Jump to content



Giga, Asus, DFI και τα λοιπά - Αξιοπιστία και overclocking


Nos-Dio

Recommended Posts

kbilly13 κολλημένος δεν είμαι, τα review τα διαβάζω όλα όπως και ό,τι links μπορώ και προλαβαίνω. Καλά όλα αυτά αλλά στη πράξη τι γίνεται, στο δικό μας σύστημα. Εγώ στη πράξη έχω δει από NF3 οτι Giga, Asus, MSI, Chaintech (ναι τα έχω δει από κοντά αυτά) απλά για τα δικά μου δεδομένα δεν πάνε. To τελευταίο πράγμα που με απασχολεί το vmem+vtt, αυτό το φτιάχνω. Το BIOS όμως που δεν φτιάχνω οφείλει να είναι άψογο. Θέλω να παίζω τις όποιες μνήμες μου τέρμα συνέχεια, όσο πιο σφικτά γίνεται με 1Τ και χωρίς να βλέπω οτι με κόβει η μητρική. Όταν με κόβει να δίνει τις επιλογές από το BIOS για να ρυθμίζω και να πηγαίνει παραπάνω. Καλά τα A64 tweaker και clockgen αλλά για μένα είναι μόνο για bench και δοκιμές, θέλω να το μηχάνημα να ξεκινά και να δουλεύει στα τέρματα χωρίς ενέσεις.

Που εντοπίζεις το ειρωνικό ή την υπεροψία στα παραπάνω, εγώ αυτά ζητάω και αυτά ψάχνω. Θα πάρω τη καλύτερη πρόταση με τους λιγότερους συμβιβασμούς και αυτή για την ώρα τη προσφέρει η DFI. Ούτε πιο μάγκας είμαι, ούτε το παίζω έξυπνος απλά θέλω.. θέλω και απαιτώ. Αν είχε το Giga τις προοπτικές να παίξει τα ΒΗ μου καλύτερα από το DFI εστω και για λίγο, 1000+2 mod να ήθελε θα το έπαιρνα. Όπως θα έπαιρνα και το οτιδήποτε, ας μην έγραφε και μάρκα καθόλου.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 416
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από spc

Προς αγαπητούς admins: Νομίζω ότι κάπου εδώ το site έχει ολοκληρώσει τον κύκλο του και μπορεί να ''κατέβει'' αξιοπρεπώς. :hehe:

Συριε....(χωρις παρεξηγηση)

Στην ερωτηση R U Serious, υπαρχει περιπτωση να απαντησεις αρνητικα?:tongue:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από kbilly13

ΕΧΩ Giga και κάνω OCING 7 μήνες σερί! ΚΑΙ εσείς μου λέτε ότι η Giga ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ OCING!

πως στο δι@$λο να το εξηγήσω αυτό? μου λέει ένας?

Είπε κανείς οτι δεν κάνει o/c; Σε ένα χώρο όμως που ασχολείται με o/c τα πάντα παίζουν ρόλο, δεν αρκεί να κάνει o/c αλλά και πως το κάνει. Εκτός και αν τα ισοπεδώσουμε όλα, λέγοντας πως όλα κάνουν o/c, δεν έχει σημασία πως και πόσο και το ρίξουμε στο πλέξιμο. Δε βλέπω λόγο να τα παίρνεις, δε σε έθιξε κανείς. Κριτική πάνω σε μητρικές κάνουμε (νομίζω) και οχι ανθρώπους και προσωπικές επιλογές.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Nos-Dio [Σήμερα, στις 02:00]

Τελικα δεν απαντησε κανεις στην πρωταρχικη μου ερωτηση...Ποιος ρημαξε τις μητρικες του πλαισιου ρε παιδια???:p

Τοσο δημοφιλες το ΣΛΙ...εντυπωση μου κανει!

Σιγουρα παντως δεν τις πηρε κανεις απο αυτο το φορουμ!! ΕΔΩ, ΜΟΝΟ DFI!!!:D :D :p

Link to comment
Share on other sites

Παίδες, όταν κάποιος έχει ένα mobo 7 μήνες και το δουλεύει στην τσίτα χωρίς να του βγάζει "κιχ", έχει πιάσει 355ΗΤΤ, δεν έχει αντιμετωπίσει ασυμβατότητες με μνήμες και όλα τα υπόλοιπα, ε, όπως και να το κάνουμε, δε μπορεί να δεχτεί το "μετά τη DFI το χάος" που λένε μερικοί. Δεν πιστεύω πως είναι τόσο παράλογο.

Προσωπικά πιστεύω πως το DFI είναι το καλύτερο nForce3 board για τον overclocker. Ο θείος Oskar έχει ρίξει τρελή δουλειά, άκουγε τις επιθυμίες των τρελαμένων στο Xtreme κατά τη διάρκεια της ανάπτυξης του board και η DFI έκοβε το λαιμό της και τις πραγματοποιούσε. Ήταν επόμενο να προκύψει ένα "overclocker's dream board" και μπράβο στη DFI. Αυτό δε σημαίνει όμως πως είναι και η μοναδική λύση! Τα αποτελέσματα του kbilly (+ κάποια θετικότατα πρώτα δείγματα που έχω προσωπικά) και αυτά του Giga 939 αποδεικνύουν πως και η Gigabyte κάνει πολύ καλή δουλειά - σίγουρα πολύ καλύτερη από την MSI που τόσο πολύ "διαφημίζεται" στο net. Επίσης δεν είμαι τόσο σίγουρος πως η ποιότητα κατασκευής του DFI είναι καλύτερη απο αυτή του Giga. Τα διάφορα προβλήματα του nForce2, το κυνήγι των "καλών" capacitators στο nForce3 και άλλα τέτοια δεν έχουν αφήσει και τις καλύτερες εντυπώσεις για την ποιότητα της DFI - αν και η βελτίωση είναι εμφανής. Ελπίζω στο nForce4 να αντιστρέψει για τα καλά τις όποιες κακές εντυπώσεις.

Τελικά, αυτό που θέλω να πω και σας τ@ ζ@λίζω τόση ώρα είναι πως δεν υπάρχει το άριστο board overclocking και μετά οι μούφες που αξίζουν μόνο στα default. Υπάρχει το άριστο overclocking board, το πολύ καλό, το μέτριο κ.ο.κ. Το Gigabyte αποτελεί, IMHO, πολύ καλή επιλογή για κάποιον που θέλει να κλοκάρει. Καλύτερο απο το MSI, χωρίς το "κλικ" που χρειάζεται για να φτάσει το DFI.

Τα πρώτα μου αποτελέσματα απο το K8NS-Pro θα τα postάρω στο αντίστοιχο thread. Κατά τα άλλα είμαστε μια ωραία ατμόσφαιρα και δεν χρειάζεται να το χαλάμε για μερικές πλακέτες - εκτός αν κάποιος έχει μετοχές σε Giga ή DFI οπότε έχει κάθε λόγο να παίρνει ανάποδες!!

Καλημέρα!

P.S.1: ΔΕΝ είμαι 35, είμαι μόλις 24, και ΔΕΝ είμαι επαγγελματίας, είμαι ένας απλός - πλην τίμιος - φοιτητής, αλλά ελπίζω να μετράει λιιιγο η άποψη μου..

P.S.2: Οι μνήμες δε χρειάζονται ποτέ ψύξη. Μην τρώτε κουτόχορτο. Αν τις αισθάνεστε να καίνε μάλλον έχετε υποθερμία.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από SLN

Σιγουρα παντως δεν τις πηρε κανεις απο αυτο το φορουμ!! ΕΔΩ, ΜΟΝΟ DFI!!!:D :D :p

Ξύπνησες για να πιείς το χάπι των 2:30 και είπες να πετάξεις και ένα "αστειάκι", ε, γεράκο??

’ντε στο κρεβάτι σου που θες και DFI....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από chroma

Τέτοια περίπτωση άλλη σα του Samael δεν βρήκα πουθενά και το ανάγαμε σε κυνήγι πυκνωτών; puhleaze.

Δεν το είπα μόνο για το Samael. Θυμάμαι μετά την ομαδική πως ρωτάγατε ο ένας τον άλλο τι μάρκα πυκνωτές φοράει η mobo σας (αν είναι Japan ή όχι). Δεν έψαξα το thread αλλά νομίζω πως υπήρχε τέτοια συζήτηση. Ελπίζω να μην κράτησες μόνο αυτό απο ολόκληρο το post μου.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Shaman

Ξύπνησες για να πιείς το χάπι των 2:30 και είπες να πετάξεις και ένα "αστειάκι", ε, γεράκο??

’ντε στο κρεβάτι σου που θες και DFI....

:hehe: :hehe: :hehe:

Oσο για τους πυκνωτες μου...,στα @@ μου αμα σκασανε,το θεμα ειναι να μη πουν καμια

παχια οι τυποι στην αντιπροσωπια :)

To θεμα ειναι προσωπικο μαλλον αλλα εγω DFI θα το σκευτω πολλες φορες αμα θα ξαναπαρω...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Shaman [Σήμερα, στις 02:36]

Ξύπνησες για να πιείς το χάπι των 2:30 και είπες να πετάξεις και ένα "αστειάκι", ε, γεράκο??

’ντε στο κρεβάτι σου που θες και DFI....

Χαχααχαχαχαχαχα :T::D

Καλο βρε καραγκιοζακο... <---- προσωπικη επιθεση 28 χρονου σε 24 χρονο. Ζητω την ανοχη των admins

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Nos-Dio

Παιδια δεν θα το λεγα καθολου αλλα το λεω χαρην ενος φιλου μου!!!

H DFI η GIGA εχει εγγυηση 3 χρονια απο το πλαισιο???

1 και 2 χρονια εχουν απο την επισημη αντιπροσωπεια.
Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Nos-Dio

Παιδια δεν θα το λεγα καθολου αλλα το λεω χαρην ενος φιλου μου!!!

H DFI η GIGA εχει εγγυηση 3 χρονια απο το πλαισιο???

Αρχική απάντηση από Vagouridis

1 και 2 χρονια εχουν απο την επισημη αντιπροσωπεια.

ΔΙΟΡΘΩΣΗ:

GB: 3 ΧΡΟΝΙΑ

DFI: 2 ΧΡΟΝΙΑ

(πάντα από αντιπροσωπεία)

Link to comment
Share on other sites

Πιστωτικο POWER...ευτυχως που ειμαστε λιγοι γιατι δεν λεει να αυξηθουν τα ποσοστα..:D

Λοιπον παιδια απο μενα μαλλον δεν θα δειτε συντομα αποτελεσματα απο το ασους εκτος και αν καποιος απο εσας διαθετει επεξεργαστη για δοκιμη...:) Εγω διαθετω ανετα ολα τα αλλα!

Η κατασταση παντως στην Ελλαδα ειναι ελεεινη..κανεις δεν εχει 3500+ winch...ελεος πια..Για τις καρτες το δεχομαι γιατι υπαρχει γενικη κριση αλλα αυτο με τους επεξεργαστες μου την εχει δωσει!Επειτα παω στο οβερκλοκερς και βλεπω 300 ευρω ο επεξεργαστης...Ε ΣΑΛΤΑ ΚΑΙ Π***ΞΟΥ οβερκλοκερς,εγω θυμαμαι τον ειχε 260,τωρα τι αλλαξε???

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από vdeseris

Πλαίσιο 3200+ Winie 190 τελική και δώρο το FarCry... ;)

Αφου με μπριζωσατε με την μητρικη-εσεις φταιτε:p....και αν δεν παει πανω απο 240???240Χ10=2400...μουφα ρε σ...2600 θελω και πιστευω με XP-120 τα εχω..

Ωστοσο αν παει εγω 3200+ παιρνω με τα μπουνια αφου ιδιο o/c κανουν σχεδον.

Ποιο καλο παιδακι θα ψηθει για cpu??:daisy:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.