Jump to content



Giga, Asus, DFI και τα λοιπά - Αξιοπιστία και overclocking


Nos-Dio

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από Nos-Dio [Σήμερα, στις 15:27]

Αφου με μπριζωσατε με την μητρικη-εσεις φταιτε:p....και αν δεν παει πανω απο 240???240Χ10=2400...μουφα ρε σ...2600 θελω και πιστευω με XP-120 τα εχω..

Τα MHz δεν είναι ποτέ εγγυημένα. Μπορεί να πάρεις έναν 3000+ και να πάει καλύτερα από έναν 3500+ (έχω δει 3000+ από τα 1800 στα 3000ΜHz με νερό....)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 416
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από Nos-Dio

Αφου με μπριζωσατε με την μητρικη-εσεις φταιτε:p....και αν δεν παει πανω απο 240???240Χ10=2400...μουφα ρε σ...2600 θελω και πιστευω με XP-120 τα εχω..

Ωστοσο αν παει εγω 3200+ παιρνω με τα μπουνια αφου ιδιο o/c κανουν σχεδον.

αν εχεις ορεξη κοιτα για κανεναν 3200+ CBBHD 0448 SPAW.

Αν βρεις θα μου αναψεις και λαμπαδα

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια....δεν ειπα οτι τα μυρια ειναι εγγυημενα αλλα αμα δεν παει πανω απο 240 η μητρικη τι να σου κανει μετα ο επεξεργαστης???ενω με 3500+ που εχει και 11 μουλτι δεν εχω προβλημα FSB(που και αυτο δεν το ξερω-απλα εικασιες κανουμε..μονο με δοκιμη γινεται δουλεια)

Link to comment
Share on other sites

sorry κιολας αλλα αν εχεις ενα 3200+ κομματι που παει με default 2400+ με 1.4V και δεις οτι σε κοβει το board δεν θα παρεις αλλο (board) παντως ειναι ανουσιο το 11 με τις επιλογες multi και dividers με τους Α64

εχω 3500+ και λιγο χρονο την κυριακη για παιχνιδια παντως ...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Nos-Dio [Σήμερα, στις 15:34]

ρε παιδια....δεν ειπα οτι τα μυρια ειναι εγγυημενα αλλα αμα δεν παει πανω απο 240 η μητρικη τι να σου κανει μετα ο επεξεργαστης???ενω με 3500+ που εχει και 11 μουλτι δεν εχω προβλημα FSB(που και αυτο δεν το ξερω-απλα εικασιες κανουμε..μονο με δοκιμη γινεται δουλεια)

Ας τα ξαναπούμε άλλη μια φορά... ;)

Το HTT δεν είναι FSB. (σαν του P4) Το 10*275=2750 με τις μνήμες στα 250 είναι ίδιο με το 11*250=2750 με τις μνήμες στα 250. ;)

Link to comment
Share on other sites

οταν λες ιδιο θες να πεις σε αποδοση,σωστα??Αν εννοεις αυτο δεν διαφωνω...απλα εγω καταλαβα οτι μου λετε οτι το Ασους φερναρει στα 240 HTT,σωστα??

Και στην τελικη τι HTT και φσβ,εγω ξερω 2ΧΧ επι μουλτι =μυρια...

Παντως εντελως πληροφοριακα το Htt ειναι σαν το fsb απλα πολλαπλασιασμενο μας κανει το περιβοητο HT του ΑΜΔ,σωστα??

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Nos-Dio [Σήμερα, στις 15:43]

οταν λες ιδιο θες να πεις σε αποδοση,σωστα??Αν εννοεις αυτο δεν διαφωνω...απλα εγω καταλαβα οτι μου λετε οτι το Ασους φερναρει στα 240 HTT,σωστα??

Και στην τελικη τι HTT και φσβ,εγω ξερω 2ΧΧ επι μουλτι =μυρια...

Παντως εντελως πληροφοριακα το Htt ειναι σαν το fsb απλα πολλαπλασιασμενο μας κανει το περιβοητο HT του ΑΜΔ,σωστα??

Όλα τα board δεν είναι ίδια. Το δικό σου μπορεί να 300αρίζει για πλάκα και να παίζεις 9*300. Από ότι δει ως τώρα αυτό που μετράει στον Α64 είναι τα τελικά MHz και το bandwidth των μνημών. Το HTT είναι απλά για να πάρεις τα τελικά MHz και με τους κατάλληλους διαιρέτες να ρυθμίσεις την συχνότητα των μνημών

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από esdee [Σήμερα, στις 15:32]

αν εχεις ορεξη κοιτα για κανεναν 3200+ CBBHD 0448 SPAW.

Αν βρεις θα μου αναψεις και λαμπαδα

ενταξει, κοψε κατι. δεν ειναι γενικος κανονας (ασε που δυσκολα να τον βρεις πια).

Link to comment
Share on other sites

ααα τωρα καταλαβα..δηλαδη το ασους ειναι μουφια(υποτιθεται) επειδη δεν μπορει να τρεξει τις μνημες πανω απο 240 πχ οτι και να κανεις!Τωρα αν εσυ εισαι 10χ300 ΗΤΤ πχ ειναι ασχετο απλα οι μνημες σου δεν θα παιζουν πανω απο 240...η να το πω καλυτερα δεν θα παιζουν 300 mhz που ειναι και το τελειο!

Σωστα τα λεω,η να παρω παλι Ιντελ??:p

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Nos-Dio [Σήμερα, στις 15:52]

ααα τωρα καταλαβα..δηλαδη το ασους ειναι μουφια(υποτιθεται) επειδη δεν μπορει να τρεξει τις μνημες πανω απο 240 πχ οτι και να κανεις!Τωρα αν εσυ εισαι 10χ300 ΗΤΤ πχ ειναι ασχετο απλα οι μνημες σου δεν θα παιζουν πανω απο 240...η να το πω καλυτερα δεν θα παιζουν 300 mhz που ειναι και το τελειο!

Σωστα τα λεω,η να παρω παλι Ιντελ??:p

Τα έχεις μπερδέψει... Πάρε intel.... :p

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Nos-Dio [Σήμερα, στις 15:52]

ααα τωρα καταλαβα..δηλαδη το ασους ειναι μουφια(υποτιθεται) επειδη δεν μπορει να τρεξει τις μνημες πανω απο 240 πχ οτι και να κανεις!Τωρα αν εσυ εισαι 10χ300 ΗΤΤ πχ ειναι ασχετο απλα οι μνημες σου δεν θα παιζουν πανω απο 240...η να το πω καλυτερα δεν θα παιζουν 300 mhz που ειναι και το τελειο!

Σωστα τα λεω,η να παρω παλι Ιντελ??:p

ας του εξηγησει καποιος γιατι εγω δεν προλαβαινω

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από .38-.45

ενταξει, κοψε κατι. δεν ειναι γενικος κανονας (ασε που δυσκολα να τον βρεις πια).

καλα ανοιξε μου κερακι! εχεις δικιο .38-.45 ημουν λιιιγο υπερβολικος

αλλα θεωρειται η καλυτερη week μεχρι τωρα

Link to comment
Share on other sites

σιγουρα, η 48 ηταν μια καλη βδομαδα για τους 939. δυσκολα να βρεις ομως καθως παλιωσε.

το κακο ειναι, πως βγαζουμε συμπερασμα μονο απο τα "καλα" που εχουμε δει. τα "καλα" τσιπ ηταν 48, δεν ξερουμε ομως τι εκαναν τα υπολοιπα της ιδιας εβδομαδας.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από .38-.45

ας του εξηγησει καποιος γιατι εγω δεν προλαβαινω

ας μου εξηγησει καποιος γιατι η εγω δεν τα καταλαβαινω σωστα η εσεις δεν μου τα εξηγειτε με τον σωστο τροπο!:D

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Nos-Dio [Σήμερα, στις 16:13]

ας μου εξηγησει καποιος γιατι η εγω δεν τα καταλαβαινω σωστα η εσεις δεν μου τα εξηγειτε με τον σωστο τροπο!:D

Ποια είναι η απορία σου? Μίλησε μου... :coax:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από esdee

Nos το προβ με τα board ειναι συνηθως να πανε 1:1 τις μνημες ψηλα!

με τα εως τωρα 939 board θες να πεις. γιατι ερχετε η λυση στα προβληματα σας.δλδ τι θες να πεις οτι ειναι δυσκολο να παν με διαιρετη 200? γιατι με 166 πανε? η με 200 διαιρετη ειναι καλυτερα?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.