δοκιμάσει βέβαια, αλλά να ένα review για το αντίστοιχο Giga nf4

http://www.anandtech.com/mb/showdoc.aspx?i=2285&p=3

μην λέμε τώρα ότι δεν κάνει ο/c!

αλλά και στα nf3, το μοναδικό μειονέκτημα για μένα είναι το 2,83 max vmem

βέβαια υπάρχουν μνήμες που παίζουν και παραπαίζουν με τόσα volts!

εγώ το πήγα λίγο παραπέρα και έχω από 3,05-3,25

το αν είναι δίχως αύριο θα δείξει - δεν το νομίζω όμως!

δεν σου λέει όμως και τίποτα ότι παίζω 7 μήνες συνεχόμενα με όλα στα όρια, σε καθημερινή βάση και δεν έχει κάνει κιχ?

το ότι έχω βγάλει prime με 355 ΗΤΤ?

μήπως το ότι μνήμη και να έχω βάλει πάνω έχει απογειωθεί?

μήπως το ότι στρώνω τον 3400 με μια μνήμη melco!? στα 245 3-3-3-8?

οι "αλά A64 TWEAKER" στις μνήμες?

τι άλλο να σου κάνει ρε chroma?

με τιμή 100 ευρώ, τέτοιο εξοπλισμό και τέτοια αξιοπιστία, ας μην κάνει και το κορυφαίο o/c... δε γ#@μ^ται!...

και ούτως ή άλλως όποιος θέλει extreme o/c το βάζει το χεράκι του, και ας ριψοκινδυνεύει, γιατί όχι?

μήπως αν και στη dfi βάλεις τέρμα τα ρεύματα, δεν ριψοκινδυνεύεις?

Link to comment
Share on other sites

Τελικά η "πατέντα" είναι το ψευτο-sli 16x/2x που κάνει το ultra, το οποίο όμως ψευτο-sli γενικά δεν άρεσε στην nvidia και το κόβει στους οδηγούς. Αυτό φυσικά δεν εμποδίζει να μονταριστεί το ultra chipset σε sli, εφόσον έχει και τις δύο 16x θύρες δίνει πλέον 8x/8x κανονικό sli.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Nos-Dio

Παιδια δεν θα το λεγα καθολου αλλα το λεω χαρην ενος φιλου μου???

H DFI η GIGA εχει εγγυηση 3 χρονια απο το πλαισιο???

Ρωτα τον εαυτο σου βασικα αν σε 3 χρονια θα εχει ιδια mobo.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από kbilly13 [Σήμερα, στις 00:38]

τι άλλο να σου κάνει ρε chroma?

με τιμή 100 ευρώ, τέτοιο εξοπλισμό και τέτοια αξιοπιστία, ας μην κάνει και το κορυφαίο o/c... δε γ#@μ^ται!...

μήπως αν και στη dfi βάλεις τέρμα τα ρεύματα, δεν ριψοκινδυνεύεις?

Mα αυτο λεμε οτι και η DFI κανει τα ιδια 100 ευρω!

Οταν λεμε "ριψικδυνευεις" τι εννοεις? Να καψεις τιποτα?

Ας το καψεις στην τελικη αν το καψεις με μοντα εχεις ακυρωσει την εγγυηση (...λεμε τωρα), ανω αν το καψεις επειδη τα εβαλες απο το bios δεν την ακυρωσες. Και στην τελικη απλα απο την προσωπικη σου αποψη....μια μητρικη που σου δινει επιλογη απο τον κατασκευαστη για >3.2 στις μνημες (δεν λεω 4 γιατι πολλα ακουγονται για υπερθερμανση στην περιοχη των μοσφετ πανω δεξια) και για >2.0 στον επεξεργαστη, πιστευεις οτι χρησιμοποιει την ιδια ποιοτητα υλικων με μια που σου δινει 2.8?? Λογικα να το δεις χωρςι εμπαθειες. Λες να βαζουνε και οι 2 τα ιδια υλικα? Εαν ναι η μια εταιρια το πουλαει και δεν μην την ενδιαφερει αν της γυρισουνε πισω τα κομματια?? Αρα δεν την ενδιαφερει να βγαλει κερδος! Αρα πλεον να αναλυσουμε το γεγονος οχι αν βγαζει καλες μητρικες η DFI αλλα αν ειναι καλη εταιρια...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jax7480 [Σήμερα, στις 00:25]

Κατ'αρχας δεν μπορω να καταλαβω γιατι το εχεις παρει προσωπικα το θεμα.

Και στις 2 περιπτωσεις που απαντησες, απαντησες απευθυνομενος σε εμενα. Εγω οσες φορες και να μιλησα, μιλησα για τα προϊοντα.

Αντε καλο βραδυ.

μα πάτε να με βγάλετε τρελλό?! :flex::nerd::jump:

θα μου πείτε για αυτο το προιον που δουλεύω 7 μήνες σε full load, ότι είναι άχρηστο, ας μην ασχοληθουμε καλύτερα , και τα λοιπά?

το δουλέψατε εσείς και βγάλατε πόρισμα?

γιατί να τα λετε αυτά? τι κερδίζετε?

α, εγώ έχω Dfi, είμαι πιο καλός ocer, έιμαι πιο "μάγκας" και γνώστης από σένα?

what?

και βέβαια να τα φχαριστηθείτε και να τα ξεσκίσετε τα DFI σας! και καλά να κάνετε!

αφήστε και τους άλλους όμως να φχαριστηθούν το "προιον" τους, χωρίς ειρωνίες, υπεροπτιισμό, και ανακρίβειες τύπου δεν κάνει o/c....

ΦΙΛΙΚΑ και πραγματικά ούτε κακίες κρατάω ούτε έχουμε να χωρίσουμε τίποτα!

ας ευχαριστηθεί ο καθένας το pcάκι του και ας μην είναι DFI!.. ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jax7480

Ρωτα τον εαυτο σου βασικα αν σε 3 χρονια θα εχει ιδια mobo.

ποιος σου ειπε οτι με νοιαζει Ζαχο...

και θες και το αλλο...... σε 3 χρονια θα την εχει στα τεφτερια του(το 3 ειναι ακραιο νουμερο γιατι δεν νομιζω να την κρατησω τοσο) 100 ευρω...ε θα παρω πισω 100 ευρω πιστωτικο..καλο μου ακουγεται!

Link to comment
Share on other sites

Αντε παλι...

αυτο που προσπαθουμε να σου πουμε ρε συ Βασιλη, οτι δεν ειναι τα πραγματα ετσι ακριβως.

Μπορει σε εσενα οπως και στον esdee να πετυχε η Giga, αλλα σε αλλους τοσους ΔΕΝ.

Αυτο προσπαθουμε να σου πουμε.

Επισης στην συγκεκριμενη περιπτωση ΔΕΝ ειμαι overclocker, γιατι το πισι στο σπιτι, εχει ενα Gigabyte KT400 με Athlon XP 2000+ Palomino και ολα τρεχουν στοκ.

Ουτε ειπε ποτε σε κανεναν οτι ειμαι καλυτερος overclocker, ουτε πιο μαγκας ή πιο γνωστης απο κανεναν. Επισης δεν ειπα πουθενα οτι το ΔΙΚΟ ΤΟΥΣ προϊον ειναι POS. Την δικη σου μητρικη ΔΕΝ την εχω δει να δουλευει οποτε ΔΕΝ μπορω να την κρινω. Αλλη ομως Giga 754 που εχω δει ΔΕΝ ΤΟ ΕΦΤΑΝΕ ΤΟ DFI, ουτε out of the box, ουτε με μοντ.

Και αυτο προσπαθουμε να σου εξηγησουμε. Οταν στις 200 DFI που πουλιουνται οι 199 πηγαινουν γ@μιωντας, και στις 200 Giga ή MSI που πουλιουνται πηγαινουν γ@μιωντας μονο οι 100.... αυτο κατι σημαινει.

Επισης δεν ειπα πουθενα οτι οι DFI εχει περισσοτερες πωλησεις απο την Gigabyte. Οπως ξερεις δουλευα στην Quest και γνωριζω τι σημαινει Gigabyte ειτε στην Ελλαδα, ειτε παγκοσμιως. Αλλα στον δικο μας χωρο, δεν εχει τις πωλησεις που εχει μια DFI.

Μιλαω παντα για την πλατφορμα AMD. Για intel ειναι αλλη ιστορια.

Δες ποσα ατομα με Nforce 2, Nforce 3 754, και Nforce3 939, εχουν Giga, ποσοι MSI και ποσοι DFI. Γιατι πιστευεις οτι στο φορουμ γινεται μαζικη αγορα για την DFI? επειδη ειναι φθηνοτερη? επειδη ειναι πιο ομορφη? για τα φωσφοριζε parts?

Γιατι δεν εγινε ομαδικη για την Giga?

Δυστυχως με αναγκασες να απαντησω...αλλα αυτη την φορα ειναι και η τελευταια.

Ουτε καποιο εξαρτημα μου θιγεται, ουτε εχω κανενα κερδος.

Αυτη την στιγμη ΔΕΝ δουλευω σε εταιρια πληροφορικης οποτε δεν εχω κανενα οφελος ΟΤΙ και να αναφερθει.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jax7480 [Σήμερα, στις 01:10]

Δυστυχως με αναγκασες να απαντησω...

γιατί δυστυχώς? καλά έκανες!

σε πόσους δεν πέτυχε βρε Jax η Giga? 3 ξέρω προσωπικά και δουλεύει ρολόι

το 100 στις 200 νομίζω ειναι υπερβολικό που λες

και μην νομίζεις ότι δεν καταλαβαίνω!

άλλο το ότι η dfi είναι καλύτερη στο ocing....

και άλλο όμως το ότι η Giga ή η Αsus, msi, κλπ κλπ, ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ OC!

KAI εγώ ξέρω ,από πρώτο χέρι, φίλους-γνωστούς που με Giga KAI ΜSI έχουν κάνει πολύ καλό ocing! και είναι και απόλυτα ευχαριστημένοι

και ακόμα και με chaintech έχω δει καλα overcloκια! σε εμένα όμως κάηκαν και οι 2 που είχα δοκιμάσει!

τυχαίνουν αυτά...

να έχω τύψεις που έχω Gigabyte, να αισθάνομαι άβολα σε ένα forum γεμάτο DFI όπως λες? να "ντρέπομαι για τα scores της Giga? τι να κάνω?

το forum δεν είναι για όλους? πρέπει να κάνουμε διακρίσεις? dfi και non dfi?

αν είναι έτσι, πραγματικά "δεν ανήκω" εδώ

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από kbilly13

να έχω τύψεις που έχω Gigabyte, να αισθάνομαι άβολα σε ένα forum γεμάτο DFI όπως λες? να "ντρέπομαι για τα scores της Giga? τι να κάνω?

το forum δεν είναι για όλους? πρέπει να κάνουμε διακρίσεις? dfi και non dfi?

αν είναι έτσι, πραγματικά "δεν ανήκω" εδώ

Ειδες πουθενα να γραφω κατι τετοιο? μηπως δεν διαβασες το ποστ μου?

ΚΙ ΕΓΩ GIGABYTE ΕΧΩ ασχετως αν ειναι σε Athlon XP. Θα μπορουσα να εχω DFI αλλα ΔΕΝ ηθελα γιατι δεν επιζητουσα κατι παραπανω απο μια μητρικη. Οτι εχει η gigabyte KT400 με ικανοποιει στο επακρο.

Για μενα το θεμα εχει ληξει. Ο καθενας αγοραζει οτι καλυπτει τις δικες του αναγκες. Απλα πραγματα.

The End

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.